"19" липня 2010 р. справа № 2а-216/09
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Панченко О.М.
суддів: Божко Л.А. Католікяна М.О.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Компаніївському районі Кіровоградської області
на постанову: Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 29 грудня 2009 року у справі №2а-216/09 (головуючий суддя Мумига І.М.)
за позовом: ОСОБА_1
до: Управління Пенсійного фонду України в Компаніївському районі Кіровоградської області
про: визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною, зобов'язання до вчинення певних дій,
04 грудня 2009 року ОСОБА_1 звернувся до Компаніївського районного суду Кіровоградської області з позовом, в якому просив відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів за період з 01.01.2006р. по 31.12.2007р.; визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати відповідача нарахувати на користь позивача недоплачену йому, як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу за 2006-2007 роки в сумі 2733 грн. 30 коп.
Постановою Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 29 грудня 2009 року у справі №2а-216/09 вимоги позивача задоволені частково. Бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу щомісячної соціальної допомоги, відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" визнана незаконною, відповідача зобов'язано нарахувати та виплатити пенсію позивачу за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. включно.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції.
Свої вимоги відповідач мотивує тим, що відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни", фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених вказаним Законом здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України. Оскільки державним бюджетом на 2006-2009 роки не були передбачені кошти на виплату Пенсійним фондом України підвищення пенсій дітям війни в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, їх вилучення з джерел фінансування інших державних програм заборонено. Окрім цього, відповідач посилається на відсутність підстав застосування поняття "мінімальний розмір пенсії за віком", визначеного ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для визначення розміру підвищення пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач, відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" має статус дитини війни, що підтверджується відміткою в пенсійному посвідченні, та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Компаніївському районі Кіровоградської області.
Статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", яка набрала чинності з 01.01.2006 року, передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Розмір мінімальної пенсії за віком визначений ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якої мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність. Положення ч. 3 вказаної статті не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Заперечення апелянта щодо невизначеності органа виплати підвищення пенсії судом до уваги не приймаються, оскільки іншого державного органу, який здійснює виплату пенсії, крім Пенсійного фонду України, законодавством не визначено. Пенсійний фонд України діє на підставі Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 року № 1261, відповідно до п. 15 якого Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", рішення щодо призначення, донарахування, перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Відповідно до п. 3 Положення "Про Пенсійний фонд України", його основними завданнями є, зокрема, участь у формуванні і реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, а також забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону покладено на відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача.
Отже, відповідач є належним органом, на який покладено функції з нарахування, призначення, виплати пенсій, надбавок, підвищень та доплат, тому, у відповідності до вимог ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, мав довести правомірність своєї бездіяльності.
Згідно з п. 12 ст. 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", зупинено на 2007 рік дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2007 року положення п.12 ст.71 та ст. 111 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" визнано неконституційними.
Відповідно до ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. ОСОБА_1 з 09.07.2007 року такій категорії осіб, як "діти війни", поновлено право на отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, на протязі 2007 року з підвищенням на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, суд першої інстанції обґрунтовано прийшов до висновку, що права позивача у вказаний період були порушені.
Керуючись ст. ст. 197, 198, ст. 200, ст. 207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Компаніївському районі Кіровоградської області на постанову Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 29 грудня 2009 року у справі №2а-216/09 - залишити без задоволення.
Постанову Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 29 грудня 2009 року у справі №2а-216/09 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного суду України протягом двох місяців, відповідно до ст. ст. 324, 325 Цивільного процесуального кодексу України.
Головуючий суддя: О. М. Панченко
Судді: Л. А. Божко
ОСОБА_2