Справа: № 737/283/15-а Головуючий у 1-й інстанції:Іванець С.В.
Суддя-доповідач: Бужак Н.П.
26 травня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Бужак Н. П.
Суддів Костюк Л.О., Троян Н.М.
За участю секретаря Савін І.В.
розглянувши у судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_2, Управління Пенсійного Фонду України в Куликівському районні Чернігівської області на постанову Куликівського районного суду Чернігівської області від 14 квітня 2015 року в справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Куликівському районі Чернігівської області про зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Куликівському районі про визнання неправомірними дії УПФУ в Куликівському районі щодо відмови у врахуванні при призначенні та виплаті пенсії, як державному службовцю, даних, викладених у довідці Горбівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області №10 від 20.03.2015 неправомірними та зобов'язання відповідача здійснити з 10.09.2011 року перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю з врахуванням в заробітній платі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, визначних у довідці Горбівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області №10 від 20.03.2015 відповідно до норм законодавства, що діяло на дату призначення пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.
Ухвалою Куликівського районного суду Чернігівської області від 14 квітня 2015 року позовні вимоги за період з 10 вересня 2011 року по 02 жовтня 2014 року залишено без розгляду, у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Відповідно до постанови Куликівського районного суду Чернігівської області від 14 квітня 2015 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Куликівському районі Чернігівської області щодо відмови у врахуванні при призначенні та виплаті пенсії ОСОБА_2, як державному службовцю, даних, викладених у довідці Горбівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області №10 від 20.03.2015 неправомірними. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Куликівському районі Чернігівської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії (з врахуванням раніше здійснених виплат) відповідно до Закону України «Про державну службу» з 03.10.2014 року, включивши в заробіток для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, визначені у довідці Горбівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області №10 від 20.03.2015 року відповідно до норм законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Не погодившись із постановою суду першої інстанції, позивачка та Управління Пенсійного Фонду України у Куликівському районні Чернігівської області подали апеляційні скарги в якій позивачка просить скасувати постанову Куликівського районного суду Чернігівської області, та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, Управління Пенсійного Фонду України у Куликівському районні Чернігівської області просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, заслухавши осіб, що з'явилися в судове засідання, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач з 10.09.2011 року перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України у Куликівському районні Чернігівської області та одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
20.03.2015 року позивач звернулась до УПФУ в Куликівському районі Чернігівської області із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з включенням до заробітку для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.
Листом №587/05 від 27.03.2015 року УПФУ в Куликівському районі Чернігівської області відмовило ОСОБА_2 в задоволенні вищезазначеної заяви, з посиланням на відсутність правових підстав для врахування сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати в заробітну плату для призначення пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу" та постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", що послужило підставою для звернення позивача до суду з позовом.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо часткового задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до ч. 2 ст. 37-1 цього Закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно положень ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів № 865 від 31 травня 2000 року та № 581 від 23 квітня 2003 року.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно з Законом України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року.
Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції , що в Управління пенсійного фонду України в Куликівському районні Чернігівської області не було правових підстав для відмови позивачеві при зверненні із заявою про перерахунок пенсії у включенні до заробітку для обчислення її пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, та індексації заробітної плати, що є підставою для визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання його включити до заробітку позивача для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати і здійснити в зв'язку з цим перерахунок її пенсії починаючи з 03.10.2014 року.
Пояснення позивачки про те, що на момент призначення пенсії вона не знала що матеріальна допомога та індексація зарплати повинні входити в розрахунок пенсії, судова колегія не приймає до уваги, оскільки позивачка не була позбавлена права після призначення їй в 2011 році пенсії звернутись до суду з відповідним позовом щодо включення до заробітку матеріальної допомоги та індексації.
Крім того, довідку в якій вказані такі види оплати праці, позивачка подала до пенсійного фонду лише у березні 2015 року
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду є законною і обґрунтованою, ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування не має.
Викладені в апеляційних скаргах апелянтами доводи, висновків суду першої інстанції не спростовують.
Відповідно до ст. 198,200 КАС України, суд апеляційної інстанції має право за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 160,197,198,200,205,206,212,254 КАС України, колегія суддів,
Апеляційні скарги ОСОБА_2, Управління Пенсійного Фонду України в Куликівському районні Чернігівської області залишити без задоволення, а постанову Куликівського районного суду Чернігівської області від 14 квітня 2015 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подано касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя: Бужак Н.П.
Судді: Костюк Л.О.
Троян Н.М.
Повний текст виготовлено: 27 травня 2015 року.
Головуючий суддя Бужак Н.П.
Судді: Костюк Л.О.
Троян Н.М.