Постанова від 19.05.2015 по справі 825/1402/15-а

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2015 року Чернігів Справа № 825/1402/15-а

Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Скалозуб Ю.О., за участі секретаря Кондратенко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу

за позовом публічного акціонерного товариства "Слов'янські шпалери - КФТП"

до Управління Державної казначейської служби України у Корюківському районі Чернігівської області

третя особа Корюківська об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Чернігівській області

про визнання протиправною бездіяльності, стягнення коштів бюджетного відшкодування та пені

за участю

представників сторін:

від позивача Усик М.Г., довіреність від 06.05.2015 № 38,

Бендзи О.М., довіреність від 03.03.2015

від відповідача Руденок Л.М., довіреність від 05.01.2015 № 2,

від третьої особи Паншиної О.О., довіреність від 26.12.2014 №9/10/10-019, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач 27.04.2015 звернувся з позовом до Управління Державної казначейської служби України у Корюківському районі Чернігівської області (далі - УДКСУ у Корюківському районі), третя особа Корюківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Чернігівській області (далі - Корюківська ОДПІ) про визнання протиправною бездіяльності, стягнення коштів бюджетного відшкодування та пені.

При цьому, 12.05.2015 позивачем було приєднано до матеріалів справи заяву про збільшення позовних вимог (а.с. 36-40), у якій просить:

- визнати бездіяльність УДКСУ у Корюківському районі Чернігівської області, що полягає в не здійсненні перерахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за травень 2014 року в розмірі 18190978,00 грн. на поточний рахунок ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП" - протиправною.

- стягнути з Державного бюджету України на користь ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП" суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у сумі 18190978,00 грн. по декларації за травень 2014 року та пеню, нараховану на суму бюджетної заборгованості по відшкодуванню податку на додану вартість за травень 2014 року у період з 19.07.2014 по 06.05.2015 у сумі 3015416,25 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що отримавши висновок Корюківської ОДПІ про відшкодування з державного бюджету на користь позивача суми податку на додану вартість в розмірі 18190978 грн., відповідач зобов'язаний був в триденний термін з дня отримання висновку перерахувати з державного бюджету на поточний рахунок позивача вказану суму бюджетного відшкодування, але всупереч встановленим приписам п. 200.18.2 ст.200 Податкового кодексу України, не здійснив перерахування бюджетного відшкодування на рахунок позивача.

Вважає таку бездіяльність відповідача, яка виражається в не здійсненні перерахування суми бюджетного відшкодування, що становить 18190978 грн., яка підтверджена висновком податкової служби, на поточний рахунок позивача - протиправною та на підставі п 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України, зазначає, що має право на отримання суми пені, нарахованої на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість по декларації за травень 2014 року за зазначену бездіяльність відповідача за період з 19.07.2014 по 06.05.2015 у розмірі 3015416,25 грн.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив в їх задоволенні відмовити та пояснив, що на користь ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП" суму у розмірі 18190978 грн. було відшкодовано з державного бюджету 06.05.2014, висновок від 11.07.2014 № 3717 УДКСУ у Корюківському районі отримало 01.09.2014, а узагальнену інформацію щодо ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП" 30.04.2015, а тому вважає, що заявлений позов є безпідставним, оскільки дії казначейського органу щодо відшкодування з бюджету суми визначеної у декларації за травень 2014 року знаходились у межах правового поля.

Представник третьої особи - Корюківської ОДПІ в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог та заначив, що 01.09.2014 висновок № 3717 щодо відшкодування з бюджету суми у розмірі 18190978 грн. згідно декларації за травень 2014 року було передано до казначейського органу, розмір облікової ставки річних на момент виникнення пені (05.09.2014) згідно постанови Правління НБ України від 15.07.2014 № 417 складає 12,5 %, а тому розмір пені, нарахованої на суму заборгованості бюджету з ПДВ по декларації за травень 2014 року згідно п 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України становить 1824081,63 грн.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що 12.07.1994 ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП" зареєстровано в якості юридичної особи та взято на облік до контролюючого органу як платника податків (Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 24.04.2015, довідка від 15.02.2013, а.с. 16-18, а.с. 19).

ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП" є платником податку на додану вартість відповідно до Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість №100330214 від 31.03.2011 року. Дата реєстрації платником податку - 10 липня 1997 року (а.с. 20).

При вирішені даного спору суд враховує норми та положення Податкового кодексу України у редакції на момент спірних правовідносин та зазначає, що згідно з п. 200.1, 200.3 п.п. "а" п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг.

Пунктом 200.7 ст. 200 Податкового кодексу України передбачено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

При цьому, відповідно до пп. 200.18.2 п. 200.18 ст. 200 Податкового кодексу України, орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Відповідно до п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Судом встановлено, що на виконання вимог зазначених положень Податкового кодексу України ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП" 18.06.2014 подало до Корюківської ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2014 року разом із заявою про повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 18190978,00 грн. (а.с. 9-15).

У свою чергу, 01.09.2014 УДКСУ у Корюківському районі Чернігівської області було отримано від Корюківської ОДПІ висновок від 11.07.2014 № 3717, що було підтверджено представником Корюківської ОДПІ.

В судовому засіданні встановлено, що суму бюджетного відшкодування було повернено ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП" з державного бюджету лише 06.05.2015, що підтверджується платіжним дорученням №37/1 від 06.05.2015 (а.с. 41).

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що УДКСУ в Корюківському районі було здійснено перерахування суми бюджетного відшкодування у розмірі 18190978,00 грн. з порушенням стоку і до моменту такого відшкодування ця сума вважається заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. У відповідності до ст. 200 Податкового кодексу України на суму заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Так, з матеріалів справи вбачається, що моментом виникнення пені є 05.09.2014, оскільки в цей день сплинули три операційні дні для перерахування коштів згідно висновку 3717, який було передано до казначейства 01.09.2014.

При цьому, постановою Правління НБ України від 15.07.2014 № 417 була встановлена облікова ставка в розмірі 12,5 % річних.

З огляду на це, розрахунок пені має бути здійснено наступним чином: 18190978,00 (сума заборгованості) * 244 (кількість днів прострочення) : 100% * 12,5% (облікова ставка НБ України) * 1, 2 (відсоток облікової ставки НБ України згідно п. 200.23 ст. 200 ПК України) : 365 (кількість днів у 2014 році), за результатами якого сума пені становитиме 1824081,63 грн.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач діяв не у межах повноважень, наданих йому діючим законодавством, а тому позов позивача є правомірним, але у меншому обсязі, ніж зазначено у позовних вимогах.

З огляду на зазначене, суд також приходить до висновку про необхідність визнати бездіяльність УДКСУ у Корюківському районі Чернігівської області, що полягає у не здійсненні перерахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за травень 2014 року в розмірі 18190978,00 грн. на поточний рахунок ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП" у період з 05.09.2014 по 06.05.2015 - протиправною.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи наведене, суд вважає, що оскільки УДКСУ в Корюківському районі було перераховано суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з простроченням, то позовні вимоги про визнати бездіяльності УДКСУ в Корюківському районі, що полягає в не здійсненні перерахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за травень 2014 року в розмірі 18190978,00 грн. на поточний рахунок публічного акціонерного товариства "Слов'янські шпалери - КФТП" та стягнення пені за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість по декларації за травень 2014 року підлягають частковому задоволенню, а саме за період з 05.09.2014 по 06.05.2015 та у сумі 1824081,63 грн.

В іншій частині позову суд вважає за необхідне відмовити повністю.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Управління Державної казначейської служби України у Корюківському районі Чернігівської області, що полягає в не здійсненні перерахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за травень 2014 року в розмірі 18190978 грн. 00 коп. на поточний рахунок публічного акціонерного товариства "Слов'янські шпалери - КФТП" у період з 05.09.2014 по 06.05.2015 - протиправною.

Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства "Слов'янські шпалери - КФТП" (код 00278876) пеню, нараховану на суму бюджетної заборгованості по відшкодуванню податку на додану вартість за травень 2014 року у період з 05.09.2014 по 06.05.2015 сумі 1824081,63 грн.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з публічного акціонерного товариства "Слов'янські шпалери - КФТП" (код 00278876) на користь Державного бюджету України суму судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 3826,84 грн. (три тисячі вісімсот двадцять шість гривень 84 коп.).

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя Ю.О.Скалозуб