03 червня 2015 р. Справа № 876/1593/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Костіва М.В.,
суддів Шавеля Р.М., Бруновської Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27.06.2013 р. у справі №813/2380/13-а за позовом Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 27.06.2013 р. у справі №813/2380/13-а за позовом Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області про визнання протиправною бездіяльності Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області щодо неприйняття у встановлений строк рішення щодо продовження дії дозволу Львівському міському комунальному підприємству «Львівводоканал» на спеціальне водокористування №Укр-525-11/Льв.ГДС від 23.12.2011 р. на підставі клопотання від 12.12.2012 року; зобов'язання Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області продовжити дію Дозволу на спеціальне водокористування №Укр-525-11/Льв.ГДС від 23.12.2012 р. до 23.12.2013 р. (включно), позов було задоволено частково. Постановлено визнати протиправною бездіяльність Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області в частині неприйняття у встановлений строк рішення щодо продовження дії дозволу Львівському міському комунальному підприємству «Львівводоканал» на спеціальне водокористування №Укр-525-11/Льв.ГДС від 23.12.2011 р. за період з 23.12.2012 р. до 17.05.2013 р. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі скаржник просить постанову суду скасувати та відмовити у позові повністю. Апеляційна скарга мотивована тим, що 29.12.2012 р. матеріали клопотання позивача були скеровані в управління «Дозвільний офіс» Львівської міської ради. Матеріали були повернуті у зв'язку із набранням чинності Постанови Кабінету Міністрів України №991 від 17.10.2012 р. У зв'язку із цим з 01.11.2012 р. було призупинено розгляд клопотань щодо видачі і продовження дозволів на спеціальне водокористування до врегулювання нормативно-правових актів. За своїми документами позивач у дозвільний офіс не звертався. Посилається на недотримання позивачем ст. 44 ВК України в частині подання необхідних документів.
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, тому колегія суддів, у відповідності до ст.197 КАС України, вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, на основі наявних у справі доказів, колегія суддів дійшла переконання, що подану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Як правильно встановив суд першої інстанції, 23.12.2011 р. Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Львівській області позивачу видано дозвіл на спеціальне водокористування № Укр-525-11/Льв.ГДС, згідно з яким останньому надано право здійснювати забір та право використання підземних вод для забезпечення господарсько - питних потреб міста Львова та передачі води абонентам, тобто здійснювати спеціальне водокористування. У зв'язку із закінченням 23.12.2012 р. терміну дії Дозволу на спеціальне водокористування № Укр-525-11/Льв.ГДС, 20.11.2012 р. ЛМКП «Львівводоканал» звернулось в управління «Дозвільний офіс» Львівської міської ради для подачі документів щодо продовження терміну дії Дозволу на спеціальне водокористування № Укр-525-11/Льв.ГДС. Проте, у прийнятті документів позивачу відмовили на підставі листа Державного Управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області № 16-10931 від 02.11.2012 р., адресованому управлінню «Дозвільний офіс». Як випливає зі змісту листа у зв'язку з набуттям чинності Постанови КМУ від 17.10.2012 р. № 991 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ» в частині п.7 «У порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженому постановою КМУ від 13.03.2002 № 321», Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області звернулося до Мінприроди щодо надання роз'яснень про порядок видачі дозволів на спецводокористування. Зважаючи на вищевикладене, Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області з 01.11.2012 р. призупиняє розгляд клопотань щодо видачі дозволів на спецводокористування до врегулювання нормативно-правових актів.
В свою чергу, ЛМКП «Львівводоканал» 28.11.2012 р. листом № 15-6731 звернулось до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України з проханням допомогти у вирішенні питання щодо продовження терміну дії Дозволу на спеціальне водокористування № Укр-525-11/Льв.ГДС, враховуючи внесені зміни до п.7 «Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування». 13.12.2012 р. ЛМКП «Львівводоканал» з супровідним листом № 15-7120 направило поштою в управління «Дозвільний офіс» Львівської міської ради документи згідно з вичерпним переліком документів, що розміщений на офіційному сайті Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області, для продовження терміну дії Дозволу на спеціальне водокористування № Укр-525-11/Льв.ГДС. 08.01.2013 р. за вх. № 39 на адресу ЛМКП «Львівводоканал» надійшла відповідь від Міністерства екології та природних ресурсів України № 44/08/10-13, в якій зазначається, що до моменту передачі повноважень від територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища України обласним, Київській, Севастопольській міським державним адміністраціям видача дозволів на спеціальне водокористування здійснюватиметься територіальними органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України. Крім того, Міністерством екології та природних ресурсів України вказано, що відповідно до абз.3 п.6 «Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування», затвердженого постановою КМУ від 13.03.2002 № 321, відповідно до якого, у разі коли умови спеціального водокористування залишаються незмінними, за клопотанням водокористувача термін спеціального водокористування може бути продовжено, але не більше ніж на період відповідно коротко- або довготермінового водокористування.
Таким чином, суд першої інстанції правильно констатував, що скаржник мав підстави розглядати клопотання ЛМКП «Львівводоканал», отримане 17.12.2012 р. щодо продовження терміну дії дозволу на спеціальне водокористування та у встановлений строк прийняти відповідне рішення.
Однак, 10.01.2013 р. на адресу ЛМКП «Львівводоканал» надійшов лист № 02-12963 (вх. № 62), згідно з яким відповідач підтвердив факт отримання 17.12.2012 р. матеріалів клопотання ЛМКП «Львівводоканал» щодо продовження терміну дії дозволу на спецводокористування, надісланих поштою у «Дозвільний офіс» Львівської міської ради 13.12.12 р., та повідомив, що у зв'язку із внесенням змін до п.7 «Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування» розгляд клопотань призупинено. Відтак, скаржником не прийнято рішення по суті звернення позивача без достатніх правових підстав.
ЛМКП «Львівводоканал» 29.01.2013 р., враховуючи відповідь Міністерства екології та природних ресурсів України №44 08 10-13, направлено лист № 15-334 з проханням продовжити термін дії дозволу на спеціальне водокористування № Укр-525-11/Льв.ГДС.
ЛМКП «Львівводоканал» 05.02.2013 р. повторно направлено у «Дозвільний офіс» Львівської міської ради пакет документів згідно з переліком, про що видано опис з відміткою про прийняття за № 5-882. Як вбачається із опису прийнятих документів з відміткою про дату їх прийняття, позивач подав повний пакет документів, необхідних для продовження терміну дії Дозволу №Укр-525- 11 Льв.ГДС. 07.02.2013 р. за вх. № 455 на адресу ЛМКП «Львівводоканал» від відповідача надійшла відповідь на лист ЛМКП «Львівводоканал» № 15-334. Згідно з нею відповідач повідомив, що направив пакет документів, отриманий останнім 17.12.12 р., на адресу управління «Дозвільний офіс» Львівської міської ради. Таким чином, скаржник знову не прийняв рішення по суті звернення позивача без обґрунтованих підстав.
ЛМКП «Львівводоканал» 01.03.2013 р. листом № 15-1089 звернулося до відповідача щодо продовження дії дозволу на спеціальне водокористування № Укр-525- 11 Льв.ГДС. 15.03.2013 р. за вх. № 1035 ЛМКП «Львівводоканал» отримано відповідь № 16-706 щодо надання додаткових матеріалів, не передбачених вичерпним переліком, та повідомлено про відхилення клопотання ЛМКП «Львівводоканал». 21.03.2013 р. ЛМКП «Львівводоканал» направлено відповідачу лист № 15-1356 з поясненнями щодо додатково витребуваних матеріалів згідно з листом № 16-706. 22.03.2013 р. ЛМКП «Львівводоканал» направлено у «Дозвільний офіс» Львівської міської ради пакет документів згідно з переліком, про що видано опис з відміткою про прийняття за № 5-2023. Згідно з описом прийнятих документів з відміткою про дату їх прийняття, позивач надав повний пакет документів, необхідних для продовження терміну дії Дозволу № Укр-525- 11/Льв.ГДС.
Відповідно до ч.ч. 3,4 ст. 50 Водного кодексу України у разі необхідності строк спеціального водокористування може бути продовжено на період, що не перевищує відповідно короткострокового або довгострокового водокористування. Продовження строків спеціального водокористування за клопотанням заінтересованих водокористувачів здійснюється державними органами, що видали дозвіл на спеціальне водокористування. Згідно з 2 п. 6 Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 № 321, передбачено, що, у разі, коли умови спеціального водокористування залишаються незмінними, за клопотанням водокористувача термін спеціального водокористування може бути продовжено, але не більше ніж на період відповідно коротко- або довготермінового водокористування органом, що видав дозвіл, про що у дозволі робиться відповідна відмітка.
Видача дозволу на спеціальне водокористування передбачає можливість для суб'єкта господарювання здійснювати відповідну господарську діяльність з дати, вказаної в дозвільному документі, а погодження клопотання водокористувача щодо продовження дії терміну спеціального водокористування встановлює безперервність дії первинного дозволу на спеціальне водокористування. Позивачем при зверненні до відповідача з клопотанням від 12.12.2012 не ставилося питання щодо зміни умов спеціального водокористування, а лише йшлося про продовження дії дозволу на спеціальне користування на умовах, закріплених Дозволом № Укр-525-11/Льв.ГДС, що правильно встановив суд першої інстанції.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності вказаним Законом, діють у частині, що не суперечить вказаному Закону. Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» строк видачі документів дозвільного характеру становить десять робочих днів, якщо інше не встановлено законом. Таким чином, строк видачі (продовження) дозволу на спеціальне водокористування становить десять робочих днів, з моменту подання повного пакету документів, які необхідні для одержання (подовження) вказаного дозволу. З огляду на це, ЛМКП «Львівводоканал» мало отримати подовжений на наступний період дозвіл на спеціальне водокористування або відмову в його подовженні протягом десяти робочих днів, тобто не пізніше 28.12.2012 р., однак, жодної відповіді не отримав.
Посилання скаржника на не усунення позивачем в повному обсязі зауважень, що перешкоджало прийняттю у встановлений строк відповідного рішення, не заслуговує на увагу. 22.03.2013р. ЛМКП «Львівводоканал» здано клопотання та пакет документів для отримання дозволу на спецводокористування. Відповідачем розглянуто матеріали клопотання від 26.03.2013р. щодо дозволу на спецводокористування та відмовлено у видачі дозволу, оскільки відповідно до вимог ст.44 Водного Кодексу України, Регламенту (інформаційної картки) поданих документів, умов встановлених Дозволом на СВК від 23.12.2011р. терміном дії до 23.12.2012р., зауваження викладені в листі Держуправління від 12.02.2013р. №16-706 повністю не усунені, а саме: відповідач вказував на те, що згідно з п. 3 звіту «Про виконання плану по охороні та раціональному використанню води на 2012р.», на виконання п. 7 умов дозволу на спеціальне водокористування необхідно надати перелік абонентів-підприємств, яким протягом звітного року обмежено об'єми чи взагалі заборонено скидання стічних вод у міську каналізаційну мережу відповідно до «Правил приймання...» - наданий тільки перелік підприємств, яких зобов'язано здійснювати попереднє очищення стічних вод. Проте, перелік абонентів-підприємств, яким протягом звітного року обмежено об'єми чи взагалі заборонено скидання стічних вод у міську каналізаційну мережу не представлений. Водночас, протягом 2012 року припинення приймання або обмеження приймання стічних вод від підприємств-абонентів ЛМКП «Львівводоканал» у міську каналізацію не здійснювалось; обмеження приймання забруднюючих речовин у міську каналізацію здійснюється шляхом доведення Лімітів на скид (п.4.5. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації м. Львова, надалі-Правила). Для забезпечення контролю за скиданням стічних вод підприємств здійснюється вибірковий відбір проб (п.7.4 Правил). У випадку виявлення перевищень допустимих концентрацій забруднюючих речовин нараховується додаткова плата. При цьому, перелік підприємств, яких зобов'язано здійснювати заходи по зменшенню скиду забруднювальних речовин та Перелік підприємств, яких зобов'язано здійснювати попереднє очищення стічних вод, долучались до листа № 15-1356 від 21.03.13 р.
Окрім того, скаржник вказував на те, згідно з п.4 звіту «Про виконання плану по охороні та раціональному використанню води на 2012р.», п.15 умов дозволу на СВК представити перелік підприємств-забруднювачів, яким було надіслано листи щодо облаштування локальних очисних споруд. Проте, такий перелік, на думку відповідача, не представлений. Однак, перелік підприємств, яких зобов'язано здійснювати попереднє очищення стічних вод в мережу комунальної каналізації міста Львова надавався в листі №15-1356 від 21.03.13 р. ( попереднє очищення стічних вод перед скидом в мережу комунальної каналізації здійснюється шляхом влаштування локальних очисних споруд).
Скаржник вказував на необхідність обґрунтувати збільшення об'ємів водоспоживання та водовідведення для споживачів 1,2,3 груп в порівнянні з представленим лімітом для даних споживачів на попередній період, беручи до уваги те, що очисні споруди ЛМКП «Львівводоканал» працюють неефективно, скид здійснюється в показниках, що перевищують затверджені значення проекту гранично-допустимих скидів, відповідно до представлених результатів «Середньомісячні дані про роботу каналізаційних очисних споруд м. Львова», поданих Львівводоканалом в Держуправління протягом року, а також відповідно до даних Держекоінспекції у Львівській області, що є порушенням ст.44, 70,110 Водного кодексу України, «Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами», затверджених Постановою КМУ від 25.03.1999р. №465. Проте, такі обґрунтування збільшення об'ємів водоспоживання та водовідведення для споживачів 1, 2, 3 груп вказано тільки для нових абонентів, для існуючих обґрунтування відсутні. Однак, збільшення об'ємів водоспоживання та водовідведення для споживачів 1,2,3 груп на 2013 рік в порівнянні з лімітом для споживачів в 2011 році (який не був погоджений державним управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області) пояснюється укладанням договорів на надання послуг по водопостачанню та водовідведенню з новими абонентами і збільшенням лімітів для абонентів, які розширили свою діяльність. В зв'язку з монопольним становищем позивача на ринку відповідних послуг, відмова абонентам в під'єднанні до мереж централізованого водопостачання та водовідведення, відключення абонентів від мереж централізованого водопостачання та водовідведення при відсутності заборгованості за послуги, обмеження об'єму приймання стічних вод, що може викликати необхідність скорочення виробництва продукції чи послуг вважається зловживанням монопольним становищем (ч.2 ст.13 Закону України «Про захист економічної конкуренції»), за що передбачено відповідальність. Проектна потужність каналізаційних очисних споруд м. Львова складає 490 тис.м. куб./добу, а фактична в 2012 році - 437тис.м.куб./добу, тобто КОС м. Львова можуть очистити додаткову кількість стоків, на випуску з другої технологічної лінії (КОС-2) в 2012 році не зафіксовано перевищення скиду забруднюючих речовин. Скаржник також вимагав надати підтвердження виконання п.9 умов дозволу на спеціальне водокористування - документи, які підтверджують повірку лічильників обліку стічної води на КОС-1, КОС-2 - лічильники обліку води не встановлені, що відповідно до умов дозволу на СВК, термін встановлення II квартал 2012р, чіткі обґрунтування відсутні. Однак, облік стічної води, що потрапляє на очистку, здійснюється лотками Паршаля і Вентурі, що не забороняється чинним законодавством. У відповідності до рішення Львівської міської ради від 08.06.2012 р. №390 «Про погодження Комплексної Програми модернізації каналізаційного господарства м. Львова на 2012-2015 роки» на влаштування технологічного обліку скиду стоків на КНС та КОС міста потрібно 2,5 млн.грн. В 2012 році ці кошти не були виділені. Таким чином, непрямий метод заміру об'єму стічних вод, який застосовує ЛМКП «Львівводоканал» передбачений чинним законодавством України і не є порушенням згідно з наказом Державного комітету статистики України від 27.07.1998 р. «Про затвердження типових форм первинного обліку».
Скаржник також вимагав представити обґрунтування щодо невиконання п.15 умов дозволу на спеціальне водокористування в термін до 31.12.2012 р. щодо проектування та будівництва нової станції зливу стоків на території першої черги КОС м. Львова - в обґрунтуванні представлено тільки копія Рішення №390 від 06.06.2012р. «Про погодження Комплексної програма модернізації каналізаційного господарства м. Львова на 2012-2015 рр.». Проте, по кожному заходу не представлені терміни виконання, що є недотриманням плану заходів по охороні та раціональному використанню водних ресурсів ЛМКП «Львівводоканал» на 2012 р. погоджених керівником підприємства. Проект будівництва нової станції зливу стоків на території першої черги КОС м. Львова виконаний за кошти ЛМКП «Львівводоканал» (у відповідності до кошторису для будівництва необхідно до 14 млн. грн). У відповідності до рішення Львівської міської ради від 08.06.2012 р. №390 «Про погодження Комплексної Програми модернізації каналізаційного господарства м. Львова на 2012-2015 роки» будівництво станції зливу стоків внесено в Програму. В 2012 році ці кошти не були виділені. Такий захід включений до плану заходів по припиненню забруднення поверхневих вод р. Полтва внаслідок скиду з перевищенням встановлених нормативів ГДС (недостатньо очищених стічних вод) з КОС м. Львова.
Таким чином, із врахуванням встановлених у справі обставин суд першої інстанції підставно задовольнив позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області в частині неприйняття у встановлений строк рішення щодо продовження дії дозволу Львівському міському комунальному підприємству «Львівводоканал» на спеціальне водокористування №Укр-525-11/Льв.ГДС від 23.12.2011 р. за період з 23.12.2012 р. до 17.05.2013 р.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області продовжити дію дозволу на спеціальне водокористування №Укр-525-11/Льв.ГДС від 23.12.2011 р. від 23.12.2012р. по 17.05.2013р. (включно), то такі задоволенню не підлягають, оскільки прийняття рішень щодо продовження дії такого дозволу належить до виключної компетенції скаржника, а суд не вправі своїм рішенням підміняти, покладені державою на відповідача, функції. Такий висновок суду першої інстанції закону відповідає і сторонами не оскаржувався.
Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У відповідності до вимог ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно зі ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Скаржник у встановленому законом порядку не довів наявність передбачених законом підстав для скасування рішення суду.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -
ухвалив:
Апеляційну скаргу Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27.06.2013 р. у справі №813/2380/13-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Костів М.В.
Судді Шавель Р.М.
Бруновська Н.В.