08 червня 2015 року м. Мукачево Справа №303/3295/15-а
2а/303/156/15
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Кость В.В., розглянувши матеріали
за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, громадської організації «Народна рада Мукачівщини»
до відповідача ОСОБА_6 міської ради
про визнання протиправними дій, та скасування рішень,
03 червня 2015 року позивачі звернулися до суду з вищевказаним позовом.
Позивачами також заявлено клопотання про забезпечення позову, шляхом зупинення дії рішення 70 почергової сесії 6-го скликання ОСОБА_6 міської ради №1310 від 15 січня 2015 року розділі VIII абзаці 5, де зазначено «Ліквідувати станцію юних техніків з 01.06.2015 року» та в абаці 6 «Ліквідувати Центр туризму, краєзнавства та екскурсії з 01.06.2015 року», а також рішення 74 сесії 6-го скликання ОСОБА_6 міської ради №1382 від 26.03.20115 року «Про внесення змін у рішення 70 позачергової сесії 6-го скликання рішення №1310 від 15.01.2015 року.
Клопотання мотивоване тим, що діяльність ліквідаційної комісії не дасть змогу забезпечити нормальне функціонування установи, складення відповідних планів розвитку діяльності на майбутнє, що суттєво порушить права дітей на позашкільну освіту, а тому є нагальна необхідність у вжитті заходів забезпечення позову шляхом зупинення дій ліквідаційної комісії.
Відповідно до ст.118 КАС України клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Законом України «Про судовий збір» (пункт 7 частини третьої ст. 4) передбачено порядок справляння державного мита із заяв про забезпечення доказів або позову (0,1 розміру мінімальної заробітної плати - 121,80 грн.).
Отже, з урахуванням приписів п. 7 частини третьої ст. 4 Закону України «Про судовий збір» розмір сплаченого позивачами судового збору за розгляд даної заяви повинен скласти суму 121,80 грн.
Згідно з положеннями частини сьомої ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Вищезазначене є підставою для залишення заяви без руху на підставі частини першої ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 9, 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України,
1. Клопотання залишити без руху.
2. Встановити позивачам строк для усунення недоліків позовної заяви до 15 червня 2015 до 08:30 год.
3. Наслідки невиконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху передбачені частиною третьою ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. ОСОБА_5 даної ухвали надіслати позивачам.
Ухвала про залишення позовної заяви без руху може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя В.В.Кость