25 травня 2015 року Справа № 876/6300/13
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Обрізко І.М.
суддів Левицької Н.Г.,Сапіги В.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Івано - Франківського міського суду Івано- Франківської області від 18 травня 2012 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано - Франківській області про зобов'язання провести перерахунок пенсії та виплатити різницю,-
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано - Франківській області про зобов'язання провести перерахунок пенсії та виплатити різницю.
В обґрунтування своїх позовних вимог покликається на те, що він є пенсіонером Міністерства оборони України і перебуває на обліку в ГУПФУ в Івано-Франківській області. Розмір його пенсії визначений з грошового забезпечення до складу якого входить премія. Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Згідно наказу Міністра оборони України від 25 червня 2011 року №355 з 01 липня 2011 року відбулося підвищення розміру премії військовослужбовцям відповідної категорії, до якої відноситься і він, а саме з 01 липня 2011 року до 90% посадового окладу, що призвело до збільшення грошового забезпечення. За наведених обставин він має право на перерахунок пенсії з урахуванням підвищення грошового забезпечення. Проте відповідачем безпідставно відмовлено йому в проведенні такого перерахунку пенсії, а тому просив про усунення його порушеного права шляхом нарахування і виплати належного розміру пенсії.
Постановою Івано - Франківського міського суду Івано- Франківської області від 18 травня 2012 року у задоволенні позову відмовлено повністю. Суд першої інстанції виходив з того, що покликання позивача на перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 є хибним, оскільки її положення не стосуються перерахунку пенсії військовослужбовців. Крім того, премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, носить тимчасовий характер та виплачується за певних обставин.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, сторона позивача подала апеляційну скаргу, з якої із-за порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи, просить його скасувати та постановити рішення, яким задоволити позовні вимоги.
В обґрунтування апеляційної скарги в основному покликається на те, що наказ Міністра оборони України від 25.06.2011 року №355 не скасований і підлягає до застосування. Судом першої інстанції не враховано позицію Верховного Суду України.
У разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів (п.2 ч. 1 ст. 197 КАС України із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2010 року N 2453-VI), що є достатнім для розгляду даної справи.
Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і перебуває на обліку в ГУПФУ в Івано-Франківській області.
Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Водночас постановою КМУ за № 1294 Міністру оборони України також дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10 % посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5).
На виконання зазначеної постанови Міністр оборони України наказом №355 від 25.06.2011 року підвищив розмір премії військовослужбовцям з 01.06.2011 року до 90% посадового окладу, яка може бути виплачена в межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2010 та 2011 роках
Аналіз наведених норм дає колегії суддів підстави дійти висновку, що встановленим Наказом № 355 премія має тимчасовий характер, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010 та 2011 роках відповідно. А тому встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії згідно з ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Вищевикладена правова позиція суду апеляційної інстанції відповідає судовій практиці Верховного Суду України (постанова від 15.10.2013 року), яка з урахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковою для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Таким чином, доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.
Керуючись ст.ст. 195, 196 ч.4, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, постанову Івано - Франківського міського суду Івано- Франківської області від 18 травня 2012 року у справі № 0907/2а-14582/2011 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І.М. Обрізко
Судді Н.Г. Левицька
В.П. Сапіга