Постанова від 22.11.2010 по справі 885/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" листопада 2010 р. справа № 2а-135/09

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Нагорної Л.М.

суддів: Дадим Ю.М. Лукманової О.М.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Тернівка Дніпропетровської області

на постанову Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 11 листопада 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Тернівка Дніпропетровської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «дітям війни», -

ВСТАНОВИЛА:

13 липня 2009 року позивачка звернулася до суду першої інстанції з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Тернівка Дніпропетровської області, в якому просила суд визнати відмову відповідача відносно виплати щомісячної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком неправомірними, зобов'язати відповідача здійснити нарахування щомісячної соціальної допомоги в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, стягнути з відповідача на її користь недоплачену щомісячну соціальну державну допомогу до пенсії за 2006-2008 роки в сумі 4471,20грн.

Постановою Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 11 листопада 2009 року позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Тернівка Дніпропетровської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за період з 22 травня по грудень 2008 року та з 01 січня 2009 року по 31 жовтня 2009 року. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Тернівка Дніпропетровської області нарахувати та провести виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за період з 22 травня по грудень 2008 року у розмірі 715,23грн. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені по справі судові витрати в розмірі 07,15 грн. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Тернівка Дніпропетровської області з 01 січня 2009 року по 31 жовтня 2009 року нарахувати та провести виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». В іншій частині позовних вимог, а саме: стягнення підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за 2006, 2007 та з січня по 21 травня 2008 року у розмірі 3755,97грн., стягнення сплаченого державного мита в розмірі 37,56грн. було відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав на нього апеляційну скаргу, в якій просив суд скасувати постанову Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 11 листопада 2009 року, оскільки вона ухвалена з порушенням норм матеріального права. Обґрунтовував свої вимоги тим, що механізм розрахунку підвищення пенсії, передбаченого ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, не визначений на законодавчому рівні, не вказано, яким саме органом, за рахунок яких коштів і джерел та в якому процедурному порядку він здійснюється. Посилались на неможливість застосування до даних правовідносин положень ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивачка заперечень на апеляційну скаргу до суду не подавала.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1, відповідно до положень абз.1 ч.1 ст.1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, є особою, яка має право користуватися пільгами відповідно до Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією посвідчення №101738 з відповідною відміткою в ньому (а.с.9)

Частково задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції вірно виходив з того, що згідно ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання, чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Дія ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” була призупинена п.12 ст. 71 та ст. 111 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”.

Рішенням Конституційного суду України № 6-рп від 09 липня 2007 року положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” щодо призупинення дії положення ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” визнані неконституційними.

Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приймаючи до уваги той факт, що ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” про зупинення дії ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” на 2007 рік втратила чинність з 09.07.2007 року, відповідач повинен був здійснити перерахунок та виплатити щомісячну доплату до пенсії ОСОБА_1 відповідно до чинного законодавства, починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно.

Частиною 3 статті 62 Закону України “Про Державний бюджет на 2007 рік встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом 5 частини 1 цієї статті, збільшений на 1 %, що складає відповідно: 410.06 гривні та 415.11 гривні. Посилання в ч.3 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”на те, що вказаний розмір мінімальної пенсії за віком застосовується виключно до пенсій, що призначаються на умовах цього Закону, не може слугувати перешкодою для застосування даної величини мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, мінімального розміру пенсії за віком.

Сторонами визнано, що Управління Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області будь-яких дій, пов'язаних з нарахуванням підвищення до пенсії позивачки з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, включно, не здійснювало, відповідних виплат - не проводило.

Колегія суддів погоджується з висновком суду про наявність у позивачки права на перерахунок підвищення до її пенсії, як “дитині війни”, на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 22 травня 2008 року, з наступних підстав.

Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року визнано неконституційним положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік” від 28 грудня 2007 року щодо викладення положень ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” в новій редакції.

Таким чином, з 22 травня 2008 року вихідним критерієм обрахунку підвищення пенсії дітям війни виступав мінімальний розмір пенсії за віком, який, відповідно до частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", вираховувався, виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а саме : у 2008 році - статтею 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ".

Відповідно до статті 58 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність, в розрахунку на місяць у розмірі: з 1 січня - 470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня - 482 грн., з 1 жовтня - 498 грн.

Отже, відповідач повинен був здійснити перерахунок та виплатити щомісячну доплату до пенсії ОСОБА_1 відповідно до чинного законодавства, починаючи з 22 травня 2008 року.

Проте, Управлінням Пенсійного фонду України в м.Тернівка Дніпропетровської області після 22.05.2008 року відповідне підвищення пенсії ОСОБА_1, як “дитині війни”, здійснено не було.

За таких обставин суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про право ОСОБА_1 на отримання з 22 травня 2008 року щомісячної надбавки до пенсії у розмірах, передбачених ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням при цьому норм ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність у позивачки права на перерахунок підвищення до її пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як “дитині війни”, у 2009 році. Адже, відповідно до вимог ст. 54 ЗУ “Про Державний бюджет України на 2009 рік” від 26.12.2008 встановлено, що у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, визначається у розмірах, що діяли у грудні 2008 року. Тобто, цей розмір складає 498 грн. Зміни до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у 2009 році не вносились, постанов Кабінетом Міністрів України, які б визначали інший порядок та розміри виплати відповідної допомоги у 2009 році - не приймалось, пенсія позивачці призначена довічно, а тому підстави щодо обмеження нарахування підвищення до пенсії у розмірах, визначених ст.. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" певним строком -відсутні до законодавчого внесення змін в дану статтю.

Згідно до п.2 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 року № 1261, Пенсійний фонд України організовує у межах своїх повноважень виконання актів законодавства, здійснює контроль за їх реалізацією, узагальнює практику законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції з питань вдосконалення цього законодавства і в установленому порядку вносить їх на розгляд Міністерства праці та соціальної політики.

Отже, посилання апелянта на відсутність встановленого на законодавчому рівні механізму визначення розміру мінімальної пенсії за віком, що застосовується при обчисленні підвищення до пенсії особам, яким встановлено статус “дитина війни”, визнається колегією суддів безпідставним, і не звільняє суб'єкта владних повноважень, а саме, Управління Пенсійного фонду України у Василівському районі Запорізької області, діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та Законами України, і ні в якому разі не є підставою для обмеження законних прав, встановлених ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” для цієї категорії осіб.

Доводи апеляційної скарги відповідача стосовно того, що відповідно до вимог ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком як розрахункова величина застосовується лише до правовідносин, що регулюються цим законом, і до такої категорії громадян як “діти війни” не застосовується, а згідно ст. 7 Закону фінансове забезпечення державних соціальних гарантій “дітей війни” здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, і Пенсійний фонд України не повинен нести відповідальність за позовами вказаної категорії громадян -є хибними та спростовані вищенаведеними висновками.

Також суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про необхідність застосування положень ч.1 ст. 100 КАС України, оскільки пропуск річного строку є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову, якщо на цьому наполягає відповідач. Позивачка в цій частині постанову суду не оскаржила.

Разом з тим, суд першої інстанції, дійшовши висновку про застосування положень ч.1 ст. 100 КАС України, у резолютивній частині постанови помилково зобов'язав відповідача здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії позивачці з 22 травня 2008 року, в той час, як позивачка звернулася до суду з позовом 13 липня 2009 року.

Вказане дає підстави суду апеляційної інстанції постанову суду першої інстанції змінити, зазначивши початкову дату зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії позивачки -з 13 липня 2008 року без обмеження здійснення такого перерахунку конкретним строком, лише до законодавчого внесення змін в статтю 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

Крім того, суд першої інстанції припустився помилки щодо необхідності стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрат зі сплати судового збору в розмірі 07,15 грн.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа)

З огляду на вказане, колегія суддів вважає за необхідне змінити постанову суду в частині стягнення судового збору з Державного бюджету України у розмірі 07,15грн. на користь ОСОБА_1, стягнувши судовий збір в сумі 03грн.40коп.

Керуючись п.2 ч.1 ст.198, п.1 ч.1 ст. 201, 205, 207 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Тернівка Дніпропетровської області -задовольнити частково.

Постанову Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 11 листопада 2009 року -змінити, виклавши абзаци третій та четвертий в наступній редакції:

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Тернівка Дніпропетровської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 недоотримані суми щомісячного підвищення до пенсії, передбаченого ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, з 13 липня 2008 року і в подальшому до внесення внесення змін в статтю 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, з урахуванням при цьому норм ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за мінусом раніше отриманих сум за цей період.

Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 03грн. 40коп.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Головуючий: Л.М. Нагорна

Суддя: Ю.М. Дадим

Суддя: О.М. Лукманова