Справа №2а/1770/4219/2011
17 липня 2014 р.м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Щербакова В. В. (головуючий), суддів Зозулі Д. П., Махаринця Д. Є., за участю секретаря судового засідання Рибачок С.С. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
заявник: не з'явився,
відповідача (боржника) - Міністерства надзвичайних ситуацій України: представник не з'явився,
відповідачів - Головного Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Київської облдержадміністрації: представник не з'явився,
розглянувши заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства надзвичайних ситуацій України, Головного управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Київської облдержадміністрації про визнання протиправною відмови про відмову у виділенні коштів для забезпечення житлом та зобов'язання вчинення певних дій
26.01.2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Головного Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від Чорнобильської катастрофи Київської облдержадміністрації про визнання протиправною відмову у виділенні коштів для забезпечення житлом та зобов'язання вчинення певних дій.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12 липня 2012 року, позов задоволено частково. Визнано неправомірною бездіяльність Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи щодо незабезпечення житлом та зобов'язано Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи перерахувати цільовим призначенням кошти на рахунок Київської обласної державної адміністрації для придбання житла ОСОБА_1 як вдові ОСОБА_2 з підстав, що передбачені п. 10 ч.1 ст.20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та потребують особливого догляду". В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
На виконання зазначеної постанови 11 вересня 2012р. виданий виконавчий лист.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 29.10.2012 року замінено у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа Рівненського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2012 року у справі №2а/1770/4219/2011 боржника - Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи його правонаступником - Міністерством надзвичайних ситуацій України.
07.07.2014 року ОСОБА_1 до суду подала заяву про заміну сторони виконавчого провадження, а саме - Міністерства надзвичайних ситуацій України на Міністерство соціальної політики України.
Позивач (стягувач) заявив клопотання про вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження за його відсутності.
Представники Міністерства надзвичайних ситуацій України та Головного управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Київської облдержадміністрації в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи були належним чином повідомлені.
Відповідно до ч. 2 ст. 264 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, що звернулися з поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
За таких обставин, розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження можливий за відсутності осіб, які беруть участь у справі.
Згідно з ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд прийшов до висновку, що заява ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження належить до задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України (з урахуванням тих обставин, що постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 24.04.2014 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 02.07.2014 року, визнано протиправною та скасовано постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 18.03.2014 року про закінчення виконавчого провадження №38604679 з виконання виконавчого листа Рівненського окружного адміністративного суду від 11.09.2012 року) знаходиться виконавчий лист по адміністративній справі №2а/1770/4219/2011, виданий 11 вересня 2012 року Рівненським окружним адміністративним судом, про зобов'язання Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи перерахувати цільовим призначенням кошти на рахунок Київської обласної державної адміністрації для придбання житла ОСОБА_1 як вдові ОСОБА_2, з підстав, що передбачені п.10 ч.1 ст.20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та потребують особливого догляду".
Як вже зазначалося вище по тексту, ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2012 року замінено у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа Рівненського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2012 року у справі №2а/1770/4219/2011 боржника - Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи його правонаступником - Міністерством надзвичайних ситуацій України.
Відповідно до частини 1 статті 264 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Процесуальним правонаступництвом є заміна у справі сторони у разі переходу повноважень (для суб'єкта владних повноважень), прав і обов'язків від однієї особи до іншої (правонаступника) у відносинах щодо яких виник спір.
Як вбачається з матеріалів справи, актом прийняття-передачі повноважень від 25.02.2014 року, затвердженим уповноваженими особами Міністерства надзвичайних ситуацій України та Міністерства соціальної політики України, Міністерство надзвичайних ситуацій України передало, а Міністерство соціальної політики України прийняло дебіторську та кредиторську заборгованість за бюджетною програмою "Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у сумах 42821179,21 грн. та 51087183,09 грн. відповідно.
Аналізуючи викладене та враховуючи факт наявності переходу повноважень від Міністерства надзвичайних ситуацій України до Міністерством соціальної політики України у відносинах щодо яких виник спір, суд приходить до висновку про наявність підстав для процесуального правонаступництва, та, як наслідок, - заміни сторони виконавчого провадження.
За наведених обставин, заява ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження є обґрунтованою та такою, що належать до задоволення.
Керуючись ст. ст. 41, 160, 165, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.
Замінити у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа Рівненського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2012 року у справі №2а/1770/4219/2011 боржника - Міністерство надзвичайних ситуацій України його правонаступником - Міністерством соціальної політики України.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Головуючий суддя Щербаков В. В.
Судді Зозуля Д. П.
Махаринець Д. Є.