Ухвала від 25.05.2015 по справі 2а-2158/12/0370

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2015 року Справа № 9104/147872/12

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Пліша М.А.,

суддів Шинкар Т.І., Гудима Л.Я.,

за участю секретаря судового засідання Прокопенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційною скаргою прокурора міста Нововолинська на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2012 року у справі за позовом прокурора міста Нововолинська до Нововолинської міської ради третя особа Нововолинський центр дитячої та юнацької творчості Нововолинської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

прокурор міста Нововолинська звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Нововолинської міської ради в якому просив визнати протиправни та скасувати рішення № 12/9 від 26.10.2011 року «Про створення Нововолинського центру дитячої та юнацької творчості».

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2012 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції прокурор міста Нововолинська оскаржив його в апеляційному порядку, вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.

В апеляційній скарзі зазначає, що рішення Нововолинської міської ради прийнято в порушення ч. 2 ст. 9 Закону України «Про позашкільну освіту» відповідно до яких, державна політика у сфері позашкільної освіти спрямована на збереження та розвиток мережі державних та комунальних позашкільних навчальних закладів без права їх перепрофілювання, перепідпорядкування, злиття, закриття, передачі приміщень, обладнання, техніки в оренду.

Стаття 5 Закону України «Про охорону дитинства» передбачає, що місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції, визначеної законом, забезпечують розвиток мережі навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, соціального захисту, а також позашкільних навчальних закладів.

Окрім цього, відповідно до Державної цільової соціальної програми розвитку позашкільної освіти на період до 2014 року, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 р. № 785 основними завданнями програми є удосконалення та розвиток мережі позашкільних навчальних закладів. Згідно пунктів 1.1 та 1.2 Наказу Міністерства освіти і науки України № 167 від 24.02.2009 «Про виконання рішення колегії Міністерства освіти і науки України з питань стану і перспектив розвитку позашкільної освіти» зобов'язано компетентні органи невідкладно вжити заходів щодо припинення скорочення мережі позашкільних навчальних закладів, недопущення їх перепрофілювання, реорганізації, ліквідації, фактів вилучення земельних ділянок та забезпечити зміцнення та модернізацію матеріально-технічної бази позашкільних навчальних закладів.

Крім того апелянт зазначає, при ліквідації 4 позашкільних закладів міста Нововолинська було порушено права дітей, оскільки скорочено кількість годин позашкільних занять, скорочено кількість робочих місць та втрачено кваліфіковані кадри, адже скорочено 13, 57 педагогічних ставок. Відповідачем не надано іншого обгрунтування необхідності приймати рішення про ліквідацію позашкільних закладів міста крім того, що це зроблено з метою економії коштів, однак, відповідно до ст. 26 Закону України «Про позашкільну освіту» фінансування державних та комунальних позашкільних навчальних закладів здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів.

На підставі наведеного просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким задовольнити позов.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що 26.10.2011 року Нововолинською міською радою Волинської області прийнято рішення № 12/9 «Про створення Нововолинського центру дитячої та юнацької творчості», пунктами 1, 2 якого ліквідовано позашкільні навчальні заклади м. Нововолинська: Нововолинський дитячо-юнацький центр, Нововолинську станцію юних техніків, Нововолинську станцію юних натуралістів, Нововолинську станцію юних туристів та з 01.01.2012 року створено Нововолинський центр дитячої та юнацької творчості Нововолинської міської ради. 28.05.2012 року прокурором міста Нововолинська на вказане рішення принесено протест за №03-17/1995 вих.-12 з вимогою скасувати, як незаконне рішення міської ради №12/9 від 26.10.2011 року. Протест прокурора розглянуто на сесії Нововолинської міської ради, як наслідок прийнято рішення №18/15 від 19.06.2012 року, яким протест прокурора прийнято до уваги та підтримано заперечення управління виконкому Нововолинської міської ради на даний протест, тобто його відхилено.

Розглядаючи спір суд першої інстанції вірно зазначив, що відповідно до п. 4 Постанови КМ України, від 05.04.1994 року, № 228 «Про порядок створення, реорганізації і ліквідації навчально-виховних закладів» рішення про створення навчально-виховних закладів, заснованих на комунальній власності, приймаються: вищих навчальних закладів першого й другого рівнів акредитації, професійно-технічних закладів освіти, навчально-виховних закладів для дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків, - Урядом Криму, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за наявності дозволу відповідної Ради народних депутатів після погодження з Міністерством освіти і відповідними галузевими міністерствами, відомствами; ліцеїв, гімназій та інших спеціалізованих загальноосвітніх навчально-виховних закладів - виконавчими комітетами міських (міст без районного поділу), районних у містах Рад народних депутатів або районними, районними міст Києва і Севастополя державними адміністраціями за погодженням відповідно з органами управління освітою Уряду Криму, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій; інших типів навчально-виховних закладів - виконавчими комітетами міських (міст без районного поділу), районних у містах Рад народних депутатів або районними, районними міст Києва і Севастополя державними адміністраціями.

Згідно з п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.

Також суд вірно зазначив, що відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 26 Закону України «Про позашкільну освіту» фінансово-господарська діяльність позашкільного навчального закладу здійснюється відповідно до Законів України «Про освіту», «Про місцеве самоврядування в Україні», цього Закону та інших нормативно-правових актів. Фінансування державних і комунальних позашкільних навчальних закладів здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, приватних позашкільних навчальних закладів - за рахунок коштів засновників (власників). Фінансування державних, комунальних і приватних позашкільних навчальних закладів може здійснюватися також за рахунок додаткових джерел фінансування, не заборонених законодавством України.

Додатковими джерелами фінансування позашкільного навчального закладу є: кошти, одержані за надання додаткових освітніх послуг, роботи, виконані позашкільним навчальним закладом на замовлення підприємств, установ, організацій та громадян, доходи від реалізації власної продукції, від надання в оренду приміщень, обладнання, що не оподатковуються і спрямовуються на соціальні потреби та розвиток навчального закладу; гуманітарна допомога; дотації з місцевих бюджетів; добровільні грошові внески, матеріальні цінності, одержані від підприємств, установ, організацій та окремих громадян. Кошти, отримані за рахунок додаткових джерел фінансування, використовуються позашкільним навчальним закладом на діяльність, передбачену його статутом.

Відповідно ст. 89 Бюджетного кодексу України не передбачено видатки із бюджетів міст обласного значення, які враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансферів, тобто утримання позашкільної освіти покладається на місцеві бюджети.

Також судом з'ясовано, що потреба коштів на утримання закладів освіти міста на 2012 рік становить суму в розмірі 64848750,00 грн. Рішенням сесії Нововолинської міської ради від 30.12.2011 року № 14/26 «Про міський бюджет на 2012 рік» затверджено обсяг асигнувань на утримання установ і закладів освіти міста у розмірі 50004900 грн. Таким чином, дефіцит коштів становить 14843850 грн., або 22,9% від потреби. Крім того, у 2012 році було заплановане підвищення заробітної плати працівникам галузі згідно з постановою КМУ від 11.01.2012 року №10, що не можливо було б забезпечити при тій же чисельності працюючих. В той же час Бюджетним кодексом передбачено видатки лише на заходи з позашкільної роботи з дітьми, але не на фінансування утримання самих позашкільних закладів. Саме тому, з метою оптимізації витрат на утримання позашкільних навчальних закладів проведено скорочення 13,57 штатних одиниць. Скорочення даних працівників проведено у відповідності до вимог законодавства про працю, скарг від скорочених працівників не надходило.

Також, відповідно до довідки управління освіти виконавчого комітету Нововолинської міської ради від 18.07.2012 року на утримання позашкільних навчальних закладів міста Нововолинська на 2012 рік затверджено кошти в сумі 3081664,00 грн. Однак, при умові збереження мережі позашкільних установ на рівні 2011 року потреба в коштах становила 3986200,00 грн. В зв'язку з дефіцитом державного та місцевого бюджетів, на виконання прогнозних показників наповнення бюджету проведено оптимізацію навчальних закладів міста з метою економії коштів. При цьому не зважаючи на стійку тенденцію до зменшення кількості дітей шкільного віку в місті та зменшення кількості груп із 138 до 111, збережено кількість гуртківців, яка була на початку 2011/2012 навчального року.

Крім того, відповідно до оскаржуваного рішення міською радою ліквідовано позашкільні навчальні Нововолинський дитячо-юнацький центр, Нововолинську станцію юних техніків, Нововолинську станцію юних натуралістів, Нововолинську станцію юних туристів та створено Нововолинський центр дитячої та юнацької творчості Нововолинської міської ради. Зі Статуту даного закладу слідує, що він залишив у своїй структурі ті ж самі чотири основні профілі, за якими працювали ліквідовані позашкільні заклади: художньо-естетичний, технічний, еколого-натуралістичний, туристсько-краєзнавчий. Відповідно до довідки управління освіти виконавчого комітету Нововолинської міської ради від 18.07.2012 року №856/01-26 приміщення закритих позашкільних закладів, а саме: Станції юних натуралістів с. Жовтневе, вул Грушевського, 10), Станції юних туристів (м. Нововолинськ, пр-кт Перемоги, 21), Дитячо-юнацького центру (м. Нововолинськ, пр-т Перемоги, 5а), Станції юних техніків (м. Нововолинськ, пр-т Перемоги, 5а) знаходяться на балансі управління освіти. Із матеріалів справи вбачається, що дані приміщення використовуються в статутній діяльності новоствореного Нововолинського центру дитячої та юнацької творчості Нововолинської міської ради, отже, будь-яких порушень в сфері використання зазначеної власності не відбулося.

Вірним є висновок суду, що ліквідація даних закладів освіти не призвела до перепрофілювання чи перепідпорядкування позашкільної освіти міста Нововолинська, порушення прав дітей міста на цю освіту, не створила обмежень для відповідного розвитку їх здібностей та обдарувань, задоволення їхніх інтересів та потреб у професійному визначені.

З огляду на викладене суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суд першої інстанції, а постанова відповідає нормам матеріального та процесуально права.

Керуючись ч.3 ст. 160, ч. 4 ст. 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ст.205, ст.206, ст. 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу прокурора міста Нововолинська - залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2012 року по справі № 2а/0370/2158/12 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя М.А. Пліш

Судді Т.І. Шинкар

Л.Я. Гудим

Повний текст ухвали виготовлений 29.05.2015 року