Постанова від 28.05.2015 по справі 820/3486/15

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2015 р. № 820/3486/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мельникова Р.В.,

за участю секретаря судового засідання - Цибульник Г.В.,

представника позивача - Вартанян Н.Н.,

представника відповідача - Мазницької Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області до комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства м. Чугуєва про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Чугуївська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Комунальне житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство м. Чугуєва, в якому просить суд надати дозвіл Чугуївській ОДПІ на погашення податкового боргу Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства м. Чугуєва у розмірі 3181381,51 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач перебуває на обліку в Чугуївській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області як платник окремих податків з 10.03.1995. Всупереч вимог чинного законодавства відповідач не виконує свої податкові зобов'язання, внаслідок чого за ним обліковується податковий борг в розмірі 3181381,51 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача про задоволення позову заперечував, надав письмові заперечення та зазначив, що вже звертався до суду з позовом про стягнення податкового боргу з розрахункових рахунків відповідача, який виник на підставі тих самих податкових декларацій, на які посилається позивач у даній справі. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 25.02.2015 № К/800/36724/14 постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 10.06.2014 № 820/3443/14, яка винесена на користь КЖРЕП м. Чугуєва - залишена без змін. Також представнику відповідача незрозуміло чого позивач посилається на податкові вимоги від 2001 та 2002 року. Просив в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Відповідно до пункту 46.1 статті 46 Податкового Кодексу України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Пунктами 49.1. та 49.2 статті 49 Податкового Кодексу України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України податкове зобов'язання, яке самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає.

Згідно пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, визначену у поданій ним податковій декларації протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до пункту 58.2 статті 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Судом встановлено, що комунальне житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство м. Чугуєва, ідентифікаційний код юридичної особи 22647162, зареєстроване як юридична особа 08.04.1994, перебуває на обліку в Чугуївській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області з 10.03.1995 як платник окремих податків.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем до Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області подано податкові декларації з податку на додану вартість за період 2012-2014 роки, а саме: № 9012696974 від 19.03.2012, № 9020349260 від 19.04.2012, № 9027651138 від 18.05.2012, № 9034246789 від 18.06.2012, № 9040667120 від 16.07.2012, № 9049345726 від 16.08.2012, № 9056959167 від 19.09.2012, № 9065184495 від 22.10.2012, № 9072110225 від 16.11.2012, № 9079851257 від 19.12.2012, № 9084932556 від 17.01.2013, № 9008550070 від 20.02.2013, № 9013796282 від 18.03.2013, № 9020673402 від 16.04.2013, № 9028431204 від 17.05.2013, № 9042946240 від 17.07.2013, № 9051203707 від 19.08.2013, № 9058636207 від 19.09.2013, № 9065744925 від 17.10.2013, № 9073962463 від 18.11.2013, № 9081928889 від 19.12.2013, № 9087610482 від 17.01.2014, № 9007891405 від 18.02.2014, № 9013718947 від 17.03.2014, № 9020213529 від 15.04.2014, № 9027831744 від 16.05.2014, № 9035010641 від 19.06.2014, № 9041767811 від 21.07.2014, № 9046996928 від 14.08.2014, № 9052901644 від 16.09.2014, № 9059511363 від 16.10.2014, № 9066529313 від 17.11.2014, № 9073227754 від 18.12.2014, № 9077961606 від 16.01.2015, № 9020914197 від 23.02.2015, та уточнюючі розрахунки до декларацій з податку на додану вартість № 9038128545 від 01.05.2013, № 9033179292 від 01.05.2013, якими самостійно визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет.

Також, судом встановлено, що позивачем винесено податкові повідомлення-рішення по податку на додану вартість: № 0000141522 від 24.04.2013, № 0000321501 від 22.05.2014, № 0000651501 від 22.09.2014, які отримані відповідачем, що підтверджується наявними в матеріалах справи корінцями відповідних податкових повідомлень-рішень .

Відповідно до розрахунку суми боргу, заборгованість відповідача з податку на додану вартість становить 2729436,61 грн., що свідчить про невиконання відповідачем свого податкового обов'язку щодо сплати самостійно визначених податків та зборів в передбачені Податковим кодексом України строки.

Відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Згідно підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Враховуючи, що відповідачем у встановлені строки не погашено податкові зобов'язання з податку на додану вартість, Чугуївською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Харківській області нараховано на відповідача пеню в розмірі 451250,57 грн.

Також, як вбачається з розрахунку суми податкового боргу відповідача, за комунальним житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством м. Чугуєва обліковується борг з пені з податку на прибуток в розмірі 694,33 грн.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У зв'язку з непогашенням відповідачем суми податкового зобов'язання протягом граничного строку її сплати, позивачем винесено першу податкову вимогу № 1/50 від 09.11.2001 та другу податкову вимогу № 2/24 від 19.02.2002.

Таким чином суд зазначає, що загальна сума податкового боргу відповідача перед бюджетом становить 3181381,51 грн.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно до статті 88 Податкового кодексу України, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

Статтею 89 Податкового кодексу України визначено, що право податкової застави виникає у разі:

- несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;

- несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.

Згідно актів опису майна у податкову заставу № 1669 від 29.12.2006 та № 39 від 23.11.2011, Чугуївською ОДПІ проведено опис майна відповідача у податкову заставу.

Згідно підпункту 89.1.2 пункту 89.1 статті 89 Податкового кодексу України, право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

Відповідно до пункту 89.5 статті 89 Податкового кодексу України, у разі якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша від суми податкового боргу, право податкової застави поширюється на інше майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому до погашення податкового боргу в повному обсязі.

Статтею 95 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

У разі якщо сума коштів, отримана у результаті продажу майна платника податків, перевищує суму його грошового зобов'язання та податкового боргу, різниця перераховується на рахунки такого платника податків або його правонаступників.

Порядок погашення податкового боргу державних підприємств, які не підлягають приватизації, та комунальних підприємств визначений статтею 96 Податкового кодексу України.

Відтак, відповідно до пункту 96.1 статті 96 Податкового кодексу України, у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про:

- виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради;

- затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу;

- ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;

- прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.

Таким чином, суд зазначає, що контролюючий орган може вжити заходів щодо погашення податкового боргу платника податків за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, лише на підставі рішення суду.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що вимоги Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності виплат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області до комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства м. Чугуєва про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна - задовольнити в повному обсязі.

Надати дозвіл Чугуївській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області (63503, Харківська область, м. Чугуїв, вул. Щорса, 1-А, ідентифікаційний код юридичної особи 38630488) на погашення податкового боргу комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства м. Чугуєва (63503, Харківська область, м. Чугуїв, вул. Карла Лібкнехта, буд. 57, ідентифікаційний код юридичної особи 22647162) у розмірі 3181381 (три мільйона сто вісімдесят одна тисяча триста вісімдесят одна) грн 51 коп. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 02 червня 2015 року.

Суддя Р.В. Мельников