Постанова від 19.05.2015 по справі 368/863/15-а

Кагарлицький районний суд Київської області

Справа № 368/863/15-а

Категорія 92

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.05.2015 року Кагарлицький районний суд Київської області

в складі: головуючого судді Шевченко І.І.

при секретарі Гребеневич А.І.

позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кагарлик справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

позивач просить суд визнати незаконними дії Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації по відмові надати йому, ОСОБА_1, статусу інваліда війни з видачею відповідного посвідчення, зобов'язати Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації надати ОСОБА_1 статус інваліда війни з видачею відповідного посвідчення, посилаючись на те, що він - ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації із заявою про надання йому статусу інваліда війни з видачею відповідного посвідчення на підставі п. 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», оскільки він залучався до складу формувань Цивільної оборони та став інвалідом внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Відповідач своїм листом № 694 від 24.04.2015 р. відмовив йому в наданні статусу інваліда війни, посилаючись на те, що на даний час механізм реалізації положень п. 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» чітко не визначений.

З підстав зазначених нижче дії відповідача по відмові йому в наданні статусу інваліда війни з видачею відповідного посвідчення є незаконними.

Згідно п. 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

З 14.03.1975 р. по 05.12.1996 р. він працював водієм вантажного автомобіля в Кагарлицькому АТП-13255.

Відповідно до виписки з наказу Кагарлицького АТП-11032 № 139-ком від 29.07.1986 р. він був залучений до складу формувань цивільної оборони та відряджений в Чорнобильський район з 29.07.1986 р. по 29.08.1986 р. для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до виписки з наказу Кагарлицького АТП-13255 №215-ком від 17.11.1986 р. він був залучений до складу формувань цивільної оборони та відряджений в Чорнобильський район з 17.11.1986 р. по 30.11.1986 р. для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Підтвердженням залучення його до складу формувань цивільної оборони є довідка Відділу з питань надзвичайних ситуацій Кагарлицької РДА №01-13-5 від 11.03.2011 p., в якому зазначено, що він з 29.07.1986 р. по 29.08.1986 р. був залучений до складу формувань цивільної оборони Кагарлицького АТП-13255.

Також те, що під час відрядження його до Чорнобильського району для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС він був залучений до складу формувань Цивільної оборони Київської області, підтверджується довідкою Головного управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи №01-04/378 від 01.03.2011 р., яка була видана на підставі протоколу засідання діючої комісії з питань звернень громадян щодо підтвердження їм участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі Цивільної оборони.

Підставою для видачі довідки було Положення про Цивільну оборону СРСР, затверджене Постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР №1111- 1976 р., накази заступника Міністра оборони СРСР - начальника ЦО СРСР № 90 від 06.06.1975 (Положення про невоєнізовані формування ЦО і норми оснащення (табелізації) їх матеріально - технічними засобами) та № 92 від 29.06.1976 р. (Постанова по організації та веденню Цивільної оборони в районі (сільському) на сільськогосподарському об'єкті народного господарства), розпорядження начальника ЦО СРСР від 26.04.1986, начальника ЦО УРСР від 28.04.1986, начальника Цивільної оборони Київської області - голови Київської обласної Ради народних депутатів трудящих за 1986 рік (від 29.04.1986 № 01, від 30.04.1986 № 02, від 19.05.1986 № 52 та інші), довідка про місце та характер виконаних робіт, архівні дані, друковані видання, документи і матеріали по ЦО за 1986 рік, які зберігаються в департаменті, інші офіційні документи.

11.11.2010 р. йому було встановлено другу групу інвалідності довічно, причиною якої є захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК серія КИО - 1 №306024 від 06.06.2008 р. У зв'язку з чим йому було видано Посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (Категорія 1) серія НОМЕР_1 від 12.06.2008 р.

Отже, враховуючи те, що він був залучених до формувань Цивільної оборони під час проведення робіт по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та став інвалідом внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», йому може бути наданий статус інваліда війни з видачею відповідного посвідчення.

Згідно п. 7 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №302 від 12.05.1994 р. «Посвідчення інваліда війни», «Посвідчення учасника війни» і відповідні нагрудні знаки, «Посвідчення члена сім'ї загиблого» видаються пенсіонерам, які отримують пенсії в органах Пенсійного фонду, органами праці та соціального захисту населення.

Такими чином, дії відповідача по відмові у наданні йому статусу інваліда війни з видачею відповідного посвідчення є незаконними та порушують його права на отримання такого статусу та відповідних пільг передбачених для такої категорії осіб.

Представник відповідача в судове засідання не з'явилася, подавши до суду заперечення на позов та просить суд проводити розгляд справи у відсутності представника УСЗН та в позові відмовити з наступних підстав. Згідно статті 7 пункт 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» управління праці та соціального захисту населення встановлює статус інваліда війни. Статус встановлюється на підставі довідки, яка містить інформацію про наказ або розпорядження про залучення особи до формувань цивільної оборони, займану посаду та документів про роботу, яку виконував громадянин під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також довідки про встановлення інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. За пунктом 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать особи, залучені до складу формувань цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків чорнобильської катастрофи. На звернення заявника за № 66 від 24.03.2015 року до управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації по розгляду документів відносно питань, пов'язаних із встановлення статусу інваліда війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» була надана письмова відповідь за № 694 від 24.04.2015 року, в якій вказано перелік документів для встановлення статусу інваліда війни. Органи соціального захисту населення встановлюють статус інваліда війни на підставі довідки, яка містить інформацію про залучення особи до формувань Цивільної оборони та документів про роботу, яку виконував громадянин під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також довідки про встановлення інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Однак практика реалізації пункту 9 ст. 7 зазначеного Закону виявила складність застосування цієї норми щодо працівників, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованих формувань Цивільної оборони, або були прикомандировані до воєнізованих формувань ЦО (зведених загонів протипожежної та медичних служб , зведених мобільних загонів спеціального захисту Київської, Чернігівської та Черкаської областей), оскільки не всі роботи, до виконання яких залучались зазначені особи можуть бути віднесені до завдань формувань Цивільної оборони. Оскільки довідки видаються, Комісією з питань підтвердження участі в ліквідації наслідків аварії Чорнобильської катастрофи Управління з питань надзвичайних ситуацій не містять інформації про розпорядчий документ (наказ чи розпорядження) про залучення особи до формувань Цивільної оборони та усіх відомостей про роботу, яку виконував громадянин під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, законодавством України не передбачено створення зазначеної комісії, рішення повинні прийматись на підставі документів. Враховуючи, що на теперішній час механізм реалізації положень пункту 9 статті 7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, чітко не визначений, для врегулювання зазначеного питання у Міністерстві створено Робочу групу у складі всіх зацікавлених міністерств та відомств, яка опрацьовує пропозиції щодо внесення змін до чинного законодавства. Зокрема, постановою Дарницького районного суду м. Києва від 21.11.2007 року зазначено, що для встановлення статусу інваліда війни відповідно до пункту 9 статті 7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" необхідно документальне підтвердження залучення особи до складу формувань Цивільної оборони. Для створення Комісії з питань підтвердження участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та видачі нею довідок про участь особи в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони немає правових підстав. Згідно Постанови № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», судами не можуть розглядатися заяви про встановлення фактів належності до осіб, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи до ветеранів чи інвалідів війни проходження військової служби, перебування на фронті, у партизанських загонах , одержання поранень і контузій при виконанні обов'язків військової служби.

Суд, вислухавши позивача та дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають до частково задоволення з наступних підстав.

В судовому засіданні суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Закон України від 22.10.1993 р. № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Як вбачається з матеріалів справи позивач ОСОБА_1 - є інвалідом другої групи з 06.06.2008 року (довічно), що підтверджено довідкою МСЕК про призначення інвалідності серії КИО-1 № 306024 від 06.06.2008 року, пов'язаного з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Окрім того, у позивача є посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 1 серія НОМЕР_1, виданого 12.06.2008 року.

Також у матеріалах справи містяться паспорт на ОСОБА_1, виписка із історії хвороби, довідка департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської області державної адміністрації від 01.03.2011 року, довідки ВАТ «Кагарлицьке автотранспортне підприємство 13255» від 10.05.2008 р., виписки із наказів від 17.11.1986 року № 16 та від 29.07.1986 р. № 2, маршрутний лист, список № 1 особового складу формувань Цивільної оборони.

Згідно довідки виданої відділом з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Кагарлицької районної державної адміністрації Київської області стало відомо, що ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованого формування автотранспортної служби ЦО Кагарлицького району від Кагарлицького АТП 11032 в період з 29 липня по 29 серпня 1986 року. Підстави: Положення про Цивільну оборону СРСР, затверджене Постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР № 1111 - 1976 р., накази заступника Міністра оборони СРСР - начальника ЦО СРСР № 90.від 06.06.1975 (Положення про невоєнізовані формування ЦО і норми оснащення (табелізації) їх матеріально - технічними засобами) та № 92 від 29.06.1976 р. (Настанова по організації та веденню Цивільної оборони в районі (сільському) на сільськогосподарському об'єкті народного господарства), розпорядження начальника ЦО СРСР від 26.04.1986, начальника ЦО УРСР від 28.04.1986, начальника Цивільної оборони Київської області - голови Київської обласної Ради народних депутатів трудящих за 1986 рік (від 29.04.1986 № 01, від 30.04.1986 № 02, від 19.05.1986 № 52 та інші), Список № 1 працівників автоколони військового типу 2254, які були направлені для виконання службових обов'язків на ліквідацію наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони, довідка відділу з питань надзвичайних ситуацій Кагарлицької райдержадміністрації від 01.03.2011 № 01-13-5, архівні дані, друковані видання, документи і матеріали по ЦО за 1986 рік, які зберігаються в управлінні, інші офіційні документи.

Таким чином, дані обставини справи свідчать про те, що позивач ОСОБА_1 з 29.07.1986 р. по 29.08.1986 р. та з 17.11.1986 р. по 30.11.1986 р. він був залучений до складу формувань цивільної оборони Кагарлицького АТП 13255.

Згідно п.10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302, посвідчення інваліда війни» видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.

Отже, як вбачається з матеріалів справи, позивачем надано всі необхідні документи, передбачені п.10 Положення, тому підстав для відмови у встановленні статусу інваліда війни у відповідача не було.

Необхідність надання будь-яких інших документів на підтвердження факту участі особи в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи законодавством не передбачено.

Згідно з п. 7 Положення, посвідчення інваліда війни видаються пенсіонерам, які отримують пенсії в органах Пенсійного фонду, органами праці та соціального захисту населення, іншим пенсіонерам - органами, в яких вони перебувають на обліку для призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання.

У відповідності до п. 12 цього Положення посвідчення, зазначені в пунктах 3, 4 і 5, зокрема «Посвідчення інваліда війни» видаються інвалідам війни на підставі одного з таких документів: «Удостоверение инвалида Отечественной войны», «Удостоверение инвалида о праве на льготы», для малолітніх в'язнів - «Удостоверение» і довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності, довідки, видані органами Міноборони, МВС, Держспецзв'язку, МНС, СБ, Служби зовнішньої розвідки, Управління державної охорони, Мінпраці.

Відповідно до вимог ст. 18 Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» позивачам повинно бути вручено посвідчення інваліда війни.

Згідно до п. 2 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків інвалідів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302, посвідчення є документом, що підтверджує статус осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту».

Позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації з письмовою заявою, в якій він просив встановити йому статус «інваліда війни» та видати відповідне посвідчення.

Листом № 828 від 17.03.2015 р. відповідач відмовив позивачу ОСОБА_2 у визначенні йому статусу інваліда війни.

Відповідно до ст. 11 цього Закону - невоєнізовані формування цивільної оборони створюються в областях, районах, містах Києві та Севастополі, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності і підпорядкування у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

До невоєнізованих формувань цивільної оборони зараховуються працездатні громадяни України.

Відповідно до п.9 ч.2 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать також інваліди з числа: осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Положенням про Цивільну оборону СРСР, затвердженим постановою КПРС і Ради Міністрів СРСР від 18 березня 1976 року №1111, та Положенням про невоєнізовані формування Цивільної оборони СРСР, затвердженим наказом начальника ІДО СРСР від 06 червня 1975 року №90, формування Цивільної оборони, в тому числі невоєнізовані, створювались для виконання заходів по ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж та їх наслідків, а також при застосуванні засобів масового ураження (у воєнний час), захисту і організації життєзабезпечення населення.

Таким чином, реалізувати свої права і отримати відповідні пільги, встановлені законодавством для інвалідів війни, позивач може шляхом отримання в органах соціального захисту населення посвідчення інваліда війни шляхом подання відповідних документів.

Аналогічна правова позиція закріплена в ухвалах ВАСУ № К-39164/10 від 06.04.11р., № К-36579/10 від 20.07.11р., № К/9991/4541/11 від 29.05.14 р.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням викладеного суд приходить до висновку про неправомірність спірних дій відповідача та про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації Київської області щодо відмови у встановленні ОСОБА_1 статусу інваліда війни та видачі йому посвідчення інваліда війни встановленого законом зразка.

Що стосується позову в частині зобов'язання відповідача встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни та видати на його ім'я відповідне посвідчення інваліда війни, то суд не наділений правом встановлювати особі статус інваліда війни оскільки це є виключною компетенцією комісій, рішення яких виносяться колегіально і будь-які інші органи не можуть цього робити, тому необхідно лише зобов'язати управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації розглянути матеріали щодо надання статусу інваліда війни ОСОБА_1 та видачі на його ім'я посвідчення інваліда війни і прийняти рішення згідно законодавчих актів України.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 16 січня 2014 року у справі № К/9991/66616/11.

Враховуючи викладене, керуючись ст.. 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, ст. 19 Конституції України, ст.. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст.. 7 п. 9, 18 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 35 Закону України «Про правові засади цивільного захисту», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати дії управління соціального захисту населення Кагарлицької РДА щодо відмови ОСОБА_1 надати статус інваліда війни з видачею відповідного посвідчення - неправомірними.

Зобов'язати управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації розглянути матеріали щодо надання статусу інваліда війни ОСОБА_1 та видачі на його ім'я посвідчення інваліда війни і прийняти рішення згідно законодавчих актів України.

В решті позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протя­гом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини тре­тьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отри­мання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можли­вість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії поста­нови суду.

Суддя І. І. ШевченкШевченко