Головуючий у 1 інстанції - Голубова Л.Б.
Суддя-доповідач - Геращенко І.В.
27 травня 2015 року справа №805/1211/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Геращенка І.В., Арабей Т.Г., Міронової Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2015 року у справі № 805/1211/15-а за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» до Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових вимог в частині визначення податкового боргу за земельним податком з юридичних осіб та орендної плати з юридичних осіб,-
03 квітня 2015 року Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» звернулось до суду з позовом до Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області (з урахуванням уточнень) про визнання протиправною та скасування податкової вимоги від 17 лютого 2015 року № 1-05 в частині визначення податкового боргу за земельним податком з юридичних осіб та орендної плати з юридичних осіб у розмірі 10,17 грн. та 125 369,02 грн., відповідно та податкової вимоги № 5-05 в частині визначення податкового боргу за земельним податком з юридичних осіб та орендної плати з юридичних осіб у розмірі 2 225,31 грн. та 84 279,06 грн. відповідно (а.с. 4-13, 38-39, 47-48).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2015 року у справі № 805/1211/15-а адміністративний позов задоволено. Визнані протиправними та скасовані вимоги Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 17 лютого 2015 року № 1-05 в частині визначення податкового боргу за земельним податком з юридичних осіб та орендної плати з юридичних осіб у розмірі 10,17 грн. та 125 369,02 грн., відповідно та № 5-05 в частині визначення податкового боргу за земельним податком з юридичних осіб та орендної плати з юридичних осіб у розмірі 2 225,31 грн. та 84 279,06 грн. (а.с. 172-174).
Не погодившись з судовим рішенням, 08 травня 2015 року Шахтарська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2015 року у справі № 805/1211/15-а та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права (а.с. 179-182).
27 травня 2015 представник позивача, Гутарова І.А. з'явилась до суду, надала клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Представник відповідача у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
26 травня 2015 року до канцелярії суду надійшло клопотання від представника відповідача про розгляд справи у порядку письмового провадження у зв'язку із неможливістю представника інспекції взяти участь у судовому засіданні (а.с. 192).
Колегія суддів розглядає дану справу відповідно до вимог ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги та наданих заперечень, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, з наступних підстав.
В суді першої та апеляційної інстанції встановлено, що Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» (код ЄДРПОУ 05508186) є юридичною особою, зареєстрованою 02 жовтня 1996 року, включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за № 1 263 120 0000 000016; місцезнаходження: 8300, Донецька обл., м. Кіровське; перебуває на обліку як платник податків у Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів (а.с. 15, 16).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач орендує у Орлово-Іванівської, Малоорловської, Грабовської, Петропавлівської сільської ради Шахтарського району та у Кіровської міської ради 22 земельні ділянки (а.с. 85-114, 116-168).
З державного акту на право постійного користування земельною ділянкою Серії І-ДН № 010251, вбачається, що Кіровською радою депутатів Донецької області 25 жовтня 2001 року позивачу надано у постійне користування 0,3187 га землі для обслуговування культурного центра по вул. Шевченка (а.с. 169-170).
Позивачем до Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області подано декларації з земельного податку, в яких товариство визначило податкові зобов'язання за 2014 рік (а.с. 54-84).
17 лютого 2015 року відповідачем прийнято податкову вимогу № 1-05, відповідно до якого станом на 16 лютого 2015 року за позивачем обліковується податковий борг за узгодженими податковими зобов'язаннями, зокрема, з земельного податку у розмірі 673,15 грн. та по орендній платі з юридичних осіб у розмірі 125 368,02 грн. (а.с. 17).
Цього ж, 17 лютого 2015 року, відповідачем прийнято податкову вимогу № 5-05, відповідно до якої станом на 16 лютого 2015 року за позивачем обліковується податковий борг за узгодженими податковими зобов'язаннями, зокрема, з земельного податку у розмірі 2 225,31 грн. та по орендній платі з юридичних осіб у розмірі 84 279,06 грн. (а.с. 18).
Спірним питанням у справі, є звільнення суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності під час проведення АТО
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позивач, здійснюючи діяльність на території проведення антитерористичної операції, є звільненим від сплати земельного податку, в тому числі, по земельними ділянкам, що не належать йому на праві власності та орендної плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності, відтак, вимоги від 17 лютого 2015 року в частині визначення сум податкового боргу самостійно узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб та орендної плати з юридичних осіб за вересень, листопад, грудень 2014 року є незаконними, необґрунтованими та такими, що підлягають частковому скасуванню (в межах заявлених позовних вимог).
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Податковий кодекс України визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Як вбачається з п.п. 14.1.135 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що сума податкових зобов'язань з плати за землю самостійно задекларованих позивачем у поданих податкових деклараціях з орендної плати за землю та з земельного податку та яка не сплачена позивачем у строк, передбачений Податковим кодексом України вважається податковим боргом.
Відповідно до п.п. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п.59.4 ст. 59 Податкового кодексу України).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем на адресу позивача було надіслано податкові вимоги: від 17 лютого 2015 року № 1-05 (а.с.17) та від 17 лютого 2015 року № 5-05 (а.с.18). Відповідно до цих вимог, з 31 жовтня 2014 року, на будь-яке майно платника податків, яке перебуває у його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу, а також на інше майно, на яке платник податку набуде прав власності у майбутньому, розповсюджується право податкової застави, а на суму податкового боргу нараховується пеня та штрафи, визначені Податковим кодексом України. Крім того, відповідач вимагає терміново сплатити суму податкового боргу, включаючи штрафні (фінансові) санкції та пеню, нараховану на нього та зазначає, що у разі несплати суми податкового боргу до платника податків будуть застосовані передбачені Податковим кодексом України заходи стягнення податкового боргу.
02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який набув чинності 15 жовтня 2014 року (далі - Закон № 1669).
Згідно з ст. 1 Закону № 1669 територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
30 жовтня 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1053-р, яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р до зазначених пунктів належало м. Кіровське Донецької області.
Як вбачається із матеріалів справи, місцезнаходженням Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» є м. Кіровське, Донецька обл.
Відповідно до ст. 6 Закону № 1669 під час проведення антитерористичної операції звільнити суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Згідно з ст. 7 Закону № 1669 скасовано на період проведення антитерористичної операції орендну плату за користування державним та комунальним майном суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Системний аналіз нормативно-правових актів в редакції, що регулювали спірні правовідносини на час їх виникнення, дають колегії суддів підстави вважати, що платники земельного податку та орендної плати з юридичних осіб, які перебувають на обліку у фіскальних органах, і знаходилися на території визначених переліком населених пунктів, де проводилася АТО або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, на цей період звільняються від своїх обов'язків, зокрема, щодо сплати орендної плату за користування державним та комунальним майном суб'єктам господарювання.
Крім того, ст. 10 Закону № 1669 встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Позивачем надано у якості доказів форс-мажорних обставин сертифікати Торгово-промислової палати України від 05 вересня 2014 року № 2886/05-4 та 2890/05-4 (а.с. 21, 22), однак відповідно до приписів частини 2 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, визнані судом загальновідомими, не потрібно доказувати. Загальновідомою є обставина, що на території Донецької області триває антитерористична операція, а деякі населені пункти Донецької області є територіями, тимчасово не підконтрольними уряду Україні.
Приймаючи викладене до уваги суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
На підставі наведеного, керуючись статтями 184, 195, 197, п.1 ч. 1ст. 198, 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2015 року у справі № 805/1211/15-а за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» до Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових вимог в частині визначення податкового боргу за земельним податком з юридичних осіб та орендної плати з юридичних осіб - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Судді І.В.Геращенко
Т.Г.Арабей
Г.М. Міронова