Постанова від 26.05.2015 по справі 826/1692/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

26 травня 2015 року письмове провадження № 826/1692/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., розглянувши адміністративну справу

за позовом Заступника прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

до Публічного акціонерного товариства "Укрбудресурси"

про стягнення заборгованості

Заступник Прокурора Шевченківського району м. Києва звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в якому просить стягнути із ПАТ «Укрбудресурси» штраф в сумі 153 000,00 грн. на рахунок відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111, код бюджетної класифікації 21081100, символ банку 106.

В обґрунтування заявлених вимог, позивач посилається на те, що постановою № 1410-ЦД-1-Е від 24.09.2014р. на відповідача був накладений штраф за вчинене правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 153 000,00 грн. Зазначену постанову відповідач отримав, у встановленому законодавством порядку постанову не оскаржив та штраф не сплатив, а тому він підлягає стягненню в судовому порядку.

У судовому засіданні 07.04.2015 року представники позивачів заявлені вимоги підтримали, просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду подав письмові заперечення проти позову в яких, зокрема, вказує на те, що позовну заяву подано без дотримання положень законодавства, оскільки Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» не передбачено подання таких позовів заступником прокурора. Також, відповідач зазначив, що в позові відсутні посилання на нормативний акт, норму якого порушено відповідачем та за що накладено на нього штрафну санкцію. При цьому, на думку відповідача, повторне стягнення штрафу за те ж саме правопорушення є грубим порушенням його прав та суперечить законодавству, оскільки з ПАТ «Укрбудресурси» уже було стягнуто штрафні санкції за іншими постановами у судовому порядку. Просив відмовити у задоволенні позову повністю, доказів сплати штрафу не надав.

У судове засідання 05.05.2015 року сторони не прибули, від представників позивачів надійшло через канцелярію суду сумісне клопотання про судовий розгляд справи за відсутності представників у письмовому провадженні.

Суд зважаючи на вимоги ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалив перейти до розгляду справи у письмовому провадженні.

За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень представника позивача, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:

Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на підставі рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1239 від 11.09.2012 року, доручення директора Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №41-ЦД-1 від 25.06.2014 року та службової записки від 19.08.2014 року №04/02/47 у відношенні ПАТ «Укрбудресурси» встановлено порушення п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №265-ЦД-1-Е від 11.06.2014 року, про що складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 1391-ЦД-1-Е від 09.09.2014 року.

Відповідно до вказаного розпорядження №265-ЦД-1-Е від 11.06.2014 року у термін до 21.07.2014 року необхідно було надати до Центрального територіального департаменту копії відповідних документів.

На підставі вказаного акту позивачем винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 09.09.2014 року про призначення розгляду справи.

В подальшому, уповноваженою особою Комісії розглянуто матеріали справи та встановлено, що відповідачем не виконано вимоги розпорядження №265-ЦД-1-Е від 11.06.2014 року та у зв'язку з повторним вчиненням протягом року правопорушення, на підставі п.10, п.14 ст. 8, ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та п. 3 розділу VІІ, п. 1 розділу ХVІІ «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій», позивачем винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 1410-ЦД-1-Е від 24.09.2014 року, якою накладено на відповідача штраф у розмірі 153 000 грн.

Відповідно до копії супровідного листа, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів надіслана відповідачу засобами поштового зв'язку 26.09.2014 року за вих. № 03/02/4531/ПН, докази чого містять матеріали справи (квитанція Укрпошти № 3279 від 26.09.2014 року) .

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 року № 448/96-ВР визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Метою державного регулювання ринку цінних паперів, яка закріплена статтею 2 зазначеного закону є дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства.

Пунктом 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Як встановлено судом, розпорядженням про усунення порушень законодавства про цінні папери №225-ЦД-1-Е від 11.06.2014 року зафіксовано порушення відповідачем вимог п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» щодо неподання витребуваних документів:

статуту ПАТ «Укрбудресурси» (в діючий редакції);

інформацію про депозитарну установу, яка здійснює облік прав власності на акції ПАТ «Укрбудресурси» (із зазначенням назви, місцезнаходження тощо);

порядок нарахування та виплати дивідендів акціонерам ПАТ «Укрбудресурси», зокрема, ОСОБА_1 за період з 2010 по 2013 роки;

документів, що підтверджують виплати дивідендів за акціями ПАТ «Укрбудресурси» ОСОБА_1 за період з 2010 по 2013 роки;

повідомлення про скликання загальних зборів акціонерів ПАТ «Укрбудресурси» за період з 2010 по 2013 роки, опублікованих в відповідних друкованих виданнях (із зазначенням номеру, дати та назв газет);

документів, що підтверджують направлення персонального повідомлення акціонерам ПАТ «Укрбудресурси», зокрема ОСОБА_1 за період з 2010 по 2013 роки;

адреса для листування з ПАТ «Укрбудресурси»;

свідоцтво про державну реєстрацію товариства;

адреса фактичного місцезнаходження ПАТ «Укрбудресурси»;

адреса, за якою проводиться діяльність товариства та знаходяться виконавчі органи товариства.

Відповідно до п.1 розпорядження, надано термін до 21.07.2014 року усунути порушення законодавства про цінні папери та до 21.07.2014 року письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.

ПАТ «Укрбудресурси» зазначене розпорядження у термін, встановлений розпорядженням про усунення порушень законодавства про цінні папери, не виконало, жодних документів про усунення порушень законодавства про цінні папери не надало.

Відповідач, в свою чергу, не надав належних доказів щодо виконання вказаного розпорядження, як і не пояснив суду у своїх запереченнях причини неможливості надання таких документів.

Згідно п.14 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» до повноважень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема, належить накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За ті самі дії, вчинені повторно протягом року- у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як вбачається з матеріалів справи, вищевказане правопорушення вчинено відповідачем повторно з дати винесення уповноваженою особою Комісії постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №142-ЦД-1-Е від 19.02.2014 р., №440-ЦД-1-Е від 09.04.2014 р., №511-ЦД-1-Е від 07.05.2014 р., №762-ЦД-1-Е від 11.06.2014 р., №1119-ЦД-1-Е від 23.07.2014 р. за вчинення тих самих дій (невиконання розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери).

Зазначене спростовує твердження відповідача про відсутність правової норми, на яку посилається позивач, норму якого порушено відповідачем та безпідставне, на його думку, накладення штрафу за повторне правопорушення.

Більш того, відповідач посилається на те, що за ненадання до Центрального територіального департаменту інформації цього ж переліку документів з ПАТ «Укрбудресурси» вже неодноразово було стягнуто штрафні санкції: згідно постанови № 440-ЦД-1-Е від 09.04.2014 ро - 102000,00 грн.; згідно постанови № 762-ЦД-1-Е від 11.06.2014 року - -85 000,00 грн.; згідно постанови № 1764-ЦД-1Е від 10.12.2014 року - -170 000,00 грн. При цьому, відповідач не спростовує жодними доказами виконання вимог розпорядження Центрального територіального департаменту чи наявність підстав для його невиконання.

Зокрема, відповідачем не надано доказів оскарження розпорядження №265-ЦД-1-Е від 11.06.2014 року, яким зафіксовано порушення відповідачем вимог п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» щодо неподання витребуваних документів.

Таким чином, враховуючи викладені норми законодавства та встановлені обставини, суд дійшов висновку, що позивачем правомірно застосовано штрафні санкції до відповідача за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №265-ЦД-1-Е від 11.06.2014 року.

З матеріалів справи вбачаться, що на час вирішення даної справи зазначена сума штрафу відповідачем не сплачена, а постанова про накладення штрафу від 24.09.2014 р. №1410-ЦД-1-Е не оскаржена.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд дійшов висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.

Згідно ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до ст. 121 Конституції України, представництво інтересів громадян і держави у судах покладається саме на органи прокуратури.

Згідно з ч.1 ст.24 Закону України «Про прокуратуру», право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору України, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.

Однією із форм представництва є звернення до адміністративного суду з адміністративними позовами на захист інтересів держави, що передбачено ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, приймаючи до уваги ту обставину, що відповідач, у встановлені законодавством строки штраф не сплатив та не оскаржив постанову про його накладення, суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача штрафу в сумі 153 000,00 грн.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення.

Оскільки спір вирішено на користь сторони, звільненої від сплати судового збору, а також за відсутності витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 128, 158-163, 254 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги заступника прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити повністю.

Стягнути з публічного акціонерного товариства «Укрбудресурси» (код ЄДРПОУ 04648809) до Державного бюджету України суму несплаченого штрафу у розмірі 153 000 (сто п'ятдесят три тисячі) грн. 00 коп. на рахунки відкриті в управліннях Державного казначейства за балансовим рахунком 3111, код бюджетної класифікації 21081100, символ банку 106.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Р.О. Арсірій