Постанова від 27.05.2015 по справі 818/1464/15

копія:

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2015 р. справа №818/1464/15

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Петренко О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/1464/15

за позовом приватного нотаріуса Шосткинського міського нотаріального округу Сумської області ОСОБА_3

до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області

про визнання протиправними та скасування вимоги про сплату боргу та рішення про застосування штрафних санкцій,-

ВСТАНОВИВ:

Приватний нотаріус Шосткинського міського нотаріального округу Сумської області ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 10.03.2015 року №Ф-0001911701 та рішення про застосування штрафних санкцій від 10.03.2015 року № 0001921701. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач дійшов помилкового висновку про порушення позивачем абз.1 п.2 ч.1 ст.7, п.11 ст.8, п.2 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п.44.1 ст.44, п.п. «б» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено суму доходу, на який нараховується єдиний внесок в розмірі 294454,08 грн. та, відповідно, визначено суму донарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 102175 грн. 54 коп. із застосуванням штрафних санкцій у сумі 11891грн. 23 коп. за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску. На думку позивача, податковим органом безпідставно визначено, що у звітності з єдиного внеску у графі 2 таблиці 3 додатка 5 до Звіту з єдиного внеску сума чистого доходу (прибутку), в рядках календарних місяців зазначається як середньомісячний річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом ділення річного чистого доходу (прибутку) на кількість календарних місяців, протягом яких він отриманий. При цьому в місяцях, в яких дохід не отримувався у таких графах проставляється прочерк або залишається не заповненим. Проте, відповідачем не враховано, що звітним періодом для приватних нотаріусів визначено календарний рік, за який сплачується єдиний внесок до 1 травня наступного року, а тому у звітності з єдиного внеску у графі 2 таблиці 3 додатка 5 до Звіту з єдиного внеску сума чистого доходу (прибутку) в рядках календарних місяців зазначена позивачем на власний розсуд, виходячи із суми річного чистого доходу (прибутку).

Шосткинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Сумській області, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що приватним нотаріусом ОСОБА_3 у звітах з єдиного внеску за 2012 рік сума чистого оподатковуваного доходу, на якіі нараховується єдиний внесок, визначена у загальній сумі 132 316,08 грн., у тому числі: в березні визначено із розрахунку мінімального розміру 1073 грн., у квітні - 1500 грн., у травні - листопаді по 2000 грн. на місяць, в грудні - 115743,08 грн. За 2013 рік сума чистого оподатковуваного доходу, на який нараховується єдиний внесок, визначена у загальній сумі 332583,34 грн., у тому числі у січні - листопаді визначено в сумі 1500 грн. на місяць, а в грудні - 316 083,34 грн. При цьому, Книга обліку доходів і витрат приватний нотаріус ОСОБА_3 взагалі не вела, а розподіл суми чистого доходу помісячно здійснила на власний розсуд, який не відповідає фактично отриманому прибутку у цих місяцях. Тому, Шосткинською ОДПІ було проведені розподілення суми чистого доходу за 2012 та 2013 роки із розрахунку середньомісячного річного оподатковуваного доходу приватного нотаріуса на кожен місяць, у якому було отримано чистий дохід.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі.

Представник відповідача Петренко О.М. позов не визнала з підстав викладених у письмовому запереченні.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов не обґрунтований і задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що Шосткинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Сумській області проведена планова виїзна перевірка платника податків, який проводить незалежну професійну діяльність ОСОБА_3 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 29.03.2012 року по 31.12.2013 року, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 29.03.2012 року по 31.12.13 року, за результатами якої складено акт № 24/18-17-17-0203-НОМЕР_2 від 10.03.2015 року (а.с.13-23).

Згідно висновків акту перевірки, приватним нотаріусом ОСОБА_3 порушено вимоги абз.1 п.2 ч.1 ст.7, п.11 ст.8, п.2 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та п.44.1 ст.44, пп. «б» п. 176.2 ст.176 Податкового кодексу України, п.3.1.13, п.п.3.1.2 - 3.10 розділу III Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, сум утриманого з них податку (форма №1ДФ), затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 року №1020, в результаті чого у перевіряємому періоді занижено суму доходу, на який нараховується єдиний внесок в розмірі 294454,08 грн. та, відповідно, визначено суму донарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 102175,54 грн. із застосуванням штрафних санкцій у сумі 11891,23грн. за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску.

На підставі акту перевірки Шосткинською ОДПІ прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 10.03.2015 року №Ф-0001911701 на загальну суму 102 175,54 грн., у тому числі за 2012 рік на 33473,39 грн., за 2013 рік на 68702,15 грн. у зв'язку з невірним визначенням щомісячної суми чистого оподатковуваного доходу, на який нараховується єдиний внесок (а.с.24). Також прийнято рішення про застосування штрафних санкцій від 10.03.2015 року №0001921701 в сумі 11891,23 грн. за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску (а.с25).

З акту перевірки вбачається, що приватним нотаріусом ОСОБА_3 у звітах з єдиного внеску за 2012 рік сума чистого оподатковуваного доходу, на які нараховується єдиний внесок, визначена у загальній сумі 132316,08 грн., у тому числі: в березні визначено із розрахунку мінімального розміру - 1073 грн., у квітні - 1500 грн., у травні - листопаді по 2000 грн. на місяць, а в грудні - 115743,08 грн. За 2013 рік суму чистого оподатковуваного доходу, на який нараховується єдиний внесок, визначена в загальній сумі 332583,34 грн., у тому числі: в січні - листопаді визначено в сумі 1500 грн. на місяць, а в грудні - 316083,34 грн.

При цьому, перевіркою встановлено, що Книга обліку доходів і витрат, яку зобов'язані вести фізичні особи, які проводять незалежні професійну діяльність, приватним нотаріусом ОСОБА_3 не велася.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464).

Відповідно до п.5 ч.1 ст.4 вказаного Закону платниками єдиного внеску є особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями.

Згідно ч.2 ст.7 Закону № 2464 базою нарахування єдиного внеску для осіб, зазначених у пункті 5 ч.1 ст.4 цього Закону, є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

База оподаткування для доходів, отриманих від провадження господарської або незалежної професійної діяльності, регламентується розділом IV Податкового кодексу України.

За приписами п.164.1 ст.164 Податкового кодексу України чистий річний оподатковуваний дохід визначається відповідно до пункту 178.3 статті 178 цього Кодексу, згідно з яким оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.

Відповідно до ст. 9 Закону № 2464 обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Пунктом 177.10 статті 177 та пунктом 178.6 статті 178 Податкового кодексу України визначено, що фізичні особи - підприємці (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та особи, які забезпечують себе роботою самостійно зобов'язані вести Книгу обліку доходів та витрат, форма та порядок заповнення якої затверджена наказом Міндоходів від 16.09.2013 № 481, на підставі якої здійснюється заповнення облікових даних Податкової декларації про майновий стан і доходи, затвердженої наказом Міндоходів від 11.12.2013 № 793 (далі - Податкова декларація).

Форма Книги обліку доходів та витрат передбачає заповнення платником, зокрема, графи 1 „Період обліку (день, місяць, квартал, рік)" та графи 9 „Сума чистого оподатковуваного доходу".

В порушення вказаних вимог законодавства, приватний нотаріус ОСОБА_3 Книгу обліку та витрат не вела, у зв'язку з чим розподіл річного чистого прибутку по місяцях проводила на власний розсуд.

В судовому засіданні представник позивача підтвердила, що сума чистого оподаткованого доходу за 2012-2013р.р. розподілялася помісячно на власний розсуд, без врахування розміру фактично отриманого щомісячного доходу.

Відповідно до пункту 177.5 статті 177 та пункту 178.4 статті 178 Податкового кодексу України фізичні особи - підприємці та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені цим Кодексом для річного звітного податкового періоду.

Разом з тим, приватні підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування, в обов'язковому порядку разом з Податковою декларації подають додаток 5 до розділу III Податкової декларації.

Оскільки обчислення сум єдиного внеску платників загальної системи здійснюється, зокрема, на підставі даних річних податкових декларацій (річної звітності), що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб (пункт 4.5 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на Загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів від 09.09.2013 № 455), то дані, вказані в додатку 5 до розділу ІІІ Податкової декларації, повинні збігатися з даними, наведеними в розділі III Додаткової декларації і, відповідно, - з даними, зазначеними у звітності з єдиного внеску (таблиця 1 додатка 5 до Звіту з єдиного внеску до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міндоходів від 09.09.2013 № 454, зареєстрованим у Міністерств юстиції України 20 вересня 2013 року за № 1628/24160.

У рядку 01 розділу II додатка 5 до розділу III Податкової декларації вказується розмір середньомісячного річного оподатковуваного доходу, який розраховується як отриманий загальний річний оподатковуваний дохід, зменшений на суму документально підтверджених річних витрат та поділений на кількість календарних місяців, протягом яких отримано такий дохід (прибуток) (абзац третій пункт 177.2 статті 177 ПКУ).

Оскільки законодавством не передбачено подання особами, які забезпечують себе роботою самостійно, додатка 5 до розділу III Податкової декларації, але при цьому обчислення сум єдиного внеску здійснюється, зокрема, на підставі даних річних податкових декларацій (річної звітності), що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, то дані, наведені у рядку 06 розділу IV Податкової декларації, мають збігатися з даними, зазначеними у звітності з єдиного внеску (таблиця 3 додатка 5 до Звіту з єдиного внеску до Порядку).

З урахуванням викладеного, суд погоджується з роз'ясненнями Державної фіскальної служби України викладеними у листі №7559/7/99-99-17-03-07-17 від 16.10.2014 року, згідно яких у графі 2 таблиць 1 та 3 додатка 5 до Звіту з єдиного внеску сума чистого доходу (прибутку), в рядках календарних місяців зазначається як середньомісячний річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом ділення річного чистого доходу (прибутку) на кількість календарних місяців, протягом яких він отриманий. При цьому в місяцях, в яких дохід не отримувався, (на підставі даних Книги обліку доходів і витрат) у таких графах проставляється прочерк.

Розподіл позивачем по місяцях річної суми чистого оподатковуваного доходу, на який нараховується єдиний внесок, за відсутності Книги обліку доходів і витрат, шляхом визначення у січні - листопаді в мінімальному розмірі (1500 грн. на місяць), а в грудні - майже весь річний дохід (316083,34 грн.) призвело до заниження суми доходу, на який нараховується єдиний внесок в розмірі 294454,08 грн.

Тому відповідачем правомірно визначено суму донарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 102175,54 грн. із застосуванням штрафних санкцій у сумі 11891,23грн. за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску.

Таким чином, у суду відсутні підстави для визнання протиправними та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 10.03.2015 року №Ф-0001911701 та рішення про застосування штрафних санкцій від 10.03.2015 року №0001921701.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову приватного нотаріуса Шосткинського міського нотаріального округу Сумської області ОСОБА_3 до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 10.03.2015 року №Ф-0001911701 та рішення про застосування штрафних санкцій від 10.03.2015 року № 0001921701 - відмовити.

Стягнути з приватного нотаріуса Шосткинського міського нотаріального округу Сумської області ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2, АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України (рахунок № 31217206784002, отримувач УДКС у м. Суми, МФО 837013, код ЄДРПОУ 37970593, банк ГУ ДКСУ у Сумській області, код класифікації доходів бюджету 22030001) судовий збір у розмірі 2053,21 грн. (дві тисячі п"ятьдесят три грн. 21 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.О. Бондар

Повний текст постанови складено 2 червня 2015 року.

З оригіналом згідно:

Суддя С.О. Бондар