"15" травня 2012 р.справа № 2а-11173/10/0470
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),
суддів: Руденко М.А., Коршуна А.О.,
при секретарі судового засідання Шкуропадській В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства "Криворізька теплоцентраль"
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.10.2010 р. у справі № 2а-11173/10/0470 (головуючий в першій інстанції ОСОБА_1П.)
за позовом Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні"
до Державного підприємства "Криворізька теплоцентраль"
про стягнення штрафу,
встановив:
10.09.2010 року Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" (далі - позивач) звернулось до суду першої інстанції із адміністративним позовом до Державного підприємства "Криворізька теплоцентраль" (далі - відповідач), в якому просило стягнути з відповідача 5100,00 грн. штрафу.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.10.2010 р. позов задоволено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач звернувся із апеляційною скаргою у якій посилається на неправильне застосування судом першої інстанції норм процесуального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 07.04.2005 р. порушено провадження у справі про банкрутство відповідача та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Відповідно до ст. 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»визначає конкретний проміжок часу, протягом якого не нараховується неустойка та не застосовуються інші санкції, і цей проміжок часу лише відповідає строку дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, але ніяк не пов'язаний з його суттю, що розкривається в ст. 1 цього Закону. Тобто, боржник повинен виконувати зобов'язання, що виникли після введення мораторію, але зі їх невиконання або неналежне виконання неустойка не нараховується, а інші санкції не застосовуються. Справа розглянута без участі представника відповідача, так як на адресу Відповідача не надходила ні ухвала про відкриття провадження, ні повідомлення про слухання справі, що є порушенням ст. ст. 2, 7, 10-12, 33, 35, 39, 49, 51 КАСУ. Відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»відповідач приймає участь у процедурі погашення заборгованості (копія виписки з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу від 02.02.2011 р. це підтверджує).
Листом від 09.04.2010 р. вих. № 2859/09 заступнику начальника інспекції Держенергонагляду в Дніпропетровській області - начальнику Криворізького відділення ОСОБА_2 було повідомлено про не погодження із застосуванням до відповідача штрафних санкцій за постановою № 01/11-0017 від 16.03.2010 р. на суму 5 100 грн. та 13.07.2010 р. вих. № 4902/09 була спрямована скарга на постанову від 16.03.2010 р. № 01/11-0017 про накладання штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання. Відповідей та рішень на адресу відповідача не надходило.
06.09.2010р. на адресу ДП «Криворізька теплоцентраль» (вхід. № 2441) надійшов адміністративний позов про стягнення штрафу у сумі 5 100 грн. Судове рішення також не надійшло до відповідача. Справа розглядалася в скороченому провадженні, тому постанова була отримана лише 17.03.2011р. по заяві від 14.02.2011р.
Просить скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити позивачу у задоволенні позову.
Представник позивача в судовому засіданні просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Представник відповідача в судовому засіданні просив апеляційну скаргу задовольнити та відмовити позивачу у задоволенні позову.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з такого.
Судом першої інстанції встановлено, що у період з 22 вересня 2009 року по 28 вересня 2009 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області ОСОБА_3, державними інспекторами з енергетичного нагляду ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 проведено обстеження Державного підприємства «Криворізька теплоцентраль»з питань готовності систем теплопостачання до опалювального сезону. При цьому виявлені порушення законодавства у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, що зафіксовано Актом від 28 вересня 2009 року №01/11-0757.
На підставі Акту від 28 вересня 2009 року №01/11-0757, з метою усунення виявлених порушень, старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області ОСОБА_3, державними інспекторами з енергетичного нагляду ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 Державному підприємству «Криворізька теплоцентраль»видано обов'язковий для виконання Припис від 29 вересня 2009 року №01/11-0469, із зазначенням заходів та строків їх виконання.
Відповідно абз. 4 ч. 5 статті 9 Закону України «Про електроенергетику»встановлює, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень нормативно-правових актів. Таке ж право закріплене і в пункті 11 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Згідно пункту 2 частини першої статті 31 Закону України «Про теплопостачання»суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
05 березня 2010 року при перевірці Державного підприємства «Криворізька теплоцентраль»на предмет виконання Припису від 29 вересня 2009 року №01/11-0469 встановлено факти його невиконання, зокрема не виконані вимоги пунктів 2, 7, 11, 23 вказаного Припису, про що складено Акт перевірки (протокол) №01/11-0010 від 05 березня 2010 року та Протокол №01/11-0010 від 05 березня 2010 року.
16 березня 2010 року старший державний інспектор Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області ОСОБА_7 прийняв Постанову №01/11-0017 про накладення на Державне підприємство «Криворізька теплоцентраль»штрафу у розмірі 5100,00 грн. (п'ять тисяч сто грн.). Постанова від 16 березня 2010 року №01/11-0017 отримана відповідачем 16 березня 2010 року. Штраф у добровільному порядку не сплачений.
07.04.2005 р. ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 07.04.2005 р. порушено провадження у справі про банкрутство відповідача та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 19.05.1992 р. № 2343-ХІІ (далі - Закон України № 2343) введення мораторію на задоволення вимог кредиторів передбачає зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Відповідно до ч.4 ст. 12 Закону України № 2343 протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
Як вбачається зі змісту статті 12 Закону України № 2343, дія Закону України № 2343 не поширюється на зазначені позовні вимоги.
Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»не є перешкодою для задоволення позову, оскільки це вирішується на стадії виконавчого провадження.
Також слід зазначити, що порушення судом першої інстанції порядку розгляду справи та надання відповіді позивачем, вказані відповідачем в апеляційні скарзі, не позбавляє позивача права на стягнення.
За таких обставин, колегія суддів доходить висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, яким обставини в справі встановлені правильно та порушень норм матеріального і процесуального права, що призвели до неправильного вирішення справи, не допущено. Підстав для скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ухвалив:
Апеляційну скаргу Державного підприємства "Криворізька теплоцентраль" залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.10.2010 р. у справі № 2а-11173/10/0470 залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, визначені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: О.М. Панченко
Суддя: М.А. Руденко
Суддя: А.О. Коршун