Головуючий у 1 інстанції - Панова Т.Л.
Суддя-доповідач - Геращенко І.В.
27 травня 2015 року справа №229/3400/14-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Геращенка І.В., Арабей Т.Г., Міронової Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_2 та Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області на постанову Дружківського міського суду Донецької області від 21 квітня 2015 року у справі № 229/3400/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області про перерахунок пенсії, -
08 грудня 2014 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області про перерахунок пенсії (а.с. 1-4).
Постановою Дружківського міського суду Донецької області від 21 квітня 2015 року позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області задоволено частково. Визнано дії управління щодо виплати позивачу підвищення до пенсії, як члену сім'ї репресованого з політичних мотивів, примусово переселеного, реабілітованого у розмірі 43,52 грн, такими, що не відповідають вимогам ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; зобов'язано управління здійснити перерахунок і виплатити підвищення до пенсії позивачу, відповідно до вимог ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з 01 червня 2014 року по 01 грудня 2014 року у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком. В решті позовних вимог відмовлено (а.с. 92-95).
Не погодившись з судовим рішенням, ОСОБА_2, подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Дружківського міського суду Донецької області від 21 квітня 2015 року у справі № 229/3400/14-а про перерахунок пенсії та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги ОСОБА_2 у повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи (а.с. 96-98).
Не погодившись з судовим рішенням, Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Дружківського міського суду Донецької області від 21 квітня 2015 року у справі № 229/3400/14-а про перерахунок пенсії та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовити у повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи (а.с. 105-106).
Позивач та представник відповідача, у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином. Колегія суддів розглядає дану справу відповідно до вимог ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційних скаргах, залишити без задоволення, а постанову суду першої залишити без змін.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, отримує пенсію за віком, є членом репресованого з політичних мотивів, була примусова переселена з постійного місця проживання, реабілітована згідно ст. 3 Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні», що підтверджується довідкою Комісії з поновлення прав реабілітованих Харківської обласної ради від 23 грудня 1997 року № 12/2678 (зворотній бік а.с. 47).
Позивач, як член сім"ї реабілітованого, отримує підвищення до пенсії у розмірі 43,52 грн, розмір якого обчислюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» від 16 липня 2008 року.
Згідно пункту "г" ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопад 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788) призначені пенсії підвищуються, громадянам, які необґрунтовано зазнали політичних репресій і згодом були реабілітовані, призначені пенсії - на 50%, а членам їх сімей, яких було примусово переселено - на 25% мінімальної пенсії за віком.
Враховуючи те, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, а також виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами законами України, положення пункту «г» ст. 77 Закону № 1788 в межах спірних правовідносин є визначальними, відповідно, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо неправомірності дій управління в частині виплати позивачу підвищення до пенсії в меншому розмірі, ніж це передбачено п."г" ст. 77 Закону № 1788.
Щодо решти позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» дружинам (чоловікам) померлих учасників війни і бойових дій, партизанів і підпільників, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Позивач має статуси учасника війни, дружини померлого учасника війни (а.с. 47) .
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" встановлено доплату до підвищення, яке встановлюється до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до частини четвертої статті 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту": дружинам (чоловікам) померлих учасників війни і бойових дій, партизанів і підпільників, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, для того, щоб розмір зазначеного підвищення становив 113,88 гривні.
Станом на 01 червня 2014 року позивач, як дружина померлого учасника війни, отримує підвищення в розмірі 94, 90 грн, та підвищення в розмірі 18,98 грн, суд, що відповідає вимогам діючого законодавства.
Відповідно до ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років для жінок пенсія за віком підвищується на 1 відсоток від основного розміру пенсії, але не більше, ніж на 1% мінімального розміру пенсії за віком.
Враховуючи те, позивач має загальний стаж роботи 39, 6 років та те, що основний розмір пенсії позивача станом на 01 червня 2014 року складає 620, 21 грн, доплата за понаднормативний стаж 19 років складає 117,84 грн, яка здійснюється відповідачем, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності дій відповідача в цій частині.
Згідно з ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, іншим учасникам війни - на 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 327 від 23 квітня 2012 року «Про підвищення рівня соціального захисту населення» встановлено доплату до підвищення, яке встановлюється до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до частини четвертої статті 14 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та частини другої статті 63 Закону України Про жертви нацистських переслідувань, для того, щоб розмір зазначеного підвищення становив особам, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, 20 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність, іншим особам, зазначеним у згаданих статтях, - 15 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність.
Позивач, як учасник війни, отримує підвищення в розмірі 94,90грн, що є 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а також підвищення в розмірі 47,45 грн. Загальна сума підвищення складає 142,35 грн, що є 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Докази, що позивач є учасником війни, нагородженою орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни в матеріалах справи відсутні.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності дій відповідача щодо нарахування позивачу підвищення до пенсії як учаснику війни, та як дружині померлого учасника війни.
З матеріалів справи вбачається, що станом на 01 квітня 2012 року пенсія позивача складала 929,18 грн (в т.ч.: основний розмір пенсії за віком - 479,87 грн, доплата до мінімального розміру пенсії 358,13 грн, доплата за стаж 91,18 грн) (а.с. 80).
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України № 327 від 23 квітня 2012 року позивачу здійснено перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік у розмірі 1 197,91 грн. Пенсія позивача склала 955,59 грн (а.с.79) в т.ч.: основна пенсія за віком - 618,90 грн, 219,10 грн доплата до мінімального розміру пенсії, 117,59 грн доплата за стаж. Таким чином позивачу відбулося підвищення пенсії на 26,41 грн.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення» встановлено, що пенсії, призначені до 1 травня 2012 р. відповідно до Законів України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (за наявності страхового стажу у чоловіків - не менш як 25 років, у жінок - не менш як 20 років), Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей), Про наукову і науково-технічну діяльність та Про пенсійне забезпечення (одержувачам соціальних пенсій), підвищуються таким чином, щоб розмір підвищення з урахуванням перерахунку, проведеного відповідно до пункту 1 цієї постанови, становив не менш як 100 гривень, для пенсій, призначених відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у осіб, які не мають страхового стажу: чоловіки - 25 років, жінки - 20 років, - 50 гривень, для соціальних пенсій - 30 гривень.
Підвищення встановлюється до розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги та пенсій за особливі заслуги перед Україною, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, і сум індексації), що склався станом на 30 квітня 2012 року.
Враховуючи те, що після перерахунку пенсії позивача, проведеного відповідно до п.1 цієї постанови, підвищення становить 26,41 грн, що є менше ніж 100 грн, відповідачем здійснюється доплата в розмірі 73,59 грн, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що дії відповідача в цій частині є правомірними.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційні скарги ОСОБА_2 та Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області на постанову Дружківського міського суду Донецької області від 21 квітня 2015 року у справі № 229/3400/14-а - залишити без задоволення.
Постанову Дружківського міського суду Донецької області від 21 квітня 2015 року у справі № 229/3400/14-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Судді І.В. Геращенко
Т.Г.Арабей
Г.М. Міронова