Справа №242/1761/15-п
Провадження №3/242/148/15
22 травня 2015 року суддя Селидівського міського суду Донецької області Пирогова Л.В. розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Віділення ДАІ Селидівського МВ (з обслуговування міст Селидове і Новогродівка) ГУМВС України в Донецької області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця II від. св/радгоспа Меркенського р-ну Джамбульської області, громадянина України, пенсіонера, проживає і зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,-
- за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
ОСОБА_1 30.04.2015 року о 07 годині 50 хвилини по вул. Черняховського в м. Селидове Донецької області, керував транспортним засобом мото Super Ligut д.н АН 9992 АА з явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота). Від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп,яніння відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР України.
У судовому засіданні ОСОБА_1 заперечував факт вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.
Суд звертає увагу на те, що в матеріалах справи присутні всі об'єктивні докази на підтвердження обставин вчинення ОСОБА_1 інкримінованого правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Так, згідно п. п. 3, 8 «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 та п. 1.6, 1.7 відповідної Інструкції затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ та Міністерства охорони здоров'я України від 09.09.2009 року № 400/666, огляд на стан сп'яніння проводиться уповноваженою особою Державтоінспекції на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Державтостандартом, і тільки у випадку відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, огляд на стан сп'яніння проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на проведення такого огляду.
Відповідно до цих же нормативних актів, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я уповноважена особа Державтоінспекції складає протокол про адміністративне правопорушення в присутності двох свідків.
Відповідно ст. 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного сп'яніння проводиться з використанням спеціальних технічних засобів працівником міліції у присутності двох свідків.
Як вбачається із матеріалів справи, протоколу про адміністративне правопорушення, та пояснень свідків, ОСОБА_1, на вимогу працівника міліції пройти медичний огляд з використанням спеціального технічного засобу на місці скоєння правопорушення, в присутності двох свідків відмовився, що відповідає вищенаведеним вимогам КУпАП та нормативних актів, ст. 251 КУпАП і є доказами вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно п. 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду (затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року, № 1103) у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я уповноважена особа Державтоінспекції в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
З пояснень свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вбачається, що в їх присутності водій ОСОБА_1 на вимогу працівника міліції відмовився пройти огляд на стан алкогольного сп,яніння з використанням спеціального технічного засобу - Драгер.
Суд вважає встановленим і доведеним винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, що у відповідності до вимог ст.ст. 251-252 КУпАП є підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
У відповідності до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення суд враховує: характер вчиненого правопорушення, особу порушника, який раніше не притягувався до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП, є пенсіонером, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Виходячи з наведеного, суд вважає необхідним накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 4 Закону України про «Судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника справляється судовий збір у розмірі 0,03 розміру мінімальної заробітної плати.
На підставі зі ст. 40-1 КУпАП суд вважає за необхідне стягнути судовий збір з ОСОБА_1
Керуючись ст.ст. 33, ст. 40-1, 130 ч.1, 280, 283 КУпАП, -
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (паспорт серії ВК № 554676 від 04.14.2008 р.), визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу у сумі 3400 (три тисячі чотириста) грн.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (паспорт серії ВК № 554676 від 04.14.2008 р.), судовий збір на користь держави в розмірі 36 (тридцять шість) грн. 54 коп. на р/р 31215206700070, код отримувача ЄДРПОУ 37791274, МФО 834016, код бюджетної класифікації 22030001 «Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)», код за ЄДРПОУ суду 02895751, символ звітності банку 206 в ГУ ДКСУ в Донецькій області.
Скарга на постанову суду до суду апеляційної інстанції може бути подано через Селидівський міський суд Донецької області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя