Ухвала від 10.06.2009 по справі 22-а-6003/09

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2009 р.

Справа № 22-а-6003/09

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Мельнікової Л.В.

Суддів: Подобайло З.Г. , Григоров А.М.

за участю секретаря судового засідання

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації. на постанову Красноградський районний суд Харківської області від 05.12.2008р. по справі № 2-а-54/08/2021

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації.

про перерахунок та стягнення заборгованості допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Красноградського районного суду Харківської області від 05 грудня 2008року позовні вимоги задоволені частково. Визнано неправомірними дії Управління праці і соціального захисту населення Красноградської районної державно адміністрації Харківської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2., ІНФОРМАЦІЯ_1до досягнення ним трирічного віку за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року. Зобов'язано Управління праці і соціального захисту населення Красноградської районної державно адміністрації Харківської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2., ІНФОРМАЦІЯ_1до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року в розмірах, які дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років з врахуванням підвищення виплат відповідно до прожиткового мінімуму дітей відповідного віку.

В апеляційній скарзі Управління праці і соціального захисту населення Красноградської районної державно адміністрації Харківської області, з посиланням на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове судове рішення, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а постанову Красноградського районного суду Харківської області від 05 грудня 2008 року слід залишити без змін відповідно до ст.200 КАС України , виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Доводів щодо позовних вимог , які не задоволенні судом першої інстанції, апеляційна скарга не містить.

За матеріалами справи встановлено, що позивачка має дитину,ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1та в період з 09 липня по 31 грудня 2007 року отримувала від відповідача грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно з положеннями Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21.11.1992 року № 2811-XII з наступними змінами (подалі -Закон № 2811-ХП), в редакції Закону до 01.01.2008р., - право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Таким чином, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є одним із видів соціальної допомоги, що надається особі, яка фактично доглядає дитину до досягнення нею трирічного віку. Умови та підстави надання допомоги залежать від соціального статусу її одержувача, а саме: чи застрахована особа, яка фактично доглядає дитину, в системі загальнообов'язкового соціального страхування.

Пунктом 18 “Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року N 1751, передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення.

Оскільки здійснення догляду за новонародженою дитиною пов'язане із неможливістю виконання трудових обов'язків, для підтвердження факту догляду за дитиною працюючі особи, які звертаються за призначенням такої допомоги, подають копію або витяг з наказу (розпорядження) роботодавця про надання відпустки; непрацюючі особи - копію трудової книжки, безробітні - довідку про те, що виплата допомоги по безробіттю не проводиться.

Частиною 1 ст.15Закону №2811-ХП(у редакції ЗУ від 22.03.01р.N 2334-III) визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до пункту 3 розділу VIII Закону № 2811-ХП (у редакції ЗУ№ 2505-1У від 25.03.2005р.), - розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.

Дію ч. 1 ст. 15 та дію пункту 3 розділу VIII Закону № 2811-ХП зупинено на 2007 рік згідно із п. 14 ст. 71 Закону України Про Державний бюджет України на 2007 рік від 19.12.2006 року № 489-У (подалі -Закон № 489-У).

Статтею 56 Закону № 489-У також встановлено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ЗУ“Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та ЗУ“Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах, зокрема, (п.3 ч.2 ст.56) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї у розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

При визначенні права на отримання передбачених законодавством окремих видів державної допомоги, розмір яких визначається з урахуванням сукупного доходу сім'ї, враховуються матеріальний стан сім'ї та грошовий еквівалент наданих пільг, компенсацій і гарантій у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На виконання норми статті 56 Закону № 489-У прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 16.01.2007 року N 32 “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку”, якою встановлено, що починаючи з 1 січня 2007 року зазначені види допомоги застрахованим особам призначаються органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованої особи, а не комісією із соціального страхування за місцем роботи, як це було у 2006 році, у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007р.N 13“Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" скасовано постанову Кабінету Міністрів України від 21.04.2005р.N 315,якою було затверджено “Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини,особам,застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування” і затверджено новий “Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку особам, застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування”.

Статтею 62 Закону № 489-У затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі: з 1 січня - 492 гривні, з 1 квітня - 501 гривня, з 1 жовтня - 510 гривень та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення:

дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 442 гривні, з 1 жовтня - 450 гривень;

дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня - 558 гривень, з 1 квітня - 568 гривень, з 1 жовтня - 579 гривень;

працездатних осіб: з 1 січня - 525 гривень, з 1 квітня - 535 гривень, з 1 жовтня - 548 гривень;

осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 387 гривень, з 1 жовтня - 395 гривень.

Враховуючи наведене, розміри державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році (відповідно до положень Закону № 489-У) становили:

Для незастрахованих осіб (різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень)

Мінімальний 90 грн. Максимальний з січня - 262,5 грн.; з квітня - 267,5 грн.; з жовтня - 274 грн.

Для застрахованих осіб (різниця між: 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб)

Мінімальний з січня 120,75 грн.; з квітня - 123,05 грн.; з жовтня - 126,04 грн. Максимальний з січня - 262,5 грн.; з квітня - 267,5 грн.; з жовтня - 274 грн.

Зупинення дії ч. 1 ст. 15 та пункту 3 розділу VIII Закону № 2811-ХП на 2007 рік, передбачене п. 14 ст. 71 Закону N 489-V, та положення абзацу 3 ч. 2 ст. 56 Закону N 489-V визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року N 6-рп/2007.

Частинами 2 та 3 ст. 152 Конституції України визначено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.

Виходячи з приписів ч.2 ст.152 Конституції України та дати ухвалення рішення Конституційним Судом України відповідач повинен був нараховувати та сплачувати позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в розмірах, передбачених ч. 1 ст. 15 Закону № 2811-ХП з 09.07.2007., оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності п.14 ст.71 Закону № 489-У, ця норма втратила чинність та не підлягала застосуванню.

Отже, відповідач з 09.07.2007 року мав діяти у відповідності з приписами діючої норми ч. 1 ст. 15 Закону № 2811-ХП, нараховувати та здійснювати позивачці відповідні виплати.

Абзацем 7 п. 3 ст. 1-1 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року N 1078, передбачено, що, зокрема, державна допомога - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не відноситься до доходів, які підлягають індексації.

Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 від 21.02.2001 року, з наступними змінами, визначено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.

Відповідно до п. 3 даної Постанови, - компенсації підлягають грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, зокрема, соціальні виплати (допомога сім'ям з дітьми, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомога дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо).

Згідно з Типовим Положенням про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у м. Києві та Севастополі державної адміністрації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 790 від 30.05.2007 року, - основним завданням управління праці та соціального захисту населення є призначення та виплата, окрім іншого, соціальної допомоги.

Пунктом 18 “Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.122001р.N 1751, передбачено, що днем звернення за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вважається день прийняття органом праці та соціального захисту населення відповідної заяви з усіма необхідними документами.

Пунктом 19 цієї Постанови визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення зазначеної допомоги по день досягнення дитиною вказаного віку включно.

Виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі.

Виходячи з вищезазначеного, колегія суддів не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1. щодо зобов'язання відповідача провести донарахування та до виплату недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік у розмірі 4286,51 грн.

Колегія суддів вважає, що вибраний позивачкою спосіб захисту порушеного права (про стягнення з відповідача конкретної суми) не є адекватним, оскільки до завдань відповідача, згідно з його положенням, відносяться функції щодо здійснення нарахування та виплати соціальних допоміг в розмірах, передбачених діючим законодавством.

Щодо доводів відповідача стосовно пропуску позивачем строку звернення до суду, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України, адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Частинами 1, 2 ст. 8 КАС України, встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує верховенство права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до ст.1 Першого протоколу до Конвенції “Про захист прав людини та основоположних свобод”, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. В п.34 Рішення Європейського суду з прав людини від 09.01.2007р. у справі “Інтерсплав проти України” зазначено, що поняття “майно” у ч.1 ст.1 Першого протоколу має автономне значення, яке не залежить від формальної класифікації, прийнятої у національному законодавстві. Питання, яке має бути розглянуто, стосується того, наскільки обставини справи, що розглядається в цілому, давали заявникові право на майновий інтерес, захищений ст. 1 Першого протоколу. Тобто, майно у визначенні ст. 1 Першого протоколу до Конвенції охоплює як власне майно, так і майнові права - належні до виплати кошти, відповідно до національного законодавства.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що з боку відповідача мало місце порушення права власності позивачки на суми державної допомоги - допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які позивачка має право отримати згідно з ч. 1 ст. 15 Закону № 2811-ХП за період з липня 2007 року по 31.12.2007 року .

Відповідно до положень ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Статтею 268 Цивільного кодексу України передбачено, що загальна позовна давність встановлюється тривалістю у 3 роки.

Аналізуючи вищезазначене в його сукупності, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо визнання неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року та приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1. щодо зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 09 липня по 31.12.2007р. в розмірах, які дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років з врахуванням підвищення виплат відповідно до прожиткового мінімуму дітей відповідного віку.

Інші доводи та заперечення сторін на висновки колегії суддів не впливають.

Відповідно до вимог 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визначає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації залишити без задоволення.

Постанову Красноградський районний суд Харківської області від 05.12.2008р. по справі № 2-а-54/08/2021 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя

Мельнікова Л.В.

Судді

Подобайло З.Г. Григоров А.М.

ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ:

Подобайло З.Г.

Повний текст ухвали виготовлений 15.06.2009 р.