29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"04" червня 2015 р.Справа № 924/719/15
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю. В., розглянувши матеріали справи
за позовом прокуратури Волочиського району Хмельницької області, м. Волочиськ в інтересах держави в особі:
1) Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області, м. Хмельницький
2) Волочиської районної державної адміністрації, м. Волочиськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Подільська зернова компанія", с. Лозова Волочиського району Хмельницької області
про внесення змін до договору оренди землі
за участю представників сторін:
від позивачів - не з'явились
від відповідача - Васильковська Н.Ю. за довіреністю
від прокуратури - Лунь Ю.А. прокурор прокуратури
встановив:
Прокурор, в інтересах позивачів просить суд внести зміни до договору оренди землі, укладеного між Волочиською райдержадміністрацією та ТОВ АФ "Подільська зернова компанія", зареєстрованого у Волочиському районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" 16 липня 2008 року за № 040875000003, а саме:
п. 10 договору викласти у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Гарнишівської сільської ради в розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та становить 11 601 грн. 58 коп. в рік. Грошова плата вноситься щомісячно в рівних частках до місцевого бюджету Гарнишівської сільської ради Волочиського району на рахунок № 33214812700062, одержувач УДК у Волочиському районі (с. Гарнишівка) код одержувача 37993406 ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код платежу 13050200 (орендна плата за землю з юридичних осіб)".
Прокурор в судовому засіданні подав заяву про уточнення позовних вимог, в силу якої позовними вимогами необхідно вважати: „Внести зміни до договору оренди землі, укладеного між Волочиською райдержадміністрацією та ТОВ АФ „Подільська зернова компанія", зареєстрованого у Волочиському районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства „Центр Державного земельного кадастру", 16.07.08 року за № 040875000003, а саме - п. 10 договору викласти у наступній редакції:
„Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Гарнишівської сільської ради в розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та становить 16 792 грн. 22 коп. в рік та вноситься на рахунок № 33214812700062, одержувач УК у Волочиському районі (с. Гарнишівка) код .одержувача 37993406 ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код платежу 13050200 (орендна плата за землю з юридичних осіб)".
Згідно ст. 22 ГПК України позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
Враховуючи вищевказані положення ГПК, а також те, що уточнення позову до початку розгляду справи по суті не суперечить чинному законодавству, вказане уточнення судом прийняте.
Представник прокуратури в судовому засіданні позов підтримав, наполягав на його задоволенні (з урахуванням уточнення).
Позивач ГУ Держземагенства у Хмельницькій області свого представника в судове засідання не направив. Проте, прокурором подано копію заяви про уточнення позовних вимог, на якій міститься підпис представника ГУ Держземагенства у Хмельницькій області, яким завірено напис - „Проти заяви не заперечую". За таких обставин, суд виходить з того, що даний позивач позов підтримує.
Позивач - Волочиська РДА свого представника в судове засідання не направив, надіслав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника. Як зазначено в клопотанні, даний позивач позов підтримує.
Представник відповідача в судовому засіданні позов визнає.
З доданих матеріалів вбачається.
18 квітня 2008 року Волочиською РДА прийнято розпорядження № 343 / 2008, яким затверджено технічну документацію, розроблену на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 23 березня 2007 року № 241 / 2007 р по наданню в оренду земель державної власності по Гарнишівській сільській раді ТОВ „Агрофірма „Подільська зернова компанія". Надано відповідачу земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 236, 3973 га ріллі для ведення товарного с/ г виробництва яка знаходиться за межами населеного пункту в довгострокову оренду, терміном 25 років. Орендну плату встановлено в розмірі 1, 5 % від вартості ріллі по сільській раді за 1 гектар в рік. Орендну плату за землю переглядати раз у три роки.
18 квітня 2008 року між Волочиською РДА(орендодавцем) та відповідачем (орендар) укладено договір, яким передбачено, що орендодавець своїм розпорядженням від 18 квітня 2008 року № 343 / 2008 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
В оренду передається земельна ділянка за рахунок земель сільськогосподарського призначення загальною площею 13, 4517 га, яка знаходиться на території Гарнишівської ради за межами населених пунктів Іванківці, Гарнишівка, та Вигода (п. 2). У п. 5 договору про нормативно грошову оцінку землі запис відсутній. Договір укладено на 25 років (п. 8).
За п. 10 договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснено згідно розрахунку (додаток 1)з урахуванням індексів інфляції. Орендну плату встановити в розмірі: 1, 5 % від вартості 1 га ріллі по Гарнишівській сільській раді в рік. Орендну плату за землю переглядати раз на 3 роки. Загальна сума орендної плати за рік становить: 2 445. 11 грн.
Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документально;
- в інших випадках передбачених законом (п. 13).
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку. (п. 36).
Договір підписаний обома сторонами, скріплений їх печатками.
Кадастровий номер земельної ділянки - 682098190004020001, договір зареєстрований у Волочиському районному відділі ХРФ ДП „Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 16 липня 2008 року № 040875000003, що засвідчено підписом та печаткою ДП „ЦДЗК".
Крім того, до договору подано: розрахунок орендної плати (2445, 11 грн.) підписаний обома сторонами та скріплений їх печатками; ви копіювання з планово - картографічних матеріалів Гарнишівської сільської ради, місць земельних ділянок, які передаються відповідачу; акт встановлення меж земельної ділянки зі схемою земельної ділянки, яка передається відповідачу.
В силу акту прийому - передачі земельної ділянки, що надається в умовах оренди відповідачу від 18 квітня 2008 року позивач здав, а відповідач прийняв земельну ділянку за адресою: Гарнишівська сільська рада за межами населених пунктів Іванківці, Гарнишівка та Вигода. Акт підписаний сторонами, головою сільської ради та скріплений їх печатками.
8 липня 2014 року за № 05 - 2879 / 14 відділ Держземагенства у Волочиському районі направив на адресу відповідача лист з вимогою з'явитись в управління для погодження змін в договір оренди землі щодо розміру оренди. Лист № 05 - 7413 / 14 з аналогічною вимогою направлено позивачем на адресу відповідача 23 жовтня 2014 року. Про отримання відповідачем зазначених листів свідчать відповідні підписи представника відповідача 9 липня та 24 жовтня 2014 року на наведених листах з відміткою - „Отримав".
Разом з цим, у справу додано лист відділу Держземагенства у Волочиському районі від 19 березня 2015 року з інформацією про те, що нормативно грошова оцінка 1 га ріллі по області становить 28 748, 73 грн.; лист ГУ Держфіскальної служби від 29.04.15 року, з інформацією про мінімальний розмір орендної плати та втрат бюджету по земельних ділянках, які орендує відповідач, по договорах оренди, які укладені з Волочиською РДА.
Заслухавши пояснення представника відповідача та прокурора, дослідивши додані докази та давши їм оцінку в сукупності, судом враховується таке.
З матеріалів справи вбачається, що між Волочиською РДА та відповідачем виникли договірні відносини, з приводу оренди земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення на території Гарнишівської сільської ради за межами населених пунктів. Дані відносини виникли на підставі договору оренди від 18 квітня 2008 року. Договором встановлено, що загальна сума орендної плати за рік становить 2 445, 11 грн. Орендна плата встановлюється у розмірі 1,5% від вартості 1 га ріллі по Гарнишівській сільській раді в рік. Орендна плата вноситься орендарем, з дня укладення договору, щомісячно рівними частинами на протязі 30 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного місяця.
За ст. 1 ЗУ „Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону).
В силу ст. 21 Закону орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно п. 288. 1. ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2 ст. 288 кодексу). Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п. 288. 4 ст. 288). Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (п. 288.5.1.).
Отже, законодавством визначено, що річна сума орендних платежів за договором оренди землі не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки. В свою чергу, з вищевказаних законодавчих положень випливає, що орендні платежі залежать від нормативної грошової оцінки.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, кадастровий № 6820981900040200001, яка є об'єктом оренди за договором від 18 квітня 2008 року не проводилась, що вбачається з п. 5 договору та довідки відділу Держземагенства у Волочиському районі від 19 березня 2015 року.
Проте, п. 277. 1 ст. 277 Податкового кодексу України встановлені ставки земельного податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено (до яких відноситься земельна ділянка орендована відповідачем) та вказано, що ставка податку (що враховується при розрахунку орендної плати) за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.
За таких обставин, розмір орендної плати за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, нормативно грошова оцінка яких не проведена розраховується на підставі нормативно грошової оцінки площі ріллі по області (в даному випадку місце розташування земельної ділянки є Хмельницька обл.).
Згідно довідки відділу Держземагенства у Волочиському районі від 19.03.1015 року нормативно грошова оцінка 1 га ріллі по Хмельницькій області з коефіцієнтом індексації 3, 997 та коефіцієнтом 1, 756 становить 28 748, 73 грн.
Нормативно грошова оцінка земельної ділянки, орендованої відповідачем, з урахуванням вищевказаної нормативної грошової оцінки ріллі становить 386 719, 29 грн., в зв'язку з чим розмір орендної плати, в силу Податковим кодексу України, по договору № 040875000003, зареєстрованого 16 липня 2008 року повинен становити 11 601, 58 грн. в рік., що підтверджується розрахунком, наданим ГУ Державної фіскальної служби у Хмельницькій області (лист від 29 квітня 2015 року).
Таким чином, Податковий кодекс України встановив мінімально допустимий розмір орендної плати за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, нормативно грошову оцінку яких не проведено, передбачивши нарахування такої плати з урахуванням нормативної грошової оцінки ріллі. Враховуючи вищевказане та площу орендованої земельної ділянки відповідачем, розмір орендної плати, станом на час розгляду справи має становити - 11 601, 58 грн.
Пунктом 2.19 постанови Пленуму ВГС України від 17.05.11 року № 6 визначено, що згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України "Про оренду землі".
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. Якщо зі зміною граничного розміру орендної плати таку ж зміну до договору оренди в установленому законом порядку не внесено, то застосуванню підлягає відповідна умова договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до п. 13 договору розмір орендної плати переглядається щороку, зокрема у випадку зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, встановлені Податковим кодексом нові коефіцієнти складових для розрахунку орендної плати (нормативна грошова оцінка ріллі і 3 відсотки нормативної грошової оцінки) є підставою, що передбачена договором для перегляду (зміни) умов договору щодо розміру плати.
Таким чином, позов обґрунтований та підлягає задоволенню
Суд приймає до уваги, крім зазначеного, визнання позову відповідачем, що в силу ст. 78 ГПК України є підставою до задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 78, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі, укладеного між Волочиською райдержадміністрацією та товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма „Подільська зернова компанія", зареєстрованого у Волочиському районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства „Центр Державного земельного кадастру" 16.07.08 року за № 040875000003, а саме: п. 10 договору викласти у наступній редакції:
„Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Гарнишівської сільської ради в розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та становить 11 601 грн. 58 коп. на рік і вноситься на рахунок № 33214812700062, одержувач УК у Волочиському районі (с. Гарнишівка) код .одержувача 37993406 ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код платежу 13050200 (орендна плата за землю з юридичних осіб)".
Суддя Ю.В. Гладюк
Віддрук. 6 прим. :
1 - до справи,
2,3 - позивачам ( м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1; 2) 31200, Хмельницька обл., м. Волочиськ, пл. Центральна, 1),
4 - відповідачу
5,6 - прокуратурі району та області