Ухвала від 02.06.2015 по справі 639/422/15-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2015 р.Справа № 639/422/15-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Тацій Л.В.

Суддів: Григорова А.М. , Подобайло З.Г.

за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Жовтневого районного суду м. Харкова від 07.04.2015р. по справі № 639/422/15-а

за позовом ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Жовтневого районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області , в якому просив: визнати дії ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно відмови у приведенні розміру посадового окладу до вимог чинного законодавства (1125 грн.) протиправними; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 провести обчислення грошового забезпечення з урахуванням розміру посадового окладу 1125 грн. з 01.01.2008 року та направлення оновлених фінансових документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок пенсії за вислугу років на підставі наданих Харківським обласним військовим комісаріатом фінансово-розрахункових документів, у межах річного терміну, визначеного ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», провести відповідні донарахування й виплатити різницю пенсії у межах річного терміну з урахуванням раніше виплачених сум.

Постановою Жовтневого районного суду м. Харкова від 07.04.2015р. адміністративний позов ОСОБА_1 залишено без задоволення.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання 02.06.2015 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, позивач в період з 1958 року по 1990 рік проходив військову службу у Збройних Силах СРСР.

Відповідно до наказу Головнокомандувача ВПС ЗС СРСР №0200 від 10.02.1990 року позивача звільнено у запас з посади заступника командира 199 окремої вертолітної ескадрильї з інженерно-авіаційної служби ІАС (військова частина «польова пошта 22766»), (ШПК ВОС 460100, 199 окрема вертолітна ескадрилья 131 змішаної авіаційної дивізії військово - повітряних сил), Центральна група військ, Чехословацька соціалістична республіка.

Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою щодо перегляду розміру посадового окладу.

ІНФОРМАЦІЯ_3 надано відповідь, якою повідомлено що підстави для перегляду розміру посадового окладу відсутні.

Так, в матеріалах справи міститься лист Міністерства оборони України Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних Сил України яким повідомлено, що на даний час в Збройних Силах України немає окремих вертолітних ескадрилій, тому неможливо провести аналогію з колишньою посадою позивача. Також листом повідомлено, що посадовий оклад посади заступника командира ескадрильї авіаційної бригади та заступника командира окремої авіаційної ескадрильї з інженерно-авіаційної служби - начальника інженерно-авіаційної служби однакові та складають 1101- 1125 грн.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1294 «Про упорядкування та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», позивачу було здійснено перерахунок пенсії за вислугу років з 01.01.2008 року та визначено посадовий оклад на рівні 1111,00 грн.

Також в матеріалах справи міститься повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з посадовим окладом в розмірі 1111,00 грн.

Згідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям, особам рядового та керуючого складу, посади яких не передбачені цією Постановою - в розмірах затверджених цією Постановою схемами у відповідності з додатками 1 - 23 і 30 - 32 за аналогічними посадами.

Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено певну послідовність дій органів державної влади, яка розрахована на відсутність спору. Недотримання вимог вказаного Порядку з боку суб'єктів владних повноважень не є підставою для висновку про відсутність у позивача права на перерахунок пенсії та для висновку про відсутність у пенсіонера права на належну реалізацію положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У відповідності до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з Постановою КМУ “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” № 1294 від 07.11.2007 року, встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 N 1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та були визначені нові види грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Цією ж постановою затверджено схеми посадових окладів, окладів за військове звання та надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 за аналогічними посадами; здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, у твореного у розмірі не менше як 10 % посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Отже було змінено не тільки види грошового забезпечення, але і їх розмір.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 N 1294 не передбачено посадовий оклад для посади заступник командира вертолітної ескадрильї начальника інженерно-авіаційної служби. Міністром оборони України видано наказ від 30.12.2007 N 707, яким розмір посадового окладу на цій посаді визначено у розмірі 1111 грн.

Колегія судів звертає увагу на те, що 29.11.2013 року позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому просив: визнати дії Харківського обласного військового комісаріату стосовно несвоєчасного надання фінансових документів для проведення перерахунку пенсії за вислугу років з 01.01.2008 року до ГУ ПФУ в Харківській області протиправними; зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат надати до ГУ ПФУ в Харківській області письмові пояснення щодо підстав та умов несвоєчасного надання відповідної довідки у 2008 році для проведення перерахунку з 01.01.2008 року ; стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 68,82 грн. зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок пенсії за вислугу років на підставі наданих уповноваженими органами Міністерства оборони України фінансово-розрахункових документів з 01.01.2008 року по 01.07.2012 року, провести відповідні донарахування й виплатити різницю пенсії з 01.01.2008 року по 01.07.2012 року (з урахуванням раніше виплачених сум).

Жовтневий районного суду м. Харкова постановою від 18.12.2013 року у задоволенні позову відмовив.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.02.2014 року по справі № 639/10601/13-а апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Постанову Жовтневого районного суду м. Харкова від 18.12.2013р. по справі № 639/10601/13-а скасовано. Позов задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок пенсії за вислугу років на підставі наданих уповноваженими органами Міністерства оборони України фінансово-розрахункових документів з 01.01.2008 року по 01.07.2012 року, провести відповідні донарахування й виплатити різницю пенсії з 01.01.2008 року по 01.07.2012 року (з урахуванням раніше виплачених сум).

При цьому, у вказаному судовому рішенні, яке має преюдиційне значення, встановлено факти, які в силу положень ч. 1 ст. 72 КАС України є обставинами, встановленими судовим рішенням в адміністративній, справі, що набрало законної сили, а отже не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, встановлено, що ОСОБА_1 з 01.01.2008 року позивач мав право на отримання пенсії з розрахунку посадового окладу в 1111 грн. саме на підставі положень Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 N 1294.

Будь-яких інших підстав, ніж положення Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 N 1294 та відомостей наданих щодо розміру окладу на посаді, яку позивач не обіймав, ОСОБА_1 ані в позові, ані в апеляційній скарзі не наведено.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів відзначає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Жовтневого районного суду м. Харкова від 07.04.2015р. по справі № 639/422/15-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Тацій Л.В.

Судді Григоров А.М. Подобайло З.Г.

Повний текст ухвали виготовлений 08.06.2015 р.