Рішення від 21.05.2015 по справі 911/1286/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 239-72-81

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" травня 2015 р. Справа № 911/1286/15

Господарський суд Київської області у складі судді Лилака Т.Д., розглянувши справу

за позовом заступника військового прокурора Дніпропетровського гарнізону Південного регіону України в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ

до підприємства «Миротворець» Білоцерківської міської громадської організації «Громадська єдність», Київська обл., м. Біла Церква

про стягнення 39 681,78 грн.,

за участю представників:

прокуратури:Стригун М.А., службове посвідчення №025147;

позивача:не з'явилися;

відповідача:Безлущенко С.І., керівник; Лашко В.Д.;

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

У березні 2015 року заступник військового прокурора Дніпропетровського гарнізону Південного регіону України звернувся до господарського суду Київської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до підприємства «Миротворець» Білоцерківської міської громадської організації «Громадська єдність» про стягнення 39 681,78 грн. збитків, заподіяних державі внаслідок проведення природовідновлювальних робіт.

Ухвалою господарського суду Київської області від 30.03.2015 року порушено провадження у справі та призначено справу до розгляду на 16.04.2015 року.

Ухвалами господарського суду Київської області від 16.04.2015 року та 30.04.2015 року розгляд справи було відкладено на 30.04.2015 року та 21.05.2015 року.

Через відділ діловодства господарського суду Київської області 21.05.2015 року від відповідача надійшли письмові пояснення, які прийняті судом та долучені до матеріалів справи.

Представник позивача в судове засідання 21.05.2015 року не з'явився, про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином.

Відповідно до Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15 березня 2010 року №01-08/140 «Про деякі питання запобігання зловживанню процесуальними правами у господарському судочинстві» особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві.

Згідно з пп. 3.9.2 п. 3.9 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. №18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції», у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи те, що нез'явлення представника позивача не перешкоджає розгляду справи по суті, а матеріали справи є достатніми для вирішення спору в даному судовому засіданні, суд вважає за можливе розглянути позов у відсутності представника позивача, за наявними у справі матеріалами згідно з вимогами статті 75 Господарського процесуального кодексу України.

Заслухавши пояснення прокурора та представників відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно окремого доручення Міністра оборони України від 15.11.2013 року №9840/з на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.08.1994 року №595-р «Про прискорення виконання заходів, щодо поліпшення екологічного стану навколишнього середовища» зобов'язано організувати проведення природовідновлювальні роботи у відповідності до вимог чинного законодавства та включити додатково до переліку об'єктів Збройних Сил України, які потребують проведення природовідновлювальних заходів із очищення підземних вод і грунтів від нафти та нафтопродуктів, наступні військові частини НОМЕР_1 (м. Дніпропетровськ). НОМЕР_2 (м. Харків), НОМЕР_3 (м. Кривий Ріг), НОМЕР_4 (м. Бориспіль).

22.11.2013 року між квартирно-експлуатаційним відділ міста Дніпропетровська Міністерства оборони України (замовник) та підприємством «Миротворець» Білоцерківської міської громадської організації «Громадська єдність» (виконавець) було укладено договір на проведення природо відновлювальних робіт, спрямованих на поліпшення екологічного стану навколишнього природного середовища (договір), за умовами п. 1.1. якого, замовник доручає, а виконавець зобов'язується після проведення еколого-геологічних обстежень виконати природо відновлювальні роботи (далі - роботи) щодо ліквідації наслідків військової діяльності на території колишньої бази паливно-мастильних матеріалів (військова частина НОМЕР_1 , м. Дніпропетровськ) (далі - об'єкт).

Відповідно до п. 1.2. договору, метою робіт є проведення обстеження та визначення сучасного стану нафтохімічного забруднення грунтів та грунтових вод на об'єкті; за результатами обстеження об'єкта здійснити локалізацію забруднення грунтів та грунтових вод нафтопродуктами, не допустити поширення забруднення і, як наслідок, погіршення екологічного стану навколишнього природного середовища на об'єкті.

Пунктом 2.1. договору, встановлено, що роботи виконуються на підставі Земельного, Водного кодексів України, Закону України «Про охорону навколишнього середовища», розпорядження Кабінету Міністрів України №595-р від 10.08.1994 року «Про прискорення виконання заходів, щодо поліпшення екологічного стану навколишнього середовища».

Згідно п. 3.1. договору, виконавець бере на себе зобов'язання під час проведення робіт неухильно дотримуватись вимог нормативно-правових актів України стосовно охорони навколишнього природного середовища; у випадку встановлення державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища факту порушення виконавцем на об'єкті природоохоронного законодавства відшкодувати за свій рахунок збитки завдані довкіллю на території об'єкта, та на вимогу замовника не пізніше ніж протягом трьох діб припинити виконання робіт та залишити військову частину.

Договір набирає чинності з дати його підписання обома сторонами та діє до повного виконання робіт, передбачених календарним планом (п. п. 6.1., 7.1. договору).

15.04.2014 року Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів, щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами квартирно-експлуатаційним відділом міста Дніпропетровськ.

За результатами перевірки було складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами від 15.04.2014 року, відповідно до якого було встановлено, що відповідачем здійснено забруднення земель нафтопродуктами, що є порушенням ст. 35 Закону України «Про охорону земель» та ст. 91 Земельного кодексу України, а також відповідачем не надано звіт, щодо виконання робіт за календарним планом, що є порушенням ст. 202 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».

Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 15.04.2014 року відповідачем в судовому порядку до подачі прокурором позову до суду оскаржені не були, скарги на дії державних інспекторів з охорони навколишнього природоохоронного середовища під час перевірок до Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області не надходили.

У зв'язку із наведеним заступник військового прокурора Дніпропетровського гарнізону Південного регіону України в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області звернувся до суду з даним позовом про стягнення з відповідача збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства.

Слід зазначити, що державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим місцеві ради та виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України; державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та інші державні органи, до компетенції яких законами України віднесено здійснення зазначених функцій як це передбачено частинами 2, 3 статті 16 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25 червня 1991 року № 1264-XII.

Згідно зі статтею 202 Закону України «Про охорону навколишнього середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про екологічну та радіаційну безпеку; про використання та охорону земель; про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; про охорону атмосферного повітря; про охорону, захист, використання та відтворення лісів; про охорону, утримання і використання зелених насаджень; про використання, охорону і відтворення рослинного світу; про охорону, раціональне використання та відтворення тваринного світу; щодо дотримання правил створення, поповнення, зберігання, використання та державного обліку зоологічних, ботанічних колекцій і торгівлі ними; під час ведення мисливського господарства та здійснення полювання; про збереження об'єктів рослинного та тваринного світу, занесених до Червоної та Зеленої книг України, формування, збереження і використання екологічної мережі; про природно-заповідний фонд; про охорону, використання і відтворення риби та інших водних живих ресурсів; у сфері хімічних джерел струму в частині забезпечення екологічної безпеки виробництва хімічних джерел струму та утилізації відпрацьованих хімічних джерел струму, ведення обліку обсягів накопичення відпрацьованих хімічних джерел струму та передачі їх на утилізацію; щодо дотримання вимог реєстрації в суднових документах операцій із шкідливими речовинами та сумішами; про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов; про біологічну та генетичну безпеку щодо біологічних об'єктів природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі; вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.

Відповідно до ст. 45 Закону України «Про охорону земель», господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад установлені граничнодопустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.

Згідно з ст. 91 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок зобов'язані: забезпечувати використання їх за цільовим призначенням; додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; своєчасно сплачувати земельний податок; не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі; своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом; дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон; зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем; за свій рахунок привести земельну ділянку у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком здійснення такої зміни не власником земельної ділянки, коли приведення у попередній стан здійснюється за рахунок особи, яка незаконно змінила рельєф.

Відповідно до ст. 91 Закону України «Про охорону земель» власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі на основі застосування екологобезпечних технологій обробітку і техніки, здійснення інших заходів, які зменшують негативний вплив на ґрунти, запобігають безповоротній втраті гумусу, поживних елементів тощо; дотримуватися стандартів, нормативів при здійсненні протиерозійних, агротехнічних, агрохімічних, меліоративних та інших заходів, пов'язаних з охороною земель, збереженням і підвищенням родючості ґрунтів; надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування відомості про застосування пестицидів та агрохімікатів; сприяти систематичному проведенню вишукувальних, обстежувальних, розвідувальних робіт за станом земель, динамікою родючості ґрунтів; своєчасно інформувати відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щодо стану, деградації та забруднення земельних ділянок; забезпечувати додержання встановленого законодавством України режиму використання земель, що підлягають особливій охороні; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям; уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

Частиною 1 статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів; підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України (пункт «з» частини 2 та частина 4 статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).

Сума збитків, заподіяних державі порушенням законодавства про охорону земель, внаслідок забруднення грунту на земельних ділянках загальною площею 91,89 м2, що знаходяться на території колишньої військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , згідно розрахунку позивача, проведеного у відповідності до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Мінприроди України від 04.04.2007 року №149 становить 39 681,78 грн.

В частині 1 статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Згідно ч 1. ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до пункту 1.6 роз'яснення президії Вищого господарського суду України від 27 червня 2001 року № 02-5/744 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища», вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника (стаття 1166 Цивільного кодексу України).

Приписами статті 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

З урахуванням вищевказаного та оскільки відповідач належними доказами позовні вимоги не спростував, доказів сплати суми збитків суду не надав, тому позовні вимоги про стягнення з відповідача збитків у сумі 39 681,78 грн. є законними та обґрунтованими, а отже підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України, з відповідача підлягають стягненню в доход державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 827,00 грн.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з підприємства «Миротворець» Білоцерківської міської громадської організації «Громадська єдність» (09117, Київська обл., м. Біла церква, вул. Зелена, буд. 30, кв. 83, код 35615488) на користь Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області 49010, м. Дніпропетровськ, вул. Лабораторна, 69, код 37988899) 39 681 (тридцять дев'ять тисяч шістсот вісімдесят одну) грн. 78 коп. збитків.

Стягнути з підприємства «Миротворець» Білоцерківської міської громадської організації «Громадська єдність» (09117, Київська обл., м. Біла церква, вул. Зелена, буд. 30, кв. 83, код 35615488) в доход державного бюджету України 1 827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп. судового збору.

Після вступу рішення в законну силу видати накази.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог ст. 85 ГПК України.

Повне рішення складено: 26.05.2015 р.

Суддя Т.Д. Лилак