Справа: № 826/1222/15 Головуючий у 1-й інстанції: Качур І.А. Суддя-доповідач: Шостак О.О.
Іменем України
19 травня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Шостака О.О.,
суддів Желтобрюх І.Л., Мамчура Я.С.,
при секретарі Лебедєвій Ю.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Авто-лайн" та Київської обласної державної адміністрації на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від "19" березня 2015 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Автотранспортна акціонерна співдружність "Славутич-Бориспіль" до Київської обласної державної адміністрації, Конкурсного комітету з проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Авто-Лайн" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов"язання вчинити дії,-
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від "19" березня 2015 року позов було задоволено. Не погоджуючись із прийнятими судовими рішеннями, сторони подали апеляційні скарги, в якій просять скасувати постанову суду від 19.03.2015 року та прийняте нове рішення, яким відмовити в задоволені позову. Свої вимоги обґрунтовують тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Авто-лайн" та Київської обласної державної адміністрації - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від "19" березня 2015 року - без змін, виходячи із наступного. Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Як було встановлено судом першої інстанції, Розпорядженням Київської обласної державної адміністрації №81 «Про проведення обласного конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації» від 10.04.2014 року було прийнято рішення про проведення 14.05.2014 р. конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації та затверджено перелік об'єктів, обов'язкових та додаткових умов конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування. Рішенням Конкурсного комітету з проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації, оформленим протоколом №2014-1 від 14.05.2014 року переможцем конкурсу на автобусному маршруті загального користування №397 «Вишгород - Київ АС «Полісся» визнано ТОВ «Авто - Лайн». Перевізником - претендентом, який посів друге місце визнано ПАТ «Атасс - Бориспіль». В подальшому, 24.06.2014 року відповідачем1 прийнято розпорядження №200 «Про введення в дію рішення конкурсного комітету з підготовки та проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації від 14.05.2014 року, яким введено в дію рішення Конкурсного комітету щодо визначення переможців обласного конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, в тому числі й в частині автобусного маршруту №397 «Вишгород - Київ АС «Полісся». Не погоджуючись з вищевикладеними обставинами, позивач звернувся до суду з відповідним позовом. Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.03.2015 року позов було задоволено. Колегія суддів погоджується з даним висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне. Спірні правовідносини урегульовані положеннями Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі по тексту - Закон) та Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008р.(далі по тексту - Порядок № 1081). Згідно приписів ст.35 Закону послуги пасажирського автомобільного транспорту поділяють на послуги з перевезення пасажирів автобусами, на таксі та легковими автомобілями на замовлення. Послуги з перевезення пасажирів автобусами можуть надаватися за видами режимів організації перевезень: регулярні, регулярні спеціальні, нерегулярні. Перевезення пасажирів автобусами в режимі регулярних пасажирських перевезень здійснюють автомобільні перевізники на автобусних маршрутах загального користування на договірних умовах із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. Як встановлено ч.1 ст.42 Закону, договір про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування міському, приміському та міжміському, які не виходять за межі території області (внутрішньо обласні маршрути), укладається між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування та автомобільним перевізником і вважається укладеним з моменту його підписання сторонами. Приписами ст. 43 Закону, встановлено, що визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів). Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.44 Закону організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. До обов'язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать: визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками; державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення. Процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування визначає Порядок №1081, який є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками. За змістом п.42 Порядку №1081 у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону. Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом згідно з додатком 4, є підставою для визначення переможця конкурсу. Положеннями ст.45 Закону передбачено, що у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у ст.34 цього Закону. Згідно з ст.46 Закону для участі в конкурсі на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування автомобільний перевізник подає конкурсному комітету такі документи: заяву претендента встановленого зразка із зазначенням автобусного маршруту загального користування, на якому має намір працювати претендент; нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезення пасажирів та копії ліцензійних карток на автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування не менш як за дев'ять днів до дня проведення конкурсу забезпечують інформування відповідних підрозділів Міністерства внутрішніх справ України про перевізників-претендентів, які подали документи на конкурс. Крім того, в п.29 Порядку №1081 передбачено, що для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і такі документи: нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні); перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою «з місцем водія/без місця водія»), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу; копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі, із зазначенням дати проведення конкурсу; копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті; копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації); перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність; анкету відповідно до п.32 цього Порядку; копію штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) за останні повні два квартали. Згідно з п. 32 Порядку №1081 до заяви автомобільного перевізника додається анкета за формою згідно з додатком 5 в якій передбачаються питання, що будуть враховані під час перевірки достовірності відомостей, що містяться у документах для участі у конкурсі та під час підрахунку балів за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів. Додатком 5 до Порядку №1081 затверджено форму Анкети до заяви про участь у конкурсі. В свою чергу, у розділі 3 Анкети до заяви про участь в конкурсі, затвердженої Додатком 5 до Порядку №1081 вказується інформація про кількість працівників, що працюють на повну ставку та перебувають у штаті підприємства не менш як один рік до дати оголошення конкурсу, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів. З матеріалів справи вбачається, що позивачем та третьою особою подано визначені вищевказаними положеннями Порядку №1081 документи для прийняття участі в конкурсі по перевезенню пасажирів на автобусному маршруті загального користування №397 «Вишгород - Київ АС «Полісся». Пунктом 37 Порядку №1081 визначено, що достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених п. 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу. Згідно з пп.1 п.12 Порядку №1081 конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи, чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію. В свою чергу, як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Авто-Лайн» подано Анкету до заяви про участь у конкурсі, в розділі 3 якої зазначено про наявність 3 працівників, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів, що працюють на повну ставку та перебувають у штаті підприємства не менш як один рік до дати оголошення конкурсу. З матеріалів справи, а саме схеми періодів роботи механіків ТОВ «Авто-Лайн» по місяцях з квітня 2013 року по лютий 2015 року, а також наказів про прийняття та звільнення працівників №15-к від 14 лютого 2014 р., № 14-к від 14 лютого 2014 р., №114-к від 10 вересня 2013 р., №119-к від 17 вересня 2013 р., №103-к від 10 жовтня 2012 р., №15-к від 18 лютого 2015 р., №14-к від 18 лютого 2015 р., 67-к від 03 липня 2014 р., наказу №35-к/2 від 04 квітня 2014 р., 18-к від 03 березня 2014 р., №151-к від 05 грудня 2013 р., №147-к від 15 листопада 2013 р., №72-к від 30 травня 2013 р., №10-к від 21 січня 2014 р., №92-к від 22 серпня 2012 р., №111-к від 03 грудня 2014 р., 08-к від 03 лютого 2014 р., №108-к від 27 листопада 2014 р., №62-к від 11 червня 2014 р., №63-к від 12 червня 2014 р., №40-к від 18 квітня 2014 р., №43-к від 30 квітня 2014 р., №27-к-1п від 21 березня 2014 р., №47-к/1 від 26 березня 2013 р., №27-к від 21 березня 2014 р., № 1-к від 03 січня 2014 р., №22-к від 11 березня 2014 р., №47-к1 від 26 березня 2013 р. вбачається, що протягом року до дати оголошення конкурсу, тобто з квітня 2013 року по квітень 2014 року, у різні періоди в штаті ТОВ «Авто-Лайн» працювало 12 працівників, які здійснювали щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів. Зокрема, Литвин перебував у штаті підприємства по 09.2013р., Кулик з 09.2013р. по 02.2014р., Пономаренко з 02.2014р. по 2015р., Камінський по 01.2014р., Шарандін з 06.2013р. по 11.2013р., Березинець з 12.2013р. по 03.2014р., Ігнатенко з 03.2014р. по 04.2014р., Кулик з 04.2014р. по 07.2014р., Попов по 03.2014р., Ярошенко з 01.2014р. по 03.2014р., Вільцанюк з 03.2014р. по 04.2014р., Гаман з 04.2014р. по 06.2014р. Таким чином, вбачається, що жоден з 12 працівників, не відповідає вимогам розділу 3 Анкети до заяви про участь у конкурсі, затвердженої Додатком 5 до Порядку №1081, оскільки жоден з них не перебував у штаті підприємства не менш як один рік до дати оголошення конкурсу, тобто з квітня 2013 по квітень 2014 року. 24.06.2014 року відповідачем1 прийнято розпорядження №200 Про введення в дію рішення конкурсного комітету з підготовки та проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації, від 14.05.2014 року, яким введено в дію рішення конкурсного комітету, в тому числі й в частині автобусного маршруту загального користування №397 «Вишгород - Київ АС «Полісся». Враховуючи те, що матеріалами справи підтверджено факт недостовірності інформації, поданої ТОВ «Авто-Лайн» для участі в конкурсі на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування №397 «Вишгород - Київ АС «Полісся, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає за необхідне Розпорядження № 200 у вказаній частині скасувати. З огляду наведене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам та прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права. В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Авто-лайн" та Київської обласної державної адміністрації - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 березня 2015 року - без змін. Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
В задоволені апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Авто-лайн" та Київської обласної державної адміністрації - відмовити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від "19" березня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ч. 2 ст. 212 КАС України та може бути оскаржена в двадцятиденний термін шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.О. Шостак
Судді І.Л. Желтобрюх
Я.С. Мамчур
.
Головуючий суддя Шостак О.О.
Судді: Желтобрюх І.Л.
Мамчур Я.С