Постанова від 02.06.2015 по справі 809/2962/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2015 року № 876/10604/14

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Гінди О.М.

суддів: Качмара В.Я., Ніколіна В.В.

за участю секретаря судових засідань: Щерби С.Б.

представника позивача- Малиневич О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Івано-Франківській області до Політичної партії Калуської районної політичної організації Української республіканської партії «Собор» про припинення юридичної особи, -

встановив:

12.09.2014 Калуська ОДПІ ГУ Міндоходів у Івано-Франківській області (далі - ДПІ, позивач) звернулася в суд із адміністративним позовом до Політичної партії Калуської районної політичної організації Української республіканської партії «Собор» (далі - відповідач) в якому просив прийняти рішення, яким припинити юридичну особу відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що Політична партія Калуська районна політична організація Української республіканської партії «Собор» 02.09.2002 зареєстрована у Калуському міськрайонному управлінні юстиції за № 124 та перебуває на податковому обліку у позивача. Однак, відповідач з 01.01.2008 не подає податковому органу звітності про використання коштів неприбуткових установ та організацій, що у відповідності до п. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» (далі - Закон № 755-ІV) є підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.10.2014 у задоволенні позову відмовлено.

Із постановою суду першої інстанції не погодився позивач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що така прийнята з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт посилається на те, що судом першої інстанції не враховано того, що у відповідності до ч. 2 ст. 14 Закону України «Про політичні партії в України» (далі - Закон № 2365-ІІІ) політичні партії є неприбутковими організаціями, які згідно ст. 157 Податкового кодексу України повинні подавати звіт про використання коштів неприбуткових установ та організацій, який відповідачем не подається з 2008 року. Також апелянт вважає помилковими висновки суду першої інстанції про те, що виключний перелік підстав припинення політичних партій визначений у Законі № 2365-ІІІ, оскільки відповідно до ст. 3 Закону № 755-ІV такі набувають статусу юридичної особи з моменту державної реєстрації у порядку визначеному цим Законом. Отже, на думку апелянта, реєстрація та припинення політичних партій, як юридичних осіб, здійснюється у відповідності до Закону № 755-ІV. Крім того, ст.ст. 23, 24 Закону № 2365-ІІІ, на які посилається суд першої інстанції, передбачають підстави для припинення політичних партій, а не їх структурних утворень.

Представник відповідача в судове засідання не прибув. Поштове відправлення з повісткою про виклик в суд, яке надіслане на його адресу згідно витягу з ЄДРЮОФОП, повернулося до суду не врученим у зв'язку з відсутністю за цією адресою, тобто з незалежних від суду причин. Відповідач про зміну юридичної чи поштової адреси суд не повідомляв, а тому враховуючи приписи ч. 11 ст. 35, ст. 40 КАС України відповідач вважається належним чином повідомленим про дату, час та місце судового розгляду, що згідно ч. 4 ст. 196 КАС України не перешкоджає апеляційному розгляду справи за відсутності його представника.

Представник позивача у судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав та просить її задовольнити.

Суд апеляційної інстанції, заслухав доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевірив матеріали справи та обговорив підстави і межі апеляційних вимог, вважає, що апеляційну скаргу належить задовольнити.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Політична партія Калуська районна політична організація Української республіканської партії «Собор» 02.09.2002 зареєстрована як юридична особа у Калуському міськрайонному управлінні юстиції Івано-Франківської області (а.с. 6-8).

Згідно акта перевірки № 490 від 19.08.2014, відповідач з 01.01.2008 не подає до податкового органу звітності про використання коштів неприбуткових установ та організацій (а.с. 5), у зв'язку з чим позивач звернувся з позовом про припинення юридичної особи.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що позов задоволеним бути не може, оскільки діяльність політичних партій регулюється спеціальним Законом № 2365-ІІІ, яким не передбачено такої підстави припинення, як неподання протягом року податкової звітності.

Однак, суд апеляційної інстанції з такими висновками суду першої інстанції не погоджується, з огляду на таке.

Відповідно до частин 1, 2, 3 Закону № 755-IV (в редакції, чинній на час звернення ДПІ з позовом до суду) дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб-підприємців.

Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок, організацій роботодавців, їх об'єднань), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.

Об'єднання громадян, благодійні організації, політичні партії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, асоціації органів місцевого самоврядування, банки, торгово-промислові палати, фінансові установи (у тому числі кредитні спілки), біржі, інші установи та організації, для яких законом встановлені особливості державної реєстрації, набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому цим Законом.

Частиною 4 статті 11 Закону № 2365-III передбачено, що після реєстрації політична партія набуває статусу юридичної особи.

Аналіз положень вказаних норм законодавчих приписів дає підстави для висновку про те, що норми Закону № 755-IV є загальними відносно спеціальних норм Закону № 2365-III, які регулюють питання реєстрації політичних партій, припинення їх діяльності та не суперечать загальним нормам.

Таким чином, підстави припинення юридичної особи, визначені статтею 38 Закону № 755-IV, є незалежними від випадків заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва, передбачених додатково ст.ст. 23, 24 Закону № 2365-III для осіб, що підпадають під дію вказаного Закону. Крім того, положення статей 23, 24 Закону № 2365-III передбачають підстави припинення політичних партій, а не їх структурних утворень.

Згідно з підпунктом 16.1.1 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1.3 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року № 1588, взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.

Ведення обліку платників податків підпунктом 62.1.1 пункту 62.1 статті 62 ПК України визначено одним із шляхів здійснення податкового контролю.

За змістом абзацу 2 пункту 67.2 статті 67 ПК України у межах здійснення контрольних функцій органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців.

Відповідно до частини 2 статті 38 Закону № 755-IV підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи є, зокрема, неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

Як свідчить наявний в матеріалах цієї адміністративної справи акт № 490 від 19.08.2014, відповідач з 01.01.2008 не подає до Калуської ОДПІ звітності про використання коштів неприбуткових установ та організацій. Заборгованість по платежах в бюджет відсутня.

Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає, що позовні вимоги податкового органу є обґрунтованими, а тому підлягають до задоволення.

Згідно ч. 1 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення.

З огляду на те, що оскаржувана постанова судом першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про її скасування та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд -

постановив:

апеляційну скаргу Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Івано-Франківській області - задовольнити.

Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2014 року у справі № 809/2962/14 - скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.

Припинити юридичну особу - Політичну партію Калуська районна політична організація Української республіканської партії «Собор» (код ЄДРПОУ - 26289506, вул. Степана Бандери, 2/10, с. Боднарів, Калуський район, Івано-Франківська область, 77350.

Копію постанови надіслати державному реєстратору Реєстраційної служби Калуського міськрайонного управління юстиції в Івано-Франківській області для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про судове рішення щодо припинення юридичної особи.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення.

На постанову протягом двадцяти днів, з дня складення її у повному обсязі, може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: О.М. Гінда

Судді: В.Я. Качмар

В.В. Ніколін

Постанова у повному обсязі складена та підписана 05.06.2015.