Ухвала від 26.05.2015 по справі 750/11337/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 750/11337/14 Головуючий у 1-й інстанції: Лямзіна Н.Ю. Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.

УХВАЛА

Іменем України

26 травня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Твердохліб В.А.,

суддів Костюк Л.О., Троян Н.М.,

за участю секретаря Погребняк М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві (без фіксування технічними засобами) апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Чернігові на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 11 лютого 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Чернігові про визнання протиправними дій, зобов"язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - Позивач) звернувся до Деснянського районного суду м. Чернігова з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Чернігові (далі - Відповідач) про визнання протиправними дій по неврахуванню до заробітної плати для призначення пенсії за віком сум заробітної плати, виплаченої за результатами роботи за рік, відповідно до довідки Чернігівської облспоживспілки від 06.09.2013 року №01/207 та зобов»язання здійснити перерахунок обчисленої пенсії за віком відповідно наданої довідки

Постановою Деснянського районного суду м.Чернігова від 11 лютого 2015 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.

Відповідно ч.6 ст.12 КАС України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).

Особи, які беруть участь у справі, належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, однак в судове засідання не з»явилися, про причини неявки суд не повідомили.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов»язкова, колегія суддів відповідно ч.4 ст.196 КАС України визнала можливим проводити розгляд апеляційної скарги за відсутності сторін та їх представників.

Згідно ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Позивач працював у Звірогосподарстві Чернігівської Облспоживспілки, яке за державним класифікатором віднесено до галузі сільського господарства.

Відповідно розпорядження Чернігівської районної державної адміністрації від 15 вересня 2003 року №588 звірогосподарство як юридична особа припинило своє існування. Всі документи звірогосподарства за 1958-1999 роки були передані у відомчий архів Чернігівської обласної спілки споживчих товариств.

30.09.2014 року Позивачем до Управління Пенсійного фонду України в м.Чернігові було подано заяву про здійснення обчислення пенсії за віком відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 року № 306 з 10.09.2014 року.

14.10.2014 року Управління Пенсійного фонду України в м.Чернігові листом №574/11/Ч-7 відмовило Позивачу у задоволенні заяви.

Обґрунтовуючи відмову Відповідач зазначив, що не прийняв до уваги довідку від 06.09.2013 року № 01/207 про заробітну плату видану Чернігівською обласною спілкою споживчих товариств, оскільки, спілка по відношенню до звірогосподарства, в якому працював Позивач, є органом вищого рівня відповідно до Правил роботи архівних підрозділів органів державної влади місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, затверджених наказом Державного комітету архівів України від 16.03.2001 року № 16 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 08.05.2001 року № 407/5598 (з наступними змінами), виконує функції архівної установи, а вказаним Порядком не надано право архівним установам видавати довідки встановленої форми.

Пунктом 2 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) передбачено, що суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 року №306 «Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджено Порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії особам, що в період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищує календарний місяць (далі-Порядок).

Положеннями Порядку передбачено, що дія цього Порядку поширюється на таких осіб, що до 1 липня 1998 р. отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць: тих, що працювали в сільському господарстві, були зайняті на сезонних роботах, працювали у старательських артілях, виконували роботи (надавали послуги) за цивільно-правовими договорами та сплачували внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування; творчих працівників (архітекторів, художників, артистів, музикантів, композиторів, критиків, мистецтвознавців, письменників, кінематографістів).

До суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії згідно з цим Порядком зараховуються суми виплат (доходу), з яких сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Для обчислення пенсії із врахуванням заробітної плати (доходу), що виплачена за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць (далі - робота), особа звертається із заявою до відповідного управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі в місті: в якому зберігається пенсійна справа особи - у разі подання заяви особою, якій вже призначено пенсію; за місцем подання заяви про призначення пенсії - у разі звернення особи за призначенням пенсії.

До заяви додаються документи, що підтверджують виплату особі заробітної плати (доходу) за результатами роботи.

Документом, що підтверджує виплату особі заробітної плати (доходу) за результатами роботи є: для працівників старательських артілей - довідка про заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії та трудова книжка; для інших осіб, зазначених у пункті 1 цього Порядку, - довідка підприємства, установи, організації про заробітну плату (дохід), оформлена згідно з додатком до Порядку, із зазначенням підстави для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи.

Підставою для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи, що зазначаються у довідці, може бути: законодавчий або інший нормативно-правовий акт чи положення про оплату праці, яким на момент виплати особі заробітної плати (доходу) було передбачено проведення остаточного розрахунку за результатами певного періоду (кварталу, півріччя, року) або після закінчення роботи; цивільно-правовий договір.

Заробітна плата (дохід), що підлягає зарахуванню до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, визначається шляхом ділення суми заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців виконання такої роботи.

Частиною 1 статті 45 Закону передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Позивач з 10.09.2014 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Чернігові та йому призначено пенсію за віком.

Разом із заявою про призначення пенсії, Позивачем було надано Відповідачу документи, необхідні для визначення розміру пенсії за віком відповідно Постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 року № 306, а саме: довідку про заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії від 06.09.2013 року № 01/206, довідку про заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії від 06.09.2013 року № 01/207 та довідку Головного управління статистики у Чернігівській області від 02.02.2006 № 19/06-2-09.

Постановою правління Центроспілки від 23.07.1970 № 112 введено, в тому числі і на Звірогосподарстві Чернігівської облспоживспілки, яке входило в систему Центроспілки, умови оплати праці відповідно до Типового положення, затвердженого постановою Державного комітету Ради Міністрів СРСР по питаннях праці і заробітної плати і Президії ВЦРПС від 15 червня 1970 року № 182/П-13, який є нормативно- правовим актом союзного значення.

У зв'язку з ліквідацією Звірогосподарства облспоживспілки та скасуванню його державної реєстрації (розпорядження Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області від 15.09.2003 №558) архівні документи з особового складу (накази з особового складу та особові рахунки) на підставі опису справ з особового складу 1-0 Звірогосподарства Чернігівської облспоживспілки, затвердженого протоколом ЕПК Держархіву Чернігівської області від 15.01.2001 № 1, відповідно акта прийому-передачі документів Звірогосподарства у відомчий архів Чернігівської облспоживспілки від 16.08.2001, були передані на зберігання до відомчого архіву облспоживспілки.

Відповідно ст.23 Закону України «Про Національний архівний фонд і архівні установи», облспоживспілка є складовою системи архівних установ України і відповідно до вищезазначеного має право підтверджувати відомості зазначені в архівних документах та видавати в т.ч. довідки про заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії. Облспоживспілка по відношенню до Звірогосподарства є установою вищого рівня.

Згідно довідки про заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії від 06.09.2013 року № 01/207 виданою Чернігівською обласною спілкою споживчих товариств, в період з 01.01.1991 року по 31.12.1995 року Позивачу виплачувалась заробітна плата за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць.

Класифікацією видів економічної діяльності ДК 009-96 державного класифікатора України (код 01.25.0) до сільського господарства відноситься розведення хутрових звірів.

Оплата праці працівників звірогосподарства проводилася у відповідності до постанови Правління Центроспілки №112 від 23.07.1970 року «Про умови оплати праці працівників сільськогосподарських підприємств споживчої кооперації».

Отже, зміст довідки про отриману Позивачем заробітну плату відповідає вимогам Додатку до Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2005 року №306, зокрема, у ній зазначено підстави виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи, відомості про документи, на підставі яких її видано.

З огляду на вказане, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо неправомірності дій Відповідача та зобов»язання врахувати до заробітної плати для призначення пенсії за віком з 10.09.2014 року сум заробітної плати, виплаченої за результатами роботи за рік, відповідно до довідки Чернігівської облспоживспілки від 06.09.2013 року №01/207.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які передбачені ст.ст. 201, 202 КАС України.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Чернігові залишити без задоволення, а постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 11 лютого 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді Костюк Л.О.

Троян Н.М.

Ухвала складена в повному обсязі 28 травня 2015 року.

.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді: Костюк Л.О.

Троян Н.М.