Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 239-72-81
"25" травня 2015 р. Справа № 911/996/15
за позовом 1. Броварської міської ради Київської області
2. Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області
до Публічного акціонерного товариства "Броварський завод будівельних конструкцій",
м. Бровари
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача 1 - Регіональне відділення Фонду державного майна по Київській області
про зобов'язання вчинити певні дії
Суддя Щоткін О.В.
за участю представників сторін:
позивач 1- Фернега І.В. предст. дов. №2-15/451 від 06.02.2015;
позивач 2 - Сальницька Т.В. предст. дов. №628 від 08.05.2015;
відповідач - Миколаєнко В.М. предст. дов. б/н від 03.10.2014;
третя особа - Колода Є.Г. предст. дов. №5 від 14.01.2015.
До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Броварської міської ради Київської області (позивач-1), Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області (позивач-2) до Публічного акціонерного товариства "Броварський завод будівельних конструкцій" (відповідач) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача 1 - Регіональне відділення Фонду державного майна по Київській області про зобов'язання передати на баланс Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області дошкільний навчальний заклад "Трембіта" по бул. Незалежності, 8-а та по вул. Гагаріна, 14-а в м. Бровари.
Ухвалою господарського суду Київської області від 13.03.2015 у справі №911/996/15 було порушено провадження та призначено до розгляду на 20.04.2015.
20.04.2015 через канцелярію суду представник відповідача подав заяву про залишення позову без розгляду.
Ухвалою господарського суду Київської області від 20.04.2015 розгляд справи було відкладено на 12.05.2015, у зв'язку з заявленим усним клопотанням представника позивача-1 про відкладення розгляду справи з метою ознайомлення з клопотанням відповідача про залишення позову без розгляду та підготовки письмових заперечень.
В судовому засіданні 12.05.2015 року, розглянувши клопотання відповідача про залишення позову без розгляду, судом встановлено наступне.
В обґрунтування поданого клопотання відповідач зазначає, що до позовної заяви не надано належних доказів на підтвердження наявності повноважень у виконуючого обов'язки міського голови м. Бровари Андрєєва В.О., який підписав позовну заяву.
Втім, згідно статті 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова очолює виконавчий комітет відповідної міської ради та головує на її засіданнях.
Відповідно до статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міський голова видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Статтею 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», передбачено, що відділи, управління та інші виконавчі органи ради є підзвітними і підконтрольними раді, яка їх утворила, підпорядкованими її виконавчому комітету, сільському, селищному, міському голові, голові районної у місті ради.
Керівники відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради призначаються на посаду і звільняються з посади сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради одноособово, а у випадках, передбачених законом, - за погодженням з відповідними органами виконавчої влади.
Положення про відділи, управління та інші виконавчі органи ради затверджуються відповідною радою.
1 жовтня 2013 року Рішенням Броварської міської ради № 1033-38-06 «Про перейменування управління освіти, науки та молоді Броварської міської ради» затверджено Положення про управління освіти і науки Броварської міської ради.
Відповідно до розділу 1 Положення про управління освіти і науки Броварської міської ради, управління освіти і науки Броварської міської ради (далі - Управління) є структурним підрозділом, який утворюється міською радою, та є підзвітним і підконтрольним раді і підпорядковується Броварській міській раді та міському голові.
Згідно розділу 6 цього Положення, Управління очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади міським головою у порядку, визначеному чинним законодавством України.
Відповідно до Розпорядженням міського голови від 25 лютого 2015 року № 2-6/1787, виконання обов'язків міського голови покладено на заступника міського голови Андреева В.О.
Враховуючи вищевикладене, та те, що повноваження на підписання позовної заяви від імені Броварської міської ради Київської області та управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області, як структурного підрозділу, утвореного міською радою, підзвітного, підконтрольного і підпорядкованому Броварській міській раді та міському голові, у заступника міського голови Андреева В.О. підтверджуються розпорядженням міського голови від 25.02.2015 № 2-6/1787, дає підстави вважати вимоги відповідача безпідставними.
Крім того, на думку відповідача, позивачами заявлено позов майнового характеру, а саме про витребування майна з чужого незаконного володіння, у той час як судовий збір був сплачений як за позов немайнового характеру.
З даного приводу суд зазначає, що ДНЗ «Трембіта» будучи об'єктом соціально-побутового призначення не увійшов до статутного фонду при приватизації ВАТ «Броварський завод будівельних конструкцій», а був переданий відповідачу безоплатно у користування.
Таким чином, позивачі не ставлять вимогу про витребування з чужого незаконного володіння, оскільки спірне майно перебуває у відповідача в користування, а отже вимога про передачу ДНЗ «Трембіта», який є комунальною власністю, з балансу публічного акціонерного товариства «Броварський завод будівельних конструкцій» на баланс управління освіти та науки Броварської міської ради, не носить майновий характер.
З огляду на вказані обставини, суд вважає клопотання відповідача про залишення позову без розгляду безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню.
Ухвалою господарського суду Київської області від 12.05.2015 розгляд справи було відкладено на 25.05.2015 року, строк розгляд спору продовжено в порядку, передбаченому ст. 69 Господарського процесуального кодексу України та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача 1 - Регіональне відділення Фонду державного майна по Київській області
В судовому засіданні представники позивача-1 та позивача-2 просили позов задовольнити, з підстав викладених у позовній заяві.
Третя особа, підтримала позов та просила його задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував та зазначив, що надсилання листа від 29.04.2011 № 08.11-793 Регіонального відділення фонду державного майна України по Київській області, яким надано пропозицію Броварській міській раді, щодо передачі ДНЗ «Трембіта» у комунальну власність територіальної громади міста Бровари, не є належним способом управління державним майном, оскільки для передачі такого майна у комунальну власність необхідне рішення органу, уповноваженого управляти державним майном.
Також відповідач стверджує, що зв'язку з відсутністю будь-якої технічної документації на спірний об'єкт, передача ДЗН "Трембіта" не відбулася, а отже вимога про передачу на баланс Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області є безпідставною.
Відповідно до частини 2 статті 82 Господарського процесуального кодексу України, рішення приймається судом за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та іншими учасниками господарського процесу, а також доказів, які були витребувані господарським судом, у нарадчій кімнаті.
Згідно з ч. 1 статті 85 ГПК України, прийняте рішення оголошується господарським судом у судовому засіданні після закінчення розгляду справи.
Враховуючи достатність в матеріалах справи доказів для повного, всебічного та об'єктивного розгляду спору по суті, в судовому засіданні 25.05.2015 було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, оцінивши їх в сукупності та заслухавши пояснення присутніх в судовому засіданні представників сторін, суд,-
встановив:
Дошкільний навчальний заклад «Трембіта» № 22 (далі - ДНЗ «Трембіта»), що знаходиться по бульв. Незалежності, 8-а та по вул. Гагаріна, 14-а, у місті Бровари Київської області перебуває на балансі Публічного акціонерного товариства «Броварський завод будівельних конструкцій».
Листом від 29.04.2011 № 08.11-793 Регіональне відділення фонду державного майна України по Київській області надало пропозицію Броварській міській раді, щодо передачі ДНЗ «Трембіта» у комунальну власність територіальної громади міста Бровари.
Броварська міська рада прийняла рішення від 21.07.2011 № 253-10-06 «Про надання згоди на безоплатне прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Бровари гуртожитку по вул. Гагаріна, 12-а та ДНЗ «Трембіта».
Листом від 29.07.2011 № 2-6/2318 ПАТ «Броварський завод будівельних конструкцій» повідомлено про початок процедури безоплатного прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Бровари вищезазначених об'єктів.
18.08.2011 Броварською міською радою прийнято рішення № 305-11-06 «Про безоплатне прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Бровари ДНЗ «Трембіта», яким доручено відповідачу передати з балансу на баланс управління освіти та науки Броварської міської ради ДНЗ «Трембіта» та внести відповідні зміни в бухгалтерський облік.
11.10.2011 виконавчий комітет Броварської міської ради прийняв рішення № 526 «Про затвердження складу комісій по прийманню-передачі об'єктів у комунальну власність територіальної громади м. Бровари». Даним рішенням затверджено склад комісії по прийманню-передачі у комунальну власність територіальної громади м. Бровари ДНЗ «Трембіта». Від ПАТ «Броварський завод будівельних конструкцій» в комісії приймали участь два представники: Руденко Микола Олексійович - голова наглядової ради та Батрак Любов Іванівна - завідуюча ДНЗ «Трембіта», що підтверджується листом відповідача від 22.09.2011 № 025/135.
Акт приймання-передачі ДНЗ «Трембіта», підписаний всіма членами комісії та затверджений рішенням виконавчого комітету Броварської міської ради від 13.12.2011 № 659 «Про затвердження акту приймання-передачі об'єкту у комунальну власність».
З огляду на те, що ПАТ «Броварський завод будівельних конструкцій» подало позовну заяву до господарського суду Київської області про визнання права власності на нерухоме майно, а саме на ДНЗ «Трембіта», тимчасово було припинено процедуру щодо прийняття зазначеного об'єкта до комунальної власності територіальної громади міста Бровари.
Листом від 22.10.2013 № 08-11-5590 регіональне відділення Фонду державного майна України повідомило, що 02.09.2013 постановою Вищого господарського суду України відповідачу відмовлено в позовних вимогах.
На лист від 04.04.2014 № 2-6/1057, надісланий відповідачу, з вимогою здійснити передачу майна, надійшла відповідь від 30.04.2014, в якій зазначено, що оскільки за заявою відповідача Вищим господарським судом України розглядається судова справа № 14/181-11 про визнання права власності на нерухоме майно та за ухвалою якого допущено справу до провадження Верховного Суду України, утриматися від дій направлених на прийняття об'єктів до комунальної власності та реєстрації прав на них.
Згідно постанови Верховного суду України від 13.05.2014 ПАТ «Броварський завод будівельних конструкцій» відмовлено у задоволенні заяви про перегляд Постанови Вищого господарського суду України від 02.09.2013 у справі № 14/181-11.
Листами від 02.04.2014 № 2-6/1057, від 26.05.2014 № 2-6/1787 Броварська міська рада в черговий раз повідомила відповідачу про його обов'язок виконання вищевказаних рішень стосовно передачі з балансу на баланс Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області ДНЗ «Трембіта», однак жодних дій не вчинено, об'єкт соціальної сфери не переданий на баланс відповідної установи, у зв'язку з чим позивачі були змушені звернутись з позовом до суду.
Пунктами 1.3, 1.4.1 Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 19.05.1999 року (далі - Положення визначено способи управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі.
Одним із способів такого управління згідно з п. 1.4 вищевказаного Положення є передача майна у комунальну власність в порядку, передбаченому Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», в ст. ст. 2, 4, 4-1 якого визначено, що нерухоме майно, житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації, передаються до комунальної власності відповідних територіальних громад за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом.
Згідно з Порядком безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, об'єктами передачі є зокрема, навчальні заклади (заклади дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної освіти тощо)та зовнішні мережі електро-, тепло-,газо-,водопостачання та водовідведення, а також інженерні будівлі та споруди, призначені для обслуговування об'єктів соціальної сфери, житлового фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання тощо).
Рішення про передачу об'єктів соціальної сфери та житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, відповідно до вказаного вище Порядку, приймається відповідною сільською, селищною, міською радою.
Ініціаторами передачі об'єктів у комунальну власність можуть бути місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства-правонаступники, на балансі яких перебувають об'єкти.
Передача оформляється актом приймання-передачі за формою згідно з додатком до цього Порядку. Акт складається у чотирьох примірниках та підписується головою і членами комісії. Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що передача спірного майна у комунальну власність відбулась в рамках чинного законодавства.
Судом не приймаються заперечення відповідача про те, що надсилання листа Регіонального відділення фонду державного майна України по Київській області, яким надано пропозицію Броварській міській раді, щодо передачі ДНЗ «Трембіта» у комунальну власність територіальної громади міста Бровари, не є належним способом управління державним майном, з огляду на наступне.
Положенням про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, не передбачено форму рішення, а отже у суду відсутні підстави вважати, що лист до Броварської міської ради Київської області №08-11-793 від 29.04.2011 не є належною формою рішення про безоплатну передачу у комунальну власність територіальної громади м. Бровари ДЗН "Трембіта".
Стосовно тверджень відповідача, що у зв'язку з відсутністю будь-якої технічної документації на вказані об'єкти, передача ДЗН "Трембіта" не відбулася, а як наслідок акт приймання передачі був складений та підписаний членами комісії за відсутності фактичної передачі спірних об'єктів нерухомого майна, що унеможливлює передачу ДЗН "Трембіта" на баланс Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 4 ст. 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», об'єкти соціальної інфраструктури передаються разом з майном підприємств, що обслуговували ці об'єкти, у тому числі основними фондами, ремонтно-будівельними базами, майстернями, транспортними засобами, прибиральною технікою, в частині, що визначається комісією з питань передачі об'єктів, яка здійснює передачу.
Як вбачається з акту приймання-передачі спірного майна, до складу об'єкту передачі входить: будівля ДЗН "Трембіта", що знаходиться за адресою бул. Незалежності, 8-а та по вул. Гагаріна, 14-а в м. Бровари разом з інженерним обладнанням об'єкта передачі, а саме: водопроводи, каналізації, центральне опалення, стаціонарні електроплити, телефонні та радіофікаційні, електричні, вентиляційні, газопостачальні мережі.
Обов'язковість передання об'єкту нерухомості разом з технічною документацією на будинок (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх
мереж та інші), а також документами, що встановлюють право на нього встановлена для відомчого житлового фонду.
В той час, як відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту», дошкільний навчальний заклад це навчальний заклад, що забезпечує реалізацію права дитини на здобуття дошкільної освіти, її фізичний, розумовий і духовний розвиток, соціальну адаптацію та готовність продовжувати освіту.
Враховуючи вищенаведене, а також те, що доказів скасування чи визнання недійсним рішення Броварської міської ради № 305-11-06 «Про безоплатне прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Бровари ДНЗ «Трембіта» відповідачем не надано, суд приходить до висновку про безпідставність невиконання відповідачем відповідного рішень міської ради.
За наведених обставин, враховуючи необхідність забезпечення дітей міста Бровари дитячим садком, суд приходить до висновку про правомірність та доцільність позовних вимог щодо зобов'язання відповідача передати у комунальну власність позивача-2 дошкільний навчальний заклад "Трембіта" по бул. Незалежності, 8-а та по вул. Гагаріна, 14-а в м. Бровари.
Судові витрати у справі, на підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються судом на відповідача.
Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 49, 82-85, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
вирішив:
1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2. Зобов'язати Публічне акціонерне товариство "Броварський завод будівельних конструкцій" (07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Порошкова, 2, код ЄДРПОУ 01273711) передати з балансу на баланс Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області (07400, Київська обл. м. Бровари, вул. М. Лагунової, 9, код ЄДРПОУ 02143838) дошкільний навчальний заклад "Трембіта" по бул. Незалежності, 8-а та по вул. Гагаріна, 14-а в м. Бровари з бухгалтерською та технічною документацією.
3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Броварський завод будівельних конструкцій" (07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Порошкова, 2, код ЄДРПОУ 01273711) на користь Броварської міської ради Київської області (07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Гагаріна, 15, код ЄДРПОУ 26376375) - 1218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. судового збору.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Дата підписання повного тексту рішення: 09.06.2015р.
Суддя О.В. Щоткін