Постанова від 26.05.2015 по справі 819/1291/15

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1291/15

26 травня 2015 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Чепенюк О.В.,

при секретарі судового засідання Калиняк О.В.,

за участю представника позивача Кравець М.Б.,

відповідача ОСОБА_3,

представника третьої особи Піхіровського Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації Тернопільської області до ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Тернопільська об'єднана державна фінансова інспекція про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Управління праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації Тернопільської області (далі - Управління, позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Тернопільська об'єднана державна фінансова інспекція про стягнення зайво виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 6856 грн. 38 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_3 на підставі заяви від 16.04.2013 року була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям. В подальшому проведеною Тернопільською об'єднаною державною фінансовою інспекцією ревізією в Управлінні встановлено, що відповідачкою для отримання такої допомоги були подані недостовірні відомості, а саме інформація про здійснення чоловіком відповідачки ОСОБА_5 догляду за особою, яка досягла 80-річного віку. Фактично ОСОБА_5 перебував за кордоном та не здійснював догляд за перестарілим протягом трьох місяців перед датою звернення за призначенням допомоги як малозабезпеченій сім'ї. Як наслідок позивачем надмірно виплачено ОСОБА_3 бюджетні кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Відповідачку було проінформовано про необхідність повернення надміру виплачених коштів відповідним повідомленням від 05.03.2015 року, проте на час звернення до суду кошти не повернуті. Відтак, позивач просить стягнути з ОСОБА_3 надміру виплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 6856 грн. 38 коп.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві, просила позовні вимоги задовольнити.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні позивача позовні вимоги підтримав, вважає позов обґрунтованим та підставним, просив його задовольнити.

Відповідач у судовому засіданні адміністративний позов не визнала, вважає, що Управління повинно було перевірити достовірність поданих нею документів для призначення державної соціальної допомоги при їх отриманні від заявника та прийнятті рішення про призначення такої допомоги. Зазначає, що жодних скарг щодо неналежного догляду за перестарілим не було, такий догляд замість чоловіка ОСОБА_5 здійснювала вона та інші члени родини. Факт перебування чоловіка за кордоном не заперечувала. Просила у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 16.04.2013 року звернулася до Управління з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та надала необхідний пакет документів, у тому числі відомості про отримання її чоловіком ОСОБА_5 (працездатною особою, що не працює) компенсаційної виплати, призначеної у зв'язку з здійсненням догляду за особою похилого віку, що досягла 80 років, у період з жовтня 2012 року по березень 2013 року (а. с. 6-15). На підставі поданих документів Управлінням була призначена ОСОБА_3 державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям з 01.04.2013 року по 30.09.2013 року (а. с. 48).

В подальшому відповідно до плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Тернопільській області на ІV квартал 2014 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Управління за період з 01.09.2011 року по 30.11.2014 року. Результати такої перевірки оформлені актом Тернопільської об'єднаної державної фінансової інспекції ревізії фінансово-господарської діяльності Управління за період з 01.09.2011 року по 30.11.2014 року № 17-22/65 від 27.02.2015 року, в якому зафіксовано факти подання особами, які зверталися за призначенням держаної соціальної допомоги, недостовірної інформації щодо членів сім'ї, зокрема, встановлено подання ОСОБА_3 недостовірних даних стосовно догляду її чоловіком ОСОБА_5 за перестарілим, оскільки фактично ОСОБА_5 в цей період перебував за межами України (а. с. 20-24, 36-44). Факт перебування ОСОБА_5 за межами України підтверджується інформацією управління Служби безпеки України в Тернопільській області № 69/95/1-2327 від 12.12.2014 року (а. с. 46-47).

За період з 01.04.2013 року по 30.09.2013 року відповідно до розрахунку позивача ОСОБА_3 виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 6856 грн. 38 коп. (а. с. 18).

26.03.2015 року Управлінням вручено відповідачці повідомлення № 27 від 05.03.2015 року про надмірну виплату коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям через подання заявником недостовірної інформації про доходи та необхідність повернення надміру виплачених коштів у розмірі 6856 грн. 38 коп. (а. с. 19). На момент звернення до суду такі вимоги щодо перерахування коштів ОСОБА_3 не виконані.

Крім того, судом встановлено, що чоловіку відповідачки ОСОБА_5 за період з жовтня 2012 року по березень 2013 року виплачено компенсаційну виплату непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою похилого віку, яка досягла 80 років, у розмірі 83 грн. 16 коп., що підтверджується довідкою Управління від 16.04.2013 року (а. с. 14).

До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.

Надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям регулюється Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 року № 1768-III (далі - Закон № 1768-III).

Відповідно до статті 1 Закону № 1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Даний Закон регламентує порядок надання державної соціальної допомоги (стаття 4), а також визначає умови, за яких державна соціальна допомога не призначається, зменшується її розмір або припиняється виплата (стаття 7 Закону).

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 затверджений Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, (далі - Постанова № 250), який визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».

Пунктом 2 Постанови № 250 передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Так, відповідно до Закону № 1768-III та Постанови № 250, на підставі поданої заяви та документів ОСОБА_3 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї.

Разом з тим, відповідно до абзацу другого частини першої статті 7 Закону № 1768-III (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям не призначається у випадках, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку).

Пунктом 10 Постанови № 250 передбачені аналогічні випадки, коли державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям не призначається.

З наведеного слід прийти до висновку, що здійснення працездатним членом малозабезпеченої сім'ї, який не працює, не навчається, протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, догляду за особою, яка досягла 80-річного віку, є обставиною, яка впливає на призначення та виплату державної допомоги.

Отже, у даному випадку, здійснення членом сім'ї ОСОБА_5 постійного догляду за особою, яка досягла 80-річного віку, протягом трьох місяців перед датою звернення ОСОБА_3 за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям є обставиною, що впливає на призначення такої державної допомоги відповідачці.

З матеріалів справи вбачається, що при проведенні ревізії органами державного фінансового контролю встановлено факт перебування чоловіка відповідачки ОСОБА_5 за кордоном (з 04.02.2013 року по 06.04.2013 року включно), що у свою чергу позбавило його можливості здійснювати постійний догляд за особою похилого віку протягом трьох місяців перед датою звернення за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (16.04.2013 року - дата звернення за призначенням допомоги).

Згідно з пунктом 28 Постанови № 250 якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Судом встановлено, що ОСОБА_5 не здійснював постійний догляд за особою похилого віку протягом трьох місяців перед датою звернення за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, проте відповідачкою ОСОБА_3 в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, зазначено недостовірну інформацію стосовно даного факту, який є обставиною, що впливає на призначення та виплату державної допомоги.

Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_3 приховано або навмисно подано недостовірні дані про доходи та майновий стан її сім'ї, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого відповідачка неправомірно одержала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 6856 грн. 38 коп., яка підлягає поверненню як надміру виплачена сума.

Статтею 11 КАС України встановлено принцип змагальності сторін, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідачка не спростувала доводи адміністративного позову, не надала доказів про повернення виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, а тому, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, позов підлягає до задоволення у повному обсязі.

Керуючись статтями 11, 86, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податку: НОМЕР_1) на користь управління праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації (47200, вулиця Б.Хмельницького, будинок 54, місто Зборів, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 03195688) надміру виплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 6856 (шість тисяч вісімсот п'ятдесят шість) гривень 38 (тридцять вісім) копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (оголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 29 травня 2015 року.

Головуючий суддя Чепенюк О.В.

копія вірна

Суддя Чепенюк О.В.