Ухвала від 13.05.2015 по справі 917/2474/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

13.05.2015 р. Справа № 917/2474/14

За заявою від 16.03.2015 року № 02-08/407 (вх. № 3866 від 19.03.2015 р.) управління Державної казначейської служби України у м. Кременчуці Полтавської області про зміну способу та порядку виконання судового рішення (щодо стягнення судового збору) господарського суду Полтавської області від 15.01.2015 р. по справі № 917/2474/14 -

позов Кременчуцького прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері, 39600, м. Кременчук, вул. Леніна, 33/1

до відповідача Кременчуцька міська рада, 39600, м. Кременчук, пл. Перемоги, 2

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Кременчукміськбуд", 39617, м. Кременчук, вул. Красіна, 61/52, оф. 2

про визнання недійсним п. 3, 4, 5 рішення Кременчуцької міської ради від 29.10.2013 року "Про продовження терміну дії особистих строкових сервітутів в м. Кременчуці" в частині оформлення особистого строкового земельного сервітуту для розміщення тимчасових споруд ТОВ "Будівельна компанія "Кременчукміськбуд",

С у д д я БУНЯКІНА Ганна Іванівна

Представники:

від заявника: Рева О.С. (див. протокол судового засідання)

від боржника: відсутні (див. протокол судового засідання)

від прокуратури: Сорочинська О.М. (див. протокол судового засідання)

Суть: Розглядається заява від 16.03.2015 року № 02-08/407 (вх. № 3866 від 19.03.2015 року) управління Державної казначейської служби України у м. Кременчуці Полтавської області про зміну способу та порядку виконання судового рішення (щодо стягнення судового збору) господарського суду Полтавської області від 15.01.2015 р. по справі № 917/2474/14.

Представник заявника в обґрунтування заяви про зміну способу та порядку виконання судового рішення посилається на те, що відповідно до даних Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів Кременчуцька міська рада не є ні розпорядником, ні одержувачем бюджетних коштів. Вона взагалі відсутня в даному реєстрі та не обслуговується в управлінні Казначейства, а тому не має самостійних відкритих рахунків.

З огляду на викладене останній просить суд змінити спосіб та порядок виконання рішення господарського суду Полтавської області від 15.01.2015 р. по справі № 917/2474/14 шляхом стягнення грошових коштів з відкритого в управлінні Державної казначейської служби України у м. Кременчуці Полтавської області рахунку виконавчого комітету Кременчуцької міської Ради (код ЄДРПОУ 04057287).

Боржник представництво у судове засідання не забезпечив, повідомлений належним чином про дату, час і місце проведення судового засідання, надав суду клопотання № 06-19/212 від 09.04.2015 року (вх. № 5310 від 14.04.2015 року) про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Ухвалою господарського суду Полтавської області від 15.04.2015 року у його задоволенні відмовлено.

Будь-якого реагування від Кременчуцької міської ради на заяву про зміну способу та порядку виконання судового рішення до суду не надходило.

Розглянувши заяву, матеріали справи, оцінивши надані докази, заслухавши представників заявника та прокуратури, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Полтавської області від 15.01.2015 року у справі № 917/2474/14 позов Кременчуцького прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері, м. Кременчук до Кременчуцької міської ради, м. Кременчук (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Кременчукміськбуд", м. Кременчук) задоволено. Визнано недійсними п. 3, 4, 5 рішення Кременчуцької міської ради від 29.10.2013 року "Про продовження терміну дії особистих строкових сервітутів в м. Кременчуці" в частині оформлення особистого строкового земельного сервітуту для розміщення тимчасових споруд ТОВ "Будівельна компанія "Кременчукміськбуд" та стягнуто з Кременчуцької міської ради 1 218,00 грн. судового збору.

Відповідач не погодився з прийнятим рішенням та оскаржив його до апеляційної інстанції, але ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 09.02.2015 року у прийнятті апеляційної скарги відмовлено.

На виконання вказаного рішення 23.02.2015 року видано відповідний наказ та направлено його до Кременчуцької ОДПІ. Остання пред'явила його до виконання.

Але орган державної казначейської служби України звернувся до суду з заявою від 16.03.2015 року № 02-08/407 (вх. № 3866 від 19.03.2015 р.) про зміну способу та порядку виконання рішення господарського суду Полтавської області від 15.01.2015 р. по справі № 917/2474/14, оскільки відсутня можливість для стягнення судового збору з Кременчуцької міської ради.

Суд вважає, що дана заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.

Частиною 2 статті 3 Закону визначено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або боржників затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845 "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників" (зі змінами).

Підпунктом 2 пункту 5 Порядку визначено, що органи казначейства під час виконання виконавчих документів мають право звертатися у передбачених законом випадках до органу, який видав виконавчий документ, щодо роз'яснення рішення про стягнення коштів, порушувати клопотання про встановлення чи зміну порядку і способу виконання такого рішення.

В обґрунтування своєї заяви Управління Державної казначейської служби України у м. Кременчуці посилається на те, що згідно наказу господарського суду Полтавської області боржником є Кременчуцька міська рада. Але відповідно до даних Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, порядок формування якого затверджений наказом Міністерства фінансів України від 22 грудня 2011 р. № 1691, Кременчуцька міська рада не є ні розпорядником, ні одержувачем бюджетних коштів. Вона взагалі відсутня в даному реєстрі та не обслуговується в управлінні Казначейства, а тому не має самостійних відкритих рахунків.

Відповідно до реєстраційної картки розпорядника (одержувача) бюджетних коштів та довідки про включення розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів обслуговується в управлінні Казначейства та має відкриті рахунки виконавчий комітет Кременчуцької міської ради. Зважаючи на приписи ч. 1 ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування", відповідно до якої виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи, останній є виконавчим органом Кременчуцької міської ради.

Положеннями частини 2 зазначеної статті визначено, що виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

За викладеного, заявник вважає, що стягнення має проводитись з рахунків виконавчого комітету.

Згідно статті 121 ГПК України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, суд, який видав виконавчий документ, може змінити спосіб і порядок його виконання.

Постановою Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів" № 9 від 17 жовтня 2012 року (з наступними змінами) роз'яснено, що під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття господарським судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленим. Наприклад, зміна способу виконання рішення можлива шляхом видозмінення зазначеної у рішенні форми (грошової чи майнової) виконання, тобто за відсутності у боржника присудженого позивачеві майна або грошових коштів, достатніх для покриття заборгованості. Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття господарським судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті пункт (7.1.3. вказаної постанови).

Боржником у даній справі є Кременчуцька міська рада, в наказі господарського суду Полтавської області зазначено адресу та її ідентифікаційний код 24388300. Казначейство, звертаючись до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення, просить стягнути кошти з виконавчого комітету Кременчуцької міської ради (код ЄДРПОУ 04057287).

Як вбачається з матеріалів справи, Кременчуцька міська рада та виконавчий комітет Кременчуцької міської ради є окремими юридичними особами, про що свідчать, зокрема, різні коди ЄДРПОУ.

Але відповідно до вищенаведених положень Закону України "Про місцеве самоврядування" виконавчі органи є підзвітними і підконтрольними відповідним радам. Тобто, виконавчий комітет Кременчуцької міської ради, не зважаючи на те, що являється самостійною юридичною особою, підзвітний і підконтрольний Кременчуцькій міській раді (раді, що його утворила). А з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади (ч. 8 статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування").

Відповідно до ч. 1 статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування" виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету. Очолює виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради відповідно сільський, селищний, міський голова, районної у місті ради - голова відповідної ради (ч. 5 статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування"). Основною формою роботи виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є його засідання (стаття 53 Закону України "Про місцеве самоврядування").

Оскільки виконавчий комітет Кременчуцької міської ради є виконавчим органом Кременчуцької міської ради, підзвітний та підконтрольний їй, а в Кременчуцької міської ради відсутні рахунки, з яких можливо стягнути судовий збір, суд приходить до висновку, що заява управління Державної казначейської служби України у м. Кременчуці Полтавської області є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 86,121 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

1. Задовольнити заяву Управління Державної казначейської служби України у м. Кременчуці Полтавської області № 02-08/407 від 16.03.2015 року (вх. № 3866 від 19.03.2015 р.) про зміну способу та порядку виконання судового рішення господарського суду Полтавської області від 15.01.2015 р. по справі № 917/2474/14.

2. Змінити спосіб і порядок виконання рішення господарського суду Полтавської області від 15.01.2015 р. по справі № 917/2474/14 шляхом стягнення 1 218,00 грн. судового збору з виконавчого комітету Кременчуцької міської ради (39600, м. Кременчук, площа Перемоги, 2, код ЄДРПОУ 04057287).

Суддя Г.І.Бунякіна