Постанова від 10.06.2015 по справі 229/1178/15-а

Єдиний унікальний номер № 229/1178/15-а

Номер провадження 2-а/229/27/2015

Категорія 46

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2015 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:

головуючого-судді- Гонтар А.Л.

при секретарі Костенко В.М.

за участю позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м.Дружківці Головного управління Міндоходів у Донецькій області про оскарження постанови по справі про адмінправопорушення ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 10.04.2015 року звернулась до Дружківського міського суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у м.Дружківці Головного управління Міндоходів у Донецькій області про оскарження постанови по справі про адмінправопорушення, в якій вказала , що 01 квітня 2015 року

заступником начальника Державної Яровою М.В. було винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення. Постанову вона отримала поштою 08 квітня 2015 року за адресою Торецького управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу». У Постанові зазначено, що нею вчинено адміністративне правопорушення передбачене ч.4 ст.165-1 КупАП.

Вона категорично не погоджується з постановою заступника начальника ДПІ у м.Дружківці ГУ Міндоходів у Донецькій області. Вона, як головний бухгалтер відокремленого підрозділу не мала змоги виконати свої обов'язки, не бажала настання наслідків. Несвоєчасна сплата єдиного соціального внеску, яка призвела до виникнення податкового боргу не є умисною. Крім того, Торецьке ВУВКГ - відокремлений підрозділ, який не є юридичною особою та не є розпорядником коштів. Згідно п. 10 Довіреності, наданої генеральним директором КП «Компанія «Вода Донбасу» директору Торецького ВУВКГ, тобто йому: директору доручається проводити господарські і фінансові операції, у тому числі в установах банків, у межах наданих Положенням про відокремлений підрозділ повноважень. Відповідно до п.6.4.1 Положень, які затверджені наказом генерального директора КП «Компанія «Вода Донбасу», «Управління» (Торецького ВУВКГ) здійснює з поточних рахунків сплату податків та інших обов'язкових платежів тільки за письмовим узгодженням з «Підприємством» (КП «Компанія «Компанія Вода»). На їх звернення до Компаніїї, щодо виділення коштів для сплати податків та заробітної плати узгодження їм надані не були.

У зв'язку з проведенням в Донецькій області антитерористичної операції, КП «Компанія «Вода Донбасу» понесла великі збитки, так як значна кількість об'єктів - відокремлених підрозділів перебуває або у повному простої, або здійснюють частково свої функції. Станом на 01 квітня 2015 року у Торецькому ВУВКГ не виплачена заробітна плата за грудень 2014 року,січень,лютий 2015 р. Враховуючи діючи норми ст.43 Конституції України, ч.5 ст.97, ч.1 ст.115 Кодексу законів України про працю, ч.3 ст.15, ч.1,6, ст.24 Закону України « про оплату праці» оплата праці здійснюється в першочерговому порядку, всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов'язань щодо оплати праці. Закон України « Про збір на облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» п.12 ст.9, також, зумовлює першочерговість виплати заробітної плати.

Згідно висновку Донецької Торгово-Промислової палати від 03.07.2014 року № 2005/12.12-03 обставинами непереборної сили по виконанню зобов'язань для КП "Компанія «Вода Донбасу» є проведення активних бойових дій у Донецькій області, дата виникнення таких обставин є 10.06.2014р. На сьогодні єдиний соціальний внесок за вересень сплачено у повному обсязі. Вважає, що його особистої провини у несвоєчасній сплаті єдиного соціального внеску немає.

Крім того, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення 18.03.2015 року, вона не була належним чином попереджена, тим самим позбавлена можливості надати пояснення та висловити зауваження.

Просить суд, скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення АВ № 115597 від 01 квітня 2015 року.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1, пояснив, що ВУВКГ є структурним підрозділом КП «Компанія «Вода Донбасу», тому своїх коштів вони не мають. Крім того, документально підтверджено, що ВУВКГ направляло в КП «Компанію «Вода Донбасу» заяву про виділення коштів для сплати податків та заробітної плати. Однак жодних узгоджень їм надо не було. Вважає, що його вини в цьому не має. Просить скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення АВ №115560 від 19 грудня 2014 року. податкової інспекції у м.Дружківці ГУ Міндоходів у Донецькій області Яровою Марією Василівною винесено постанову (серія АВ №115597) про накладення на неї адміністративного стягнення за порушення ч.5 ст. 165-1 КУпАП, а саме несплати єдиного соціального внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування в розмірі 2550 грн. Спірну постанову отримано нею 08 квітня 2015 р.

Відповідачем зазначено про несплату нею суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі, що більше трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, чим порушено термін сплати єдиного соціального внеску. Порушено граничний строк сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за січень 2014 р. до 20 лютого 2015 р. ( включно),

чим порушено абз. 1 ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та ч.5 ст.165-1 КУпАП.

З винесеною постановою позивач не згодна, вона зазначила, що підприємство Торецьке ВУВКГ є структурним підрозділом обласного комунального підприємства «Компанія "Вода Донбасу", власних коштів для сплати єдиного соціального внеску не має, фінансування не здійснювалось.

Також позивач вказує, що несплата єдиного соціального внеску викликана низкою наступних об'єктивних причин.

По-перше, це наявність воєнного конфлікту на території Донецької області та здійснення у зв'язку з цим антитерористичної операції (АТО), яка суттєво відобразилась на загальному рівні життєдіяльності Південно-східного регіону України. Зазначена обставина суттєво позначилась на рівні платежів населення та підприємств Донецької області за спожиті послуги водопостачання, які є основним джерелом доходів, як Торецького ВУВКГ, так і обласного комунального підприємства «Компанія "Вода Донбасу". Станом на 01 квітня 2015 2014 р. у Торецькому ВУВКГ не виплачена заробітна плата за грудень 2014 року, січень, лютий 2015 року.

По-друге, Законом України « Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» підтверджуються обставини непереборної сили. Так, ст.10 Закону встановлено, що протягом дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань є сертифікат Торгово-промислової палати України. Такий сертифікат (висновок) № 3073/05-4 від 12 вересня 2014 р. про настання обставин непереборної сили має Торецьке ВУВКГ .

Крім того, п.8 ст.14-1 Закону України « Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» внесені зміни до Закону України « Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» та доповнено п.9-3 наступного змісту: платники єдиного внеску, визначені ст. 4 Закону України « Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених ч.2 ст.6 Закону України « Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Тому позивач вважає, що перелічені обставини та фактори виключають наявність винної та протиправної поведінки в її діях та просить скасувати постанову.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 з'явилась, позовні вимоги підтрима ла в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві. Пояснила, що ВУВКГ є структурним підрозділом КП «Компанія «Вода Донбасу», тому своїх коштів вони не мають. Крім того, документально підтверджено, що ВУВКГ направляло в КП «Компанію «Вода Донбасу» заяву про виділення коштів для сплати податків та заробітної плати. Однак жодних узгоджень їм надо не було. Вважає, що її вини в цьому не має. Просить скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення АВ №115560 від 19 грудня 2014 року.

В судове засідання представник відповідача не з'явився, про час та місце розгляду справи його було повідомлено належним чином, про що в справі є розписка.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши позивача , суд вважає, що позовні вимоги позивача задоволенню підлягають з наступних підстав.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суду перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несправедливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Судом встановлено, що постановою серії АВ №115597 по справі про адміністративне правопорушення від 01 квітян 2015 року, яка розглянута заступником начальника ДПІ у м.Дружківці ГУ Міндоходів у Донецькій області Яровою М.В., головного бухгалтера Торецького ВУВКГ ОСОБА_1, притягнуто до адміністративної відповідальності, відповідно до ч.4 ст.165-1 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 2550 грн (а.с.3).

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

На підтвердження даних обставин позивач надав до суду Сертифікат (висновок) Торгово-Промислової палати України № 2005/12.12-03 від 03.07.2014 р. про настання обставин непереборної сили, де зазначено, що торгівельно-промислова палата України засвідчує настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 р. КП «Компанія «Вода Донбасу» при здійснені господарської діяльності на території Донецької області та сплаті податків та обов'язкових платежів (а.с.12-14).

Відповідно до ч.2 ст. 14-1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо".

Крім того, відповідно до п.8 ст. 14-1 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" доповнити пунктом 9-3 такого змісту: "9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Тому суд вважає, що постанова по справі про адміністративне правопорушення від 01 квітня 2015 року підлягає скасуванню.

На підставі ст.ст. 6-12, 71, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.287, 288 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м.Дружківці Головного управління Міндоходів у Донецькій області про оскарження постанови по справі про адмінправопорушення задовольнити повністю.

Постанову по справі про адміністративне правопорушення від 01 квітня 2015 року заступника начальника Державної податкової інспекції у м. Дружківці - скасувати, а справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи Донецьким апеляційним адміністративним судом.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: А. Л. Гонтар