"11" вересня 2012 р.справа № 2а-0870/7073/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),
суддів: Чередниченко В.Є., Щербака А.А.,
про секретарі судового засідання Мамалат І.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 18.10.2011 р. у справі № 2а-0870/7073/11 (головуючий в першій інстанції -ОСОБА_1О.)
за позовом ОСОБА_2
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
26 серпня 2011 року ОСОБА_2 (далі - позивачч) звернувся до суду першої інстанції з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому просив зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу»грошову допомогу у розмірі 10 місячних посадових окладів.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 13.09.2011 року позовні вимоги задоволені, зобов'язано відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошову допомогу відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу»у розмірі 10 місячних посадових окладів.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції , відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтував тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. Зокрема, зазначив, що справу слід розглядати у порядку цивільного судочинства, оскільки, це трудовий спір. Позивача було звільнено з посади у зв'язку зі скороченням кількості працівників (п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України), а не у зв'язку з виходом на пенсію (ст.38 КЗпП України), а, отже, він не набув права на отримання грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів.
Крім того, суд не взяв до уваги, що позивач перебуває в трудових відносинах з Пенсійним фондом України, а не з головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області. тому, фактично здійснити виплату 10 місячних посадових окладів може лише Пенсійний фонд України.
У судовому засіданні позивач проти задоволення апеляційної скарги заперечував, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи попереджений належним чином, що не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши позивача, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 у період з 12.03.2008 по 01.08.2011 працював у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, у тому числі з 25.06.2009 на посаді заступника начальника цього Головного управління.
01.08.2011 посада заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області була скорочена, про що позивача попередили наказом управління від 31.05.2011 № 67-о.
Відповідно до ст. 36 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України), підставами припинення трудового договору, зокрема, є розірвання трудового договору з ініціативи працівника (статті 38. 39), з ініціативи власника або уповноваженого ним органу (статті 40, 41) або на вимогу профспілкового чи іншого уповноваженого на представництво трудовим колективом органу (стаття 45). Разом з тим, згідно зі статтею 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках, зокрема, змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Згідно з Довідкою Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 02.08.2011 № 5770/10, на момент звільнення посадовий оклад ОСОБА_2 складав 2675 грн., загальний стаж державної служби 18 років 7 місяців.
Відповідно до частини 13 статті 37 Закону України «Про державну службу», державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.
Відповідно до листа Міністерства праці та соціальної політики України від 22.03.2011 за № 221/13/84-11, виплата грошової допомоги за нормою 37 Закону України «Про державну службу»пов'язана з двома умовами: 1) вихід на пенсію; 2) стаж державної служби не менше 10 років. Інших додаткових умов для отримання цієї грошової допомоги законом не встановлено.
Статтею 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»передбачено, що особам перед пенсійного віку, трудовий договір з яким було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку зі змінами в організаціях виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленню невідповідності працівниками займаній посаді за станом здоров'я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора роки до встановленого законодавством строку, якщо вони мають необхідний загальний трудовий стаж, у тому числі на пільгових умовах.
Цією нормою Закону, як зазначено у листі від 22.03.2011 за № 221/13/84-11, встановлена додаткова соціальна гарантія з боку держави для певної категорії громадян, а саме право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку за певних умов. Використання особою такої додаткової гарантії не може бути підставою для позбавлення особи інших належних їй соціальних гарантій, встановлених іншими законами. У даному випадку - право на встановлену статтею 37 Закону України «Про державну службу», грошову допомогу у розмірі 10 місячних посадових окладів передбачено у разі виходу такої особи на пенсію за наявності стажу державної служби не менше 10 років, в тому числі й дострокову.
Колегія суддів також не приймає твердження відповідача про те, що цей спір належить розглядати у порядку цивільного судочинства, оскільки відповідно п.2 ч.2 ст.17 КАС України спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби належать до юрисдикції адміністративних судів.
За таких обставин, колегія суддів доходить висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, яким обставини в справі встановлені правильно та порушень норм матеріального і процесуального права не допущено, тому підстав для скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 18.10.2011 р. у справі № 2а-0870/7073/11 залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, визначені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: О.М. Панченко
Суддя: В.Є. Чередниченко
Суддя: А.А. Щербак