Справа № 161/751/15-ц Головуючий у 1 інстанції: Кирилюк В.Ф.
Провадження № 22-ц/773/866/15 Категорія: 59 Доповідач: Киця С. І.
05 червня 2015 року місто Луцьк
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Волинської області в складі:
головуючого - судді Киці С.І.,
суддів - Данилюк В.А., Подолюка В.А.,
при секретарі Вергуну Т.С.,
за участю представника позивача Теслюк Н.М.,
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеними житловими субсидіями за апеляційною скаргою позивача Департаменту соціальної політики Луцької міської ради на рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 23 квітня 2015 року,
Департамент соціальної політики Луцької міської ради 21 січня 2015 року звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеними житловими субсидіями. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що на підставі поданих заяв ОСОБА_2 призначена субсидія з березня 2008 року по серпень 2010 року, розмір якої становить 9981,05 грн. Однак, перевіркою Департаменту та досудовим розслідуванням Луцького МВ УМВС України у Волинській області встановлено, що відповідач використав завідомо підроблені документи, в результаті чого незаконно заволодів державними коштами. ОСОБА_2 за період з березня 2008 року по серпень 2010 року мав право на отримання субсидії в розмірі 2821,66грн. На підставі Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995р. N848 надано житлову субсидію в сумі 7159,39грн., з яких ним повернуто 405,23грн. Просить суд стягнути з ОСОБА_2 надміру перераховані кошти за призначеними житловими субсидіями в розмірі 6754,16грн.
Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 23 квітня 2015 року позов в даній справі задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_2 в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради 1155,42грн. надміру виплачених коштів за призначеними житловими субсидіями за період з 01.03.2008 року по 23.03.2009 року. В решті позовних вимог відмовлено.
Позивач подав апеляційну скаргу на зазначене рішення суду. Вважає його незаконним та необґрунтованим, винесеним з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просить рішення суду скасувати і прийняти нове, яким позов задовольнити.
Апеляційна скарга підлягає до задоволення частково, а рішення суду скасуванню з закриттям провадження у справі.
Судом встановлено, що Департаментом соціальної політики Луцької міської ради ОСОБА_2 призначено субсидії для часткового відшкодування витрат по оплаті житлово-комунальних послуг з березня 2008 року по серпень 2010 року. Сума наданої субсидії становить 9981,05грн. Проведеною перевіркою встановлено, що відповідач з березня 2007 року по березень 2013 року використав підроблені довідки про доходи, і не мав права на отримання житлової субсидії з вересня 2009 року по серпень 2010 року, а в період з березня 2008 року по серпень 2009 року мав право на отримання житлової субсидії в розмірі 2821,66грн.
Рішенням Департаменту соціальної політики Луцької міської ради встановлено обсяг надміру виплачених ОСОБА_2 коштів в розмірі 7159,39грн. та встановлено строк для добровільного їх повернення до 25.12.2014 року. 12 листопада 2014 року відповідач повернув Департаменту 405,23грн., 12 грудня 2012 року - 6649,93грн.
Ухвалюючи рішення по суті спору, суд першої інстанції виходив з того, що спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Однак з таким висновком не можна погодитись виходячи з наступного.
Частиною 1 ст.15 ЦПК України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
У п.3 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01 березня 2013 року №3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» роз'яснено, що вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суди повинні виходити з того, що відповідно до статей 15, 16 ЦПК України у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за КАС України, ГПК України КПК України або КУпАП віднесено до компетенції адміністративних, господарських судів, до кримінального провадження чи до провадження в справах про адміністративні правопорушення.
У п.31 цієї ж постанови зазначено, що ч.4 ст.50 КАС України передбачено, що громадяни України можуть бути відповідачами за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом. Такими випадками, наприклад, є: відповідно до ч.2 ст.2 та ч.1 ст.11 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено суб'єктів здійснення місцевого самоврядування, до яких належать й виконавчі органи ради. Згідно з підпунктом 25 п. 4 Типового положення про Головне управління праці та соціального захисту населення обласної, Київської міської державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2007 року № 790, таке управління відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995р. N848 врегульовано умови призначення та порядок надання громадянам субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг, повернення перерахованої (виплаченої) надміру суми субсидії.
У справі встановлено, що спір виник між ОСОБА_2 та Департаментом соціальної політики Луцької міської ради з приводу повернення надмірно виплачених коштів субсидії на часткове відшкодування витрат по оплаті житлово-комунальних послуг і не існує спору про право цивільне. Стаття 1212 ЦК України, на яку послався позивач, не застосовується до правовідносин сторін. Спір між сторонами з приводу здійснення органом владних повноважень (управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету районної ради), делегованих йому законом, щодо контролю за розподілом бюджетних коштів, спрямованих на виплату субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Позивач, як суб'єкт владних повноважень, звернувся до суду з метою здійснення ним своїх владних управлінських функцій, а тому на такий спір поширюється компетенція адміністративних судів.
Згідно п.1 ч.1 ст.205 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Відповідно до ч.1 ст.310 ЦПК України рішення суду підлягає скасуванню в апеляційному порядку із закриттям провадження у справі або залишенням заяви без розгляду з підстав, визначених статтями 205 і 207 цього Кодексу.
Враховуючи порушення судом першої інстанції норм процесуального права, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню із закриттям провадження у справі з підстав, передбачених ч.1 ст.205 ЦПК України.
Роз'яснити Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, що він вправі звернутись за вирішенням цього спору в порядку адміністративного судочинства з дотриманням правил підсудності.
Керуючись ст.ст. 205, 303, 304, 307, 310, 314, 315, 317 ЦПК України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу позивача Департаменту соціальної політики Луцької міської ради задовольнити частково.
Рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 23 квітня 2015 року в даній справі скасувати.
Закрити провадження у справі за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів.
Роз'яснити позивачу Департаменту соціальної політики Луцької міської ради право на звернення з позовом в порядку адміністративного судочинства.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий
Судді