Ухвала від 04.06.2015 по справі 817/291/15

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Жуковська Л.А.

Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.

УХВАЛА

іменем України

"04" червня 2015 р. Справа № 817/291/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Зарудяної Л.О.

Іваненко Т.В.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Млинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненські області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "01" квітня 2015 р. у справі за позовом Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Демидівський держспецлісгосп" до Млинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненські області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень ,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство «Демидівський держспецлісгосп» звернулося до суду з позовом до Млинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області, в якому з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0008301700 від 14.08.2014 року в частині збільшення суми грошового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на 44636,82 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що податковим органом застосовано до позивача штрафну санкцію у розмірі 75% суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Однак, стверджує про відсутність факту винесення щодо позивача податкового повідомлення-рішення, яким йому збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб двічі протягом року, що передував прийняттю оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. Вважає, що податковим органом безпідставно застосовано до позивача штрафні санкції у розмірі, визначеному абз.3 п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України, а тому податкове повідомлення-рішення №0008301700 від 14.08.2014 року в частині збільшення суми грошового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на 44636,82 грн., на думку позивача, є протиправним, безпідставним та таким, що підлягає скасуванню.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2015 року позов задоволено повністю.

Суд першої інстанції визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення Млинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області №0008301700 від 14.08.2014 в частині збільшення суми грошового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на 44 636 грн. 82 коп.

Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

В судов е засідання представники сторін не прибули, про день, час та місце судового розгляду справи були належним чином повідомлені.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судами встановлено, що з 05.11.2004 року ДП «СЛАП «Демидівський держспецлісгосп» зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку в Демидівському відділенні Млинівської ОДПІ.

В період з 18.07.2014 року по 24.07.2014 року посадовими особами контролюючого органу проведено позапланову виїзну документальну перевірку ДП «СЛАП «Демидівський держспецлісгосп» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року, за результатами якої складено акт №75/22/32941416 від 31.07.2014 року (а.с.34-52).

На підставі висновків цього акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0008301700 від 14.08.2014 року, яким ДП «СЛАП «Демидівський держспецлісгосп» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 123844,67 грн., в т.ч. 62361,55 грн. за основним платежем та 61483,12 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (а.с.6).

В ході розгляду справи судом першої інстанції позивач визнав, що відповідачем правомірно визначено підприємству податкове зобов"язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 62361,55 грн. та застосовано штрафне санкцію в сумі 16846,30 грн., що слугувало підставою для зменшення позивачем позовних вимог (а.с.62).

Відтак, позивач не погоджується з вказаним податковим повідомленням-рішенням в частині збільшення суми грошового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на 44636,82 грн.

Як вбачається зі змісту акту перевірки вказане податкове повідомлення-рішення базується на висновках контролюючого органу про порушення ДП «СЛАП «Демидівський держспецлісгосп» пп.168.1.5 п.168.1 ст.168, абз. «а» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України.

Так, актом перевірки зафіксовано, що «станом на 01.01.2014 року залишок утриманого податку на доходи фізичних осіб становить Кт. 64666,96 грн., з них нарахований податок за грудень 2013 року в сумі 2305,41 грн. - термін перерахування січень 2014 року. Отже, утриманий та не перерахований податок на доходи фізичних осіб по термінах сплати, що настали станом на 01.01.2014 року становить 62361,55 грн., в т.ч. за жовтень 2011 року - 2039,26 грн., за листопад 2011 року - 2555,92 грн., за грудень 2011 року - 2952,84 грн., за січень 2012 року 2190,54 грн., за лютий 2012 року - 2683,55 грн., за березень 2012 року - 2666,96 грн., за квітень 2012 року - 2814,93 грн., за травень 2012 року - 3014,20 грн., за червень 2012 року - 3518,19 грн., за липень 2012 року - 3382,08 грн., за серпень 2012 року - 2619,83 грн., за вересень 2012 року - 3423,47 грн., за жовтень 2012 року - 2902,79 грн., за листопад 2012 року - 2010,82 грн., за грудень 2012 року - 1906,21 грн., за січень 2013 року - 1812,51 грн., за лютий 2013 року - 1904,37 грн., за березень 2013 року - 1711,03 грн., за квітень 2013 року - 1576,56 грн., за травень 2013 року - 2322,75 грн., за червень 2013 року - 2372,24 грн., за липень 2013 року - 1635,24 грн., за серпень 2013 року - 2235,01 грн., за вересень 2013 року - 1808,42 грн., за жовтень 2013 року - 1887,33 грн., за листопад 2013 року - 1923,19 грн.» (а.с.48).

Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету визначено статтею 168 Податкового кодексу України.

Так, відповідно до пп.168.1 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку податковим агентом.

Згідно з пп.168.1.1 та пп.168.1.2 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.

Слід зазначити, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» №3609-VI від 07.07.2011 року, який набрав чинності з 06.08.2011 року, п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України було доповнено підпунктом 168.1.5 наступного змісту: якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

Відповідно до п. "а" п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.

Згідно з абз.1 п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Аналіз наведених положень Податкового кодексу України дає підстави для висновку, що податковий агент зобов'язаний перерахувати до бюджету утриманий податок під час виплати доходу, а якщо оподаткований дохід нараховується, але не виплачується платнику податку, то податок підлягає сплаті (перерахуванню) у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

Отже, після доповнення Податкового кодексу України пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, обов'язок сплати податку з доходів фізичних осіб в разі, якщо оподаткований дохід нараховується, але не виплачується платнику податку, не пов'язується з фактом виплати доходу, а має встановлений для місячного податкового періоду строк сплати.

Актом перевірки від 31.07.2014 року констатовано, представником позивача в суді першої інстанції не заперечувалося, що утриманий та не перерахований ДП «СЛАП «Демидівський держспецлісгосп» податок на доходи фізичних осіб по термінах сплати, що настали станом на 01.01.2014 року, становить 62361,55 грн.

З долученого до матеріалів справи розрахунку фінансових (штрафних) санкцій за порушення податкового законодавства вбачається, що контролюючим органом нараховано штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 61843,12 грн. Поміж тим, зміст даного розрахунку свідчить, що за 2011 рік відповідачем здійснено нарахування штрафних (фінансових) санкцій в тому числі за період з січня 2011 року по липень 2011 року, тобто до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» №3609-VI від 07.07.2011 року.

Суд першої інстанції, з висновками якого погоджується і колегія суддів, дійшов висновку, що оскільки приписами Податкового кодексу України, до внесення змін Законом України №3609-VI від 07.07.2011 року, не був встановлений граничний термін сплати податку на доходи фізичних осіб, то правові підстави для застосування до позивача штрафних санкцій за період з 01.01.2011 року до 06.08.2011 року (дата набрання чинності даного закону) на загальну суму 10434,31 грн. у податкового органу були відсутні.

Щодо застосування до ДП «СЛАП «Демидівський держспецлісгосп» штрафних санкцій в розмірі 75%, то суд першої інстанції виходив з приписів ст. 127 Податкового кодексу України, якою встановлено, що ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов'язок щодо погашення такого податкового боргу покладається на особу, визначену цим Кодексом, у тому числі на податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу, крім випадків, встановлених розділом IV цього Кодексу.

Зі змісту розрахунку фінансових (штрафних) санкцій за порушення податкового законодавства слідує, що податковим органом накладено на ДП «СЛАП «Демидівський держспецлісгосп» штраф у розмірі 75 % суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Однак, жодних доказів винесення контролюючим органом щодо позивача податкового повідомлення-рішення, яким останньому збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб двічі протягом року, що передував прийняттю оспорюваного податкового повідомлення-рішення, відповідачем до матеріалів справи не долучено та судом не здобуто.

Відтак, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що до ДП «СЛАП «Демидівський держспецлісгосп» слід застосовувати штрафні санкції у розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету, за період з серпня 2011 року по листопад 2013 року, тобто в сумі 16846,30 грн., а тому нарахування податковим органом позивачу штрафних санкцій на підставі абз.3 п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України, є безпідставним та необґрунтованим.

Правова позиція аналогічного змісту викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 03.02.2015 року по справі №826/12402/14.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для її задоволення колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Млинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненські області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "01" квітня 2015 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.В. Кузьменко

судді: Л.О. Зарудяна

Т.В. Іваненко

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Державне підприємство "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Демидівський держспецлісгосп" с.Вовковиї,Демидівський район, Рівненська область,35224

3- відповідачу/відповідачам: Млинівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Рівненські області вул.Ватутіна,1,смт.Млинів,Рівненська область,35100

4-третій особі: - ,