Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
26.05.15 року №2а-7250/11/1270 Харківський окружний адміністративний суд у колегіальному складі:
головуючого судді - Чудних С.О., суддів: Лук'яненко М.О., Панченко О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Хмелівської Н.М.,
представника відповідача - Без'язичного В.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні питання про передачу справи за адміністративним позовом Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" до Національної комісії регулювання електроенергетики України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови,
Позивач, Луганське міське комунальне підприємство "Теплокомуненерго", звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії регулювання електроенергетики України №1379 від 28.07.2011 року "Про накладення штрафу на ЛМКП "Теплокомуненерго" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (крім теплової енергії, що виробляється на теплоелектроцентралях, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії), Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності х постачання теплової енергії.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 26.09.2011 року по справі №2а-7250/11/2070, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.12.2011 року в задоволенні адміністративного позову було відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 25.06.2014 року касаційну скаргу Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" задоволено, постанову Луганського окружного адміністративного суду від 26.09.2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.12.2011 року скасовано та направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Розпорядженням Вищого адміністративного суду України від 02.09.2014 року № 193 "Про забезпечення розгляду адміністративних справ, підсудних адміністративним судам, розташованим у районі проведення антитерористичної операції" встановлено, що розгляд адміністративних справ, підсудним адміністративним судам, розташованим у районі проведення антитерористичної операції, здійснюється, зокрема, Харківським окружним адміністративним судом щодо адміністративних справ, підсудних Луганському окружному адміністративному суду.
Згідно ч.1 ст.1 Закону України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції" від 12.08.2014 № 1632-VII у зв'язку з неможливістю здійснювати правосуддя окремими судами в районі проведення антитерористичної операції змінено територіальну підсудність судових справ, підсудних розташованим в районі проведення антитерористичної операції таким судам, та забезпечено розгляд адміністративних справ, підсудних адміністративним судам, розташованим в районі проведення антитерористичної операції, - адміністративними судами, що визначаються головою Вищого адміністративного суду України.
Згідно п.1 розпорядження Вищого адміністративного суду України про відновлення роботи Луганського окружного адміністративного суду від 27.03.2015 року №70, відновлено роботу Луганського окружного адміністративного суду у м. Сєвєродонецьк.
Відповідно до п. 4 розпорядження Вищого адміністративного суду України про відновлення роботи Луганського окружного адміністративного суду від 27.03.2015 року №70, розпорядження Вищого адміністративного суду України про забезпечення розгляду адміністративних справ, підсудних адміністративним судам, розташованим у районі проведення антитерористичної операції від 02.09.2014 №193 - втратило чинність.
Згідно з п.3 ч.1 ст.22 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі виявилося, що справа територіально підсудна іншому суду.
Таким чином, враховуючи місцезнаходження позивача, враховуючи, що відпали обставини, що були підставою для розгляду адміністративних позовів, які підсудні Луганському окружному адміністративному суду, Харківським окружним адміністративним судом, колегія суду приходить до висновку, що адміністративний позов Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" до Національної комісії регулювання електроенергетики України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови повинен розглядатися Луганським окружним адміністративним судом.
Відповідно до частини 8 ст. 22 Кодексу адміністративного судочинства України спори між адміністративним судами щодо підсудності не допускаються.
На підставі наведеного, керуючись ч. 1 ст. 19, ч.8 ст. 22, ст.ст. 160, 165, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративну справу №2а-7250/11/1270 за позовом Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" до Національної комісії регулювання електроенергетики України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови передати на розгляд Луганському окружному адміністративному суду.
Ухвала може бути оскаржена в порядку передбаченому ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали виготовлено 02.06.2015р.
Головуючий суддя С.О.Чудних
Суддя М.О.Лук'яненко
Суддя О.В. Панченко