02.06.2015 р. Справа№ 914/1382/15
За позовом : Прокурора Сколівського району Львівської області в інтересах держави в особі: Державної екологічної інспекції у Львівській області, м.Львів, Славської селищної ради Сколівського району, смт.Славське
до відповідача: Славського комунального водоканалізаційного підприємства, смт.Славське
про відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства в сумі 14 993,81грн.
Суддя Бортник О.Ю.
Секретар судового засідання Цяпка О.І.
Представники:
від прокуратури : Леонтьєва Н.Т. - прокурор,
від позивача 1 : Кохан Н.В. - головний спеціаліст юридичного сектору- юрисконсульт
від позивача 2: Шкіринець Л.Я. - представник,
від відповідача : Ільків В.Ю. - керівник.
СУТЬ СПОРУ: Прокурор Сколівського району Львівської області звернувся до господарського суду Львівської області з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області, м.Львів, Славської селищної ради Сколівського району, смт.Славське до Славського комунального водоканалізаційного підприємства, смт.Славське про відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства в сумі 14 993,81грн. Позовні вимоги мотивовані нормами ст.ст. 20, 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст.44, 70, 111 Водного кодексу України.
Представники прокуратури та позивачів позовні вимоги підтримали повністю.
Відповідач у судовому засіданні та у поясненні № 088 від 18 травня 2015р. заборгованість в сумі 14993,81грн. визнав, зазначив, що дана сума ними не була відшкодована в зв"язку з низькою платоспроможністю населення та важким фінансовим становищем підприємства, просить суд розтермінувати сплату 14993,81грн.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, господарський суд Львівської області дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Державна екологічна інспекція у Львівській області є територіальним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища на території Львівської області.
З 22.11.2012р. по 30.11.2012р. позивачем проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Славського комунального водоканалізаційного господарства. У ході перевірки встановлено, що відповідач в порушення вимог ст.ст. 44, 70, 95, 110 Водного кодексу України з 20.06.2012 р. по 28.11.2012р. здійснював самовільний скид стічних вод у р.Опір, що знаходиться на території смт.Славське, Сколівського району без встановлених нормативів гранично допустимого скиду, оскільки дозвіл на спеціальне водокористування не продовжено. Крім цього, проведено контроль за якістю стічних вод, що скидаються з очисних споруд в р.Опір шляхом проведення гідрохімічних аналізів від 26.06.2012р. №188 та від 09.07.2012р. №200 за результатами яких встановлено, що стічні води з очисних споруд скидаються у р.Опір з перевищенням встановлених нормативів ГДК, що призводить до забруднення поверхневих вод.
Також з 30.07.2013р. по 08.08.2013р. позивачем проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Славського комунального водоканалізаційного господарства у ході якої теж встановлено, що на час перевірки дозвіл на ГДС не продовжений, тому відповідач здійснює самовільний скид неочищених стічних вод у річку Опір, що призводить до забруднення поверхневих вод та є порушенням вимог ст.ст. 44, 70, 95, 110 Водного кодексу України. В період вказаної позапланової перевірки (30.07.2013р. по 08.08.2013р.) позивачем проведено контроль за якістю стічних вод, що скидаються з очисних споруд в р.Опір. 30.07.2013р. (акт відбору проб вод № 152) відібрано проби стчних вод для проведення контрольного лабораторного аналізу. За результатами проведених гідрохімічних аналізів відповідно до акту відбору проб вод №152 від 30.07.2013р. протокол №152 від 05.08.2013р. встановлено, що стічні води з очисних споруд скидаються в р.Опір з перевищенням встановлених нормативів ГДК, що призводить до забруднення поверхневих вод і є порушенням вимог ст.ст. 44, 70, 95, 110 Водного кодексу України.
Про вказане відображено у актах № 1861/06/1719 та № 1554/06/1261 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства та зазначено, що нарахування збитків за забруднення поверхневих вод внаслідок неефективної роботи очисних споруд буде проводитись за період з 20.06.2012р. по 28.11.2012р. та з 30.11.2012р. по 08.08.2013р.
Відповідно до п.9 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу;
Частинами 1 та 2 ст. 48 Водного кодексу України передбачено, що спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
Скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин (ч.1 ст. 70 Водного кодексу України).
Відповідно до п.п.2, 6 ч.3 ст. 110 Водного кодексу України, п.п.є, з ч.2 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні зокрема у забрудненні та засміченні вод та недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України (ч.1 ст. 111 Водного кодексу України).
Згідно з ст. 11 Водного кодексу України та ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", підприємства, установи, організації та громадяни зобов"язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Позивачем розраховано розмір збитків, завданих державі порушенням водного законодавства внаслідок самовільного скиду забруднених речовин у р.Опір з перевищенням гранично допустимого скиду із очисних споруд Славського КСКП, на території Славської селищної ради Сколівського району відповідно до вимог Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 389 від 20.07.09 р., які становлять відповідно 4018грн. 58 коп. (по акту №1861/06/1719 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства) та 10975грн. 23коп. (по акту № 1554/06/1261 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами).
На адресу відповідача позивач направляв претензії № 789 від 24.01.2013 р. (вих. № 09-343) про відшкодування збитків в сумі 4018,58 грн. та № 1053 від 24.10.2013р. (вих. № 09-9434) про відшкодування збитків у сумі 10975грн. 23коп., заподіяних державі порушенням вимог природоохоронного законодавства, які залишені без задоволення в зв»язку з відсутністю коштів.
З огляду на викладене, враховуючи також визнання відповідачем позовних вимог в повному обсязі, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги обгрунтовані та підлягають задоволенню.
В зв'язку з тим, що шкода заподіяна на території Славської селищної ради Сколівського району Львівської області, відповідач зобов'язаний відшкодувати її до місцевого бюджету Славської селищної ради.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона покликається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Судові витрати відповідно до ст.49 ГПК України покладаються на відповідача.
Клопотання відповідача про розстрочення виконання рішення суду на 15 місяців в зв»язку з скрутним фінансовим становищем підлягає задоволенню, з огляду на таке. Згідно з довідкою від 02.06.2015 р., виданою директором Славського КВКП, підприємство перебуває у важкому фінансовому становищі, оскільки за перший квартал 2015р. підприємство отримало чистий прибуток у розмірі 800грн. що не дає можливості профінансувати усі необхідні потреби пов»язані з забезпеченням його роботи. Дана обставина підтверджується долученою до матеріалів справи копією фінансового звіту суб»єкта малого підприємництва.
За таких обставин, суд вважає за доцільне на підставі ст. 121 ГПК України розстрочити виконання рішення у справі на 15 місяців, шляхом стягнення належної до сплати суми по 999грн. 59коп. протягом перших 14 місяців та 999грн. 55коп. протягом 15 місяця з дня набрання рішенням суду законної сили.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 33, 43, 49, 78, 82, 84, 85, 116,121 ГПК України, господарський суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Славського коммунального водоканалізаційного підприємства (82660, смт.Славське Сколівського району Львівської області, вул.Івасюка,10, код ЄДРПОУ 32747220) на користь Славської селищної ради Сколівського району (82660, вул.Івасюка, 10, смт.Славське Сколівського району Львівської області, код ЄДРПОУ 23968514, розподільний рахунок № 33119331700508 УДК у Сколівському районі Львівської області, МФО 825014) збитки в розмірі 14993,81 грн. з розстрочкою виконання на 15 місяців, шляхом стягнення належної до сплати суми по 999грн. 59коп. протягом перших 14 місяців та 999грн. 55коп. протягом 15 місяця з дня набрання рішенням суду законної сили.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
2. Стягнути з Славського коммунального водоканалізаційного підприємства (82660, смт.Славське Сколівського району Львівської області, вул.Івасюка,10, код ЄДРПОУ 32747220) в доход Державного бюджету 1827грн. 00коп. судового збору.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.
Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку, встановленому розділом ХІІ ГПК України.
Повне рішення підписано 05.06.2015р.
Суддя Бортник О.Ю.