26 травня 2015 рокусправа № 398/8038/14-а(2а398/61/15)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сафронової С.В.
суддів: Чепурнова Д.В. Поплавського В.Ю.
за участю секретаря судового засідання: Олійник Р.І.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Олександрійському районі Кіровоградської області на постанову Олександрівського районного суду Кіровоградської області від 13 січня 2015 року у справі № 398/8038/14-а(2а398/61/15) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Олександрійському районі Кіровоградської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
19 грудня 2014 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в місті Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язання відповідача вчинити певні дії, де просить: визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду в місті Олександрія та Олександрійському районі щодо здійснення перерахунку пенсії в розмірі 80% від суми заробітної плати протягом липня-грудня 2014 року; зобов'язати відповідача провести з липня 2014 року перерахунок призначеної йому пенсії у розмірі 90 % від розміру заробітної плати відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р., (в редакції на час призначення пенсії від 23.12.2010 року) та виплатити різницю в розмірі пенсії за період з липень-грудень 2014 року в сумі 2842,8 грн., з урахуванням фактично отриманої суми пенсії за цей період.
Постановою Олександрівського районного суду Кіровоградської області від 13 січня 2015 року визнано дії Управління пенсійного фонду України в місті Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області щодо здійснення перерахунку пенсії, ОСОБА_1 в розмірі 80 % від суми заробітної плати протягом липня-грудня 2014 року - неправомірними. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області провести з 01.07.2014 року перерахунок пенсії ОСОБА_1, виходячи з розміру 90% від суми місячної заробітної плати за відповідною посадою, згідно довідки про заробітну плату, виданої прокуратурою Кіровоградської області від 16.08.2012 року, але не більше десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, та провести її виплату з урахуванням раніше виплачених коштів за цей період.
Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову - залишити без змін.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198 та ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області та з червня 2011 року отримує пенсію за вислугу років як працівник органів прокуратури, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, в останній редакції від 23.12.2010 року, який діяв на той час.
01 вересня 2012 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, при цьому надав довідку, видану прокуратурою Кіровоградської області від 16.08.2012 року про суму фактичної заробітної плати. Відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача з 14.06.2012 року у розмірі 80% від суми місячної заробітної плати (4 738,01грн. * 80%), що складає 3 790,41 грн.
В листопаді 2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, оскільки йому стало відомо, що відповідачем було здійснено перерахунок йому пенсії, виходячи з 80% від розміру заробітної плати, а не з 90% , як передбачено в ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області повідомило позивачу про те, що нарахування його пенсії здійснено на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з врахуванням приписів Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668- VI.
Таким чином, перерахунок пенсії позивача було здійснено в розмірі 80% від суми місячного заробітку на підставі Закону України «Про прокуратуру» в редакції, на час набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505, та з урахуванням Закону України №3668-УІ від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» від 31.05.2012 року № 505 була підвищена заробітна плата працівника прокуратури.
Суд першої інстанції всебічно, повно та об'єктивно розглянув справу, правильно встановив обставини та наданим доказам дав правильну правову оцінку і дійшов до обґрунтованого висновку про задоволення позову.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до частин 1,2,3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
З 01 жовтня 2011 року ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» діє у редакції, згідно якої пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Отже, зміни, внесені до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Згідно з ч.18 ст.50-1 цього Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
З огляду на зазначене, колегія суддів вважає, що внесені зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч. ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» - не зазнали.
Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто в даному випадку у розмірі не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 10.12.2013 року у справі № 21 348а13 та від 17.12.2013 року у справі № 21-445а13.
Таким чином, з прийняттям постанови КМ України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 31 травня 2012 року № 505 виникли підстави для перерахунку пенсії позивача.
Відповідно до ч.12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
За таких підстав, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90% від суми місячного заробітку.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла до висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури виходячи з 90% її розміру.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
На підставі вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206, 212 та 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Олександрійському районі Кіровоградської області - залишити без задоволення.
Постанову Олександрівського районного суду Кіровоградської області від 13 січня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: С.В. Сафронова
Суддя: Д.В. Чепурнов
Суддя: В.Ю. Поплавський