Справа №242/3235/14-а
Провадження №2а/242/7/15
04 червня 2015 року м. Селидове
Селидівський міський суд Донецької області у складі: головуючого судді Пирогової Л. В., при секретарі Клименко А. В., за участю представника позивача Марухової А.В., Базелюк Т. В., Гончарові А. С., представника відповідача Ігнатенко О.О., представника третьої особи ОСОБА_5 - ОСОБА_6, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Селидове адміністративну справу за позовом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в інтересах відокремленого підрозділу «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства КП «Донецьктеплокомуненерго» «Димитровтепломережа» до виконавчого комітету Селидівської міської ради, постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення та постачання гарячої води на території м.Селидове при відмові споживачів від централізованого теплопостачання про визнання дій неправомірними та скасування рішення, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Селидівської міської ради та постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення та постачання гарячої води на території м.Селидове при відмові споживачів від централізованого теплопостачання про визнання дій неправомірними та скасування рішення.
На обґрунтування вимог зазначив, що 07 травня 2014 року постійно діючою комісією з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води на території м.Селидове при відмові споживачів від централізованого теплопостачання було проведено засідання та складено Протокол №61, яким надано дозвіл на відключення споживачів від системи централізованого теплопостачання, які мешкають в багатоквартирних житлових будинках громадян ОСОБА_5, що мешкає за адресою: АДРЕСА_2, ОСОБА_7, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 та ОСОБА_8, що мешкає за адресою: АДРЕСА_3.
Вважає, що відповідач приймаючи таке рішення порушив вимоги діючого законодавства, а саме прийняв рішення без дотримання вимог наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства №4 від 22.11.2005 року, яким затверджено порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання.
Зазначає, що при проектуванні будинку закладається і засіб теплопостачання згідно з вимогами відповідних будівельних норм. Система опалення відноситься до сантехнічного обладнання, власник квартири не має право самовільно змінювати систему опалення та здійснювати відключення від мереж централізованого теплопостачання. Згідно з вимогами відповідних будівельних норм при проектуванні будинку, в якому передбачається централізоване теплопостачання, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі опалення гідравлічно ув'язані для забезпечення стабільної роботи внутрішньо будинкової системи загалом. Відключення окремих квартир по стояку призводить до розбалансування гідравлічного режиму роботи внутрішньо будинкової системи опалення, перерозподілу теплоносія, що є причиною зменшення подачі теплоносія на інші стояки і, як наслідок цього незадоволене опалення. Тобто, якщо сам будинок містить 100 % теплоти, то на кожну квартиру йде певна кількість теплоти. У разі ж відключення однієї квартири від цілісної взаємодіючої системи, інші мешканці квартир будуть отримувати значно меншу кількість теплоти. Вважає, що будь-яке втручання у внутрішньобудинкову систему шляхом зміни гідравлічного опору погіршує роботу систему в цілому, чим порушив права інших мешканців, що неприпустимо.
Просив визнати протиправними дії постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення та постачання гарячої води на території м.Селидове при відмові споживачів від централізованого теплопостачання щодо надання дозволів на відключення від системи централізованого опалення та влаштування індивідувальної системи теплопостачання ОСОБА_5 (АДРЕСА_2), ОСОБА_7 (АДРЕСА_1), ОСОБА_8 (АДРЕСА_3 та скасувати п. 1.2 Протоколу № 61 від 07.05.2014 року постійно діючої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води на території м.Селидове при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, судові витрати покласти на відповідача.
Ухвалою Селидівського міського суду Донецької області від 21.10.2014 року залучено по даній справі як третіх осіб ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8
Представники позивача Марухова А.В., Базелюк Т. В., Гончаров А. С. в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі. Просили суд задовольнити позов.
Представник відповідача Ігнатенко О. О. в судовому засіданні позовні вимоги не визнав.
Представник, що діє в інтересах третьої особи ОСОБА_5 - ОСОБА_6 у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував. Зазначив, що Протоколом №61 від 07.05.2015 року, який є актом індивідуальної дії, третій особі - ОСОБА_5 надано дозвіл на відключення від мережі центрального теплопостачання. До того ж, правові наслідки прийняття Протоколу вже настали, оскільки третьою особою індивідуальне газове обладнання вже оплачено та встановлено. У разі скасування спірного протоколу будуть порушені права ОСОБА_5, оскільки позивачем взагалі не визначено умови щодо реституції. Посилався на той факт, що при купівлі-продажу квартири за адресою: АДРЕСА_2 вже було відсутнє центральне опалення. Зазначає, що на час надання дозволу ОСОБА_5 дозволу на газове опалення, приміщення за адресою: АДРЕСА_2 переведено в нежиле. Крім того, третя особа посилається на відсутність будь-яких договірних відносин між ним та позивачем. Вважає, що будь-які права інших споживачів при переході на газове опалення не порушував. Просив відмовити в задоволенні позову.
Треті особи ОСОБА_7 та ОСОБА_8 в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, третьої особи ОСОБА_5 - ОСОБА_6, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Селидівської міської ради № 30 від 08.04.2015 року затверджено склад постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання.
07.05.2014 року п. 1.2 Протоколу №61 засідання міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання ОСОБА_5, що мешкає за адресою: АДРЕСА_2, ОСОБА_7, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 та ОСОБА_8, що мешкає за адресою: АДРЕСА_3 надано дозвіл на влаштування індивідуальної системи теплопостачання.
Відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, транспортуванням, постачанням і використанням теплової енергії, державним наглядом (контролем) у сфері теплопостачання, експлуатацією теплоенергетичного обладнання та виконанням робіт на об'єктах у сфері теплопостачання суб'єктами господарської діяльності незалежно від форми власності регулюються Законом України «Про Теплопостачання».
Статтею 3 Закону України «Про теплопостачання» визначено законодавство у сфері теплопостачання, згідно якій відносини між суб'єктами діяльності у сфері теплопостачання регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до пункту 6 статті 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом, а у відповідності зі статтею 24 Закону України "Про теплопостачання" споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Можливість споживача відмовитись від користування послугою, а саме процедура відключення регламентується Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22 листопада 2005 року № 4 та Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630.
Згідно з пунктом 26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Відповідно до абзацу першого пункту 1.2. Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22 листопада 2005 року № 4, в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг центрального опалення і гарячого водопостачання орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання, призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.
Члени комісії, які входять до її складу, затверджені у додатку 1 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22 листопада 2005 року № 4. До складу комісії, зокрема входить також представник організації теплопостачання.
За змістом рішення виконавчого комітету Селидівської міської ради № 30 від 08.04.2015 року, яким затверджено склад постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання, слідує, що до складу цієї комісії включений представник організації теплопостачання.
Згідно з пунктами 2.1, 2.2 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22 листопада 2005 року № 4, для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання.
У заяві про відключення власник (власники) будинку зазначає причини відключення.
До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.
Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.
При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання.
Як вбачається з п. 1.2 Протоколу №61 засідання міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання від 07.05.2014 року ОСОБА_5, що мешкає за адресою: АДРЕСА_2, ОСОБА_7, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 та ОСОБА_8, що мешкає за адресою: АДРЕСА_3 надано дозвіл на влаштування індивідуальної системи теплопостачання. (а.с. 10).
Суд зазначає, що в протоколі № 61 від 07.05.2014 року відсутні відомості про надання міжвідомчій комісії документів передбачених Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22 листопада 2005 року № 4.
Судом встановлено, що будинки, які розташовані за адресою: АДРЕСА_2, АДРЕСА_1 та АДРЕСА_3 підключено до системи центрального опалення, дані обставини підтверджуються відповідними актами про підключення будинку до системи централізованого опалення (а.с. 108-115).
Рішенням виконавчого комітету Селидівської міської ради № 33 від 26.02.2014 року переведено квартиру за адресою: АДРЕСА_2 в нежитловий фонд. Дозволено ОСОБА_5 реконструкцію вищезазначеної квартири з улаштуванням зовнішнього входу з ганком під розміщення магазину.
Пунктом 3 протоколу наради щодо питання відновлення стояків центрального опалення в багатоквартирних будинках м. Селидове, Українськ. Стан готовності до опалювального періоду 2013-2014, затвердженого заступником Селидівського міського голови та погодженого з технічним директором «Донецьктеплокомуненерго» вирішено питання щодо установки індивідувального опалення в нежитлових приміщеннях в багатоквартирних житлових будинках розглядати на міжвідомчій комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і ГВП. (а.с. 85)
Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 3 ст.. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вище викладені обставини суд дійшов висновку, що відповідач діяв у межах наданих йому повноважень, але не у спосіб, передбачений Законом України «Про теплопостачання», Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22 листопада 2005 року № 4. Крім того, суб'єкт владних повноважень діяв не обґрунтовано, без урахування обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Разом з тим суд наголошує, що згідно з ч.1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч.1 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Отже, згідно з вищенаведеними нормами права, слідує, що за судовим захистом може звернутись особа, права, якої порушені, невизнані або оспоруються. Особа не може звертатись за захистом прав, що їй не належать.
При цьому, позивачем не надано належних та допустимих доказів порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів позивача наданням дозволу ОСОБА_5, що мешкає за адресою: АДРЕСА_2, ОСОБА_7, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 та ОСОБА_8, що мешкає за адресою: АДРЕСА_3 на влаштування індивідуальної системи теплопостачання.
Крім того, позивач обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що рішення про надання дозволу на відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання прийняте в порушення вимог наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22 листопада 2005 року № 4, яким затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, істотно порушує права співвласників квартир багатоквартирного житлового будинку.
Суд важає за необхідне зазначити, що пунктом 1.2 протоколу № 61 від 07.05.2014 року було надано дозвіл на влаштування індивідуальної системи теплопостачання, питання щодо надання дозволу третім особам ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8 на відключення від мереж ЦО і ГВП даним протоколом не вирішувалася, хоча було внесено до порядку денного згідно письмових заяв. (а.с. 10)
Посилання позивача на те, що відключення окремих квартир по стояку призводить до розбалансування гідравлічного режиму роботи внутрішньо будинкової системи опалення, перерозподілу теплоносія, що є причиною зменшення подачі теплоносія на інші стояки і, як наслідок цього незадоволене опалення також не є підтвердженням порушеного права, оскільки в даному випадку буде порушено права співвласників квартир житлового будинку у частині не належного отримання обсягів теплової енергії згідно з параметрами відповідно до договорів та стандартів.
Статтею 25 спеціального закону, а саме Закону України «Про теплопостачання», що регулює права та основні обов'язки теплогенеруючої, теплотранспортної та теплопостачальної організації., визначені права та обов'язку теплопостачальної організації. Аналогічні права та обов'язки визначені у п. 31, 32 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 .
Суд наголошує, що жодна з перелічених норм не передбачає повноважень позивача, як теплопостачальної організації на захист прав мешканців багатоквартирного будинку. А визначає обов'язок позивача забезпечити надійне постачання обсягів теплової енергії відповідно до умов договору та стандартів.
Перевіривши доводи позову і заперечень проти нього, оцінивши досліджені в судовому засіданні докази з позиції відповідності їх вимогам щодо належності та допустимості, з'ясувавши всі обставини у справі, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд вважає, що в задоволенні позву слід відмовити в повному обсязі.
Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати не відшкодовуються.
Керуючись Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про теплопостачання», Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22 листопада 2005 року № 4, ст. ст. 11, 94, 158-163, 186 КАС України, суд, -
У задоволенні позову Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в інтересах відокремленого підрозділу «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства КП «Донецьктеплокомуненерго» «Димитровтепломережа» до виконавчого комітету Селидівської міської ради, постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення та постачання гарячої води на території м.Селидове при відмові споживачів від централізованого теплопостачання про визнання дій неправомірними та скасування рішення відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду Донецької області через Селидівський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови складено 08.06.2015 року.
Суддя