Справа №295/6959/15-а
Категорія 88
2-а/295/218/15
10.06.2015 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Зосименко О.М., розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово адміністративну справу за позовом представника ОСОБА_1 в особі ОСОБА_2 до Департамента праці та соціального захисту населення Житомирської обласної адміністрації, Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов'язати вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з даним позовом, в обґрунтування якого зазначає, що є учасником бойових дій та відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право щорічно до 5 травня отримувати щорічну разову грошову допомогу.
Одночасно позивач вказав, що у зв'язку з тим, що Житомирським об'єднаним міським військовим комісаріатом не подано списку, до якого включено позивача, на виплату щорічної допомоги у 2015 році, відповідачами відмовлено у нарахуванні та виплаті вищевказаної допомоги, тому просить суд: визнати неправомірними дії Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату в частині неподання в списки ОСОБА_1 для отримання допомоги до 05 травня 2015 року; зобов'язати Житомирський об'єднаний міський військовий комісаріат подати Житомирському обласному центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної адміністрації ОСОБА_1 в списку для отримання допомоги до 05 травня 2015 року; визнати бездіяльність Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної адміністрації щодо ненадання допомоги - неправомірною та стягнути з відповідачів - Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної адміністрації на користь ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу, як учаснику бойових дій за 2015 рік в сумі 875 грн.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідно до ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
У травні - червні 2015 року відповідачі направили на адресу суду заперечення проти позову, відповідно до яких, позов не визнають, просять відмовити в його задоволенні. Письмові заперечення приєднані до справи.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
ОСОБА_1 , є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 , виданим 18.04. 2011 року.
Згідно статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до листа Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної адміністрації за №02/619 від 06.05.2015 року позивачу повідомлено, що Центром проводиться нарахування виплати відповідно до отриманих від відповідних органів переліків осіб, які мають право на одержання грошової допомоги. У переліку осіб, які надійшли в поточному році від Житомирського об'єднаного військового комісаріату, дані позивача відсутні, у зв'язку з чим разова грошова допомога до 5 травня ОСОБА_1 не нараховувалась (а.с. 10).
У наданих суду Житомирським об'єднаним міським військовим комісаріатом запереченнях вказується, що за місцем реєстрації по АДРЕСА_1 позивач не проживає, а всі заяви надсилаються його представником, який вказує свою адресу: АДРЕСА_2 , у зв'язку з чим відсутні підстави для включення позивача у списки на отримання разової грошової допомоги.
Проте, з таким висновком не можна погодитися з наступних підстав.
Статтею 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (надалі - Закон) громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Документами, до яких вносяться відомості про місце проживання та місце перебування особи, є паспорт громадянина України (ст.3 Закону).
Згідно даних паспорта позивача, останній зареєстрований по АДРЕСА_1 . Інших відомостей про останнє місце проживання чи перебування ОСОБА_1 . Житомирським об'єднаним міським військовим комісаріатом суду не надано.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача щодо подання необхідних документів представником позивача, оскільки ОСОБА_1 не позбавлений права доручити представляти свої інтереси іншій особі, а Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не передбачена особиста участь позивача у наданні необхідних документів для отримання вищевказаної грошової допомоги.
Таким чином, суд дійшов висновку про неправомірність дій Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату в частині не включення в списки ОСОБА_1 для отримання допомоги до 05 травня 2015 року, у зв'язку з чим позовні вимоги в частині визнання неправомірними дії Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату та зобов'язати Житомирський об'єднаний міський військовий комісаріат подати Житомирському обласному центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної адміністрації ОСОБА_1 в списку для отримання допомоги до 05 травня 2015 року підлягають задоволенню.
В решті позовних вимог слід відмовити, оскільки в діях відповідачів щодо не нарахування та невиплати разової грошової допомоги відсутня їх вина у зв'язку з тим, що нарахування і виплата здійснюється відповідно до отриманих від відповідних органів переліків осіб, які мають право на одержання грошової допомоги. Одночасно позивач, у разі включення його до списків осіб на виплату разової грошової допомоги та її невиплаті, не позбавлений права звернутися до суду за захистом порушених прав та просити суд зобов'язати відповідачів нарахувати та здійснити відповідну виплату.
Враховуючи вищенаведене та керуючись ст.ст. 9, 10, 11, 69, 158-162, 183-2 КАС України,-
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату в частині неподання в списки ОСОБА_1 для отримання допомоги до 05 травня 2015 року.
Зобов'язати Житомирський об'єднаний міський військовий комісаріат подати Житомирському обласному центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної адміністрації Погойдаша В.І. в списку для отримання допомоги до 05 травня 2015 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя О.М. Зосименко