Ухвала від 04.06.2015 по справі 686/1316/15-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 686/1316/15-а

Головуючий у 1-й інстанції: Бацуца Т.М.

Суддя-доповідач: Сторчак В. Ю.

04 червня 2015 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сторчака В. Ю.

суддів: Ватаманюка Р.В. Мельник-Томенко Ж. М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Осташковецької сільської ради на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 03 лютого 2015 року у справі за адміністративним позовом прокурора Хмельницького району в інтересах ОСОБА_2 до Осташковецької сільської ради, голови Осташковецької сільської ради Капучака А.Б., треті особи на стороні позивача, - служба у справах дітей Хмельницької районної державної адміністрації, Голенищівська спеціальна загальноосвітня школа - інтернат Хмельницької обласної ради, про визнання дій незаконними та зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

прокурор Хмельницького району, діючи в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 звернувся до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області з позовом до Осташковецької сільської ради Хмельницького району в особі її голови про визнання дій незаконними та зобов'язання до вчинення дій.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 03.02.2015 року позов прокурора Хмельницького району в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 задоволено.

Визнано неправомірною відмову Осташковецького сільського голови Хмельницького району розглянути питання постановки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Зобов'язано Осташковецького сільського голову Хмельницького району винести на розгляд виконавчого комітету Осташковецької сільської ради Хмельницького району питання щодо постановки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Стягнуто з Осташковецької сільської ради Хмельницького району в особі голови 73 грн. 08 коп. судового збору у дохід держави.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30.04.2015 року залучено голову Осташковецької сільської ради Капучака А.Б. до участі у справі в якості другого відповідача.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.

Встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи наступне.

Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 26.04.2005 року мати ОСОБА_4 позбавлена щодо доньки ОСОБА_2 батьківських прав. ОСОБА_2 набула статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, її було направлено на навчання до Голенищівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат Хмельницької обласної ради, де дитина проживає по сьогоднішній день і навчається у 10-му класі. У зв'язку із досягненням 16-ти років та для отримання паспорта громадянина України дитина була зареєстрована в сільській раді по місцю знаходження школи-інтернату.

Будучи дитиною, позбавленою батьківського піклування, не маючи власного житла, ОСОБА_2 28.05.2014 року звернулася до голови Осташковецької сільської ради Хмельницького району за місцем свого походження із заявою про постановку на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Також із відповідними клопотаннями щодо розгляду цього питання до Осташковецького сільського голови зверталась служба у справах дітей Хмельницької районної державної адміністрації та директор Голенищівського школи-інтернату, долучивши при цьому весь необхідний пакет документів.

За результатом розгляду поданих заяв виконавчим комітетом Осташковецької сільської ради 30.10.2014 року було прийнято рішення № 23 про збереження за ОСОБА_2, як дитиною, позбавленою батьківського піклування, права на проживання та користування у житловому будинку її матері - ОСОБА_4, що по АДРЕСА_1, питання про постановку її на квартирний облік сільським головою на засідання виконкому не виносилось.

Вважаючи, що голова Осташковецької сільської ради Хмельницького району неправомірно не виніс на розгляд виконкому сільської ради питання про постановку неповнолітньої ОСОБА_2, як дитини, позбавленої батьківського піклування, на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, прокурор Хмельницького району звернувся в інтересах неповнолітньої до суду.

Суд першої інстанції, задовольняючи адміністративний позов, виходив з того, що сільською радою не ведеться квартирний облік через відсутність вільного житла та відсутність фінансування на його будівництво, а також на фактичне перебування та навчання неповнолітньої ОСОБА_2 у Голенищівській спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті Чемеровецького району Хмельницької області, не може бути підставою для ігнорування її заяви щодо розгляду питання про можливе включення до квартирного обліку, чи підставою обмеження громадян у зверненні з даного питання до будь-якої територіальної ради.

Колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції по суті спору та вважає за необхідне зазначити наступне.

Положеннями статті 46 Житлового кодексу Української РСР передбачено, що поза чергою жиле приміщення надається дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, після завершення терміну перебування у сім'ї опікуна чи піклувальника, прийомній сім'ї, дитячому будинку сімейного типу, закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також особам з їх числа у разі відсутності житла або неможливості повернення займаного раніше жилого приміщення в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до статті 39 зазначеного Кодексу діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, а також особи з їх числа беруться відповідними органами місцевого самоврядування на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, за місцем їх походження або проживання до влаштування в сім'ї громадян, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

З наведених норм вбачається, що неповнолітня ОСОБА_2, яка набула статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, має право на позачергове отримання жилого приміщення, та має бути взята на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, відповідними органами місцевого самоврядування.

У частині 1 статті 36 Житлового кодексу Української РСР зазначено, що облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районного, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.

Відтак, посилання відповідача на те, що сільською радою не ведеться квартирний облік через відсутність вільного житла та відсутність фінансування на його будівництво не позбавляє права неповнолітньої ОСОБА_2 на перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та права на позачергове отримання жилого приміщення.

Положеннями статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку, зокрема ведення обліку громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності; вирішення питань щодо використання нежилих приміщень, будинків і споруд, що належать до комунальної власності.

Відповідно до пункту 7 частини 4 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету.

Крім того, згідно пункту 18 частини 4 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об'єднань.

Колегія суддів вважає, що головою Осташковецької сільської ради Капучаком А.Б. звернення ОСОБА_2, директора Голенищівської школи-інтернату та служби у справах дітей Хмельницької районної державної адміністрації про включення неповнолітньої ОСОБА_2 до обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, належним чином не розглянуті.

Таким чином, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, а доводи апеляційної скарги відповідача не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 198, статтею 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу Осташковецької сільської ради залишити без задоволення, а постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 03 лютого 2015 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.

Головуючий Сторчак В. Ю.

Судді Ватаманюк Р.В.

Мельник-Томенко Ж. М.