Ухвала від 26.05.2015 по справі 9/185

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

УХВАЛА

26 травня 2015 року Справа № 9/185

Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Коваленко Н.М. розглянувши справу № 9/185 від 10.10.2005 року

за заявою кредитора - управління Пенсійного фонду України в Маловисківському районі, Кіровоградська обл., м. Мала Виска, вул. Жовтнева, 62,

до боржника - управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради, Кіровоградська обл., Маловисківський р-н, смт. Смоліно, вул. Козакова, 7,

про визнання банкрутом

ПРЕДСТАВНИКИ:

від кредитора Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від імені якого діє виконавча дирекція - Сидоренко О.М., довіреність № 01-53-9 від 15.03.2005 року;

від кредитора Маловисківського районного центру зайнятості в Кіровоградській області - Босько В.В., довіреність № 1 від 06.01.2015 року;

від банкрута - ліквідатор, арбітражний керуючий Балєв В.П.

ВСТАНОВИВ:

Постановою від 10.04.2007 року господарський суд визнав боржника - управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради банкрутом, відкрив щодо банкрута ліквідаційну процедуру, призначив ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Муравську О.С.

Ухвалою від 29.04.2014 року господарський суд скаргу № 72/07-27 від 09.01.2014 року управління Пенсійного фонду України в Маловисківському районі на дії (бездіяльність) арбітражного керуючого Муравської О.С. визнав обґрунтованою. Припинив повноваження арбітражного керуючого Муравської О.С. та усунув її від виконання повноважень ліквідатора банкрута з 29.04.2014 року. Призначив ліквідатором управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради арбітражного керуючого Балєва В.П. Зобов'язав ліквідатора, арбітражного керуючого Балєва В.П. після завершення усіх розрахунків з кредиторами подати господарському суду звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, що відповідають вимогам Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Ліквідатором, арбітражним керуючим Балєвим В.П. 15.04.2015 року до господарського суду подано клопотання № 02-01/163 від 10.04.2015 року про затвердження розміру оплати послуг ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Балєва В.П. за кожен місяць здійснення повноважень ліквідатора в розмірі двох мінімальних заробітних плат починаючи з 29.04.2014 року за рахунок коштів отриманих від реалізації майна банкрута, встановлений рішенням комітету кредиторів 03.03.2015 року (протокол № б/н від 03.03.2015 року) та звіту про оплату послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого в сумі 44 198, 89 грн., затвердженого рішенням комітету кредиторів 24.03.2015 року (протокол № б/н від 24.03.2015 року).

Ліквідатор подав також до господарського суду 15.04.2015 року звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції до набрання чинності Законом України від 22.12.2011 року № 4212-VI) господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту та ліквідаційного балансу. Тому звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс підлягають розгляду у засіданні господарського суду з повідомленням всіх кредиторів про час та місце засідання суду.

Ухвалою від 06.05.2015 року господарський суд розгляд звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута, клопотання № 02-01/163 від 10.04.2015 року ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Балєва В.П. призначив на 26.05.2015 року. Зобов'язав ліквідатора, арбітражного керуючого Балєва В.П. до засідання суду, не пізніше 21.05.2015 року, надати: документально підтверджені відомості права власності або повного господарського відання на майно банкрута включене до ліквідаційної маси та реалізоване в ході ліквідаційної процедури банкрута; пояснення з приводу відсутності відомостей щодо повної чи часткової оплати послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого Муравської О.С. Зобов'язав кредиторів подати суду письмову інформацію, в якій має бути викладена думка кредиторів щодо можливості затвердження звіту і ліквідаційного балансу банкрута або відмови в їх затвердженні з відповідним обґрунтуванням. Явку ліквідатора, арбітражного керуючого Балєва В.П. та повноважного представника кредиторів (голови комітету кредиторів) у засідання суду визнав обов'язковою.

Повноважний представник голови комітету кредиторів в судове засідання - 26.05.2015 року не з'явився, про наявність поважних причин неможливості прибуття в судове засідання не повідомив.

Кредитори вимоги зазначеної ухвали суду не виконали, письмову інформацію, в якій має бути викладена думка кредиторів щодо можливості затвердження звіту і ліквідаційного балансу банкрута або відмови в їх затвердженні з відповідним обґрунтуванням, не надали.

До господарського суду 26.05.2015 року на виконання зазначеної ухвали суду надійшло пояснення № 02-01/200 від 25.05.2015 року ліквідатора, арбітражного керуючого Балєва В.П. зі змісту якого вбачається наступне.

Управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради є комунальним підприємством, засновником якого є Смолінська селищна рада, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 20210869 від 05.03.2015 року та діяло на основі комунальної власності територіальної громади.

Відповідно до п. 1.1 Статуту Управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради є самостійним господарюючим суб'єктом та здійснювало виробничу діяльність з метою одержання прибутку.

Підприємство, яке діє з метою одержання прибутку являється комерційним підприємством.

Відповідно до ст. 78 ГК України майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).

Пунктом 4.2 Статуту Управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради встановлено, що майно підприємства належить йому на праві повного господарського відання.

Тобто, Управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради є комунальним унітарним комерційним підприємством, майно за яким закріплене на праві господарського відання.

Відповідно до п. 4.1 Статуту Управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради, майно підприємства становлять основні фонди та оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі.

На дату відкриття ліквідаційної процедури Управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради на праві повного господарського відання у банкрута знаходилося, зокрема, приміщення аптеки, залишковою балансовою вартістю 27636,18 грн., вартість якого була відображена в балансі, що підтверджується даними відомості наявності основних засобів.

Частиною 1 статті 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено, що усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому, зокрема, але не виключно, на праві повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси.

Норма ст. 26 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" кореспондується з положеннями статті 213 Господарського кодексу України, яка передбачає, що з метою врегулювання заборгованості неплатоспроможного боржника у процедурах, зазначених у статті 212 цього Кодексу, використовуються майнові активи, які належать йому на підставі речових та зобов'язальних прав, а також права інтелектуальної власності.

З огляду на вищевикладене, приміщення аптеки по вул. Геологів, 72 відповідно до ст. 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", яке знаходилося на праві повного господарського відання банкрута, було включене до складу ліквідаційної маси Управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради, що підтверджується протоколом засідання ліквідаційної комісії УЖКГ від 20.07.2009 року.

Право господарського відання, відповідно до частини 1 статті 136 Господарського кодексу України, є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі. органів місцевого самоврядування, а саме:

1) право власності на нерухоме майно;

2) право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном.

Частиною 2 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, зокрема, що право господарського відання на нерухоме майно є похідним і реєструється після державної реєстрації права власності на таке майно.

Натомість, частиною 2 статті 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, керівник банкрута звільняється з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, про що робиться запис у його трудовій книжці, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута, якщо цього не було зроблено раніше.

Оскільки право власності на приміщення аптеки за власником не зареєстроване, повноваження власника майна відповідно до ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" припинені, право господарського відання було неможливо зареєструвати, оскільки воно є похідним від права власності, як це встановлено ч. 2 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Щодо відсутності відомостей про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу та договорів купівлі-продажу ліквідатор зазначив, що відповідно до ст. 75 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції після набрання чинності Законом України від 22.12.2011 року № 4212-VI) передача майна замовником аукціону і прийняття його покупцем здійснюється за передавальним актом, що підписується сторонами і оформлюється відповідно до законодавства.

В акті про передання права власності на куплене нерухоме майно зазначаються: ім'я (назва) та місце проживання (місцезнаходження) продавця та покупця, а також організатора аукціону; відомості про продане нерухоме майно; адреса веб-сторінки, на якій розміщено відомості про проведення аукціону.

Акт про передання права власності на куплене нерухоме майно разом із протоколом про проведення аукціону не пізніше трьох робочих днів після повної сплати переможцем запропонованої ним ціни передається нотаріусу, а копії акта не пізніше наступного дня разом із відомостями про нотаріуса надсилаються (вручаються) покупцю, замовнику аукціону та продавцю. За невчасне передання акта нотаріусу організатор торгів сплачує покупцю пеню у розмірі 0,5 відсотка на день від ціни продажу за період прострочення.

Нотаріус видає покупцю свідоцтво про придбання нерухомого майна на аукціоні в порядку, встановленому законом. Послуги нотаріуса оплачує організатор аукціону.

Разом з тим, як ст. 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції до набрання чинності Законом України від 22.12.2011 року № 4212-VI) так і ст. 46 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції після набрання чинності Законом України від 22.12.2011 року № 4212-VI) визначають, що після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого, зокрема, додаються: відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна.

При цьому до звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута не додано відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу та копії договорів купівлі-продажу такого майна.

Більше того, пояснення ліквідатора, щодо наявності правових підстав включення до ліквідаційної маси банкрута майна, право власності чи права повного господарського відання банкрута, на яке не має відповідного документального підтвердження, не є переконливими та підтвердженими належними документальними доказами.

За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про передчасність подання ліквідатором, арбітражним керуючим Балєвим В.П. до господарського суду звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута та відсутність правових підстав для їх затвердження в даний час.

Комітетом кредиторів управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради (протокол зборів № б/н від 03.03.2015 року) встановлено оплату послуг арбітражному керуючому Балєву В.П. в розмірі двох мінімальних заробітних плат, за кожен місяць виконання повноважень ліквідатора банкрута.

У відповідності до ст. 3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції до набрання чинності Законом України від 22.12.2011 року № 4212-VI) - оплата послуг арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) за кожен місяць здійснення ним своїх повноважень встановлюється та виплачується в розмірі, встановленому комітетом кредиторів і затвердженому господарським судом, якщо інше не встановлено цим Законом, але не менше двох мінімальних заробітних плат та не більше середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи перед порушенням провадження у справі про банкрутство.

Вказаний розмір оплати послуг арбітражного керуючого (ліквідатора) відповідає вимогам ст. 3-1 України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції до набрання чинності Законом України від 22.12.2011 року № 4212-VI).

Господарський суд вважає клопотання № 02-01/163 від 10.04.2015 року ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Балєва В.П. в частині вимоги про затвердження розміру оплати послуг арбітражного керуючого Балєва В.П. за кожен місяць здійснення повноважень ліквідатора в розмірі двох мінімальних заробітних плат починаючи з 29.04.2014 року, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Щодо вимоги зазначеного клопотання про затвердження звіту про оплату послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого в сумі 44 198, 89 грн., затвердженого рішенням комітету кредиторів 24.03.2015 року (протокол № б/н від 24.03.2015 року), то господарський суд вважає її передчасною та такою, що не може бути задоволена в даний час. Оскільки в даному випадку звіт про оплату послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого повинен розглядатися та затверджувати в комплексі зі звітом ліквідатора та ліквідаційним балансом банкрута. Тому що лише при спільному розглядів таких звітів можливо надати оцінку правомірності дій арбітражного керуючого, вчинених під час ліквідаційної процедури банкрута, зокрема, щодо оплати послуг та відшкодування його витрат.

При цьому господарський суд вважає за необхідне зобов'язати учасника провадження у справі про банкрутство Універсальну біржу "Південь" надати господарському суду необхідні докази (документи).

Керуючись ст. ст. 3-1, 22, 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції до набрання чинності Законом України від 22.12.2011 року № 4212-VI), ст. ст. 4-1, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. В затверджені звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута відмовити.

2. Клопотання № 02-01/163 від 10.04.2015 року ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Балєва В.П. задовольнити частково.

Затвердити арбітражному керуючому Балєву В.П. за період виконання ним повноважень ліквідатора банкрута оплату послуг в розмірі двох мінімальних заробітних плат на місяць, встановленому комітетом кредиторів - управління житлово-комунального господарства Смолінської селищної ради.

В решті вимог ліквідатора, арбітражного керуючого Балєва В.П. відмовити.

3. Зобов'язати учасника провадження - Універсальну біржу "Південь" надати господарському суду, в строк до 12.06.2015 року; засвідчені копії документів права власності чи права повного господарського відання, надані торгуючій організації ліквідатором, арбітражним керуючим Балєвим В.П., на майно, яке було предметом продажу на аукціоні 16.02.2015 року (протокол № 363, лот № 363, акт про передання права власності на нерухоме майно від 19.02.2015 року); документальні докази видачі нотаріусом покупцю вказаного майна - свідоцтва про придбання нерухомого майна на аукціоні в порядку, встановленому законом та докази оплати послуг нотаріуса організатором аукціону.

Примірники цієї ухвали направити кредиторам, грошові вимоги яких включені до реєстру вимог кредиторів (ухвала суду від 20.02.2007 року), банкруту, ліквідатору - арбітражному керуючому Балєву В.П., Універсальній біржі "Південь" (вул. Садова, 3-в, м. Миколаїв, 54001).

Суддя Н.М. Коваленко