Справа № 2-а-3335/2009року
26 серпня 2009 року Лозівський міськрайонний суд Харківській області у складі:
головуючої судді - Мішуровської С.Т.,
при секретарі - Давидової В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лозова Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в Лозівському районні Харківської області про поновлення пропущеного строку для звернення до суду, зобов'язання здійснити перерахунок та нарахувати і виплатити недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення в Лозівському районні Харківської області, в якому просить визнати дії відповідача в частині, що стосуються відмови в проведенні перерахунку та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 09.07.2007 рік п о 31.12.2007 рік неправомірними, зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Лозівського району Харківської області здійснити перерахунок та нарахувати суми коштів недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з врахуванням індексації, згідно положень ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила наступне.
ОСОБА_1 є отримувачем допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. В супереч вимогам закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" позивачка отримувала в 2007 році вказану допомогу у розмірі значно нижчому ніж прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років. У зв'язку з чим вона звернулася до відповідача з проханням здійснити перерахунок та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, однак їй було відмовлено. Відмову позивач вважає незаконною та такою, що порушує її права. Позивачка в своїй заяві просила також поновити строк звернення до суду, посилаючись на те, що вчасно не знала про рішення Конституційного суду.
В судове засідання позивачка та представник відповідача не з'явилися, просили справу слухати у їх відсутність.
Представник Управління праці та соціального захисту населення в Лозівському районі Харківської області надав до суду заперечення на позов, в якому позовні вимоги не визнав, посилаючись на відсутність коштів та на те, що видатки держави, у тому числі частка виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку через Управління праці та соціального захисту населення в Лозівському районі Харківської області проводяться у порядку, встановленому чинним бюджетним законодавством України. Цим порядком передбачається: джерело фінансування, розмір фінансування, контроль над розпорядниками (що безпосередньо здійснюють видатки держави). Тому будь-які не санкціоновані зміни у частині збільшення видатків розпорядником нижчого рівня просто неможливі. Хоча Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року визнано, що зміни внесені до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» є такими , що не відповідають Конституції. Але разом з цим склалася ситуація, за якими видатки Державного бюджету на 2007 рік залишилися на рівні, визначеному Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік», тобто менше від фактичної потреби для визнання рішення Конституційного суду України.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, проаналізувавши докази в їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи установлено, що позивачка має сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, що підтверджується копією свідоцтва про народження дитини, виданого Перемозькою сільською радою Лозівського району Харківської області від 31 травня 2007 року, актова запис № 02. Згідно заперечення на позов та довідки від 25 серпня 2009 року вбачається, що Управління праці та соціального захисту населення позивачці проводило виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 31 липня 2007 року по теперішній час.
При здійсненні нарахування зазначеної допомоги рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року не враховувалося.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений у ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має бути у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" встановлено прожитковий мінімум на 2007 рік на дітей віком до 6 років, а саме: с 1 січня - 434 грн., з 1 квітня - 442 грн., з 1 жовтня - 450 грн.
Згідно п.14 ст.71 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" на 2007 рік зупинено дію частину першу ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до Конституції України людина, її права і свободи та її гарантії визначають зміст і спрямованість держави, а їх утвердження і забезпечення - головним обов'язком держави (ст.3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (стаття 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений.(стаття 22).
Згідно п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону з точки зору його відповідності Конституції України і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію України як акт прямої дії; рішення суду мають бути ґрунтуватися на Конституції України, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй, що дає суду право розглянути справу в судовому засіданні.
Відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що у 2007 році щомісячно грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб для застрахованих осіб у порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України, щодо відповідності Конституції України ( конституційності) положень ст.ст. 29,36 ч.2 ст.56, ч.2 ст.62, ч.1 ст.56 п.7,9,12,13,14,23,29,30,39,41,43,44,45,46 ст.71, статей 98,101,103,111 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" визнано такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними), положення ст.56 п.7,ст.71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Рішення Конституційного суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей, зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56 п.7.ст.71 "Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього рішення.
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають цінність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Із матеріалів справи вбачається, що позивачці, у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку виплачувалася в розмірі, передбаченому Законом України "Про державний бюджет України на 2007 рік", що є значно меншим від розміру допомоги, визначеного ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням"
А відтак, дії відповідача щодо не донарахування та невиплати позивачці щомісячної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" за період з 31 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року слід визнати протиправними, оскільки такі дії порушують права позивача, гарантовані названою статтею Закону, ст.ст. 21, 22, 46 Конституції України.
Отже на підставі вищезазначеного вбачається, що Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області повинно було призначити та сплачувати позивачу грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, починаючи з 31. 09.07.2007 року о 31.12.2007 рік.
Таким чином, суд приходить до висновку, що недоплата з 31.07.2007 року по 31.12.2007 рік Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, не відповідає законодавству.
Крім того, відповідачем в порушення ч.2 ст.71 Кодексу Адміністративного судочинства України не доведено та не надано суду доказів щодо вчинення будь-яких дій для забезпечення виконання покладеного на нього обов'язку щодо нарахування та виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленого ст. Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області з 31 липня повинно було діяти у відповідності до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та призначити позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Приймаючи рішення про призначення позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку менш ніж встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, а тому позовна вимога про визнання неправомірними дії відповідача щодо неправильного нарахування їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Отже при прийнятті рішення про призначення позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради повинно було керуватися приписами ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в редакції, чинній станом на 09.07.2007 року.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином держава взяла на себе зобов'язання забезпечити реалізацію громадянам своїх конституційних прав.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що з 31 липня 2007 року відповідач повинен був призначити та виплачувати позивачеві допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а тому вважає обґрунтованими позовні вимоги в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області провести перерахунок та після його проведення виплатити різницю в отриманій та перерахованій допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, оскільки саме такий порядок (призначення та наступна виплата) передбачений чинним законодавством України і він не дотриманий відповідачем.
Однак на підставі ч.2 ст.11 КАС України, з урахуванням наведеного, суд вважає, за необхідне конкретніше сформулювати резолютивну частину постанови з метою можливості її виконання в подальшому, а тому враховуючи протиправність дій відповідача з метою захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд приходить до висновку про необхідність захисту цих прав шляхом виходу за межі позовних вимог та зобов'язання відповідача провести перерахунок та призначити позивачу недоплачену щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 31.07.2007 року по 31.12.2007 рік та визнати дії відповідача в цій частині неправомірними.
Що стосується вимоги позивачки нарахувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років з врахуванням індексації, суд вважає необґрунтованою, та такою, що не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" індексація при виплаті допомоги не передбачена.
Згідно ч.2 ст.99 КАСУ для звернення до адміністративного суду за захистом прав та інтересів особи встановлюється річний строк, якій, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав та інтересів. Суд, враховуючи пояснення особи в позові, що вона не мала змоги вчасно знати про рішення Конституційного суду та не змогла вчасно звернутися до суду, вважає причину пропуску строку звернення до суду поважною, тому відповідно до ч.2 ст.100 КАСУ справу розглядає і вирішує в порядку, встановленому КАС України.
Відносно розподілу судових витрат, суд вважає, що оскільки задоволенню підлягають немайнові позовні вимоги, то у відповідності Декрету Кабінету міністрів України "Про державне мито", відповідно до ст. 91 КАСУ відшкодуванню за рахунок місцевого бюджету м. Лозова підлягає судовий збір у розмірі 3 грн.40 коп.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2,6,17,18, 11, 105-107, 160, 161 КАС України, Конституцією України, рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року, № 6-р.п/ 2007; ч.1 ст. 15 Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", ,Законом України "Про державний бюджет України на 2007 рік", суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в Лозівському районні Харківської області задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення в Лозівському районні Харківської області щодо відмови у виплаті гр. ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, передбаченому ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення в Лозівському районні Харківської області провести перерахунок та виплатити гр. ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 рік з урахуванням сум, що отримані нею згідно зі ст.56 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік".
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з місцевого бюджету м. Лозова Харківської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 3 грн.40 коп.
Постанова може бути оскаржена в адміністративному апеляційному суді Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня винесення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 186 КАС України.
Суддя:
Справа № 2-а-3335/2009
Іменем України
26 серпня 2009 року Лозівський міськрайонний суд Харківській області у складі:
головуючої судді - Мішуровської С.Т.,
при секретарі - Давидової В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лозова Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в Лозівському районні Харківської області про поновлення пропущеного строку для звернення до суду, зобов'язання здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
В порядку ст.ст. 160, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оголосив вступну та резолютивну частини постанови -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в Лозівському районні Харківської області задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення в Лозівському районні Харківської області щодо відмови у виплаті гр. ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, передбаченому ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення в Лозівському районні Харківської області провести перерахунок та виплатити гр. ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 рік з урахуванням сум, що отримані нею згідно зі ст.56 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік".
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з місцевого бюджету м.Лозова Харківської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 3 грн.40 коп.
Постанова може бути оскаржена в адміністративному апеляційному суді Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня винесення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 186 КАС України.
Суддя: