Постанова від 28.05.2015 по справі 823/758/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2015 року справа № 823/758/15

м. Черкаси

15 год. 38 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Каліновської А.В.,

при секретарі судового засідання Шалько І.П.,

за участю:

позивача: ОСОБА_1 ,

представника позивача: Нешенко О.Б.,

представника відповідача та третьої особи: Кайдаш Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в Черкаський окружний адміністративний суд з вищезазначеним позовом, в якому, враховуючи уточнення позовних вимог, просить визнати протиправним та скасувати рішення комісії Черкаської облдержадміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлене протоколом №2 від 26.02.2015 про відміну рішення комісії при Черкаській облдержадміністрації від 13.03.2008 (протокол №3) і визнання недійсним посвідчення “Учасник ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС” категорії 2 серії НОМЕР_1 , видане 04.04.2008 ОСОБА_1 .

Позов обґрунтовано тим, що рішенням відповідача від 26.02.2015 (протокол №2), зокрема відмінено рішення комісії від 13.03.2008 (протокол №3) та вирішено вважати посвідчення категорії 2 серії НОМЕР_1 , видане 04.04.2008 Черкаською облдержадміністрацією, недійсним. Вказане рішення позивач вважає безпідставним та необґрунтованим та зазначає, що в його основу покладена довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 28.04.2012 №179/1/80 про недостовірність архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 25.12.2007 №36454 (на підставі якої позивачеві був наданий статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС). Позивач наголосив, що питання відносно дійсної його участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та справжності вищевказаної архівної довідки були предметом розгляду справи №712/9610/14-ц за позовом управління Пенсійного Фонду України в м. Черкасах Черкаської області до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої пенсії. Рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси у вказаній справі від 28 жовтня 2014 року, залишеного без змін ухвалою Апеляційного суду Черкаської області від 02 грудня 2014 року, достовірно встановлено, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Крім того, вказаними рішеннями жодним чином не спростовано справжність архівної довідки від 25.12.2007 №36454. Позивач зауважив, що у разі сумніву відповідача в достовірності архівної довідки від 25.12.2007 №36454 останній, у відповідності до вимог п.10 “Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” мав взяти до уваги довідку Черкаського міського воєнного комісаріату Черкаської області від 09.02.1987 №49 та довідку військової частини № 34003 від 30.01.1987 №41-ф, якими також підтверджено, що позивач брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, чого зроблено не було. Крім цього, як зазначив позивач, при прийнятті оскаржуваного рішення відповідачем була грубо порушена процедура його прийняття, адже на засідання комісії він не викликався, пояснення в нього не відбирались, що позбавило його можливості надати документи, які б могли вплинути на суть прийнятого рішення.

В судовому засіданні позивач, а також його представник позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача та третьої особи проти позову заперечила повністю з підстав викладених у запереченні та просила суд залишити його без задоволення, наголосивши, що до комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (наділеної правом приймати рішення щодо позбавлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС) надійшов лист управління Пенсійного Фонду України у м. Черкасах Черкаської області від 22.01.2015 №1243/07 щодо вирішення питання про позбавлення позивача статусу ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв'язку з невідповідностями, які були виявлені під час перевірки. До вказаного листа додана довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 28.04.2012 р. № 179/1/80, в якій зазначалось, що архівна довідка від 25.12.2007 № 36454 не видавалась та є підробленою. На підставі вищевказаної обставини, рішенням комісії від 26.02.2015 (протокол №2), зокрема вирішено відмінити рішення Тимчасової комісії при Черкаській ОДА по перевірці правильності видачі посвідчень “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС” від 13.03.2008 (протокол №3), в частині встановлення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - 2 категорії та визнано посвідчення серії НОМЕР_1 , видане позивачеві 04.04.2008 Черкаською ОДА - недійсним.

З огляду на вказані обставини, представник відповідача та третьої особи просила відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю.

Заслухавши пояснення та доводи позивача та представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, в період з 02 грудня 1986 року по 30 січня 1987 року ОСОБА_1 перебував на учбових зборах у військовій частині № НОМЕР_2 та у зазначений період приймав участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в селі Оране, що підтверджується довідками Черкаського міського воєнного комісаріату Черкаської області від 09.02.1987 №49 та військової частини № НОМЕР_2 від 30.01.1987 №41-ф, копії яких містяться у матеріалах справи.

В подальшому, рішенням Тимчасової комісії при Черкаській облдержадміністрації із перевірки правильності видачі посвідчень “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС” від 13.03.2008 (протокол №3), зокрема підтверджено статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії ОСОБА_1 .

Також, УПФУ в м. Черкасах ОСОБА_2 , як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” призначено пенсію із зменшенням пенсійного віку.

До комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи надійшов лист управління Пенсійного Фонду України у м. Черкасах Черкаської області від 22.01.2015 №1243/07 щодо вирішення питання про позбавлення позивача статусу ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв'язку з невідповідностями, які були виявлені під час перевірки. До вказаного листа додана довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 28.04.2012 р. № 179/1/80, в якій зазначалось, що архівна довідка від 25.12.2007 № 36454 (на підставі якої позивачеві був наданий статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС) не видавалась та є підробленою.

На засіданні вказаної комісії, яке відбулось 26.02.2015 (оформлене протоколом № 2), зокрема вирішено на підставі архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 28.04.2012 №179/1/80 про те, що довідка від 25.12.2007 №36454 не видавалась та є підробною, запит від ОСОБА_1 раніше до архіву не надходив, відмінити рішення комісії від 13.03.2008 (протокол №3) та вважати посвідчення категорія 2 серії НОМЕР_1 , видане 04.04.2008 Черкаською облдержадміністрацією, недійсним.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Законом, який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, є Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ (надалі - Закон № 796-ХІІ).

Відповідно до ст. 10 Закону № 796-ХІІ, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Частиною 1 ст. 15 Закону № 796-ХІІ передбачені підстави для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме: період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи врегульовані - “Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 р. № 51 (надалі - Порядок).

Пунктом 10 вищевказаного Порядку передбачено, що посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Суд також наголошує, що у відповідності до п.2.1. “Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, документи, які засвідчують особливий статус особи за Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Таким чином, вищевказаними нормативно-правовими актами визначено перелік документів, які підтверджують участь особи в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зокрема до них відносяться довідки архівних установ, військові квитки або довідки командирів військових частин.

З порівняльного аналізу вказаних актів, суд дійшов висновку, що в даному випадку для встановлення відповідного статусу, суб'єктом владних повноважень може використовуватись не конкретний документ, а один із перелічених документів, або декілька документів в їх сукупності.

Таким чином, в разі сумніву відповідача в достовірності архівної довідки від 25.12.2007 №36454, останній був зобов'язаний взяти до уваги відомості первинних документів наданих позивачем, зокрема військового квитка ОСОБА_1 , в якому зазначено, що позивач з 02.12.1986 по 30.01.1987 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також довідок Черкаського міського воєнного комісаріату Черкаської області від 09.02.1987 №49 та військової частини № НОМЕР_2 від 30.01.1987 №41-ф, які також підтверджують участь ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, чого зроблено не було.

Крім цього, матеріалами справи встановлено, що за результатами проведення УПФУ в м. Черкасах Черкаської області у квітні 2012р. перевірок документів, які надавалися пенсіонерами для призначення їм статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, не була підтверджена видача ОСОБА_1 архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 25.12.2007 №36454.

На підставі вищевказаної обставини, УПФУ в м. Черкасах Черкаської області звернулось до Соснівського районного суду м. Черкаси з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої пенсії.

Рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 28 жовтня 2014 року у справі №712/9610/14-ц, залишеного без змін ухвалою Апеляційного суду Черкаської області від 02 грудня 2014 року в позові управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої пенсії відмовлено.

Рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси, що набрало законної сили встановлено, що ОСОБА_1 дійсно приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому в управлінні Пенсійного фонду відсутні підстави для стягнення надміру сплаченої пенсії. Крім цього, зазначеним рішенням також жодним чином не спростовано справжність архівної довідки від 25.12.2007 №36454, яка була надана ОСОБА_1 для призначення йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

У відповідності до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.1997 р. № 135 регламентовано перевірку правильності видачі посвідчень “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС”.

Частиною 1 вказаної постанови визначено, що тимчасові комісії розглядають первинні документи, на підставі яких видано посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС”, заслуховують пояснення громадян, представників державних органів, громадських організацій, перевіряють інші докази.

В судовому засіданні позивач наголосив, що засідання комісії 26.02.2015 (дата скасування позивачеві оскаржуваного статусу) відбулось за його відсутності, оскільки про дату, час та місце його проведення останнього повідомлено не було. Додатково наголосив, що жодних пояснень або інших документів в нього не вимагалось. Вказані обставини в їх сукупності, зазначив позивач, позбавили його можливості надати документи, які б могли вплинути на прийняття оскаржуваного рішення.

З урахуванням вищевказаних обставин справи, оскільки рішення про позбавлення позивача статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС комісія прийняла керуючись тими ж самими документами та на тих же підставах, що і УПФУ в м. Черкасах Черкаської області при зверненні до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_1 переплаченої пенсії, а також беручи до уваги, що безпідставність таких висновків та посилань спростована судовими рішеннями, які набрали законної сили, суд дійшов висновку, що відповідач не мав законних на те підстав для позбавлення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 та 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів правомірність оскаржуваного рішення. Натомість позивач обґрунтував правомірність заявлених позовних вимог. За таких обставин суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись статтями 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Черкаської облдержадміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлене протоколом №2 від 26.02.2015 в частині відміни рішення комісії при Черкаській облдержадміністрації від 13.03.2008 (протокол №3) та визнання недійсним посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС”, категорії 2 серії НОМЕР_1 , виданого ОСОБА_1 04.04.2008.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А.В. Каліновська

Повний текст постанови виготовлено 02 червня 2015 року.