ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
04 червня 2015 р. Справа № 909/309/15
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Малєєвої О. В.
при секретарі судового засідання Мартиненко І. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: прокурора Тисменицького району, м. Тисмениця, вул. К.Левицького, 4, 77400, в інтересах держави в особі Березівської сільської ради, с. Березівка, вул. Шевченка, 30, Тисменицький район, Івано-Франківська область, 77461,
до відповідача: приватного підприємства "Укр-Петроль", вул. Ковельська, 10, м. Володимир Волинський, Волинська область, 44700,
про стягнення заборгованості по договору оренди в сумі 87 705,27 грн, з яких 19 327,53 грн - заборгованість по орендній платі, 68 377,74 грн - пеня;
за участю представників учасників процесу:
від прокуратури: представник Гулянич М. М., наказ №318к від 14.04.2015,
від позивача: сільський голова Вара О. П., посвідчення №04 від 07.12.2011,
від відповідача: не з'явився,
встановив:
Прокурор Тисменицького району в інтересах держави в особі Березівської сільської ради звернувся з позовом до приватного підприємства "Укр-Петроль" про стягнення заборгованості по договору оренди в сумі 87 705,27 грн, з яких 19327,53 грн - заборгованість по орендній платі, 68 377,74 грн - пеня.
Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Березівської сільської ради від 23.03.2006 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватному підприємству "Укр-Петроль" в оренду для будівництва автозаправної станції площею 0,28 га у с. Березівка та надано дозвіл на укладення договору оренди земельної ділянки. Відповідно до даного рішення та ст. 13 ЗУ "Про оренду землі" між Березівською сільською радою та відповідачем було укладено договір оренди землі від 05.04.2006, який зареєстрований в Тисменицькому районному відділі центру ДЗК за №040631200001 від 27.04.2006. Вказує, що за умовами даного договору ПП "Укр-Петроль" передано в оренду земельну ділянку площею 0,28 га строком на 10 років зі сплатою орендної плати, яка вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 5% нормативної грошової оцінки землі, що становить 3964,60 грн на рік. Орендна плата вноситься орендарем щомісячно у розмірі 1/12 річної орендної плати не пізніше 30 числа наступного за звітним місяця. Зазначає, що п. 10 договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Посилається на те, що згідно договору оренди та довідки від 13.04.2006, виданої ДП "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" визначено нормативну грошову оцінку земельної ділянки в розмірі 79292 грн. Вказує, що надалі рішенням Березівської сільської ради №5-2-6/2011 від 06.06.2011 затверджено нову нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що орендується ПП "Укр-Петроль", в розмірі 272099,93грн. Відзначає, що дане рішення є чинним, оскільки постановою Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 23.11.2011, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.05.2012 та ухвалою ВАСУ від 18.12.2014, відмовлено у задоволенні позову ПП "Укр-Петроль" до Березівської сільської ради про визнання цього рішення протиправним та його скасування. Зазначає, що згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відділу Держземагентства в Тисменицькому районі від 23.01.2014, який затверджений рішенням Березівської сільської ради №39-1-28/2014 від 24.01.2014, нормативно-грошова оцінка ділянки, що орендується ПП "Укр-Петроль", становить 286604 грн. Посилається на те, що відповідач неналежно виконує взяті на себе зобов'язання за договором оренди і станом на 01.03.2015 наявна заборгованість по орендній платі в розмірі 19327,53 грн. Також позивачем нараховано пеню в сумі 68377,74 грн. Позовні вимоги обґрунтовує положеннями ст. 96 ЗК України, ст. ст. 526, 610, 612 ЦК України, ст.ст. 21, 30, 35 ЗУ "Про оренду землі".
Представник відповідача проти позову заперечив, у відзиві на позов №65 від 03.04.2015 (вх.№5597/15 від 07.04.2015) вказав, що відповідач належним чином виконував взяті на себе зобов'язання відповідно до умов договору оренди, зокрема, сплачував орендну плату в розмірі 5% нормативно грошової оцінки землі, що становить 3964,60 грн на рік. Вважає, що вимога позивача сплачувати орендну плату відповідно до нової нормативної грошової оцінки землі, яка затверджена рішенням Березівської сільської ради, є односторонньою зміною умов договору оренди, що не допускається нормами законодавства. Зазначає, що зміна нормативної грошової оцінки землі не може розцінюватися, як зміна розміру орендної плати, а є лише її передумовою. Вказує, що для виникнення обов'язку у відповідача сплачувати орендну плату, беручи до уваги нову нормативно грошову оцінку землі, повинні бути внесені відповідні зміни у договір оренди у письмовій формі. Оскільки такі зміни ні добровільно, ні у примусовому порядку сторонами не вносились, то він у повному обсязі сплачує орендну плату у розмірі, визначеному у договорі. Вважає, що у позивача відсутні правові підстави вимагати сплати орендної плати у більшому розмірі. Свою позицію обґрунтовує положеннями ст. 13, 526, 654 ЦК України, ст.ст. 1, 13, 15, 21, 23, 30 ЗУ "Про оренду землі", ст. 13, 15, 18 ЗУ "Про оцінку земель"
У додаткових запереченнях вх.№7344/15 від 12.05.2015 представник відповідача також зазначив, що у згаданій постанові Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 23.11.2011 вказано, що сільська рада вправі була розглядати питання про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка орендується ПП "Укр-Петроль", однак питання щодо розміру орендної плати сільською радою не розглядалося, а тому посилання позивача на дану постанову, як на підтвердження правомірності нарахування орендної плати в більшому розмірі є необґрунтованим. Вважає, що рішення Березівської сільської ради від 06.06.2011 та від 24.01.2014, якими затверджено нову нормативно грошову оцінку орендованої земельної ділянки у розмірі 272099,93 грн та 286604 грн. відповідно, не є чинними, оскільки не були оприлюднені у встановленому законом порядку. Розцінює заявлені позивачем вимоги щодо стягнення орендної плати у більшому розмірі, як збитки у вигляді неодержаного прибутку, для стягнення яких необхідний повний склад цивільного правопорушення. Вказує на нарахування відповідачем пені з порушенням вимог ч. 6 ст. 262 ГК України. Просить застосувати позовну давність до вимог про стягнення орендної плати.
Аналогічні пояснення представники учасників процесу дали в судовому засіданні.
Заслухавши пояснення представників учасників процесу, дослідивши зібрані у справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 43 ГПК України, суд встановив наступне.
Рішенням Березівської сільської ради від 23.03.2006 затверджено ПП "Укр-Петроль" проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,28 га для будівництва автозаправочної станції, надано в оренду ПП "Укр-Петроль" терміном на 10 років земельну ділянку площею 0,28 га, що знаходиться в с. Березівка, встановлено з березня 2006 року орендну плату у розмірі 5 відсотків від грошової оцінки землі в с. Березівка з урахуванням індексації грошової оцінки землі.
На виконання вищевказаного рішення ради між Березівською сільською радою, як орендодавцем, та приватним підприємством "Укр-Петроль", як орендарем, укладено договір оренди землі від 05.04.2006, відповідно до п. 1, п. 2 якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,28 га несільськогосподарського призначення - для будівництва автозаправочної станції, яка знаходиться в с. Березівка Березівської сільської ради. Договір укладено на 10 років (п. 8).
Згідно з п. 5 договору оренди нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 79292 грн (28,32 грн за 1 кв.м).
Відповідно до п. 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 5 відсотків нормативної грошової оцінки землі, що становить 3964,60 грн (1,42 грн на 1 кв.м) на рік. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (п. 10). Пунктом 11 передбачено, що орендна плата вноситься щомісяця у розмірі 1/12 частини річної орендної плати не пізніше 30 числа наступного за звітним місяця. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0,2% несплаченої суми за кожний день (п. 14).
Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у тижневий термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі (п. 20).
Предмет оренди на підставі акту прийому-передачі переданий відповідачу і прийнятий останнім 05.04.2006.
Відповідно до довідки про визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки №253 від 13.04.2006, яка складена державним підприємством "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" на підставі клопотання, поданого землекористувачем для розрахунку, грошова оцінка земельної ділянки складає 79292 грн, в тому числі 28,32 грн за 1 кв.м.
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №05-32/177 від 29.04.2011, який наданий на клопотання Березівської сільської ради, нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки під забудовою становить 272099,93 грн.
Рішенням Березівської сільської ради №5-2-6/2011 від 06.06.2011 затверджено нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що орендується ПП "Укр-Петроль" (згідно з договором оренди землі від 05.04.2006), у розмірі 272099,93 грн відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №05-32/177 від 29.04.2011.
Про зміну нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки ПП "Укр-Петроль" було повідомлено листом №126 від 13.05.2011.
Витягом про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки №308/5/07-03/18 від 23.01.2014, який здійснено за клопотанням голови Березівської сільської ради, визначено нормативно-грошову оцінку земельної ділянки для будівництва автозаправочної станції у розмірі 286604,36 грн.
ПП "Укр-Петроль" у листі №263 від 17.05.2011 зазначило, що враховуючи наявність договірних відносин між сторонами та норми законодавства, не вбачає правових підстав для зміни розміру орендної плати та внесення змін до договору оренди землі від 05.04.2006, а прийняті рішення орендодавця та зміна нормативно-грошової оцінки землі не можуть бути підставою для зміни розміру орендної плати.
Листом №267 від 26.06.2012 Березівська сільська рада повідомляла ПП "Укр-Петроль" про те, що 01.07.2012 відбудеться пленарне засідання, на якому слухатиметься питання "Про зміну розміру орендної плати за землю за орендовану земельну ділянку площею 0,28 га, надану ПП "Укр-Петроль" та просила забезпечити явку уповноваженого представника. Листом №273 від 01.07.2012 повідомлялось про перенесення розгляду даного питання на 09.07.2012, листом №316 від 02.08.2012 - на 09.08.2012. Доказом вручення листа №273 від 01.07.2012 є поштове повідомлення від 07.08.2012.
Листом №173 від 05.07.2011 Березівська сільська рада надіслала ПП "Укр-Петроль" для затвердження договір про внесення змін до договору оренди землі від 05.04.2006 у зв'язку з проведенням нормативно-грошової оцінки орендованої земельної ділянки.
Відповідно до претензії Березівської сільської ради №467 від 20.11.2012 за період з 06.06.2011 по 30.11.2012 у відповідача наявна заборгованість по орендній платі в розмірі 7114,78 грн, у зв'язку з чим нараховано пеню в сумі 119,82 грн. Згідно з фінансовою претензією №357 від 22.10.2013 заборгованість по орендній платі становить 29265,47 грн, пеня - 19609,91 грн.
Рішенням Березівської сільської ради №39-1-28/2014 від 24.01.2014 затверджено нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що орендується ПП "Укр-Петроль", у розмірі 286604,36 грн згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 23.01.2014.
Березівська сільська рада у листі №48 від 24.02.2014 повідомила відповідача про те, що з 01.01.2014 нормативна грошова оцінка орендованої ПП "Укр-Петроль" земельної ділянки становить 286604,36 грн. Крім того, позивач у даному листі вказав, що за період з червня 2011 року по 01 лютого 2014 року у відповідача наявна заборгованість за договором оренди в розмірі 38966,52 грн, в тому числі 24040,24 грн нарахованої пені за сплату орендних платежів не у повному обсязі.
13.01.2015 Березівська сільська рада надіслала відповідачу фінансову претензію №5, в якій зазначено про наявну заборгованість за договором оренди земельної ділянки від 05.04.2006 за період з 06.06.2011 по 31.12.2014 в сумі 76261,94 грн, в тому числі 58447,91 грн пені, нарахованої за порушення умов договору.
Згідно листа відділу Держземагентства в Тисменицькому районі №1880/07/19 від 08.05.2015 статтею 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. 14.01.2015 Держземагентство повідомило Державну фіскальну службу, обласні державні адміністрації та головні управління Держземагентства в областях і в м. Києві, що за інформацією Державної служби статистики України, індекс споживчих цін за 2014 рік становив 124,9%. Таким чином, коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, розрахований відповідно до п. 289.2 ст. 289 ПК України, станом на 01.01.2015 становить 1,249.
При вирішенні даного спору суд виходить з того, що згідно з ст.ст. 11, 509, 526 ЦК України зобов'язання виникають, зокрема, з договору і повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Як визначено в ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ст. 530 ЦК України). Аналогічні положення містяться в ст.ст. 173, 175, 193 ГК України. За приписами ст. 193 ГК України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Згідно ст. 1 ЗУ "Про оренду землі" (у редакції, чинній на момент винесення рішення Березівською сільською радою №5-2-6/2011 від 06.06.2011) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 ЗУ "Про оренду землі").
В ст. 21 ЗУ "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Пунктом 10 договору оренди від 05.04.2006 передбачено обчислення розміру орендної плати за землю з урахуванням індексів інфляції. При цьому в судовому засіданні було з'ясовано (протокол судового засідання від 12.05.2015), що вказане положення розуміється сторонами, як індексація орендної плати відповідно до індексації нормативно-грошової оцінки землі.
Згідно ст. 271 ПК України (чинного з 02.12.2010 в редакції від 04.06.2011) базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Пунктом 2 ст. 286 ПК України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки землі, яка є базою оподаткування для плати за землю, змінюється річна сума податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно п. 35 ст. 26 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є затвердження відповідно до закону на пленарних засіданнях ставок земельного податку відповідно до ПК України.
Рішенням Березівської сільської ради №5-2-6/2011 від 06.06.2011 затверджено нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що орендується ПП "Укр-Петроль" (згідно з договором оренди землі від 05.04.2006), у розмірі 272099,93 грн відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №05-32/177 від 29.04.2011, який виготовлений Управлінням Держкомзему у Тисменицькому районі,
ПП "Укр-Петроль" не погоджувалося з даним рішенням і оскаржувало його в судовому порядку. Постановою Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 23.11.2011, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.05.2012 та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 18.12.2014 у позові було відмовлено. При цьому судами встановлено, що рішення Березівської сільської ради від 06.06.2011 прийнято відповідно до вимог ЗУ "Про оцінку землі" та ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні".
Посилання відповідача на те, що дане рішення є регуляторним актом і для набрання ним чинності повинно бути опубліковане відповідно до ЗУ "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", спростовуються наступним.
У ст. 1 ЗУ "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (в редакції, чинній на момент прийняття рішення Березівської сільської ради від 05.04.2006) наведено визначення регуляторного акту, зокрема, це прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання; а також прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
Рішення Березівської сільської ради №5-2-6/2011 від 06.06.2011 не підпадає під визначення регуляторного акту, оскільки воно не є нормативно-правовим актом, а також не стосується невизначеного кола осіб. Даним рішенням затверджено нову нормативно грошову оцінку земельних ділянок, які орендуються конкретними особами, в тому числі ПП "Укр-Петроль". Таким чином, вказане рішення є чинним та підлягає застосуванню.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею. Зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок не може ототожнюватися як зміна розміру орендної плати, а є лише її передумовою. Не внесення сторонами договору оренди землі змін до його умов в частині, що встановлюються у законодавчому порядку, не звільняє сторін від обов'язку їх виконання, оскільки відповідно до положень статті 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Наведене правова позиція міститься в постанові ВГСУ від 05.04.2013 у справі №5009/3430/12, що залишена без змін постановою ВСУ від 03.12.2013 (справа №3-34гс13), в якій викладена правова позиція у даній категорії спорів, яка згідно ст. 111-28 ГПК України є обов'язковою.
Враховуючи вищевикладене, відповідач, починаючи з червня 2011 року, повинен був сплачувати орендну плату у розмірі 1133,75 грн. Однак, як вбачається з розрахунків позивача, від ПП "Укр-Петроль" надходило 734,79 грн орендної плати. Відповідно до розрахунку позивача заборгованість по орендні платі становить 19327,53 грн за період з червня 2011 року по лютий 2015 року.
У додаткових запереченнях на відзив вх.№7344/15 від 12.05.2015 відповідач вказує на пропуск позивачем позовної давності при нарахуванні заборгованості по орендних платежах. Представник прокуратури та позивача зазначили, що звернулися з позовом про стягнення заборгованості по орендній платі у березні 2015 року, оскільки однією з підстав позову є рішення Березівської сільської ради №5-2-6/2011 від 06.06.2011, яке оскаржувалося ПП "Укр-Петроль" до суду, а кінцеве рішення у справі про визнання протиправним та скасування рішення, а саме постанову Вищого адміністративного суду України, було винесено 18.12.2014. Суд вважає, що вказані обставини не є поважними причинами пропуску позовної давності, оскільки відповідно до ч. 5 ст. 254 КАСУ постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі. Постанова суду апеляційної інстанції, якою було залишено без змін постанову Володимир-Волинського міського суду про відмову в позові, було прийнято 07.05.2012.
Відповідно до ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення; сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові; якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту.
Статтею 257 ЦК України встановлено загальну позовну давність тривалістю у три роки. Оскільки прокурор в інтересах Березівської сільської ради звернувся з позовом 19.03.2015, а заборгованість по орендній платі розрахована за період червня 2011 року по лютий 2015 року, то за період з червня 2011 року по лютий 2012 року включно позивачем пропущена позовна давність, а тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.
Крім того, при нарахуванні орендної плати в розмірі 1194,19 грн з січня 2014 року по грудень 2014 року включно позивач посилається на рішення Березівської сільської ради №39-1-28/2014 від 24.01.2014, яким затверджено нову нормативно-грошову оцінку ділянки, що орендується ПП "Укр-Петроль", у розмірі 286604,36 грн.
При розгляді питання щодо чинності вказаного рішення суд застосовує законодавство, яке діяло на момент прийняття рішення Березівської сільської ради від 24.01.2014.
Зокрема, відповідно до ст. 13 ЗУ "Про оцінку землі" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру земельного податку, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 20 ЗУ "Про оцінку землі" передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються, як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Згідно з ч. 1 ст. 23 ЗУ "Про оцінку землі" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України (ч. 4 ст. 23 ЗУ "Про оцінку землі").
Пунктом 271.2 ст. 271 ПК України визначено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
В матеріалах справи відсутні докази опублікування рішення Березівської сільської ради від 24.01.2014 у встановленому порядку, а тому його положення щодо сплати відповідачем орендної плати у розмірі 1194,19 грн за місяць у 2014 році не підлягають застосуванню.
Щодо індексації орендної плати за січень-лютий 2015 року слід зазначити, що відповідно до п. 289.2. ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за відповідною формулою.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель (п. 289.3. ПК України).
В листі №6-28-022-215/2-15 від 14.01.2015 Держземагентство України повідомило Державну фіскальну службу, обласні державні адміністрації та головні управління Держземагентства в областях і м. Києві "Про індексацію нормативної грошової оцінки", що за інформацією Державної служби статистики України, індекс споживчих цін за 2014 рік становить 1,249 відсотка. При цьому зазначено про необхідність опублікування вказаного листа у засобах масової інформації для забезпечення інформування власників земельних ділянок та землекористувачів про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель. Оскільки в матеріалах справи відсутні докази такого інформування, то даний коефіцієнт індексації не підлягає застосуванню.
При стягненні орендної плати з ПП "Укр-Петроль" суд виходить з того, що орендна плата повинна була сплачуватись у розмірі 1133,75 грн, проте надходила у розмірі 734,79 грн, що не заперечується відповідачем. А тому заборгованість по орендній платі за період з березня 2012 року по лютий 2015 року включно становить 398,96*36=14362,56 грн.
Відповідно до ст. 266 ЦК України зі спливом позовної давності до основної вимоги вважається, що позовна давність спливла і до додаткової вимоги (стягнення неустойки, накладення стягнення на заставлене майно тощо). Оскільки судом застосовано позовну давність до вимог про стягнення орендної плати, як основної вимоги, за період до лютого 2012 року включно, вважається, що позовна давність спливла і щодо нарахованої за цей період пені.
При нарахуванні пені позивачем застосовано п. 14 договору оренди, відповідно до якого у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0,2% несплаченої суми за кожний день.
Однак, згідно ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Крім того, відповідно до ст. 1 ЗУ "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня (ст. 3 ЗУ "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань").
При цьому, п. 11 передбачено, що орендна плата вноситься щомісяця у розмірі 1/12 частини річної орендної плати не пізніше 30 числа наступного за звітним місяця.
Таким чином, початком для нарахування пені за прострочення виконання зобов'язання буде день, наступний за днем, коли воно мало бути виконане. Нарахування санкцій триває протягом 6 місяців. Передбачений у договорі припис щодо нарахування пені у розмірі 0,2% за кожен день не можна вважати іншим порядком нарахування пені.
Згідно з ч. 3 ст. 254 ЦК України строк, що визначений місяцями, спливає у відповідне число останнього місяця строку. Якщо закінчення строку, визначеного місяцем, припадає на такий місяць, у якому немає відповідного числа, строк спливає в останній день цього місяця. Якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день (ч. 5 ст. 254 ЦК України).
Судом здійснено перерахунок пені відповідно до вимог законодавства.
Облікова ставка НБУ з 23.03.2012 становить 7,5% (постанова НБУ від 21.03.2012 №102), з 10.06.2013 - 7% (постанова НБУ №209 від 06.06.2013), з 13.08.2013 - 6,5% (постанова НБУ №315 від 09.08.2013), з 15.04.2014 - 9,5% (постанова НБУ №212 від 14.04.2014), з 17.07.2014 - 12,5% (постанова НБУ №417 від 15.07.2014), з 13.11.2014 - 14% (постанова НБУ №719 від 12.11.2014), з 06.02.2015 - 19,5% (постанова НБУ №81 від 04.02.2015).
Пеня розраховується за формулою: сума боргу * ставка НБУ/кількість днів у році * кількість днів прострочення.
Пеня за березень, 2012 року становить 398,96 * 0,15/365 * 184 = 30,09 грн;
за квітень, 2012 року - 398,96 * 0,15/366 * 185 = 30,25 грн;
за травень, 2012 року - 398,96 * 0,15/366 * 184 = 30,09 грн;
за червень, 2012 року - 398,96 * 0,15/366 * 185 = 30,25 грн;
за липень, 2012 року - 398,96 * 0,15/366 * 185 = 30,26 грн;
за серпень, 2012 року - 398,96 * 0,15/366 * 123 + 398,96 * 0,15/365 * 59 = 29,78 грн;
за вересень, 2012 року - 398,96 * 0,15/366 * 91 + 398,96 * 0,15/365 * 91 = 29,80 грн;
за жовтень, 2012 року - 398,96 * 0,15/366 * 62 + 398,96 * 0,15/365 * 120 = 29,81 грн;
за листопад, 2012 року - 398,96 * 0,15/366 * 31 + 398,96 * 0,15/365 * 152 = 29,99 грн;
за грудень, 2012 року - 398,96 * 0,15/365 * 160 + 398,96 * 0,14/365 * 22 = 29,60 грн;
за січень, 2013 року - 398,96 * 0,15/365 * 130 + 398,96 * 0,14/365 * 52 = 29,27 грн;
за лютий, 2013 року - 398,96 * 0,15/365 * 101 + 398,96 * 0,14/365 * 64 + 398,96 * 0,13/365 * 20 = 29,20 грн;
за березень, 2013 року - 398,96 * 0,15/365 * 69 + 398,96 * 0,14/365 * 64 + 398,96 * 0,13/365 * 50 = 28,21 грн;
за квітень, 2013 року - 398,96 * 0,15/365 * 40 + 398,96 * 0,14/365 * 64 + 398,96 * 0,13/365 * 81 = 27,86 грн;
за травень, 2013 року - 398,96 * 0,15/365 * 10 + 398,96 * 0,14/365 * 64 + 398,96 * 0,13/365 * 110 = 27,06 грн;
за червень, 2013 року - 398,96 * 0,14/365 * 42 + 398,96 * 0,13/365 * 143 = 26,75 грн;
за липень, 2013 року - 398,96 * 0,14/365 * 13 + 398,96 * 0,13/365 * 172 = 26,43 грн;
за серпень, 2013 року - 398,96 * 0,14/365 * 64 + 398,96 * 0,13/365 * 110 = 25,86 грн;
за вересень, 2013 року - 398,96 * 0,13/365 * 183 = 26,00 грн;
за жовтень, 2013 року - 398,96 * 0,13/365 * 166 + 398,96 * 0,19/365 * 16 = 26,91 грн;
за листопад, 2013 року - 398,96 * 0,13/365 * 133 + 398,96 * 0,19/365 * 50 = 29,28 грн;
за грудень, 2013 року - 398,96 * 0,13/365 * 105 + 398,96 * 0,19/365 * 77 = 30,91 грн;
за січень, 2014 року - 398,96 * 0,13/365 * 74 + 398,96 * 0,19/365 * 93 + 398,96 * 0,25/365 * 15 = 33,93 грн;
за лютий, 2014 року - 398,96 * 0,13/365 * 45 + 398,96 * 0,19/365 * 93 + 398,96 * 0,25/365 * 47 = 38,55 грн;
за березень, 2014 року - 398,96 * 0,13/365 * 14 + 398,96 * 0,19/365 * 93 + 398,96 * 0,25/365 * 77 = 42,34 грн;
за квітень, 2014 року - 398,96 * 0,19/365 * 77 + 398,96 * 0,25/365 * 108 = 45,50 грн;
за травень, 2014 року - 398,96 * 0,19/365 * 47 + 398,96 * 0,25/365 * 119 + 398,96 * 0,28/365 * 18 = 47,79 грн;
за червень, 2014 року - 398,96 * 0,19/365 * 16 + 398,96 * 0,25/365 * 119 + 398,96 * 0,28/365 * 50 = 51,14 грн;
за липень, 2014 року - 398,96 * 0,25/365 * 105 + 398,96 * 0,28/365 * 80 = 53,18 грн;
за серпень, 2014 року - 398,96 * 0,25/365 * 72 + 398,96 * 0,28/365 * 85 + 398,96 * 0,39/365 * 23 = 55,49 грн;
за вересень, 2014 року - 398,96 * 0,25/365 * 43 + 398,96 * 0,28/365 * 85 + 398,96 * 0,39/365 * 23 = 47,57 грн;
за жовтень, 2014 року - 398,96 * 0,25/365 * 13 + 398,96 * 0,28/365 * 85 + 398,96 * 0,39/365 * 23 = 39,37 грн;
за листопад, 2014 року - 398,96 * 0,28/365 * 66 + 398,96 * 0,39/365 * 23 = 30,00 грн;
за грудень, 2014 року - 398,96 * 0,28/365 * 37 + 398,96 * 0,39/365 * 23 = 21,13 грн;
за січень, 2015 року - 398,96 * 0,28/365 * 6 + 398,96 * 0,39/365 * 23 = 11,64 грн.
Таким чином, загальна сума пені, яка підлягає стягненню з ПП "Укр-Петроль", становить 1151,28 грн.
Враховуючи вищевикладене, позов підлягає задоволенню частково - з відповідача на користь позивача належить стягнути 14 362, 56 грн заборгованості по орендній платі, 1151,28грн пені.
При розподілі судового збору слід враховувати наступне. В п. 4.6 постанови Пленуму ВГС України "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" №7 від 21.02.2013 вказано, що приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд у разі повного або часткового задоволення позову (скарги) стягує судовий збір з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам), якщо він не звільнений від сплати судового збору; у разі ж повної або часткової відмови в позові судовий збір стягується з визначеного прокурором позивача (так само повністю або пропорційно задоволеним вимогам), за винятком випадків, коли останнього звільнено від сплати судового збору, та коли позивачем у справі є сам прокурор. Стягнення відповідних сум судового збору здійснюється в доход державного бюджету України у розмірі, визначеному згідно з ч. 1 ст. 4 ЗУ "Про судовий збір", виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня того календарного року, в якому відповідна заява або скарга подавалася до суду.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 ч. 2 ст. 4 ЗУ "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру підлягає сплаті судовий збір у розмірі 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат.
За подання вказаного позову підлягає сплаті судовий збір у розмірі 1827,00 грн. Відповідно до ст. 49 ГПК України, враховуючи часткове задоволення позову, судовий збір покладається на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог; в решті судовий збір слід стягнути з визначеного прокурором позивача.
Керуючись ст.ст. 8, 124 Конституції України, ст.ст. 43, 49, ст. 82 - ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
Частково задовольнити позов прокурора Тисменицького району в інтересах держави в особі Березівської сільської ради до приватного підприємства "Укр-Петроль" про стягнення заборгованості по договору оренди в сумі 87 705,27 грн, з яких 19 327,53 грн - заборгованість по орендній платі, 68 377,74 грн - пеня.
Стягнути з приватного підприємства "Укр-Петроль" в користь Березівської сільської ради заборгованості по договору оренди в сумі 15513,84 грн (п'ятнадцять тисяч п'ятсот тринадцять гривень вісімдесят чотири копійки), з яких 14362,56 грн - заборгованість по орендній платі, 1151,28 грн - пеня.
Відмовити в задоволенні решти позовних вимог.
Стягнути з приватного підприємства "Укр-Петроль" в доход державного бюджету 323,17грн (триста двадцять три гривні сімнадцять копійок) судового збору.
Стягнути з Березівської сільської ради в доход державного бюджету 1503,83 грн (одну тисячу п'ятсот три гривні вісімдесят три копійки) судового збору.
Накази видати стягувачам після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 09.06.15
Суддя Малєєва О. В.
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
________________ Федунишин М.М. 09.06.15