Рішення від 03.06.2015 по справі 922/1925/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" червня 2015 р.Справа № 922/1925/15

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Буракової А.М.

при секретарі судового засідання Бабиніну Д.О.

розглянувши справу

за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, м. Ізюм

до Виконавчого комітету Ізюмської міської Ради м. Ізюм, 3-тя особа, ТОВ "Ізюмське АТП"

про скасування рішення

за участю представників сторін:

позивача- Тойка С.С. за довіреністю від 03.11.2014 року, ОСОБА_2, особисто,

відповідача - не з'явився,

3-ої особи - Пальчик А.М. за довіреністю № б/н від 02.03.2015 року, Рубцова Г.І., директор,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_2, м. Ізюм (позивача) звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до відповідача - Виконавчого комітету Ізюмської міської Ради м. Ізюм, відповідно до якого просить суд скасувати рішення конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на міських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі м.Ізюм виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області від 07.10.2014 року оформленого протоколом №1, що було введено в дію розпорядженням №459 від 10.11.2014 року, в частині визнання переможцем ТОВ "Ізюмське АТП" за об'єктом конкурсу №7, номер маршруту 13 Міський ПК- ІОМЗ, через вул.Шкільну, Московську та стягнути з відповідача судові витрати. Крім того, до стягнення заявлені судові витрати.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 30.03.2015 року було прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено її розгляд у відкритому судовому засіданні на 27.04.2015 року о 11:00 годині.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 27.04.2015 року розгляд справи було відкладено на 19.05.2015 року о 11:15 год. Крім того, вказаною ухвалою суду питання щодо залучення до участі у справі в якості 3-ої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ТОВ "Ізюмське АТП" залишено у наступне судове засідання.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 19.05.2015 року було заяву позивача про залучення до участі у справі, в якості 3-ої особи ТОВ "Ізюмське АТП" - задоволено та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, ТОВ "Ізюмське АТП" (64300, Харківська область, м. Ізюм, вул. Спортивна, 3; код ЄДРПОУ 34978521).

Крім того, вказаною ухвалою суду було прийнято заяву позивача про уточнення позовних вимог (вх. № 17486) до розгляду та продовжено розгляд справи з урахуванням цих змін, клопотання представника відповідача (вх. № 20290) про продовження строку розгляду справи - задоволено. Продовжено строк розгляду справи №922/1925/15 на п'ятнадцять днів, до 11.06.2015 року. Розгляд справи №922/1925/15 відкладено на 03.06.2015 р. о 10:30 год.

До господарського суду Харківської області 28.05.2015 року від представника 3-ої особи надійшло клопотання (вх. № 21880), відповідно до якого останній просить суд долучити до матеріалів справи додаткові документи.

Надані документи були прийняті судом до розгляду, досліджені та долучені до матеріалів справи.

Представник позивача в призначене судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд скасувати рішення конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на міських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі м.Ізюм виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області від 07.10.2014 року оформленого протоколом №1, що було введено в дію розпорядженням №459 від 10.11.2014 року, в частині визнання переможцем ТОВ "Ізюмське АТП" за об'єктом конкурсу №7, номер маршруту 13 Міський ПК- ІОМЗ, через вул.Шкільну, Московську.

Представник відповідача в призначене судове засідання не з'явився, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином та своєчасно, про що свідчить повідомлення, яке міститься в матеріалах справи (арк.с. 95).

Представник 3-ої особи в призначене судове засідання з'явився, проти заявленого ФОП ОСОБА_2 позову заперечував у повному обсязі, з підстав викладених у наданих 28.05.2015 року поясненнях (вх. № 21881).

Беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування і подання доказів покладено на сторони, а також з огляду на те, сторони були попередженні про розгляд справи за наявними матеріалами у разі їх нез'явлення в засідання суду, суд згідно за статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення присутніх представників сторін, повністю, всесторонньо, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, оцінивши надані сторонами докази та надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог учасників судового процесу, користуючись принципом об'єктивної істини, принципами добросовісності, розумності та справедливості суд, встановив наступне.

Виконавчим комітетом Ізюмської міської ради 28.08.2014 р. прийнято рішення № 0428 "Про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування", яким вирішено провести конкурс з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування 07 жовтня 2014 року та затверджено об'єкти конкурсу: об'єкт конкурсу № 1: номери маршрутів № 1 Міський ПК - ІОМЗ через вул. Першотравневу, № 4 Бізнес клуб - вул. Комінтерна, № 10 Міський ПК - ІОМЗ кільцевий нічний; об'єкт конкурсу № 2: номери маршруту № 2 Міський ПК - ІОМЗ через Піски; № 14 Міський ПК - вул. Степова, № 15 Міський ПК - вул. Павлова; об'єкт конкурсу № 3: номери маршрутів № 5 Міський ПК - Хлібозавод через вул. Першотравневу, № 16 Міський ПК - вул. Маршала Федоренка через вул. Першотравневу; об'єкт конкурсу № 4: номери маршруту № 6 Міський ПК - вул. Аеродромна через вул. Першотравневу; № 6/1 Міський ПК - вул. Сонячна через вул. Першотравневу; об'єкт конкурсу № 5: номери маршруту № 7 Міський ПК - вул. Партизанська, № 21 Міський ПК - ІОМЗ кільцевий вечірній; об'єкт конкурсу № 6: номери маршруту № 13 Міський ПК - ІОМЗ через вул. Шкільну, Московську.

На конкурс по вказаним маршрутам подали пакети документів 6 перевізників претендентів, серед яких Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 та Товариство з обмеженою відповідальністю "Ізюмське АТП" (3-я особа).

07.10.2014 року Ізюмською міською радою було проведено конкурс з визначення автомобільних перевізників на міських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі м. Ізюм, за участю вказаних претендентів-перевізників.

Відповідно до рішення конкурсного комітету, оформленого протоколом № 1 від 07.10.2014 р., переможцем конкурсу за об'єктами конкурсу № 1, номери маршрутів № 1 Міський ПК - ІОМЗ, через вул. Першотравневу; № 4 Бізнес Клуб - вул. Комінтерна та №10 Міський ПК - ІОМЗ кільцевий нічний; об'єкт конкурсу № 2, номери маршруту № 2 Міський ПК - ІОМЗ через Піски; № 14 Міський ПК - вул. Степова та № 15 Міський ПК - вул. Павлова та об'єкт конкурсу № 4, номери маршруту № 6 Міський ПК - вул. Аеродромна через вул. Першотравневу; № 6/1 Міський ПК - вул. Сонячна через вул. Першотравневу, було визначено ТОВ "Ізюмське АТП", як претендента, що набрав найбільшу кількість балів.

Розпорядженням Ізюмського міського голови від 10.11.2014 р. № 459 "Про визначення переможців конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування", відповідно до протоколу № 1 від 07.10.2014 р. засідання конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на міських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі м. Ізюм, визнано ТОВ "Ізюмське АТП" перевізником на міських автобусних маршрутах: № 1, № 4, № 10, № 2, № 14, № 15, № 6, № 6/1, № 7, № 8, № 13, з 01.01.2015 року.

В обґрунтування позовних вимог щодо скасування вищезазначеного рішення конкурсного комітету, позивач посилається на порушення організатором конкурсу приписи п. 29, 37 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, оскільки останній був обізнаний під час проведення конкурсу, що учасник ТОВ "Ізюмське АТП" надав недостовірну інформацію, втім, отримавши в іншого учасника (позивача), прийняв неправомірне рішення про переможця конкурсу, чим порушив права позивача.

Зокрема, представники позивача стверджують, що переможцем за об'єктом конкурсу № 1, 2 та 4 - ТОВ "Ізюмське АТП" надані недостовірні відомості щодо середньооблікової кількості працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку, осіб", а також останній не має достатньої кількості резервних автобусів для здійснення заміни транспортного засобу у випадку виходу з ладу автобусу, що безпосередньо здійснює перевезення на маршруті, оскільки даний перевізних отримав перемогу на шість об'єктів лише в даному конкурсі, але одночасно ТОВ "Ізюмське АТП" здійснює обслуговування маршрутів й на території Харківської області.

Вказані обставини, на думку позивача, свідчать про порушення прав позивача, що і стало підставою для звернення позивача до господарського суду з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 43 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Статтею 44 Закону України "Про автомобільний транспорт" організацію проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладено на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, а також визначено обов'язкові умови конкурсу на перевезення пасажирів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року за № 1081, затверджено Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.

Положеннями Закону України "Про автомобільний транспорт", Порядку №1081 врегульовано відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту і безпеку перевезень, а також детально визначено процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автомобільному транспорті, які є обов'язковими для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про автомобільний транспорт" організацію пасажирських перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування покладено на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту.

Органи виконавчої влади та місцевого самоврядування зобов'язані проводити конкурс на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забезпечувати укладання договору перевезення на автобусних маршрутах загального користування.

Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування та визначення умов перевезень регулюються статтею 44 Закону України "Про автомобільний транспорт" та Порядком №1081.

Конкурс з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування проводять відповідно до пункту 4 Порядку № 1081 виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту - на автобусному маршруті, що проходить у межах населеного пункту (міський маршрут).

Пунктом 29 Порядку № 1081 визначено, що для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з пунктом 2 Додатку 4 до Порядку №1081 і відповідні документи.

Пунктом 42 Порядку № 1081 передбачено, що у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону України "Про автомобільний транспорт". Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом згідно з додатком 4, є підставою для визначення переможця конкурсу.

Відповідно до п. 46 вказаного Порядку, переможцем конкурсу визначається перевізник-претендент, який за результатом розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів. Перевізника-претендента, визнаного відповідно до пункту 42 цього Порядку переможцем, може бути визнано таким лише у разі набрання ним за окремим об'єктом конкурсу кількості балів, що є вищою нуля.

Підставою виникнення спору стали результати проведеного конкурсу на визначення перевізників для роботи на автобусних маршрутах загального користування, які були оформлені протоколом № 1 засідання конкурсного комітету від 07.10.2014 р., в частині визнання переможцем за об'єктами конкурсу № 7 - ТОВ "Ізюмське АТП".

Суд не може погодитися з позицією позивача відносно надання ТОВ "Ізюмське АТП" на розгляд конкурсної комісії недостовірної інформації, враховуючи наступне.

Відповідно до п. 29 Порядку № 1081, перевізник претендент подає до заяви на участь у конкурсі анкету встановленого зразка, що відображений у додатку 5 до Порядку.

Згідно з п. 2 анкети перевізник-претендент ТОВ "Ізюмське АТП" зазначив середньооблікову кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку.

Відповідно до Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої Наказом Держкомстатистики України № 286 від 28.09.2005 року, середньооблікова кількість штатних працівників розраховується на підставі щоденних даних про облікову кількість штатних працівників, які уточнюються відповідно до наказів про прийом, переведення працівника на іншу роботу та припинення трудового договору. Облікова кількість штатних працівників за кожен день відповідає даним табельного обліку використання робочого часу працівників, на підставі якого визначається кількість працівників. Середньооблікова кількість штатних працівників обчислювалась шляхом підсумовування кількості штатних працівників облікового складу за кожен календарний день звітного місяця, тобто з 1 по 30 або 31 число (для лютого - по 28 або 29), включаючи вихідні, святкові та неробочі дні, і ділення одержаної суми на число календарних днів звітного місяця. Кожному працівнику встановлено посадовий оклад відповідно до штатного розпису (робітники та службовці) або погодинна тарифна ставка (водії автобусів) не менше встановленого законодавством мінімуму. Таким чином, нарахування заробітної плати водіям проводиться за фактично відпрацьований час. Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Ізюмське АТП" обслуговує приміські, міжміські та міські маршрути. Тривалість роботи на кожному маршруті різна. Так на приміських маршрутах вона складає від 4 до 8 годин; на міських та міжміських - від 8 до 10 годин. Тому на підприємстві застосовується підсумковий облік робочого часу, що встановлено колективним договором та Положенням про оплату праці. Заробітна плата працівникам нараховується на підставі табеля обліку робочого часу за фактично відпрацьований час з урахуванням посадового окладу для службовців та погодинної тарифної ставки для водіїв. Таким чином, середньооблікова кількість працівників, заявлена в анкеті, розрахована у відповідності з Інструкцією зі статистики кількості працівників, затвердженою Наказом Держкомстатистики України № 286 від 28.09.2005 року.

Відповідно до п. 40 Порядку № 1081, під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників-претендентів виключно за такими показниками: наявність достатньої кількості автобусів, які відповідають умовам конкурсу за класом та пасажиромісткістю (категорія, пасажиромісткість, наявність багажних відділень, додаткового обладнання); наявність, характеристика та кількість резерву автобусів для заміни рухомого складу в разі виходу техніки з ладу; наявність транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями; наявність свідоцтва відповідності автобуса параметрам комфортності (для міжміського перевезення); строк експлуатації автобусів (рік виготовлення, строк фактичної експлуатації); наявність сертифіката відповідності послуг з перевезення пасажирів автобусами ліцензійним умовам; наявність та характеристика виробничої бази; умови підтримання належного технічного та санітарного стану рухомого складу; умови контролю технічного стану транспортних засобів перед виїздом; умови виконання регламентних робіт з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів; досвід роботи перевізника-претендента; наявність та тяжкість порушень безпеки дорожнього руху, транспортного законодавства, ліцензійних умов; якість роботи автомобільного перевізника на даному маршруті (у разі обслуговування на умовах договору (дозволу), укладеного (наданого) на підставі попереднього конкурсу; інвестиційний розвиток суб'єкта господарювання та соціальний ефект від його діяльності; умови контролю за станом здоров'я водіїв.

Відповідно до підпункту 4 пункту 12 Порядку № 1081 достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення.

Перевізник-претендент ТОВ "Ізюмське АТП" заявило для участі у конкурсі, що відбувся 07 жовтня 2014 року, на всі об'єкти міських автобусних маршрутів транспортні засоби загальною кількістю 29 одиниць.

У анкеті для участі у конкурсі в графі "необхідна кількість автобусів для перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів" ТОВ "Ізюмське АТП" вказало 16 автобусів у приміському (міському) сполучені та 7 автобусів у міжміському сполучені, що вже задіяні на інших маршрутах, організаторами яких є Харківська обласна державна адміністрація, Ізюмська районна державна адміністрація та Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті. Згідно з листом управління Укртрансінспекції в Харківській області за підписом заступника начальника Северина С.О. на адресу Робочого органу кількість ліцензованих автобусів у перевізника ТОВ "Ізюмське АТП" становить 67 одиниць на момент подачі перевізником документів для участі у конкурсі.

Зважаючи на вищевикладене, враховуючи надані 3-ї особою документи, суд приходить до висновку, що перевізник ТОВ "Ізюмське АТП" має достатню кількість транспортних засобів для участі у спірному конкурсі.

Частиною 2 ст. 45 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що до участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які: визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання; подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію; не відповідають вимогам статті 34 цього Закону; передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.

За таких підстав, враховуючи, що надана ТОВ "Ізюмське АТП" для участі у спірному конкурсі інформація є достовірною, організаторами конкурсу правомірно допущено ТОВ "Ізюмське АТП" до участі у конкурсі.

Відповідно до положень ст.ст. 4-2, 4-3, 33, 34 ГПК України, кожна сторона на засадах змагальності повинна належними та допустимими доказами довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Всупереч вказаних вимог позивачем не доведено факту порушення, оспорювання, невизнання його прав відповідачем як підстави для звернення з позовом у даній справі та його задоволення.

Враховуючи вищезазначене, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, Господарського кодексу України, статтями 33, 34, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

В позові відмовити повністю.

Повне рішення складено 05.06.2015 р.

Суддя А.М. Буракова

922/1925/15