Ухвала від 26.05.2015 по справі 823/3983/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 823/3983/14 Головуючий у 1-й інстанції: Каліновська А.В. Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.

УХВАЛА

Іменем України

26 травня 2015 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Пилипенко О.Є.

суддів - Глущенко Я.Б. та Шелест С.Б.,

при секретарі - Грабовській Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Драбівської районної державної адміністрації на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 03 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Драбівської районної державної адміністрації, Драбівського районного відділу Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», Відділу Держземагентства у Драбівському районі, третя особа: Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Колос», про визнання дій незаконними,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2014 року позивач - ОСОБА_2, звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Драбівської районної державної адміністрації, Драбівського районного відділу Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», Відділу Держземагентства у Драбівському районі, третя особа: Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Колос», в якому просить:

визнати дії Драбівської районної державної адміністрації по підписанню та передачі на реєстрацію договору оренди землі від 01 березня 2005 року та зареєстрованого 10 січня 2008 року протиправними;

визнати незаконними дії відділу Держземагенства у Драбівському районі та Драбівського районного відділу Черкаської регіональної філії ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України" по реєстрації договору оренди землі між Драбівською районною державною адміністрацією та СТОВ "Агрофірмою "Колос" 10 січня 2008 року;

скасувати державну реєстрацію договору оренди від 01 березня 2005р, зареєстрованого 10 січня 2008р.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 02 березня 2015 позовну заяву ОСОБА_2 до Драбівської районної державної адміністрації, Драбівського районного відділу Черкаської регіональної філії ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України", відділу Держземагентства у Драбівському районі, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Колос", про визнання дій незаконними та скасування державної реєстрації договору оренди землі в частині позовних вимог щодо визнання дій Драбівської районної державної адміністрації по передачі на реєстрацію договору з підстав порушення порядку його укладання та передачі, визнання дій відділу Держземагенства у Драбівському районі та Драбівського районного відділу Черкаської регіональної філії ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України" по реєстрації договору оренди землі між Драбівською районною державною адміністрацією, реєстрації договору оренди землі між Драбівською районною державною адміністрацією та СТОВ "Агрофірмою "Колос" 10 січня 2008 року, скасування державної реєстрації договору оренди від 01 березня 2005р, зареєстрованого 10 січня 2008р. - залишити без розгляду.

Таким чином, Черкаським окружним адміністративним судом розглянуто позовні вимоги в частині щодо визнання протиправними дії Драбівської районної державної адміністрації при підписанні договору оренди від 01 березня 2005 року не уповноваженою особою.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 03 березня 2015 року адміністративний позов задоволено повністю.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням Драбівська районна державна адміністрація подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та постановити нове рішення, яким позовні вимоги залишити без задоволення.

У судове засідання не з'явилися всі особи, які беруть участь у справі, причини неявки суду невідомі, про розгляд справи були повідомлені належним чином.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Драбівської районної державної адміністрації - задовольнити частково, постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 03 березня 2015 року - скасувати, а позовну заяву ОСОБА_2 - залишити без розгляду, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

У відповідності до ч. 1 ст. 203 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.

Пунктом 9 ч. 1 ст. 155 КАС України встановлено, що суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Як визначено у ч. 1 та ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду. встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З матеріалів адміністративної справи, в тому числі, зі змісту позовної заяви убачається, що позивач оскаржує дії Драбівської районної державної адміністрації вчинені при підписанні договору оренди від 01 березня 2005 року.

Тобто перебіг строку для звернення до адміністративного суду позивача з даним позов розпочався 01 березня 2005 року - в момент підписання договору оренди, на думку позивача, не уповноваженою особою. Проте позивач із цим адміністративним позов звернувся 31 грудня 2014 року, що значно перевищує встановлений шестимісячний строк звернення до суду.

У матеріалах справи містяться копії звернень позивача до органів Держземінспекції та місцевого самоврядування, з яких убачається, що з серпня 2008 року позивачу стало відомо про наявність договору оренди від 01 березня 2005 року.

Крім того, в рішенні Драбівського районного суду від 09 червня 2009 року у справі №2-257/2009р. за позовом ОСОБА_2 до СТОВ "Агрофірма "Колос" про стягнення збитків, заподіяних за час тимчасового невикористання земельної ділянки, копія якого наявна в матеріалах справи, судом встановлено, що 01 березня 2005 року між Драбівською районною державною адміністрацією та СТОВ "Агрофірма "Колос" укладено договір оренди землі.

Тобто, позивач був обізнаний про наявність вищезазначеного договору, оскільки брав участь у розгляді вказаної вище судової справи в якості позивача та мав можливість знайомитись з її матеріалами.

Отже позивач повинен був знати про можливе порушення його прав чи законних інтересів, проте своїм правом на їх захист вчасно не скористався. Клопотання про поновлення пропущеного для звернення до суду строку із зазначенням поважності причин такого пропуску, позивачем подано не було.

Слід зауважити, що строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Після закінчення цього часу особа не втрачає права звернутися із адміністративним позовом, але у задоволенні цього позову може бути відмовлено на тій підставі, що пропущено строк звернення.

В той час, як поважними причинами пропуску строку звернення до суду відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.

За таких обставин, враховуючи, що суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу Драбівської районної державної адміністрації - задовольнити частково, постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 03 березня 2015 року - скасувати, а позовну заяву ОСОБА_2 - залишити без розгляду у зв'язку із пропущенням строку звернення до адміністративного суду.

Керуючись ст.ст. 99, 155, 203, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Драбівської районної державної адміністрації - задовольнити частково.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 03 березня 2015 року - скасувати, а позовну заяву ОСОБА_2 до Драбівської районної державної адміністрації, Драбівського районного відділу Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», Відділу Держземагентства у Драбівському районі, третя особа: Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Колос», про визнання дій незаконними - залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя О.Є.Пилипенко

Судді Я.Б. Глущенко

С.Б. Шелест

.

Головуючий суддя Пилипенко О.Є.

Судді: Шелест С.Б.

Глущенко Я.Б.