Рішення від 22.05.2015 по справі 916/3294/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"22" травня 2015 р.Справа № 916/3294/14

Господарський суд Одеської області у складі судді Мостепаненко Ю.І.

при секретарі Стадник О.С.

за участю представників сторін:

від прокуратури - Озерова О.Д. (довіреність № 05/1-1880вих 15 від 12.05.2015р.),

від ОМР - Асташенкова О.І. (довіреність № 156/исх-гс від 18.06.2014р.),

від ТДМ „РГМ" - Чубаров С.В. (довіреність № 58 від 28.01.2015р.),

від ДКВ ОМР - Польщіна Т.Л. (довіреність № 01-36/12 від 20.01.2015р.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом заступника прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради

до відповідача - товариства з додатковою відповідальністю „РГМ"

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Департаменту комунальної власності Одеської міської ради

про стягнення 6 762 613, 35 грн., -

встановив:

В серпні 2014р. заступник прокурора Київського району м. Одеси звернувся до господарського суду Одеської області з позовом в інтересах держави в особі Одеської міської ради до товариства з додатковою відповідальністю „РГМ" про стягнення збитків у розмірі 6 762 613,35 грн.

В обґрунтування позовних вимог заступник прокурора посилається на те, що згідно акту комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 17.04.2014р., затвердженим рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 12.06.14р. №109, встановлено, що станом на 01.04.2014р. відкрите акціонерне товариство „Одеський міськмолзавод № 1" (ВАТ „Одеський міськмолзавод № 1"), правонаступником якого є товариство з додатковою відповідальністю „РГМ", не виконано вимоги щодо оформлення документів на земельну ділянку площею 5,5299 га, що розташована за адресою: м. Одеса, пр-т Маршала Жукова, 4. Таким чином, відповідач використовує зазначену земельну ділянку без правовстановлюючих документів, в порушення приписів ст.ст. 125, 126 ЗК України. На підставі розрахунку розміру збитків, наданого Одеським міським управлінням земельних ресурсів ОМР, комісією з визначення розміру та відшкодування збитків власникам та землекористувачам визначено, що розмір збитків, нанесених територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради, у вигляді неодержаного доходу, який міг би одержати власник земельної ділянки, але не одержав внаслідок її тимчасового зайняття відповідачем та використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, складає 6 762 613,35 грн.

З посиланням на норми ст. 12, ч.2 ст.83, ст. 156, ст.157 Земельного кодексу України, норми Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №284 від 19.04.1993р. (надалі - Порядок №284), заступник прокурора просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 19.08.2014р. суддею Шаратовим Ю.А. порушено провадження по справі № 916/3294/14, розгляд справи призначено на 19.09.2014р.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 19.09.2014р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Департамент комунальної власності Одеської міської ради, розгляд справи відкладено на 07.10.2014р.

07.10.2014р. в судовому засіданні оголошено перерву до 14.10.2014р. - згідно ст. 77 ГПК України.

Ухвалою господарського суду від 07.10.2014р. - на підставі ст. 38 ГПК України - зобов'язано Департамент комунальної власності Одеської міської ради надати суду в строк до 14.10.2014 документи, на підставі яких проводився розрахунок збитків, а саме складався акт комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 17.04.2014 (оригінали для огляду в засіданні, належним чином завірені копії для приєднання до матеріалів справи); зобов'язано Одеську міську раду надати суду в строк до 14.10.2014: рішення виконавчого комітету Одеської міської ради „Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 11.08.2011 №564 „Про створення комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам" від 15.08.2013 №302 (належним чином завірені копії для приєднання до матеріалів справи); рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 11.08.2011 №564 „Про створення комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам" (належним чином завірені копії для приєднання до матеріалів справи); рішення Одеської міської ради від 22.11.2011 №1532-ІV про скасування рішення Одеської міської ради №4074-V (належним чином завірені копії для приєднання до матеріалів справи); рішення Одеської міської ради №4074-V (належним чином завірені копії для приєднання до матеріалів справи).

Ухвалою від 14.10.2014р. строк розгляду справи продовжено до 02.11.2014р. на підставі ст.. 69 ГПК України.

В судовому засіданні 14.10.2014р. оголошено перерву до 24.10.2014р. - згідно ст. 77 ГПК України.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 24.10.2014р. розгляд справи відкладено на 30.10.2014р. - згідно ст. 77 ГПК України.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 30.10.2014р., приймаючи до уваги складність спору в рамках провадження у даній справі, справу № 916/3294/14 призначено до колегіального розгляду на підставі ст. 4-6 ГПК України.

Розпорядженням керівника апарату господарського суду Одеської області від 30.10.2014р. для розгляду справи № 916/3294/14 призначено автоматичний розподіл справи для визначення складу колегії.

За результатами автоматизованого розподілу визначено наступний склад колегії: головуючий суддя Шаратов Ю.А., судді Д'яченко Т.Г. та Оборотова О.Ю.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 30.10.2014р. зазначеною колегією суддів справу № 916/3294/14 прийнято до свого провадження, розгляд справи призначено на 21.11.2014р.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 21.11.2014р. розгляд справи відкладено на 10.12.2014р., зобов'язано позивача надати оригінали документів, доданих до позовної заяви; рішення Одеської міської ради від 21.03.1998, яким ВАТ "Одеський міськмолзавод №1" передано у постійне користування земельну ділянку загальною площею 6,8623 га (оригінал для огляду та належним чином засвідчену копію для приєднання до матеріалів справи); письмові пояснення щодо наявності права постійного користування у ВАТ "Одеський міськмолзавод №1", правонаступником якого є ТДВ "РГМ", земельною ділянкою загальною площею 6,8623 га, яка знаходиться за адресою - м. Одеса, просп. Маршала Жукова, 4.

08.12.2014р. до господарського суду Одеської області від ТДВ „РГМ" надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 32255/14), відповідно до якого відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, просить суд відмовити в їх задоволенні, посилаючись на наступне.

Рішенням Одеської міської ради № 4074-V від 25.12.2008р. затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок; надано ВАТ «Одеський ММЗ №1» земельні ділянки, у довгострокову оренду, терміном на 25 років, загальною площею 5,5299 га (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення) у тому числі: земельну ділянку № 1 площею 4,5954 га - для експлуатації та обслуговування виробничих будівель і споруд та земельну ділянку № 2, площею 0,9345 га - для експлуатації та обслуговування торговельного центру, за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4; затверджено договори оренди землі між Одеською міською радою та ВАТ «Одеський ММЗ №1» (додаток 2); затверджено орендну плату за земельну ділянку, площею 4,5954 га, на період експлуатації виробничих будівель і споруд, в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки, за земельну ділянку, площею 0,9345 га на період експлуатації торговельного центру, в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки.

На підставі рішення Одеської міської ради № 4074-V від 25.12.2008р., ВАТ "Одеський ММЗ №1" здійснювало всі заходи для оформлення документів, що посвідчують право на землю.

Як зазначає відповідач, 28.02.2014р. здійснена державна реєстрація ТДВ „РГМ", який є правонаступником усіх прав та обов'язків ліквідованого ВАТ „Одеський міськмолзавод № 1" шляхом приєднання до ТДВ „РГМ". ТДВ „РГМ" сплачує належним чином земельні податки, що підтверджуються відомостями в податкових деклараціях.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 10.12.2014р. позовну заяву заступника прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради до ТДВ „РГМ" залишено без розгляду відповідно до п. 5 ст. 81 ГПК України, з огляду на ненадання позивачем без поважних причин витребуваних господарським судом під час розгляду справи матеріалів, необхідних для вирішення спору та неявку представника позивача в судове засідання.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 12.01.2015р. ухвалу господарського суду Одеської області від 10.12.2014 року про залишення позову без розгляду по справі № 916/3294/14 скасовано, справу передано на розгляд господарського суду Одеської області.

В своїй постанові апеляційний господарський суд зазначив, що колегія суддів не погоджується з висновком місцевого суду про залишення позову без розгляду у зв'язку з неявкою представника позивача в судове засідання 10.12.2014р., оскільки дана справа слухалася судом неодноразово та представник позивача був присутній у всіх попередніх засіданнях та надавав письмові пояснення щодо позовних вимог. Крім того, в судовому засіданні 10.12.2014р. приймав участь прокурор, який представляв інтереси Одеської міської ради.

Стосовно тверджень суду про залишення позову без розгляду на підставі ненадання позивачем письмових пояснень, колегія суддів зазначила, що - відповідно до ст.22 ГПК України - надання письмових пояснень є правом, а не обов'язком сторони. Також апеляційна інстанція зазначила, що господарським судом першої інстанції не надано належного обґрунтування неможливості розгляду справи за наявними в ній матеріалами, з посиланням на ст.75 ГПК України, згідно якої, у разі неподання витребуваних судом документів, суд може розглянути справу за наявними в ній матеріалами, а не залишати позовну заяву без розгляду.

На підставі розпорядження в.о. керівника апарату господарського суду Одеської області № 62 від 21.01.2015р. та відповідно до п. 8 рішення зборів суддів господарського суду Одеської області (протокол №17-8/24 від 17.04.2014р.), по справі № 916/3294/14 призначено повторний автоматичний розподіл справи, згідно з яким справу передано на розгляд судді господарського суду Одеської області Мостепаненко Ю.І.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 26.01.2015р. суддею Мостепаненко Ю.І.

прийнято до провадження справу № 916/3294/14, розгляд справи призначено на 11.02.2015р.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 31.01.2015р. провадження у справі № 916/3294/14 зупинено до розгляду Вищим господарським судом України касаційної скарги ТДВ „РГМ" на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 12.01.2015р. - на підставі ст. 79 ГПК України.

Постановою Вищого господарського суду України від 03.03.2015р. по справі № 916/3294/14 касаційну скаргу ТДВ „РГМ" залишено без задоволення, постанову Одеського апеляційного господарського суду від 12.01.2015р. по справі № 916/3294/14 залишено без змін.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 02.04.2015р. поновлено провадження по справі № 916/3294/14, розгляд справи призначено на 15.04.2015р.

Судове засідання, призначене на 15.04.2015р., не відбулось, у зв'язку з перебуванням судді Мостепаненко Ю.І. на лікарняному, про що складено відповідну довідку.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 27.04.2015р. розгляд справи призначено на 20.05.2015р.

В судовому засіданні 20.05.2015р. розпочато розгляд справи по суті:

- представник прокуратури підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд їх задовольнити та стягнути з ТОВ «РГМ» на користь Одеської міської ради 6 762 613,35 грн. - збитків за користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів;

- представники позивача та третьої особи позовні вимоги заступника прокурора підтримали в повному обсязі, просили суд їх задовольнити;

- представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, просив суд відмовити в їх задоволенні з підстав, викладених у відзиві на позов.

В судовому засіданні 20.05.2015р. оголошено перерву до 22.05.2015р. - згідно ст. 77 ГПК України.

22.05.2015р. від ОМР надійшли письмові пояснення (вх. № 22.05.2015р.), згідно яких позивач просить задовольнити позовні вимоги заступника прокурора в повному обсязі, посилаючись на користування відповідачем протягом тривалого часу земельними ділянками, розташованими за адресою: м. Одеса, пр. Маршала Жукова, 4, без належним чином оформлених правовстановлюючих документів.

В судовому засіданні 22.05.2015р. представниками позивача та третьої особи заявлені усні клопотання про призначення справи № 916/3294/14 до колегіального розгляду на підставі ст. 4-6 ГПК України.

Частиною першою статті 4-6 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що справи у місцевих господарських судах розглядаються суддею одноособово. Будь-яку справу, що відноситься до підсудності цього суду, залежно від категорії і складності справи, може бути розглянуто колегіально у складі трьох суддів.

З огляду на неоогрунтованість клопотань про призначення справи до колегіального розгляду, зазначені клопотання залишено судом без задоволення.

Також, в судовому засіданні 22.05.2015р. продовжено розгляд справи по суті, згідно якого представники сторін підтримали раніше заявлені вимоги та надані пояснення: представники прокуратури, позивача та третьої особи підтримали позовні вимоги в повному обсязі, просили суд їх задовольнити, представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, просив суд відмовити в їх задоволенні

З урахуванням викладеного та строків, встановлених ст. 69 ГПК України для вирішення спору, в судовому засіданні 22.05.2015р. оголошено вступну і резолютивну частини рішення - згідно із приписами ст. 85 ГПК України

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення присутніх в судових засіданнях представників сторін, суд встановив таке.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради № 479 від 21.03.1998р. вирішено надати Дочірньому підприємству ВАТ «Одесамолоко» Одеському міськмолзаводу № 1 (за згодою землекористувача: лист № 31 від 18.05.1997р.) фактично займаєму земельну ділянку, площею 6,8623 га, по пр. Маршала Жукова, 4, у постійне користування, для експлуатації заводу, затверджено паспорт земельної ділянки № 108; зобов'язано ДП ВАТ «Одесамолоко» Одеського міськмолзаводу № 1 у місячний термін від дня прийняття цього рішення замовити в міському управлінні земельних ресурсів оформлення документів, які посвідчують право користування земельною ділянкою у відповідності до п. 1 даного рішення. П. 4 зазначеного рішення зобов'язано міське управління земельних ресурсів видати документи, які посвідчують право користування земельною ділянкою у відповідності до п. 1 даного рішення.

П. 1 рішення Одеської міської ради № 1021-ХХІV від 20.01.2003р. за згодою ВАТ "Одесамолоко" припинено право користування земельною ділянкою площею 0,1107 га за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4.

Відповідно до Витягу про реєстрацію прав на нерухоме майно №21366364, сформованого КП "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" 22.12.2008р., ВАТ „Одеський міськмолзавод № 1" є власником об'єктів - нежитлових будівель та споруд, що розташовані за адресою: Одеська область, м.Одеса, пр. Жукова маршала (пр. Ленінської Іскри), буд 4. Підстава виникнення права власності - рішення Київського районного суду м. Одеси від 31.10.2008р. по справі № 2-34338/08. Форма власності - приватна, частка - 1/1, дата прийняття рішення про реєстрацію права власності - 22.12.2008р.

Рішенням Одеської міської ради № 4074-V від 25.12.2008р. затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок (додаток 1); надано ВАТ «Одеський ММЗ №1» земельні ділянки у довгострокову оренду, терміном на 25 років, загальною площею 5,5299 га (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), у тому числі: земельну ділянку № 1 площею 4,5954 га - для експлуатації та обслуговування виробничих будівель і споруд та земельну ділянку № 2, площею 0,9345 га - для експлуатації та обслуговування торговельного центру, за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4; затверджено договори оренди землі між Одеською міською радою та ВАТ «Одеський ММЗ №1» (додаток 2); затверджено орендну плату за земельну ділянку, площею 4,5954 га, на період експлуатації виробничих будівель і споруд, в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки, за земельну ділянку, площею 0,9345 га на період експлуатації торговельного центру, в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки; зобов'язано ВАТ "Одеський ММЗ №1": замовити в Одеському міському управлінні земельних ресурсів Одеської міської ради оформлення документів, що посвідчують право оренди земельних ділянок, відповідно до цього рішення.

Рішенням Одеської міської ради № 1532-VІ від 22.11.2011р. „Про скасування рішень Одеської міської ради" скасовано, серед іншого, рішення Одеської міської ради № 4074-V від 25.12.2008р. „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання ВАТ "Одеський ММЗ №1" в оренду земельних ділянок загальною площею 5,5299 га, за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4, для експлуатації та обслуговування виробничих будівель і споруд та торговельного центру" без відшкодування замовнику витрат, пов'язаних з розробкою землевпорядної документації щодо відведення земельних ділянок.

14.01.2014р. - на підставі рішення загальних зборів акціонерів ВАТ "Одеський ММЗ №1" від 14.01.2014р. та на виконання вимог чинного законодавства, ВАТ "Одеський ММЗ №1" передало ТДВ „РГМ" - як правонаступнику - все майно, всі права та обов'язки, які має, в тому числі, необоротні активи (основні засоби), про що сторонами складено передавальний акт.

24.02.2014р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис № 15561120011021392 про державну реєстрацію припинення юридичної особи - ВАТ „Одеський ММЗ №1", підставою зазначено: „рішення засновників".

Відповідно до п.п.1.1., 1.2 Статуту ТДВ „РГМ", затвердженого протоколом установчих зборів засновників (учасників) від 14.01.2014р., Товариство створено шляхом реорганізації ВАТ „Одеський ММЗ №1" та стає правонаступником всіх прав та обов'язків ВАТ „Одеський ММЗ №1".

28.02.2014р. здійснена державна реєстрація юридичної особи - ТДВ „РГМ" п.н. 05511627 шляхом перетворення з ВАТ „Одеський міськмолзавод № 1" п. н. 05511627 відповідно до відомостей в електронному вигляді від ЄДР (№ запису 15561450000051907 від 27.01.2011р.) типу - Державна реєстрація юридичної особи шляхом перетворення.

Отже, ТДВ „РГМ" є власником нежитлових будівель і споруд за адресою м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4, що належали ВАТ „Одеський міськмолзавод № 1" на підставі рішення Київського районного суду м. Одеси від 31.10.2008р. по справі № 2-34338/08, що зафіксовано у витязі про реєстрацію прав на нерухоме майно №21366364, сформованого КП "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" 22.12.2008р.

Станом на квітень 2014р. ВАТ „Одеський міськмолзавод № 1", правонаступником якого є ТДВ „РГМ", не оформлено правовстановлюючі документи на земельну ділянку, на якій розташовані належні йому на праві власності об'єкти нерухомості по проспекту Маршала Жукова, 4 у м. Одесі, що позивачем розцінюється як самовільне зайняття земельної ділянки площею 5,5299га, чим територіальній громаді м. Одеси завдаються збитки у вигляді неодержаного доходу у зв'язку із ненадходженням орендних платежів у розмірі, встановленому чинним законодавством.

Рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради №204 від 30.05.2013р. із змінами, внесеними рішенням Виконкому Одеської міськради від 15.08.2013р. № 302, доповнено пункт 3.4. Додатка 2 до рішення Виконкому Одеської міськради № 564 від 11.08.2011р. "Про створення комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам" наступним: "розмір збитків територіальної громади м. Одеси за тимчасове зайняття земельної ділянки без належного оформлення правовстановлюючих документів на право користування земельною ділянкою розраховується за формулою Нго 1м.кв. * Sзаг * Фв%/12=орендна плата за місяць, де Нго 1м.кв. - нормативна грошова оцінка 1кв.м. відповідної земельної ділянки; Sзаг - загальна площа земельної ділянки; Фв% - фіксований відсоток відповідно до рішення Одеської міськради від 20.09.2011р. №1267-VI".

Відповідно до довідки № 3108 від 23.02.2011р. нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4 становить 799,10 грн. та нормативна грошова оцінка 1 кв.м. при комерційному використанні - 1 664,79 грн.

Актом комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 17.04.2014р., складеним комісією з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, Положення про яку затверджене рішенням Виконкому Одеської міськради від 30.05.2013р. №204 (із змінами від 15.08.2013р. (надалі - Комісія)), встановлено, що станом на 01.04.2014р. ВАТ „Одеський міськмолзавод № 1" не виконано вимоги щодо оформлення документів на земельну ділянку площею 5,5299га., що розташована за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4.

В зазначеному Акті комісія зазначила, що:

- площа земельної ділянки, яку займає ВАТ „Одеський міськмолзавод № 1" визначена згідно рішення ОМР № 4074-V від 25.12.2008р. „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання ВАТ „Одеський ММЗ №1" в оренду земельних ділянок загальною площею 5,5299 га, за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4, для експлуатації та обслуговування виробничих будівель і споруд та торговельного центру";

- відповідно до витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 21366364 від 22.12.2008р. нежитлові будівлі та споруди за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4 належать ВАТ „Одеський ММЗ №1".

Відповідно Акту комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 17.04.2014р., комісія вирішила, що розмір збитків, нанесених ВАТ „Одеський міськмолзавод № 1» територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради, у вигляді неодержаного доходу, який міг би одержати власник земельної ділянки, але не одержав внаслідок її тимчасового зайняття та використання без правовстановлюючих документів, складає 6 762 613,35 грн., які ВАТ „Одеський міськмолзавод № 1" зобов'язано відшкодувати не пізніше одного місяця після затвердження Виконавчим комітетом Одеської міської ради.

За розрахунком розміру збитків (який міститься в Акті комісії з визначення розміру та відшкодування збитків від 17.04.2014р.), сума збитків нарахована за період з 20.09.2011р. по 01.04.2014р., з урахуванням нормативної грошової оцінки в розмірі 1 664,79 грн. за кв.м.

Рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради № 109 від 12.06.2014р. "Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок" відповідно до ч.6 ст.59 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. ст. 156, 157 Земельного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. № 284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам", затверджено акти комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок, згідно з переліком (Додаток 1), зобов'язано суб'єктів господарювання сплатити збитки, визначені актами, у місячний термін після прийняття рішення (Додаток 2).

Згідно Додатку 1 до рішення №109 від 12.06.2014р., в переліку актів Комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок під № 12 значиться Акт від 17.04.2014р. на суму збитків 6 762 613,35 грн. щодо суб'єкта господарювання - ВАТ „Одеський міськмолзавод № 1".

ВАТ „Одеський міськмолзавод № 1" внесено в Додаток 2 до рішення №109 від 12.06.2014р. під №11 в перелік суб'єктів господарювання, які зобов'язані сплатити збитки, що визначені актами.

Листом № 01-13/4701 від 26.06.2014р. Департамент комунальної власності Одеської міської ради повідомив ВАТ „Одеський міськмолзавод № 1" про те, що рішенням ОМР № 109 від 12.06.2014р. затверджено акти комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок. На виконання зазначеного рішення ВАТ „Одеський міськмолзавод № 1" необхідно у місячний термін з дати прийняття рішенням ОМР № 109 від 12.06.2014р. сплатити збитки у сумі 6 762 613,35 грн., нанесені територіальній громаді м. Одеси в особі ОМР, заподіяні внаслідок незаконного використання земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4.

Однак, ВАТ „Одеський міськмолзавод № 1" у встановлений строк не сплатило збитки, визначені актом комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 17.04.2014р.

Листом № 10-1505-0.11-3866/2-14 від 15.08.2014р. Управління держземагенства у м. Одесі Одеської області повідомило прокурора Київського району м. Одеси про те, що станом на 31.12.2012р. відсутні будь-які відомості щодо реєстрації права власності (користування) на земельні ділянки, розташовані за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4.

Вказуючи на те, що товариство з додатковою відповідальністю „РГМ" є правонаступником відкритого акціонерного товариства „Одеський міськмолзавод № 1", заступник прокурора Київського району м. Одеси і звернувся до господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з ТДВ „РГМ" збитків у розмірі 6 762 613,35 грн. за використання земельної ділянки загальною площею 5,5299га, розташованої за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4, без правовстановлюючих документів.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.

Згідно зі статтею 121 Конституції України одним із завдань прокуратури України є представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Відповідно до статті 20 Закону України "Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор в межах своєї компетенції має право, зокрема, звертатись до суду в передбачених законом випадках.

Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненій прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Згідно частини 1 статті 2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд порушує справи за позовними заявами, зокрема, прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Відповідно до положень частини третьої цієї статті прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Як передбачено п. 1 Роз'яснення президії Вищого господарського суду України від 22.05.2002р. № 04-5/570 „Про деякі питання участі прокурора у розгляді справ, підвідомчих господарським судам" під поняттям „орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому надано повноваження органу виконавчої влади.

Відповідно до ст. 13 Конституції земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.

Згідно ст.. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, в тому числі, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Враховуючи викладене, з метою виконання покладених на органи прокуратури функцій та завдань, реалізуючи права, передбачені вказаними вище нормативно - правовими актами, заступник прокурора Київського району м. Одеси звернувся до суду Одеської області з даною позовною заявою в інтересах держави в особі Одеської міської ради.

Відтак, суд вважає представництво прокурором інтересів держави в особі позивача цілком правомірним та належним чином обґрунтованим.

Відповідно до ч. ч. 6, 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Згідно із ст. 156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: а) вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом; б) тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання; в) встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок; г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників; ґ) приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан; д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Відповідно до ст. 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Матеріалами справи встановлено, що земельна ділянка площею 5,5299 га, що розташована за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4, використовується ТДВ "РГМ" без оформлення правовстановлюючих документів.

Відповідно до п. п. 2.11 - 2.13 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у застосуванні положень статей 377 ЦК України та 120 Земельного кодексу України щодо переходу права користування земельною ділянкою внаслідок переходу права на розташований на ній житловий будинок, будівлю, споруду господарським судам слід враховувати, що положення відповідних статей обох кодексів мають один і той же предмет регулювання, а тому підлягають застосуванню в сукупності.

До відносин, пов'язаних з переходом права користування земельною ділянкою, на якій знаходиться житловий будинок, будівля, споруда, до особи, що набула права власності на відповідне нерухоме майно, в тому числі стосовно розміру такої земельної ділянки, застосовується законодавство, що діяло на час переходу права власності на житловий будинок, будівлю, споруду. До відносин користування власником житлового будинку (будівлі, споруди) земельною ділянкою, на якій розташований житловий будинок (будівля, споруда) як до правовідносин, що тривають, застосовується законодавство, що діє протягом періоду користування земельною ділянкою. Норми законодавства, якими змінено правовий режим та умови користування такими земельними ділянками, повинні застосовуватися також і до умов користування земельною ділянкою, які існували до відповідних змін. Відповідно до частини другої статті 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на житловий будинок (будівлю, споруду), що знаходяться на земельній ділянці, наданій у користування, до набувача переходить право користування відповідною земельною ділянкою в тому ж обсязі, що був у попереднього землекористувача. Отже, якщо попередній власник житлового будинку (будівлі, споруди) користувався земельною ділянкою, на якій розміщено відповідне нерухоме майно на підставі договору оренди, новий власник може вимагати переоформлення права користування земельною ділянкою на своє ім'я в установленому законом порядку, в тому числі з додержанням вимог згаданих Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на майно та їх обтяжень" і статті 125 ЗК України, яка пов'язує виникнення права на земельну ділянку з моментом державної реєстрації відповідного права. Він за необхідності може звернутися до господарського суду також з позовом про визнання за ним права користування земельною ділянкою (пункт 1 частини другої статті 16 ЦК України). При цьому необхідно враховувати також приписи: - статті 120 Земельного кодексу України, зокрема її другої частини, та статті 126 названого Кодексу; - статті 377 ЦК України; - статті 50 Закону України "Про землеустрій", зокрема, частини першої згаданої статті. Статтею 120 ЗК України (в редакції від 25.10.2001) було передбачено перехід права користування земельною ділянкою до нового власника житлового будинку (будівлі, споруди), розташованого на цій земельній ділянці, на підставі договору оренди. З 20.06.2007 набрав чинності Закон України „Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Цивільного кодексу України" від 27.04.2007 N 997-V, яким було змінено редакцію частин першої та другої статті 120 Земельного кодексу України. Зокрема, стаття 120 Земельного кодексу України (в редакції від 27.04.2007) не містила положення про договір оренди як про єдину підставу права користування земельною ділянкою, на якій знаходиться житловий будинок, будівля, споруда. Отже, з дати набрання чинності названим Законом передбачене статтею 120 Земельного кодексу України право власника нерухомого майна користуватися земельною ділянкою, на якій знаходиться це майно, може ґрунтуватися й на інших підставах, ніж договір оренди земельної ділянки. Статтями 92, 93, 98, 102 ЗК України передбачено користування земельною ділянкою на праві постійного користування, оренди, сервітуту, еміфітевзису та суперфіцію.

Як роз'яснив Вищий господарський суд України у п. 3.1 Постанови Пленуму № 6 від 17.05.2011р, відповідно до вимог чинного законодавства обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки. Разом з тим, у вирішенні питання про застосування відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки господарським судам необхідно враховувати, що саме по собі встановлення судом наявності фактичного користування земельною ділянкою без документів, що посвідчують права на неї, не є достатньою підставою для кваліфікації такого використання земельної ділянки як самовільного її зайняття. Господарським судам у вирішенні таких спорів необхідно досліджувати, чи передбачено спеціальним законом отримання правовстановлюючих документів на земельну ділянку для розміщення певних об'єктів, причини відсутності таких документів у особи, що використовує земельну ділянку, наявність у особи права на отримання земельної ділянки у власність чи в користування, вжиття нею заходів до оформлення права на земельну ділянку тощо.

Суд звертає увагу на те, що ст. 156 Земельного кодексу України містить вичерпний перелік підстав відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, зокрема, таку підставу як неодержання власником/землекористувачем доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки, що пов'язується прокурором та позивачем саме з відшкодуванням збитків ТДВ "РГМ".

Крім того, згідно із п.1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 284 від 19.04.1993р., власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Відповідно до п.3 вищезазначеного Порядку, відшкодуванню підлягають: вартість житлових будинків, виробничих та інших будівель і споруд, включаючи незавершене будівництво; вартість плодоягідних та інших багаторічних насаджень; вартість лісових і дерево-чагарникових насаджень; вартість водних джерел (колодязів, ставків, водоймищ, свердловин тощо), зрошувальних і осушувальних систем, протиерозійних і протиселевих споруд; понесені витрати на поліпшення якості земель за період використання земельних ділянок з урахуванням економічних показників, на незавершене сільськогосподарське виробництво (оранка, внесення добрив, посів, інші види робіт), на розвідувальні та проектні роботи; інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані*. *Неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.

Згідно із пунктами 4, 5 цього Порядку, розміри збитків визначаються в повному обсязі відповідно до реальної вартості майна на момент заподіяння збитків, проведених витрат на поліпшення якості земель (з урахуванням ринкової або відновної вартості). Збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій, а при вилученні (викупі) земельних ділянок - після прийняття відповідною радою рішення про вилучення (викуп) земельних ділянок у період до видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку підприємства, установи, організації або громадянина. При вилученні (викупі) земельних ділянок до земель запасу збитки відшкодовують власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, ради, які прийняли рішення про вилучення (викуп) земель.

Також, суд звертає увагу на те, що ст. 156 Земельного кодексу України не передбачено такої підстави настання цивільно-правової відповідальності у вигляді відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам, у тому числі у вигляді неодержаних доходів, як неоформлення згідно із законом правовстановлюючих документів (договору оренди) фактичним землекористувачем.

Предметом правового регулювання норм ст. ст.156, 157 Земельного кодексу України та Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою КМ України від 19.04.1993р. № 284, є відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок законного вилучення земельних ділянок на користь інших осіб, їх тимчасового зайняття такими користувачами та обумовленого цим неодержання власником (позивачем) доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Вказані правовідносини не слід ототожнювати з фактом самовільного зайняття земельної ділянки, тобто без належних правовстановлюючих документів на землю (абзац 16 ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель"). Відповідно до ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. Якщо особа, яка порушила право, одержала у зв'язку з цим доходи, то розмір упущеної вигоди, що має відшкодовуватися особі, право якої порушено, не може бути меншим від доходів, одержаних особою, яка порушила право. На вимогу особи, якій завдано шкоди, та відповідно до обставин справи майнова шкода може бути відшкодована і в інший спосіб, зокрема, шкода, завдана майну, може відшкодовуватися в натурі (передання речі того ж роду та тієї ж якості, полагодження пошкодженої речі тощо).

Сума збитків, затверджених рішенням Виконкому Одеської міськради №109 від 12.06.2014р., яку має сплатити ТДВ "РГМ", є наслідком умовного припущення про можливість отримання територіальною громадою в особі Одеської міської ради прибутку від одержання плати за землю у формі орендної плати, розмір якої обчислений, виходячи з площі земельної ділянки 5,5299га та нормативної грошової оцінки кв.м. - 1 664,79 грн. за вирахуванням сплаченого відповідачем земельного податку (1 013 748,25 грн.)

Збитки у формі упущеної вигоди, завдані безтитульним користуванням ТДВ "РГМ" землею можливо і мають місце, проте повинні доводитись з урахуванням положень ст. ст. 224, 225 Господарського кодексу України, ст. 22 Цивільного кодексу України на загальних підставах, не пов'язаних із застосуванням положень Порядку № 284.

Позовні вимоги прокурора в інтересах Одеської міської ради ґрунтуються виключно на спеціальному нормативному акті - Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993р., оскільки розмір збитків розрахований за затвердженою формулою та щодо цього з боку позивача не вчинено будь-яких дій, спрямованих на доведення реального характеру збитків в такому розмірі.

На думку суду, для застосування при визначенні розміру збитків приписів Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. № 284, в даному спорі відсутня така ознака, як тимчасове зайняття ТДВ "РГМ" земельної ділянки площею 5, 5299 га, розташованої за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4, позаяк за наявності права власності на об'єкти нерухомого майна на ній відповідач набув право користування земельною ділянкою згідно ст. 120 Земельного кодексу України. Відповідно, видаються безпідставними твердження позивача, що Одеська міська рада, яка діє від імені територіальної громади м. Одеси, тимчасово не використовує вказану земельну ділянку у зв'язку із неоформленням ТДВ "РГМ" права користування нею для експлуатації та обслуговування виробничих будівель та споруд, що є його власністю.

Відповідно до роз'яснень, які містяться у п.3.4 Постанови Пленуму №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" За змістом статті 377 ЦК України та статті 120 ЗК України до особи, яка набула права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності або право користування на земельну ділянку, на якій розміщено відповідне нерухоме майно, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача). З огляду на приписи статті 182, частини другої статті 331, статті 657 ЦК України покупець нерухомого майна вправі вимагати оформлення відповідних прав на земельну ділянку, зайняту нерухомістю, з моменту державної реєстрації переходу права власності на нерухоме майно. У разі встановлення факту правомірного набуття особою права на нерухоме майно за наявності у попереднього власника належно оформленого права на земельну ділянку, на якій воно розміщене, необхідно враховувати, що така особа набула права на відповідну земельну ділянку. З виникненням прав власності на будівлю чи споруду у юридичної особи виникає право одержати земельну ділянку в користування, а розглянути таке питання та прийняти відповідне рішення в строки, встановлені законом, зобов'язаний відповідний повноважний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. Тому відсутність у такої особи переоформлених на її ім'я правовстановлюючих документів на земельну ділянку не може кваліфікуватися як самовільне зайняття земельної ділянки. З урахуванням викладеного в таких випадках положення статті 212 ЗК України застосуванню не підлягають.

У пункті 3.8 Постанови Пленуму №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" Вищий господарський суд роз'яснив наступне: вирішуючи спори за позовами органів державної влади або місцевого самоврядування про стягнення з особи, яка набула у власність житловий будинок, будівлю або споруду і не переоформила право користування земельною ділянкою, збитків у вигляді упущеної вигоди (зокрема у розмірі неодержаної плати за оренду земельної ділянки), господарські суди повинні брати до уваги положення статті 22 ЦК України та частини другої статті 224 ГК України. Для застосування такого заходу відповідальності слід встановлювати наявність у діях відповідача усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками і вини). У розгляді таких справ господарські суди мають докладно з'ясовувати причини неоформлення чи несвоєчасного оформлення відповідного землекористування та обставини, пов'язані із вжиттям господарюючими суб'єктами усіх залежних від них заходів щодо одержання документів, які посвідчують право землекористування. При цьому суду слід враховувати вимоги частини другої статті 120 ЗК України, якою передбачено що у разі коли жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. Якщо у розгляді справи буде з'ясовано обставини, зазначені в абзаці третьому підпункту 3.4 пункту 3 цієї постанови, і що суб'єкт господарювання вживав необхідних заходів до оформлення свого права землекористування, то відсутність у нього переоформлених на його ім'я правовстановлюючих документів на земельну ділянку не може розцінюватися як правопорушення.

Судом встановлено, що датою проведення державної реєстрації ВАТ „Одеській міськмолзавод № 1" є 28.12.2000р., датою проведення державної реєстрації ТДВ „РГМ", яке є правонаступником ВАТ „Одеській міськмолзавод № 1", є 28.02.2014р.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради № 479 від 21.03.1998р. вирішено надати Дочірньому підприємству ВАТ «Одесамолоко» Одеського міськмолзавода № 1 (за згодою землекористувача: лист № 31 від 18.05.1997р.) фактично займаєму земельну ділянку, площею 6,8623 га, по пр. Маршала Жукова, 4, у постійне користування, для експлуатації заводу, затверджено паспорт земельної ділянки № 108; зобов'язано ДП ВАТ "Одесамолоко" Одеського міськмолзаводу № 1 у місячний термін від дня прийняття цього рішення замовити в міському управлінні земельних ресурсів оформлення документів, які посвідчують право користування земельною ділянкою у відповідності до п. 1 даного рішення. П. 4 зазначеного рішення зобов'язано міське управління земельних ресурсів видати документи, які посвідчують право користування земельною ділянкою у відповідності до п. 1 даного рішення.

П. 1 рішення Одеської міської ради № 1021-ХХІV від 20.01.2003р. за згодою ВАТ "Одесамолоко" припинено право користування земельною ділянкою площею 0,1107 га за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4.

На підставі клопотання ОРФ ЦДЗК за № 4602/02-ВР та № 4603/02-ВР від 28.10.2008р. з метою оформлення документів, що посвідчують право на землю, Управлінням Держкомзему у м. Одесі 07.11.2008р. видано довідки-витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок м. Одеси № 262/03-к та № 263/03-к,

- для експлуатації будівель та споруд міськмолзаводу загальною площею 45 954 кв.м. кадастровий номер № 5110136900:52:002:0056, власник (користувач) ВАТ «Одеський ММЗ №1», місцезнаходження власника (користувача) за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4, середня вартість земельної ділянки, грн./кв.м. - 92,58, площа земельної ділянки під забудовою - 45 954 кв.м., нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 18 352 648,98грн.

- для експлуатації торговельного центру: загальною площею 9 345 кв.м. кадастровий номер № 5110136900:52:002:0054, власник (користувач) ВАТ «Одеський ММЗ №1», місцезнаходження власника (користувача) за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4, середня вартість земельної ділянки, грн./кв.м. - 92,58, площа земельної ділянки під забудовою - 9345 кв.м., нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 7 775 133,45грн.

Рішенням Одеської міської ради № 4074-V від 25.12.2008р., яке в подальшому скасовано рішенням ОМР № 1532-VI від 22.11.2011р., затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок (додаток 1); надано ВАТ «Одеський ММЗ №1» земельні ділянки у довгострокову оренду, терміном на 25 років, загальною площею 5,5299 га (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), у тому числі: земельну ділянку № 1 площею 4,5954 га - для експлуатації та обслуговування виробничих будівель і споруд та земельну ділянку № 2, площею 0,9345 га - для експлуатації та обслуговування торговельного центру, за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4; затверджено договори оренди землі між Одеською міською радою та ВАТ «Одеський ММЗ №1» (додаток 2); затверджено орендну плату за земельну ділянку, площею 4,5954 га, на період експлуатації виробничих будівель і споруд, в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки, за земельну ділянку, площею 0,9345 га на період експлуатації торговельного центру, в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки; зобов'язано ВАТ «Одеський ММЗ №1»: замовити в Одеському міському управлінні земельних ресурсів Одеської міської ради оформлення документів, що посвідчують право оренди земельних ділянок, відповідно до цього рішення.

На виконання зазначеного рішення, 05.03.2009р. ВАТ «Одеський ММЗ №1» звернулось до начальника Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради з листом №10, в якому просило провести оформлення документів, що посвідчують право оренди земельних ділянок, відповідно до п.2, п. 3 рішення Одеської міської ради № 4074-V від 25.12.2008р.

20.03.2009р. ВАТ „Одеський ММЗ №1" звернулось до начальника Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради з листом №15, в якому повідомило, що згідно до доручення Одеського міського УЗР № 447 від 17.03.2009р., ДП „Центр державного земельного кадастру" розробляється технічна документація по складанню правовстановлюючих документів (договору оренди) на земельну ділянку, розташовану за адресою: м. Одеса, пр. М. Жукова,4.

24.03.2009р. ВАТ „Одеський ММЗ №1" звернулось до начальника Одеської регіональної філії центра ДЗК з листом №16, в якому просило провести виготовлення технічної документації для оформлення документів, що посвідчують право оренди земельних ділянок, відповідно до рішення Одеської міської ради № 4074-V від 25.12.2008р.

Листом № 319 від 26.05.2009р. ВАТ „Одеський ММЗ №1" звернулось до начальника Управління земельних ресурсів м. Одеси з проханням видати з архіву копії технічної документації для укладення договору оренди земельної ділянки ВАТ „Одеський ММЗ №1", орієнтованою площею 5,57га в Київському районі, за адресою: м. Одеса, просп. Маршала Жукова,4.

04.03.2010р. ВАТ „Одеський ММЗ №1" звернулось до голови постійної комісії по землеустрою та земельним правовідносинам з листом № 12, в якому повідомило, що - на виконання рішення Одеської міської ради № 4074-V від 25.12.2008р. - товариство в установлені строки звернулось до Одеського управління земельних ресурсів з листом, в якому просило провести оформлення документів для укладання договору оренди. Згідно доручення Одеського міського УЗР № 447 від 17.03.2009р. ДП „Центр державного земельного кадастру" розробляє технічну документацію по складанню правовстановлюючих документів (договору оренди) на земельну ділянку, розташовану за адресою: м. Одеса, пр. М. Жукова,4. Проте, на даний час, в зв'язку з великою завантаженістю ДП „Центр державного земельного кадастру", технічну документацію не розроблено.

01.10.2010р. ВАТ „Одеський ММЗ №1" звернулось до начальника Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради з листом №33 (63), в якому повідомило, що неодноразово зверталося до ДП „Центр державного земельного кадастру" з проханням про прискорення оформлення технічної документації, проте, до теперішнього часу, в зв'язку з великою завантаженістю ДП „Центр державного земельного кадастру", технічну та проектну документацію не надано.

07.02.2011р. ВАТ „Одеський ММЗ №1" звернулось до начальника Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради з листом (вх. № 01-18/239), в якому повідомило, що відповідно до законодавства, а саме Податкового кодексу України, з метою забезпечення своєчасного надходження коштів до бюджету м. Одеси, товариством замовлена довідка про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за адресою: м. Одеса, просп. Маршала Жукова,4, після отримання якої буде скоригований розмір земельного податку.

Встановлені судом обставини щодо вжиття ВАТ „Одеський ММЗ №1", правонаступником якого є ТДВ „РГМ", заходів з оформлення права користування землею, мають значення саме для вирішення спору про відшкодування збитків з інших (загальних) правових підстав, поза межами спору про відшкодування збитків у зв'язку із тимчасовим невикористанням власником земельної ділянки згідно із п. "д" ч.1 ст.156, ст.157 ЗК України та положень Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №284 від 19.04.1993р.

Виходячи із сукупності встановлених обставин справи, вбачається необґрунтованість нарахування збитків (завданих неоформленням ТДВ „РГМ" правовстановлюючих документів на земельну ділянку загальною площею 5,5299 га,, розташовану за адресою: м. Одеса, просп. Маршала Жукова,4) відповідно до порядку, встановленого Постановою Кабінету міністрів України від 19.04.1993р. №284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам", яка має спеціальний предмет правового регулювання та до даного випадку не може застосовуватись.

Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на розрахунок розміру збитків, заподіяних ВАТ „Одеський ММЗ №1", правонаступником якого є ТДВ „РГМ", територіальній громаді м. Одеси, який міститься в Акті комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 17.04.2014р.

Як встановлено судом, зазначений розрахунок не містить в собі детального розгорнутого розрахунку з розбивкою сум за кожний рік починаючи з 20.09.2011р. по 01.04.2014р., в ньому лише зазначена площа земельної ділянки - 45 954 та 9 345 кв.м., нормативна грошова оцінка грн./кв.м - 1 664,79 грн., за період 20.09.2011р. по 01.04.2014р., "сплачено за даними державних податкових органів" - 1 013 748,25 грн. та розмір збитків - 6 762 613,35 грн.

При цьому, в Акті комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 17.04.2014р., в якому викладено розрахунок розміру збитків, йде посилання на скасоване рішення ОМР № 4074-V від 25.12.2008р. „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання ВАТ „Одеський ММЗ №1" в оренду земельних ділянок загальною площею 5,5299 га, за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4, для експлуатації та обслуговування виробничих будівель і споруд та торговельного центру".

Як вбачається з довідки про нормативну грошову оцінку 1 кв. м. земельної ділянки № 3108 від 23.02.2011р., на підставі якої здійснений розрахунок розміру збитків, нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4, становить 799,10 грн., а при комерційному використанні - 1 664,79 грн., коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки - землі промисловості. При цьому, будь яких відомостей щодо кадастрового номеру земельної ділянки, загальної площі та документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку в зазначеній довідці не міститься.

Згідно Порядку присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам, затвердженому Наказом Держкомзему від 15.02.2010 за N 168, кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальний цифровий код (номер) земельної ділянки, що не повторюється на території України, який формується під час проведення кадастрової зйомки, відображається на кадастровому плані земельної ділянки та документації із землеустрою та присвоюється їй при здійсненні державної реєстрації. Кадастровий номер зберігається за земельною ділянкою протягом усього часу її існування, забезпечує унікальність ідентифікації земельної ділянки в державному земельному кадастрі і державному реєстрі земель, та зазначається на чергових кадастрових планах, у відомостях автоматизованої системи державного земельного кадастру, документах, що посвідчують право на земельну ділянку, договорах, угодах, витягах, охоронних зобов'язаннях, свідоцтвах, повідомленнях та довідках.

Оскільки у довідці про нормативну грошову оцінку 1 кв.м. земельної ділянки № 3108 від 23.02.2011р., на підставі якої здійснено розрахунок розміру збитків, відсутній кадастровий номер земельної ділянки, суд зазначає про відсутність всіх даних для ідентифікації конкретної земельної ділянки, та, відповідно, відсутність підстав для застосування зазначеної довідки для здійснення розрахунку розміру збитків.

Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За приписами ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд доходить висновку про необґрунтованість та недоведеність позовних вимог заступника прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради, та, відповідно, відсутність підстав для їх задоволення.

Відповідно до ст. 44 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору. Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.

При розподілі судових витрат у справі суд виходить з положень п. 4.6 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013р. за № 7 „Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України". Так, п. 4.6 зазначеної постанови встановлено, що, приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд у разі повної або часткової відмови в позові судовий збір стягує з визначеного прокурором позивача (так само повністю або пропорційно задоволеним вимогам), за винятком випадків, коли останнього звільнено від сплати судового збору, та коли позивачем у справі є сам прокурор. Стягнення відповідних сум судового збору здійснюється в доход державного бюджету України.

На підставі ст. ст. 44, 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються судом на визначеного заступником прокурора Київського району м. Одеси позивача у справі - Одеську міську раду.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд

вирішив:

1. В задоволенні позову відмовити.

2. Стягнути з Одеської міської ради (65004, м. Одеса, пл.. Думська, 1, код ЄДРПОУ 26597691) на користь Державного бюджету України (Управління державної казначейської служби України в Одесі /Приморський район/, код ЄДРПОУ 38016923, р/р 31210206783008, банк одержувача: ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) - судовий збір в сумі 73 080 (сімдесят три тисячі вісімдесят) грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 26 травня 2015 р.

Суддя Ю.І. Мостепаненко