Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
26 травня 2015 р. № 820/3325/15
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Самойлової В.В.
за участю секретаря судового засідання - Таранової О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Івашківський спиртзавод" до Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області, Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Державне підприємство "Івашківський спиртзавод" звернулось до належного суду з адміністративним позовом, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог, просить:
- визнати протиправними рішення про зобов'язання ДП "Івашківський спиртзавод" врахувати в роботі висновки Харківського управління з питань СЛЕД Міндоходів від 23.01.2015 року № 142008800-0019 відносно товарної класифікації КМПА за кодом 2207 УКТ ЗЕД, які оформлені листами: ГУ Міндоходів у Харківській області № 1491/10/20-40-21-01-23 від 26.02.2015 року "Про надання інформації" та Дергачівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області № 1072/10/20-11-21-23 від 04.03.2015 року "Щодо класифікації компоненту моторного палива альтернативного";
- визнати протиправними дії відповідачів щодо відмови ДП Івашківський спиртзавод у погодженні та видачі довідки про обсяги і мету використання біоетанолу марки Б на ІІ квартал 2015 року;
- скасувати рішення Дергачівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області, яке оформлено листом № 2098/10/20-11-21-19 від 22.04.2015 року "Про скасування довідки про обсяг і мету використання спирту" щодо скасування та визнання такою, що втратила чинність довідки про обсяги і мету використання біоетанолу марки Б на ІІ квартал 2015 року № 4 від 03.04.2015 року (вих. 1758/10/20-11-21-19).
Позивач обґрунтовує свої вимоги наступним чином.
Так, він посилається на те, що продукція, яка виробляється ДП "Івашківський спиртзавод"- компонент моторного палива альтернативний марки Б (далі КМПА), який згідно ТУ У 24.6-30219014-009:2207 є антидетонаторним засобом і використовується для виробництва біопалив, палив моторних сумішевих для двигунів внутрішнього згорання в тому числі біодизелю, (згідно з Законом країни "Про альтернативні види палива"), також в якості добавки до бензинів автомобільних, відповідає коду УКТЗЕД: 3811 19 00 00, відповідно дана продукція не є підакцизною. Наведене підтверджується експертними висновками Харківської торгово - промислової палати та Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса. Тому дії відповідачів направленні на оподаткування акцизним податком продукції, яка є не акцизною, що виразились в проведенні ряду безпідставних перевірок, експертизи, отриманні листа Харківської митниці ДФС, направленні позивачу листів з зобов"язанням врахувати в роботі інформацію про те, що на підставі висновку Харківського управління з питань експертизи та досліджень спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Міндоходів від 23.01.2015 року № 142008800-0019 про дослідження зразків біоетанолу марки Б та компоненту моторного палива альтернативного (КМПА) марки Б, вироблених заводом, Харківська митниця ДФС визначила код на зазначену продукцію згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД) - 2207 є незаконними. Тобто, в результаті зазначених протиправних дій податкового органу з метою визначення об'єктом оподаткування акцизним податком КМПА марки Б, останнім було прийнято незаконне рішення шодо класифікації даної продукції за кодом УКТЗЕД, яке оформлено спірними листами. Окрім того, керуючись хибним висновком про те, що КМПА є акцизним товаром, а позивач не привів свою діяльність у відповідність з вимогами Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» № 481/95 ВР від 19.12.1995 року та Постанови Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 року № 1266 "Про затвердження Порядку визначення виробників і покупців спирту та здійснення контролю за його обігом", відповідачі відмовили у погодженні заводу довідки про обсяг і мету використання біоетанолу та в подальшому за цими ж підставами скасували дану довідку. Отже, позивач вважає, що податкові органи діяли не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В судовому засіданні представник позивача за довіреністю Беркута Н.М. змінені позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник ГУ ДФС у Харківській області за довіреністю Гнатченко О.О. та представник Дергачівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області Сіренко Ю.Ю. проти позову заперечували, посилаючись на те, що контролюючи органи при встановленні коду товару згідно УКТЗЕД діяли відповідно до норм чинного законодавства України та керувались наказом Міністерства доходів і зборів України від 03.07.2013 р. № 232 «Про затвердження Порядку взаємодії між підрозділами територіальних органів Міндоходів щодо організації та контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати акцизного податку» (далі - Порядок). Оскільки КМПА визначено Харківською митницею ДФС за кодом УКТ ЗЕД 2207 як спирт етиловий, тому дана продукція є об'єктом оподаткування акцизним податком. Відповідно відмова у видачі та погодженні, а потім - скасуванні довідки про обсяг і мету використання біоетанолу є узгодженими з нормами податкового кодексу України.
Заслухавши представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Встановлено, що ДП "Івашківський спиртзавод" зареєстровано як юридичну особу 14.03.2002 року (код ЄДРПОУ 00375250), основним видом економічної діяльності є виробництво інших основних органічних хімічних речовин, другим зазначено - виробництво іншої хімічної продукції, н. в. і. у. (коди КВЕД відповідно 20.14. та 20.59). Згідно Класифікатора КВЕД, вид діяльності за КВЕД 20.59 "Виробництво іншої хімічної продукції, н.в.і.у." включає виготовлення компоненту моторного палива альтернативного (КМПА), як добавки для нафтопродуктів (включаючи бензин).
ДП "Івашківський спиртзавод" на власних потужностях здійснює виробництво Біоетанолу, з якого в безперервному процесі виготовляє кінцеву продукцію з метою її подальшої реалізації - Компонент моторного палива альтернативний марки Б.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про альтернативні види палива" біоетанол - спирт етиловий зневоджений, виготовлений з біомаси або спирту етилового-сирцю для використання як біопалива.
Відповідно п. 15 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про альтернативні види палива" добавки на основі біоетанолу - біокомпоненти моторного палива, отримані шляхом синтезу із застосуванням біоетанолу або змішуванням біоетанолу з органічними сполуками та паливом, одержаними з вуглеводневої сировини, в яких вміст біоетанолу відповідає вимогам нормативних документів та які належать до біопалива.
Ст. 229 ПК України встановлено особливості оподаткування деяких підакцизних товарів залежно від напряму його використання.
Відповідно до п.п. г, ґ п. 229.1 ст. 229 ПК України яким встановлено особливості оподаткування спирту етилового податок справляється за ставкою 0 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту із:
г) біоетанолу, що використовується підприємствами для виробництва бензинів моторних сумішевих із вмістом біоетанолу, етил-трет-бутилового етеру (ЕТБЕ), інших добавок на основі біоетанолу;
ґ) біоетанолу, який використовується для виробництва біопалива.
З наведеного вбачається, що ДП Івашківський спиртзавод користується податковою пільгою, яка звільняє підприємство від сплати податків за підакцизний товар (біоетанол), так як останній використовується як сировина для виробництва КМПА, який як зазначено вище відноситься до біопалива.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
В силу вимог абзацу 6 статті 14 зазначеного Закону, відвантаження спирту етилового з акцизного складу здійснюється на підставі дозволу, виданого уповноваженим представником органу державної податкової служби України на такому акцизному складі. Форма та порядок видачі дозволу на відвантаження спирту етилового встановлюються уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань оподаткування. Дозвіл на відпуск спирту етилового з акцизного складу (крім відпуску спирту етилового на експорт) надається за умови сплати акцизного податку з спирту, що повинен бути переданий, грошовими коштами або забезпечення сплати акцизного податку податковим векселем, авальованим банком (податковою розпискою).
У відповідності до п.п. 229.1.16 п. 229.1 ст.229 Податкового кодексу України ДП "Івашківський спиртзавод" є підприємством, яке є одночасно виробником біоетанолу та біопалива на його основі, відповідно авальований вексель (банківська розписка) не оформляється.
Згідно з положеннями ст.2 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95 ВР від 19.12.95 року (із змінами та доповненнями), виробництво спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, спирту-сирцю виноградного, спирту-сирцю плодового та алкогольних напоїв здійснюється за наявності внесених до Єдиного реєстру місць зберігання спирту. При цьому приміщення, в яких здійснюється виробництво спирту етилового, та місця зберігання спирту, розташовані на державному підприємстві, яке виробляє спирт етиловий, вважаються акцизним складом. Акцизним складом також вважаються виробничі приміщення на території суб'єкта господарювання, де суб'єктом господарювання виробляється, обробляється (переробляється) горілка та лікеро-горілчані вироби, та його складські приміщення, в яких зберігається, одержується чи відправляється горілка та лікеро-горілчані вироби. На акцизних складах постійно діють представники органу державної податкової служби України за місцем розташування акцизного складу.
Представник (представники) органу державної податкової служби здійснює (здійснюють) постійний безпосередній контроль за дотриманням встановленого порядку відпуску спирту етилового та сплати акцизного податку з нього.
ДП "Івашківський спиртзавод" як виробник біоетанолу (спирту етилового зневодненого) та КМПА марки Б витримує всі вимоги діючого законодавства України, має необхідні дозвільні документи та технічну документацію, що підтверджується наступним.
Позивач виробляє Біоетанол марки Б на підставі Ліцензії на виробництво спирту етилового, реєстраційний № 574 (на бланку серії АВ № 565325) терміном дії з 10 листопада 2011 року до 11 листопада 2016 року з додатком на бланку серії ПВ № 002721 (дозвіл на виробництво ТУ У 15.9-30219014-010:2007 БІОЕТАНОЛ. ТЕХНІЧНІ УМОВИ.)
Місце зберігання біоетанолу включено до Єдиного державного реєстру, про що Департаментом САТ ДПС України була видана довідка від 28 вересня 2012 року за №20140001325 місткістю 173 266,5 дал за адресою: Харківська обл., Золочівський р-н, с. Івашки. Місце зберігання фракції головної етилового спирту включено до Єдиного державного реєстру, про що Департаментом САТ ДПС України була видана довідка від 28 вересня 2012 року за № 20120001626 місткістю 24806,21 дал за адресою: Харківська обл., Золочівський р-н, с. Івашки.
ДП "Івашківський спиртзавод" атестовано Державним підприємством "Харківстандартметрологія" на виробництво біоетанолу марки Б відповідно до ТУ У 15.9-30219014-010:2007 "Біоетанол. ТУ", про що свідчить Атестат виробництва від 06 вересня 2012 року UA3.007.0506-12, дійсний до 06 вересня 2015 року.
Виробнича лабораторія ДП "Івашківський спиртзавод" атестована Державним підприємством "Харківстандартметрологія" на проведення вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду згідно з галуззю атестації відповідно Свідоцтва про атестацію № 100-025/2014, виданого 20 лютого 2014 року терміном дії до 20 лютого 2017 р., та Свідоцтва про атестацію № 100-010/2015, виданого 02 лютого 2015 року строком до 01 лютого 2018 року.
ДП "Івашківський спиртзавод" має Ліцензійний договір про надання дозволу на використання об'єктів інтелектуальної власності та НОУ-ХАУ до них від 16.02.10 № 04-2010 КМПА, укладений з Науково-виробничим товариством з обмеженою відповідальністю "Інтермаш", Акт № 2 від 21.11.11 по ліцензійному договору № 04-2010 КМПА від 16.02.2010 року про передачу та приймання об'єкту права інтелектуальної власності. НВ ТОВ "Інтермаш" надано право ДП Івашківський спиртзавод на використання нормативно-технічної документації, яка розроблена з використанням відповідних патентів.
Згаданою в попередньому абзаці документацією є:
1) технічні умови ТУ У 24.6-30219014-009:2007 "Компонент моторного палива альтернативний (КМПА)" із змінами №№1-9, затверджені виконавчим директором Науково-виробничого товариства "Інтермаш" 02.10.2007 р.,
2) технічні умови України "Біоетанол" ТУ У 15.9-30219014-010:2007;
3) технологічна інструкція на виробництво добавки - КМПА (компоненту моторного палива альтернативного) в умовах ДП "Івашківський спиртзавод" ТІ- 00375250-001-2010, затверджені головою Державного концерну спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" І.І. Яковець 26.02.2010 року.
Також, підприємство використовує Технологічний регламент на виробництво біоетанолу в умовах ДП "Івашківський спиртзавод" ТР-00375250-001- 2010, затверджений головою Державного концерну спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" І.І. Яковець 16.02.2010 року.
ДП "Івашківський спиртзавод" має Свідоцтво про належність палива до альтернативного, серія РП-СМ № 138, видане 10.12.2013 року Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України, про те, що паливо «Компонент моторного палива альтернативний марки Б», ТУ У 24.6-30219014-009:2007 із змінами № 1-9» ідентифіковане як альтернативне, дійсне до 10.12.2015 року.
Підприємство має Сертифікат відповідності № UА 1.007.0046978-14, який діє з 12.06.2014 року до 11.07.2015 року, виданий Державним підприємством "Харківстандартметрологія", згідно якого компонент моторного палива альтернативний марки Б відповідає вимогам ТУ У 24.6-30219014-009:2007 Компонент моторного палива альтернативний. (КМПА) ТУ.
ДП "Івашківський спиртзавод" має експертний висновок №1529/11 від 14 грудня 2011 року, виданий Харківською торгово - промисловою палатою, згідно якого компонент моторного палива альтернативний (КМПА) марки Б (згідно з ТУ У 24.6-30219014-009:2207) віднесено до коду УКТЗЕД: 3811 19 00 00 (Антидетонатори, антиоксиданти, інгібітори смолоутворення, загусники, антикорозійні препарати та інші готові присадки, добавки для нафтопродуктів (включаючи бензин) або для інших рідин, які використовують з тією самою метою, що і нафтопродукти; Антидетонатори; Інші). Даний експертний висновок є чинним та жодного разу не ставився податком органом під сумнів.
Як свідчать докази справи, за зверненням ДП "Івашківський спиртзавод" Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса було проведено експертизу та надано висновок комплексного експертного дослідження нафтопродуктів та паливно-мастильних матеріалів та товарознавчого дослідження № 4047/4150 від 21.04.2015 року про те, що згідно пояснень з УКТЗЕД та результатів хімічних досліджень, надані на дослідження зразки товару відповідають наступним характеристикам "Антидетонатори, антиоксиданти, інгібітори смолоутворення, загусники, антикорозійні препарати та інші готові присадки, добавки для нафтопродуктів (включаючи бензин) або для інших рідин, які використовують з тією самою метою, що нафтопродукти: - антидетонатори:-інші" (товарної під категорії 3811 19 00 00).
Суд зазначає, що даний письмовий доказ є належним у розумінні ст. 70 КАСУ, а тому підлягає врахуванню судом при вирішенні цього спору.
Положеннями ст. 215 Податкового кодексу України №2756-VI закріплено перелік підакцизних товарів (продукції) та ставки податку: специфічні - в гривнях та євро, адвалорні - у відсотках. Підакцизні товари (продукція) - товари за товарними позиціями, категоріями та підкатегоріями згідно з кодуванням товарів за Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності - УКТЗЕД, відповідно до Закону від 05.04.2001 року 2371-ІІІ "Про Митний тариф України", на які цим Кодексом встановлено ставки акцизного податку.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що ПК України, а саме ст. 215, регламентований виключний перелік підакцизних товарів, який не підлягає розширеному тлумаченню. Виробляєма ДП "Івашківський спиртзавод" продкція - компонент моторного палива альтернативний марки Б, який згідно ТУ У 24.6-30219014-009:2207 є антидетонаторним засобом і використовується для виробництва біопалив, палив моторних сумішевих для двигунів внутрішнього згорання в тому числі біодизелю, (згідно з Законом країни "Про альтернативні види палива"), також в якості добавки до бензинів автомобільних, відповідає коду УКТЗЕД: 3811 19 00 00, відповідно дана продукція не є підакцизною.
Натомість податковий орган стверджує, що дана продукція відповідає коду згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД) - 2207, відповідно належить до підакцизних товарів, перелік яких визначено ст.215 ПК України.
З метою оподаткування акцизним податком продукції виробляємої позивачем, податковим органом було вчинено дії, що не узгоджуються з приписами чинного законодавства України, а саме.
В ході фактичної перевірки ГУ Міндоходів у Харківській області з питань проведення відбору зразків компоненту моторного палива альтернативного та біоетанолу на ДП "Івашківський спиртзавод" згідно наказу № 16 від 22.01.2015 року 29.01.2015 року комісійно було проведено відбір зразків КМПА. За результатами перевірки було складено довідку №2/20-40-21-01-12/00375250, в якій зазначено з метою безумовного виконання завдання ДФС України зазначені зразки КМПА рекомендованою бандероллю було відправлено до Департаменту контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів.
У відповідності до листа від 15.01.2015 року № 914/7/99-99-21-01-17 завдання ДФС України полягало ГУ Міндохоів у Харківській області було зобов'язано вжити заходів щодо приведення діяльності ДП Івашківський спиртзавод у відповідність до вимог ст. 215 та ст. 229 ПК України, для чого з метою прийняття рішення щодо класифікації продукції згідно УКТ ЗЕД для оподаткування акцизним податком роз'яснено необхідність у проведенні експертизи.
Також, підчас фактичної перевірки з питань проведення раптової інвентаризації спирту та спиртовмісних рідин в місцях їх зберігання на ДП "Івашківський спиртзавод" згідно наказу ГУ Міндоходів у Харківській області від 12.01.2015 року № 2 Головним управлінням Міндоходів у Харківській області за участю комісії ДП "Івашківський спиртзавод" 12.01.2015 року були відібрані зразки Компоненту моторного палива альтернативного (КМПА) марки Б. За результатами такої перевірки складено довідку № 1/20-40-21-01-12/00375250 у висновку якої зазначено, що відібрані зразки будуть передані до Харківського управління з питань експертизи та досліджень спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Міндоходів для проведення лабораторного аналізу щодо встановлення хімічного складу речовини, вмісту етанолу, а також відповідності наданим посвідченням про якість та в подальшому встановлення Харківською митницею ДФС коду товару згідно УКТ ЗЕД.
Державне підприємство "Івашківський спиртзавод" отримало листи ГУ Міндоходів у Харківській області № 1491/10/20-40-21-01-23 від 26.02.2015 року «Про надання інформації», яке надійшло на підприємство 02.03.2015 року та Дергачівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області № 1072/10/20-11-21-23 від 04.03.2015 року "Щодо класифікації компоненту моторного палива альтернативного", вхідний № 46 від 05.03.2015 р. з вказівкою врахувати в роботі інформацію про те, що на підставі висновку Харківського управління з питань експертизи та досліджень спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Міндоходів від 23.01.2015 року № 142008800-0019 про дослідження зразків біоетанолу марки Б та компоненту моторного палива альтернативного (КМПА) марки Б, вироблених заводом, Харківська митниця ДФС визначила код на зазначену продукцію згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД) - 2207.
Позивач надав письмові відповіді на зазначені листи відповідачів, в яких зазначив, що не погоджується з такими висновками податкового органу щодо виготовлення та реалізації заводом підакцизного товару - компоненту моторного палива альтернативного і вважає їх необґрунтованими та незаконними.
Натомість, ГУ Міндоходів у Харківській області керуючись прийнятим рішенням, яке виразилось в листі № 1491/10/20-40-21-01-23 від 26.02.2015 року щодо визначення КМПА марки Б підакцизною продукцією, бо класифікується у товарній позиції 2207 УКТЗЕД, провело чергову фактичну перевірку з питань дотримання вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового,алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року № 481/95-ВР (зі змінами та доповненнями) та іншого законодавства, регулюючого відносини у сфері виробництва та обігу спирту за період з 01.12.2014 по 28.02.2015; проведення інвентаризації спиртовмісних рідин в місцях зберігання на ДП "Івашківський спиртзавод". В результаті проведеної перевірки ГУ Міндоходів у Харківський області склало акт № 3/20-40-21-01-12/00375250 від 12.03.2015 року. В цьому акті було зазначено, що відповідно до наказу Міністерства доходів і зборів України від 03.07.2013 р. № 232 "Про затвердження Порядку взаємодії між підрозділами територіальних органів Міндоходів щодо організації та контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати акцизного податку" передані до Харківського управління з питань експертизи та досліджень спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Міндоходів листом від 14.01.2015 р. № 325/7/20- 40-21-01-21 для проведення лабораторного аналізу щодо встановлення хімічного складу речовини, вмісту етанолу, а також відповідності відібраних зрізків наданим посвідченням про якість. Після проведеного дослідження зразків Харківським управлінням з питань досліджень експертизи та досліджень спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Міндоходів було надано до Головного управління Міндоходів у Харківській області Висновок від 23.01.2015р. № 142008800-0019. Даний Висновок було направлено листом від 21.01.2014р. № 1024/7/20-40-21-01-21 до Харківської митниці ДФС з метою встановлення коду товару згідно з УКТ ЗЕД. Листом від 30.01.2015 р. № 20-70-25- 04/00-2/693 Харківська митниця ДФС повідомила, що враховуючи результати лабораторних досліджень Харківського управління з питань експертизи та досліджень СЛЕД Міндоходів (висновок від 23.01.2015 № 142008800-0019) та у відповідності з вимогами Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, що є номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України від 19.09.2013 № 584-УІ "Про Митний тариф України", КМГІА марки Б класифікується у товарній позиції 2207 УКТ ЗЕД. Висновком даної перевірки стало те, що у зв'язку з проінформуванням заводу про прийняття рішення податковим органом щодо класифікації КМПА за кодом 2207 УКТЗЕД, за результатами проведеної експертизи та згідно висновоку митниці, КМПА марки Б є підакцизною продукцією і оподатковується за ставкою акцизного податку 70,53 грн. за 1 літр 100% спирту, відповідно ДП "Івашківський спиртзавод" порушив ПК України в частині несплати акцизного податку та процедури відпуску акцизної продукції з акцизного складу шляхом проставляння штампу «Виїзд дозволено».
У відповідності до наказу Міністерства доходів і зборів України від 03.07.2013 р. № 232 "Про затвердження Порядку взаємодії між підрозділами територіальних органів Міндоходів щодо організації та контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати акцизного податку" (далі - Порядок), яким керувався податковий орган при направленні на експертизу зразків КМПА марки Б та зверненні до митниці щодо встановлення коду УКТ ЗЕД даної продукції, процедура щодо визначення коду УКТЗЕД передбачена розділом ІІ "Взаємодія територіальних підрозділів Міндоходів щодо перекриття каналів потрапляння в незаконний обіг підакцизних товарів та підроблених марок акцизного податку". У вказаному розділі Порядку зазначено, що у разі виникнення у працівників оперативних підрозділів головних управлінь та Центрального офісу Міндоходів, підрозділів митниць Міндоходів під час здійснення оперативно-службової діяльності, митного контролю та митного оформлення товарів підозри у маркуванні алкогольних напоїв та тютюнових виробів підробленими марками акцизного податку, фактів незаконного виробництва та обігу спиртовмісної продукції, тютюнової продукції (товарів), для проведення подальших заходів щодо ідентифікації такої продукції (товарів), автентичності марок акцизного податку, залучаються працівники підрозділів контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів головних управлінь Міндоходів.
З наведеного вбачається, що підставою для проведення лабораторних досліджень та встановлення коду товару за УКТ ЗЕД згідно Порядку є наявність оперативної інформації про факти незаконного виробництва та обігу спиртовмісної продукції.
З листа ДФС України від 15.01.2015 року № 914/7/99-99-21-01-17 адресоване ГУ Міндохоів у Харківській області вбачається, що підставою для проведення лабораторних досліджень та встановлення коду товару за УКТ ЗЕД КМПА марки Б є саме не оперативна інформація про факти незаконного виробництва та обігу спиртовмісної продукції, як того вимагає Порядок, завдання ДФС України вжити заходів щодо приведення діяльності ДП Івашківський спиртзавод у відповідність до вимог ст..215 та ст..229 ПК України, для чого з метою прийняття рішення щодо класифікації продукції згідно УКТ ЗЕД для оподаткування акцизним податком роз'яснено необхідність у проведенні експертизи.
Суд звертає увагу, що в даному випадку ДП "Івашківський спиртзавод" не порушувало діючого законодавства про виробництво і обіг спирту, має відповідну технічну документацію й дозвільні документи на виготовлення біоетанолу та КМПА. При цьому реалізуєма заводом продукція не відноситься до товарної позиції УКТЗЕД 2207, на підтвердження чого підприємство має відповідні висновки, які не скасовані та не ставились під сумнів контролюючими органами. КМПА марки Б виготовляється та реалізовується підприємством вже декілька років та при проведенні фактичних перевірок з питань дотримання вимог податкового законодавства та Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у контролюючих органів не виникало сумнівів щодо належності КМПА до не акцизної продукції, що підтверджується довідкою від 28.04.2014 року № 25/20-40-21-01-12/00375250, складеною Головним управлінням Міндоходів у Харківській області за результатами проведеної фактичну перевірку з питань проведення раптової інвентаризації спирту та спиртовмісних рідин.
Згідно вказаного Порядку підрозділом митниці Міндоходів надається довідка щодо класифікації товару згідно з УКТЗЕД до територіального підрозділу Мінхоходів, який направив запит. Отже, лист від 30.01.2015 р. № 20-70-25- 04/00-2/693 Харківська митниця ДФС не можна вважати належним доказом у справі, оскільки даний документ оформлено за відсутності правових підстав та не викладено у формі листа, а не довідки, як то передбачено Порядком.
В ст. 215 Податкового кодексу України №2756-VI законодавцем чітко передбачено групи товарів, які підпадають під визначення підакцизних.
До таких товарів (продукції) віднесено - спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво, код класифікації яких - 2207.
Відповідно до Митного тарифу України, встановленого Законом України «Про Митний тариф України» до товарної позиції 2207 відноситься спирт етиловий, неденатурований, з концентрацією спирту 80 об. % або більше; спирт етиловий та інші спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки, денатуровані, будь-якої концентрації.
Товарна позиція 2207 відноситься до групи 22, яка об'єднує алкогольні і безалкогольні напої та оцет та міститься в ІV розділі "Готові харчові продукти; алкогольні та безалкогольні напої і оцет; тютюн та його замінники".
Вище вже наводилось законодавчо визначене поняття біоетанолу, в якому зазначено, що це спирт етиловий зневоднений. КМПА - це добавка на основі біоетанолу, законодавче визначення якого також наводилось - це біокомпоненти моторного палива, отримані шляхом синтезу із застосуванням біоетанолу або змішуванням біоетанолу з органічними сполуками та паливом, одержаними з вуглеводневої сировини, в яких вміст біоетанолу відповідає вимогам нормативних документів та які належать до біопалива. Тобто КМПА, виготовляє мий в умовах ДП "Івашківський спиртзавод", який як доведено також проведеною експертизою ДФС, відповідає технічній документації - не є спиртом.
Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95 ВР від 19.12.1995 року визначає поняття біоетанолу як спирту, поняття компоненту моторного палива в даному законі не визначено, що також підтверджує не віднесення даної продукції до спирту.
Згідно ТУ У 24.6-30219014-009:2007, КМПА - це антидетонаторний засіб, який призначено для виробництва біопалив моторних альтернативних для двигунів внутрішнього згорання (в тому числі біодизелю), біокомпоненту моторного палива (згідно до ЗУ "Про альтернативні види палива" № 1391-ХІV), а також в якості добавки до бензинів автомобільних Згідно пояснень УКТЗЕД до товарної позиції 3811 "Антидетонатори, антиоксиданти, інгібітори смолоутворення, загусники, антикорозійні препарати та інші готові присадки, добавки для нафтопродуктів (включаючи бензин) або для інших рідин, які використовують з тією самою метою, що нафтопродукти". Наведене свідчить, що КМПА відповідає характеристикам товарної позиції 3811 і не можна вважатись «спиртом етиловий та іншим спиртовим дистилятом, одержаним шляхом перегонки, денатурованим», бо призначений для використання в інших конкретно визначених цілях.
Як вбачається з Митного тарифу України, встановленого Законом України «Про Митний тариф України» для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого. Класифікація товару, що складається більше ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3, яке містить таке:
(a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис. Проте в разі коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару;
(b) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (a), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати;
(c) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (a) або 3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.
Тобто, класифікувати продукцію за УКТЗЕД можна лише за правилами, визначеними Законом України "Про Митний тариф України". Натомість Харківська митниця ДФС встановила код КМПА згідно УКТЗЕД 2207 посилаючись на висновок Харківського управління з питань досліджень експертизи та досліджень спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Міндоходів від 23.01.2015 року № 142008800-0019, в якому зазначено, що зразки КМПА відповідають вимогам ТУ У 24.6-30219014-009:2007, основним компонентом проби КМПА є етиловий спирт, але така характеристика не може бути критерієм для визначення коду УКТЗЕД.
Харківська митниця ДФС, визначаючи код УКТЗЕД, не врахувала вимоги закону, де мається вичерпний перелік, яких зазначено в Положенні про Державну фіскальну службу України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 р. № 236, згідно яких ДФС лише здійснює ведення митної статистики та Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД); здійснює контроль за правильністю класифікації згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД) товарів, що переміщуються через митний кордон України.
Тобто, в даному випадку виробляєма ДП "Івашківський спиртзавод" продукція КМПА марки Б не реалізується за межі митного кордону України, а код УКТЗЕД визначався з іншою метою - визначення даної продукції об'єктом оподаткування акцизним податком.
Керуючись п. 24 Порядку визначення виробників і покупців спирту та здійснення контролю за його обігом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 року № 1266 зі змінами від 18 червня 2014 року ДП Івашківський спиртзавод щоквартально отримує за зверненням до контролюючого органу за місце реєстрації довідку про обсяг і мету використання біоетанолу.
Так, 23 березня 2014 року позивач подав до Дергачівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області всі необхідні документи для отримання довідки про обсяг і мету використання біоетанолу на ІІ квартал 2015 року, про що є відмітка.
30 березня 2015 року ДП "Івашківський спиртзавод" отримало відповідь від Дергачівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківської області про відмову у видачі спірної довідки, з якої вбачається, що ГУ ДФС у Харківській області відмовляє у видачі заводу довідки про обсяги і мету використання біоетанолу марки Б, посилаючись на невідповідність роботи позивача до норм діючого законодавства України щодо виробляємої продукції КМПА марки Б, яку податковий орган згідно висновку згаданої вище висновку експертизи Харківського управління з питань експертизи та досліджень СЛЕД Міндоходів 23.01.2015 № 142008800-0019 вважає спиртом та відносить до товарної позиції 2207 УКТЗЕД. В додатку до цього листа додано копію листа ГУ ДФС у Харківській області від 30.03.2015 року № 871/7/20-40-21-01-21 із вказівкою про можливість погодження довідки тільки після приведення у відповідність до норм діючого законодавства України про виготовленні і обіг спирту діяльність ДП "Івашківський спиртзавод".
В порядку звернення позивача з даним позовом до Харківського окружного адміністративного суду, де у складі позовних вимог було зазначено зобов'язання податкового органу погодити та видати ДП "Івашківський спиртзавод" довідку про обсяги і мету використання біоетанолу марки Б на ІІ квартал 2015 року, вказану довідку було видана за № 4 від 03.04.2015 року (вих.. 1758/10/20-11-21-19). Але після того, як в судовому засіданні 22.04.2015 року за клопотанням представником позивача в цій частині було закрито провадження у справі, в цей же день, листом від 22.04.2015 року № 2098/10/20-11-21-19 Дергачівська ОДПІ направила лист на адресу заводу в якому зазначила, що за зобов'язанням ГУ ДФС у Харківській області, доведеним листом від 22.04.2015 року № 2190/7/20-40-21-01-21 довідка № 4 від 03.04.2015 року про обсяг і мету використання спирту скасовано та визнано такою, що втратила чинність.
Як зазначили представники відповідачів в судовому засіданні, спірну довідку було скасовано на підставі того, що КМПА марки Б, який виготовляється в умовах ДП "Івашківський спиртзавод", класифікується в товарній позиції 2207 УКТ ЗЕД, що потребує приведення діяльності заводу у відповідність з вимогами Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95 ВР від 19.12.1995 року та Постанови Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 року № 1266 "Про затвердження Порядку визначення виробниківі покупців спирту та здійснення контролю за його обігом".
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку що оскаржувані рішення контролюючого органу, які оформлені в формі листів про визначення КМПА марки Б, який виготовляється в умовах ДП "Івашківький спиртзавод" акцизною продукцією, яка класифікується за кодом УКТЗЕД 2207 та зобов'язання ДП "Івашківський спиртзавод" у зв'язку з наведеними обставинами привести у відповідність до норм діючого законодавства України, а також рішенням податкового органу, яке оформлено листом Дергачівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області № 2098/10/20-11-21-19 від 22.04.2015 року "Про скасування довідки про обсяг і мету використання спирту" є рішеннями суб'єкта владних повноважень в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, так як породжує для ДП "Івашківський спиртзавод" певні юридичні наслідки. ДП "Івашківський спиртзавод" за вини податкового органу порушує Порядок визначення виробників і покупців спирту та здійснення контролю за його обігом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 року № 1266 зі змінами від 18 червня 2014 року, який зобов'язує позивача мати вказану довідку.
Такими незаконними рішеннями контролюючи органи змушують позивача визнати вироблену продукцію (КМПА марки Б) такою, що підпадає під оподаткування акцизом, в той час як на товар (продукцію) за кодом класифікації 3811, що виробляється позивачем, Податковим кодексом України акцизний збір не встановлено.
Зазначені дії відповідачів зачіпають інтереси позивача на належне відображення і документування контролюючими органами об'єктивних і достовірних даних щодо результатів фінансово-господарської діяльності, адже в порушення визначених чинним законодавством повноважень податкових органів Відповідачі необґрунтовано і безпідставно вчинили дії щодо визначення КМПА марки Б акцизною продукцією, за відсутності правових підстав стверджують про те, що дана продукція є акцизною, на підставі цих незаконних висновків зобов'язує підприємство привести його роботу у відповідність до норм діючого законодавства України про виготовлення та обіг спирту, відмовило видати довідку про обсяг і мету використання спирту та після її видачі незаконно скасувало.
Окрім того, зазначені дії відповідачів зачіпають інтереси позивача на належне відображення і документування контролюючими органами об'єктивних і достовірних даних щодо результатів фінансово-господарської діяльності, адже в порушення визначених чинним законодавством повноважень податкових органів. Відповідачі необґрунтовано і безпідставно прийняли рішення щодо визначення КМПА марки Б акцизною продукцією та зобов'язує підприємство привести його роботу у відповідність до норм діючого законодавства України про виготовлення та обіг спирту.
Крім цього, такі дії відповідачів безпосередньо негативно впливають на права та інтереси позивача у сфері публічної інформації, яка охоплює також отримання і створення інформації в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, негативно впливає на господарську діяльність заводу, відносини з контрагентами, що підтверджується листами останніх із зазначенням про неможливість здійснення купівлі КМПА, оскільки контролюючий орган кваліфікує таку продукцію за кодом УКТЗЕД 2207.
Щодо визнання дії податкових органів відносно відмови у видачі довідки про обсяг і мету використання біоетанолу на підставі того, що КМПА марки Б, який виготовляється в умовах ДП "Івашківський спиртзавод", класифікується в товарній позиції 2207 УКТ ЗЕД, що потребує приведення діяльності заводу у відповідність з вимогами Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95 ВР від 19.12.1995 року та Постанови Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 року № 1266 "Про затвердження Порядку визначення виробникові покупців спирту та здійснення контролю за його обігом", суд відмовляє у задоволенні цих вимог на підставі того, що в цій частині позивач просив закрити провадження у справі, що було задоволено ухвалою суду від 22.04.2015 р.
Виходячи з приписів ст. 19 ч. 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 статті 9 КАСУ суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 ч. 1 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Таким чином, в даному випадку відповідна сторона не дотримала вимоги закону про захист охороняємих прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому її оскаржувані рішення, як суб'єкта владних повноважень, є неправомірними, що дає суду підстави для задоволення адміністративного позову шляхом їх скасування та зобов"язання відповідачів поновити порушені права позивач, а саме: вчинити дії щодо погодження та видачі ДП "Івашківський спиртзавод" довідки про обсяги і мету використання біоетанолу марки Б на II квартал 2015 року, оскільки таким чином буде дотримано принцип повного захисту прав та інтересів позивача, про які він просить, згідно до ч. 2 ст. 11 КАСУ.
Відповідно до вимог ст. 94 КАСУ позивачу частково підлягають поверненню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 223,62 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 94, 159, 160, 162 КАСУ, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішенням ГУ Міндоходів у Харківській області, оформлене листом № 1491/10/20-40-21-01-23 від 26.02.2015 року "Про надання інформації", яким на підставі висновків Харківського управління з питань експертизи та досліджень спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Міндоходів від 23.01.2015 року № 142008800-0019 та Харківської митниці ДФС від 30.01.2015 року № 20-70-25-04/00-2/693, визнано компонент моторного палива альтернативний (КМПА) марки Б, який виготовляє Державне підприємство "Івашківський спиртзавод", таким, що класифікується у товарній позиції 2207 УКТЗЕД, а також зобов'язано Державне підприємство "Івашківський спиртзавод" врахувати вказані висновки в роботі.
Визнати протиправним та скасувати рішенням Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області, оформлене листом № 1072/10/20-11-21-23 від 04.03.2015 року "Щодо класифікації компоненту моторного палива альтернативного", яким на підставі висновків Харківського управління з питань експертизи та досліджень спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Міндоходів від 23.01.2015 року № 142008800-0019 та Харківської митниці ДФС від 30.01.2015 року № 20-70-25-04/00-2/693 класифіковано компонент моторного палива альтернативний (КМПА) марки Б, який виготовляє Державне підприємство "Івашківський спиртзавод", таким, що класифікується у товарній позиції 2207 УКТЗЕД, а також зобов'язано Державне підприємство "Івашківський спиртзавод" врахувати таку класифікацію в роботі.
Визнати протиправним та скасувати рішенням Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області, що оформлено листом № 2098/10/20-11-21-19 від 22.04.2015 року "Про скасування довідки про обсяг і мету використання спирту", яким з метою недопущення втрат з надходження акцизного податку до бюджету скасовано та визнано такою, що втратила чинність довідки про обсяги і мету використання біоетанолу марки Б на II квартал 2015 року № 4 від 03.04.2015 року, виданої Державному підприємству "Івашківський спиртзавод"
Зобов"язати Головне управління Державної фіскальної служби у Харківській області та Дергачівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Харківській області вчинити дії щодо погодження та видачі ДП "Івашківський спиртзавод" довідки про обсяги і мету використання біоетанолу марки Б на II квартал 2015 року на підставі того, що КМПА марки Б, який виготовляється в умовах ДП "Івашківський спиртзавод", класифікується в товарній позиції 2207 УКТ ЗЕД, що потребує приведення діяльності заводу у відповідність з вимогами Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95 ВР від 19.12.1995 року та Постанови Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 року № 1266 "Про затвердження Порядку визначення виробників і покупців спирту та здійснення контролю за його обігом".
В іншій частині позовних вимог в задоволенні - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ в Червонозаводському районі міста Харкова, код: 37999628, р/р 31217206784011, МФО 851011) на користь Державного підприємства "Івашківський спиртзавод" (62211, Харківська область, Золочівський район, с. Івашки, код ЄДРПОУ: 00375250) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 223,62 (двісті двадцять три) грн. 62 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Повний текст постанови виготовлено 28.05.2015 року.
Суддя Самойлова В.В.