Постанова від 08.06.2015 по справі 243/3780/15-а

243/3780/15-а

Справа № 2а/243/33/2015

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2015 р. Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Гусинський М.О.,

при секретарі Курилової О.Д.,

розглянув у відкритому судовому засіданні у залі № 12 суду у м. Слов'янську в порядку письмово провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

27.04.2015 року ОСОБА_1 звернувся до Слов'янського міськрайонного суду із позовом в порядку адміністративного провадження до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення пенсії, обґрунтовуючи свої вимоги наступним: він є полковником у відставці, ветераном збройних сил, має другу групу інвалідності, отриману внаслідок проходження військової служби, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1. З літку 2014 року він перестав отримувати пенсію, яка йому призначена державою, обставини припинення виплати пенсії з боку пенсійного фонду йому не пояснювалися. Вважає, що такі дії відповідача суперечать ст. 46 Конституції України, яка гарантує, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом; пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Вважає, що відносно нього також були порушені вимоги ст.ст. 4, 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ, згудно до яких: Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членів їх сімей встановлюються Законом України про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Їм надається також право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом, незалежно від місця проходження військової служби. При цьому всі види грошового забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ враховуються нарівні із заробітною платою робітників і службовців (ст. 4 Закону); Виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України, який є самостійною фінансово-банківською системою, не входить до складу державного бюджету України, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами і організаціями (в тому числі й тими, що використовують працю громадян за угодами цивільно-правового характеру) на заходи соціального страхування за тарифами, диференційованими залежно від небезпечності, шкідливості, тяжкості робіт та стану інших умов праці, страхових внесків громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, обов'язкових страхових внесків громадян, а також коштів державного бюджету України. Положення про Пенсійний фонд України затверджується Кабінетом Міністрів України.Фінансування витрат на виплату пенсій провадиться по всій території України щомісячно незалежно від надходжень коштів та соціально-економічного стану конкретних регіонів за рахунок перерозподілу коштів Пенсійного фонду України в межах країни. Забороняється розрив у строках фінансування витрат на виплату пенсій у різних адміністративно-територіальних одиницях (ст. 8 Закону). Вважає, що він позбавлений винагороди за працю за обставин, яекі суперечать діючому законодавству України, оскільки будь-яких змін до Конституції України чи до Закону України «Про пенсійне забезпечення», а також до внутрішніх нормативно-правових актів, зокрема, щодо позбавлення його пенсії винесено не було, також ним не було отримано будь-якиїх звернень з приводу змін щодо виплат пенсій. Просить суд визнати неправомірними дії Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області щодо ненарахування та виплати йому пенсії; винести рішення, яким стягнути на його користь з Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області грошові кошти, що належать йому в якості пенсії за всі місяці невиплати пенсії протягом 2014-2015 років та зобов'язати відповідача Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області надати довідку про розмір його пенсії за місяці невиплоти пенсії. Також просив справу розглянути за його відсутності та за відсутності його представника.

В судове засідання сторони не з'явилися, надіславши заяви про розгляд справи без їх участі, тому суд відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України розглянув справу в порядку письмового провадження.

Начальник Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області не погодився з позовними вимогами та надіслав суду заперечення, в яких просив суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні його позову з наступного: ОСОБА_1 відповідно до інформації з Центральної бази даних одержувачів пенсій ІЦ ПО ПФУ зареєстрований за адресою: 83114, АДРЕСА_1. Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» місто Донецьк входить до зазначеного переліку.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706 внутрішньо перемішеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змісили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті бо з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних прояв насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно до ст. 4 цього Закону України факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, для отримання якої переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік цієї внутрішньо переміщеної особи. Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи видається структурним підрозділом місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення в день подання заяви, підписується та засвідчується уповноваженою посадовою особою цього структурного підрозділу без сплати будь-яких платежів та зборів, включаючи як першу видачу такої довідки, так і в разі повторної її видачі у випадку втрати, пошкодження або з метою продовження її дії. Термін дії довідки становить шість місяців з моменту її видачі. Громадяни пенсійного віку, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи, а внутрішньо переміщені особи з тимчасово окупованої території мають право на отримання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за фактичним місцем проживання, перебування.

Аналогічні приписи для отримання довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження або здійснюють їх не в повному обсязі передбачені «Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 року.

Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 05.11.2014 року «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюється за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.20.2014 року.

Відповідно до п. 2 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 595 у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади. Пунктом цього Тимчасового порядку передбачено, що особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до «Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.20.2014 року, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати.

Підсумовуючи викладене, відповідач зазначає, що пенсіонери з населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, мають право на одержання пенсії за умови переміщення в населенні пункти на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі і звернення до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення та взяття на облік, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. З даною довідкою пенсіонер має право звернутися до територіального підрозділу Пенсійного фонду України в населеному пункті, на території якого органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Пенсія та заборгованість такому пенсіонеру будуть виплачені в повному обсязі. Так, як позивач ОСОБА_1 не перемістився в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі і не звернувся до відповідача з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, то просять відмовити в задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 в повному обсязі.

З наданих сторонами письмових доказів слідує наступне:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, який зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1, з 13.071996 року є пенсіонером Служби безпеки України за вислугу років, інвалідом ІІ групи та ветераном військової служби (а.с. 3-9).

ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, отримує пенсію за віком, сума пенсії за період з 01.01.2014р. по 01.12.2014 р. складає 62804,09 грн. (а.с. 18-21).

Розглядаючи справу суд виходив із наступних вимог законодавства України:

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 138 КАС України, факти, що входять до предмету доказування - це обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення для вирішення справи та які належить встановити при ухваленні рішення у справі.

Сторони в процесі повинні подати докази на підтвердження обставин, на які вони посилаються, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона. Однак, в адміністративних справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта власних повноважень встановлена презумпція його вини. Презумпція вини покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Обов'язок суб'єкта владних повноважень довести правомірність свого рішення в суді посилює його відповідальність при прийнятті рішень, вчиненні інших дій чи допущенні бездіяльності. Але з презумпції вини суб'єкта владних повноважень не випливає його автоматичний програш у справі, якщо він жодним чином не відреагував на позов або просто його не визнав. Презумпція вини не є абсолютною і не може, як у судовому процесі прецедентної системи права, де відсутність заперечення позову та нез'явлення відповідача у судове засідання розцінюватися судом як визнання позову і тягнути за собою задоволення позову.

Отже, застосування принципу презумпції винуватості суб'єкта владних повноважень не обумовлює його автоматичного програшного становища у справі. Невиконання обов'язку відповідача довести правомірність своїх рішень, дій чи бездіяльності, не звільняє суд від обов'язку ухвалити справедливе рішення.

Розглядаючи справу, суд приходить до висновку про те, що позивач ОСОБА_1 на час подання позову до суду і на час розгляду справи в суді зареєстрований на тимчасово окупованій території України, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.

З заяви ОСОБА_1, яку суд отримав 28.05.2015 року, слідує, що у зв'язку із виниклими обставинами, які не мають відношення до розгляду цього адміністративного позову, позивач ОСОБА_1 був примушений покинути державу України і виїхати за її межи (а.с. 38).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - після тимчасового захоплення м. Донецька переведене з м. Донецька до м. Слов'янська Донецької області, де й здійснює свої повноваження. Виконання повноважень ГУ ПФ України в Донецькій області на території м. Донецька тимчасово припинено, що передбачене розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження».

Порядок та умови отримання пенсій пенсіонерами, які зареєстровані на тимчасово захопленій території України, на території якої органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, передбачено Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706, «Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 року, Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 05.11.2014 року «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції», Тимчасовим порядком фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 595, згідно до норм яких пенсії таким видам пенсіонерів виплачуються після надання самими пенсіонерами до відповідних органів Пенсійного фонду України довідок затвердженого зразку про взяття їх на облік

у якості внутрішньо переміщеної особи, для отримання якої переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання.

Суду позивачем або його представником не були надані відомості про отримання ОСОБА_1 довідки про визнання його внутрішньо перемішеною особою та надання такої довідки безпосередньо до ГУ ПФ України в Донецькій області, у зв'язку з чим, та з урахуванням усього викладеного, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог та наявність для відмови у їх задоволенні у повному обсязі.

Сторони по справі законодавчо звільнені від сплати судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.17, 18, 69, 71, 94, 98, 128, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення пенсії - залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного Адміністративного суду через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови.

Повний текст постанови буде виготовлено 08 червня 2015 року.

Суддя Слов'янського міськрайонного суду М.О.Гусинський