Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
"20" травня 2015 р. № 820/123/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонов М.О.
за участю секретаря судового засідання Шевченко А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Відділу Держземагенства в Дергачівському районі Харківської області, треті особи - Головне управління Держземагенства у Харківській області, ОСОБА_2, Реєстраційна служба Дергачівського районного управління юстиції, прокуратура Дергачівського району Харківської області
про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії ,
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділу Держземагенства в Дергачівському районі Харківської області, в якому просить суд визнати незаконність дій начальника відділу Дерземагенства у Дергачівському районі Харківської області С.В. Халіна про відмову у видачі власнику земельної ділянки ОСОБА_1 Витягу з Дергачівського земельного кадастру (далі ДЗК) на земельну ділянку, (кадастровий номер НОМЕР_1) з ДЗК засобів Національної системи (НКС).
Визнати недостовірною інформацією яка міститься у листа за № 2018-31-03-3630/0-14 від 03.12.2014 р. Відділа Дерземагенства у Дергачівському районі Харківської області стосовно земельної ділянки , (кадастровий номер НОМЕР_1) ОСОБА_1.
Зобов'язати Відділ Дерземагенства у Дергачівському районі Харківської області видати Витяг з Дергачівського земельного кадастру на земельної ділянки , (кадастровий номер НОМЕР_1) власнику земельної ділянки ОСОБА_1 по заяві ОСОБА_2 від 26 листопада 2014 р.
В обґрунтування позову зазначено, що незаконними діями порушуючи ч.1, 2, ст. 154 Земельного Кодексу України начальник Відділу Дерземагенства у Дергачівському районі Харківської області СВ. Халін було порушені права та законні інтереси власника земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) ОСОБА_1 в розумінні ст.ст. 317 , 319 , 373 ЦК України, оскільки 26 листопада 2014 року від імені власника земельної ділянки за довіреністю ОСОБА_2 на праві Державного акту, серії НОМЕР_2 виданого від 16 лютого 2009 року на підставі Рішення 37 сесії 5 скликання Солоніцівської селищної Дергачівського району Харківської області від 25 листопада 2008 pоку № 31, (кадастровий номер НОМЕР_1) звернулась з заявою за адміністративною дугою до Відділу Дерземагенства у Дергачівському районі Харківської області в отриманні Витягу з Дергачівського земельного кадастру на дану земельну ділянку про надання відомостей з ДЗК засобів Національної системи (НКС).
При цьому заявник ОСОБА_2 діючи за довіреністю в інтересах власника земельної ділянки ОСОБА_1 сплатила за адміністративну послугу Відділу Дерземагенства у Дергачівському районі Харківської області, та надала нотаріально оформлені документи по перечню необхідних для отримання цієї адміністративної послуги .
03.12.2014 року заявник ОСОБА_2 прибула до Відділу Дерземагенства у Дергачівському районі Харківської області для отримання Витягу з Дергачівського земельного кадастру на земельну ділянку, ( кадастровий номер НОМЕР_1 ) ураховуючи ч. 2, ст.ст. 7, 38 ЗУ « Про Державний земельний кадастр», однак замість Витягу з Дергачівського земельного кадастру на земельну ділянку заявнику ОСОБА_2 вручили листа за № 2018-31-03-3630/0-14 від 03.12.2014 р. який підписаний начальником відділу Дерземагенства у Дергачівському районі Харківської області Халіним С.В., у даному документі містить у собі недостовірну інформацією про приватну земельну ділянку ( кадастровий номер НОМЕР_1 ) ОСОБА_1
Таким чином начальником відділу Дерземагеиства у Дергачівському районі Харківської області Халіним С.В. при готуванні та складанні, видачі листа за № 2018-31-03-3630/0-14 від 03.12.2014 року заявнику ОСОБА_2 порушено ч.2 ст. 158 Земельного Кодексу України.
Представник позивача в судове засідання з'явився просив суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання з'явився, проти задоволення позову заперечував.
Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання з'явилась, позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити.
Третя особа ОСОБА_4 в судове засідання з'явився, проти задоволення позовних вимог заперечував.
Представник прокуратури Дергачівського району Харківської області в судове засідання з'явився та проти задоволення позову заперечував.
Судом встановлено, що 26 листопада 2014 р. від імені власника земельної ділянки за довіреністю ОСОБА_2 на праві Державного акту, серії НОМЕР_2 виданого від 16 лютого 2009 р. на підставі Рішення 37 сесії 5 скликання Солоніцівської селищної Дергачівського району Харківської області від 25 листопада 2008 p. № 31, (кадастровий номер НОМЕР_1) звернулась з заявою до Відділу Дерземагенства у Дергачівському районі Харківської області для отриманні Витягу з Дергачівського земельного кадастру (далі ДЗК ) на дану земельну ділянку про надання відомостей з ДЗК засобів Національної системи (НКС).
При цьому заявник ОСОБА_2 діючи за довіреністю в інтересах власника земельної ділянки ОСОБА_1 сплатила за адміністративну послугу Відділу Дерземагенства у Дергачівському районі Харківської області, та надала нотаріально оформлені документи по перечню необхідних для отримання цієї адміністративної послуги .
03.12.2014 року листом за № 2018-31-03-3630/0-14 за підписом начальником відділу Дерземагенства у Дергачівському районі Харківської області С.В. Халіна позивачу була надана відповідь яким повідомлялось, що за результатами перевірки встановлено, що земельна ділянка за вказаними у файлі координатами розташована за межами с. Сіряки, на землях категорії лісогосподарського призначення, що перебувають в користування іншої юридичної особи, і не може використовуватися для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, як вказано в наданому обмінному файлі та запропоновано звернутись до землевпорядної організації для уточнення та виправлення координат земельної ділянки та повторного надання його до Відділу разом із заявою на отримання Витягу з ДЗК.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.
Згідно положень ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Аналізуючи вище зазначені положення суд приходить до висновку, що підставою для зверхня з позовом є винесення суб'єктом владних повноважень рішення, вчинення дії або бездіяльність у сфері публічно-правових відносин які порушують справа, свободи та інтереси фізичної або юридичної особи.
Законом України «Про Державний земельний кадастр» запроваджений спеціальний суб'єкт, яким здійснюється внесення відомостей до Державного земельного кадастру та надання таких відомостей - державного кадастрового реєстратора. Відповідно до вимог ст. 9 вказаного Закону та п. 9 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надання відмови у їх внесенні є виключною компетенцією державного кадастрового реєстратора за місцем розташування земельної ділянки.
Статтями 6, 7 Закону визначено, що державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об'єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора, пов'язану із здійсненням державної реєстрації земельних ділянок, забороняється. Згідно з п. 5 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, державний кадастровий реєстратор має також посвідчення Державного кадастрового реєстратора і власну печатку, форми та опис яких визначаються Мінагрополітики.
Виходячи з аналізу вище зазначеної норми суд приходить до висновку, що суб'єктом владних управлінських функцій в сфері внесення відомостей до Державного земельного кадастру та надання витягів з нього є державний кадастровий реєстратор за місцем розташування земельної ділянки.
Відповідно до п.п. 162, 168 вказаного Порядку відомості Державного земельного кадастру надаються державними кадастровими реєстраторами у формі: 1) витягу з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру; 2) довідки, що містить узагальнену інформацію про землі (території), за формою згідно з додатком 41; 3) викопіювання з кадастрової карти (плану) та іншої картографічної документації Державного земельного кадастру.
Відмова у наданні відомостей з Державного земельного кадастру надається у формі повідомлення у разі, коли:
1) у Державному земельному кадастрі відсутні запитувані відомості;
2) із заявою про надання відомостей з Державного земельного кадастру звернулася неналежна особа;
3) документи подані не в повному обсязі та/або не відповідають вимогам, встановленим законом. Повідомлення про відмову у наданні відомостей надається за формою згідно з додатком 43.
Суд аналізуючи зміст листа начальникам відділу Держземагентства в Дергачів ському районі Харківської області зазначає, що він не відповідає визначеній законодавством формі «Повідомлення про відмову у наданні відомостей з Державного земельного кадастру», а отже не є рішенням суб'єкту владних повноважень в розумінні Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 та КАС України, а отже не можу бути оскаржений в адміністративному порядку оскільки зазначений лист містить у собі лише інформаційну інформацію та не містить рішення державного кадастрового реєстратора відносно заяви позивача яке тягне за собою якісь негативні наслідки для позивача.
Щодо вимоги позивача, щодо визнання недостовірною інформацією яка міститься у листа за № 2018-31-03-3630/0-14 від 03.12.2014 р. Відділа Дерземагенства у Дергачівському районі Харківської області стосовно земельної ділянки, (кадастровий номер НОМЕР_1) ОСОБА_1 то в цій частині позов не підлягає задоволенню, оскільки як вже зазначалось судом вище, згідно положень ст. 2 КАС України предмет судового розгляду в адміністративному суді є виключно оскарження рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, спори щодо визнання недостовірною інформації яка міститься у листі не є спорами адміністративної юрисдикції.
Щодо позовних вимог визнання незаконність дій начальника відділу Дерземагенства у Дергачівському районі Харківської області С.В. Халіна про відмову у видачі власнику земельної ділянки ОСОБА_1 Витягу з Дергачівського земельного кадастру (далі ДЗК) на земельну ділянку, (кадастровий номер НОМЕР_1) з ДЗК засобів Національної системи (НКС) то в цій частині позов не підлягає задоволенню, оскільки як зазначалось судом вище, виключним повноваженням для видачи витягу з Дергачівського земельного кадастру на земельні ділянки наділений державний кадастровий реєстратор, а начальник відділу Держземагентства у Дергачівському районі Харківської області С.В. Халін не має таких повноважень.
Щодо позовної вимоги позивача, а саме: зобов'язати Відділ Дерземагенства у Дергачівському районі Харківської області видати Витяг з Дергачівського земельного кадастру на земельної ділянки , (кадастровий номер НОМЕР_1) власнику земельної ділянки ОСОБА_1 по заяві ОСОБА_2 від 26 листопада 2014 р. то в цій частині позов не підлягає задоволенню, оскільки як було встановлено судом вище, позивачу згідно з положеннями Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 не було відмовлено та нею не отримано рішення державного кадастрового реєстратора у вигляді повідомлення про відмову у видачи витягу, а лише отримано лист роз'яснювального характеру.
Крім того суд зазначає, що згідно інформації прокуратури Дергачіського району Харківської області щодо наявності у ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку, щодо якої остання бажає отримати Витяг з ДЗК, яке оформлене державним актом на право власності на землю, то у провадженні Дергачівського районного суду перебуває справа за позовом прокуратури району про визнання недійсним та скасування цього державного акту, витребування земельної ділянки.
Документи, що стали підставою видачі ОСОБА_1 зазначеного державного акту на право власності на землю, на чинність яких посилається позивач, видані колишнім начальником Управління Держкомзему в Дергачівському районі Харківської області, який на цей час перебуває у розшуку в кримінальному провадженні від 05.05.2014 № 42014220280000016 за ч. 2 ст. 364 КК України за фактом зловживання владою або службовим становищем посадовими особами управління Держкомзему у Дергачівському районі та відділу містобудування і архітектури Дергачівської РДА при передачі земельних ділянок на території Солоницівської селищної ради у власність громадянам, у тому числі ОСОБА_1
Крім того, відповідно до наявних земельно-облікових даних у відділі Держземагентства в Дергачівському районі Харківської області земельна ділянка, передана у власність ОСОБА_1, на підставі проекту формування території Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області, виготовленого Харківським філіалом Українського науково-вишукувального інституту «Укрнііземпроект» у 1992, відноситься до земель лісогосподарського призначення та розташована на території земель, які перебувають у користуванні Данилівського дослідного держлісгоспу на підставі матеріалів лісовпорядкування, які згідно з п. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками є документами, що підтверджують право на раніше надані землі.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу Держземагенства в Дергачівському районі Харківської області, треті особи - Головне управління Держземагенства у Харківській області, ОСОБА_2, Реєстраційна служба Дергачівського районного управління юстиції, прокуратура Дергачівського району Харківської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 25 травня 2015 року.
Суддя Спірідонов М.О.