Постанова від 22.05.2015 по справі 233/2214/15-а

233 № 233/2214/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2015 року м. Костянтинівка

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі головуючого судді Леміщенко О.О., при секретарі Войтюк О.О., за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача Дністренко О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав заявлені позовні вимоги та суду пояснив заявлені позовні вимоги та суду пояснив, що 14.04.2014 року йому був наданий статус інваліда ІІ групи, після чого він подав всі необхідні документи для оформлення пенсії до УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області. Він в період з 1997 року по 2013 рік працював в органах внутрішніх справ України і, тому що співробітники ОВС не вносяться до загальної бази персоніфікації, УПФУ були направлені відповідні запити до місць його роботи - до ГУМВС України в Донецькій області, УМВС України на Донецькій залізниці та до Костянтинівського МВ ГУМВС України в Донецькій області. Довідки були отримані і його була призначена пенсія. У березні 2015 року він дізнався, що у наданих ОВС довідках не в повному обсязі відображені його доходи: не зазначені виплата грошових коштів за невикористану відпустку, разові щорічні матеріальні допомоги та разові премії за сумлінну службу, оскільки УПФУ в своїх листах не запитувало таку інформацію, тобто вважає, що запити працівниками відповідача були складені неправильно. 02.04.2015 року він письмово звернувся до УПФУ з вимогою направити додаткові запити до ОВС, однак 24.04.2015 року отримав відмову через те, що УПФУ не ставить під сумнів попередні довідки. Вважає, що відповідач такими своїми діями порушив його право на отримання належної пенсії, оскільки за його розрахунками, після проведення перерахунку за новими довідками, його пенсія збільшилась би приблизно на 500 грн. Сам він не бажає направляти запити, оскільки вважає це обов'язком відповідача. Просив визнати дії відповідача в частині вимови в направленні повторних запитів неправомірними та зобов'язати направити запити до ГУМВС України в Донецькій області, УМВС України на Донецькій залізниці та до Костянтинівського МВ ГУМВС України в Донецькій області з метою отримання даних щодо виплати йому грошових коштів за невикористану відпустку, разових щорічних матеріальних допомога та разових премій за сумлінну службу.

Представник відповідача Дністренко О.О., яка діє на підставі довіреності від 20.05.2015 року, в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, надала письмові заперечення та пояснила, що ОСОБА_1 звернувся до УПФУ із заявою про призначення пенсії 17.04.2014 року і при призначенні йому пенсії працівниками УПФУ були проведені всі необхідні перевірки і витребувані необхідні довідки, і відомості, викладені в отриманих документах, не викликають сумніву, тому відсутні підстави для направлення повторних запитів. Також пояснила, що в тому разі, якщо позивачем будуть надані до УПФУ нові документи, працівниками УПФУ будуть проведені відповідні перевірки і, за наявності законних підстав, буде проведено перерахунок його пенсії з дня призначення.

Вислухавши позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги не ґрунтуються на законі.

Так, в судовому засіданні встановлено і не оспорювалося сторонами, що позивач ОСОБА_1 з 17.04.2015 року перебуває на обліку в УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області та отримує пенсію по інвалідності.

При призначенні пенсії ОСОБА_1 для визначення її розміру УПФУ були направлені запити за місцем проходження ним служби до наступних органів:

- до Національної Академії Внутрішніх справ України 06.05.2014 року за № 5119/09/08-17;

- до УМВС України на Донецькій залізній дорозі 06.05.2014 року за № 5115/09/08-17;

- до ГУМВС України в Донецькій області 06.050.2014 року за № 5110/09/08-17;

- до Костянтинівського МВ (з обслуговування м. Костянтинівна та Костянтинівського району) ГУ МВС України в Донецькій області 06.05.2014 року за № 5109/09/08-17.

УПФУ були отримані наступні відповіді:

- 23.05.2014 року довідка про заробітну плату за період проходження служби з 01.05.2007 року по 31.01.2012 року в ГУ МВС України в Донецькій області;

- 23.05.2014 року довідка про заробітну за період проходження служби з 01.05.2001 року по 31.05.2007 року та з01.01.2012 року по 31.03.2013 року в Костянтинівському МВ (з обслуговування м. Костянтинівна та Костянтинівського району) ГУМВС України в Донецькій області;

- 18.06.2014 року довідка про заробітну плату за період проходження служби з 01.08.1997 року по 31.07.2001 року в Національній академії Внутрішніх справ України;

- 03.06.2014 року довідка про заробітну плату за період проходження служби з 01.03.2013 року по 30.04.2013 року в УМВС України на Донецькій залізниці.

18.08.2014 року за № 9282/04/08-17 до УПФУ в Солом'янському районі м. Києва було направлено запит про проведення зустрічної перевірки по факту нарахування сум заробітної плати па ОСОБА_1 за період роботи (навчання) у Національній академії внутрішніх справ України з 15.08.1997 року по 30.07.2001 року. 25.09.2014 року отримано відповідь, про те що перевірки здійснюються з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявою суб'єкта господарювання щодо перевірки.

06.10.2014 року за № 11824/05/08-12 УПФУ знову було направлено запит до Національної академії Внутрішніх справ України про надання уточнюючої інформації про розмір фактично нарахованого грошового утримання (з розшифруванням усіх видів нарахувань та доплат), так як заявник не згоден з сумами грошового утримання і вважає, що вказані суми занижені.

04.12.2014 року отримано довідку про заробітну плату з розшифруванням усіх видів нарахувань та доплат за період роботи з 01.08.1997 року по 31.07.2001 року в Національній академії Внутрішніх справ України.

08.01.2015 року УПФУ знову було направлено запит до Національної академії внутрішніх справ про падання копії розрахункових карток на ОСОБА_1, 10.03.2015 року отримано відповідь , в якій було рекомендовано звернутися до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо проведення перевірки з даного питання.

23.04.2015 року УПФУ було отримано акт позапланової перевірки довідки про заробітну плату від УПФУ України в Солом'янському районі м. Києва а якому відображено, що перевіркою достовірності видачі довідки про заробітну плату виданої на ОСОБА_1 порушень не виявлено.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок) в редакції, станом на день звернення позивача ОСОБА_1 до відповідача із заявою про призначення пенсії, тобто на 17.04.2014 року:

- при прийманні документів орган, що призначає пенсію: а) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів; в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження. Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі; г) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 6), копія якої зберігається у пенсійній справі. (п. 38);

- право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. (п. 43);

- при прийманні документів щодо виплати пенсії орган, що призначає пенсії, здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів, знімає ксерокопії з відповідних документів. Не пізніше 10 днів після надходження всіх необхідних документів для виплати пенсії орган, що призначає пенсію, повинен їх розглянути та прийняти відповідне рішення, яке оформлюється розпорядженням. Надані документи та заява зберігаються в пенсійній справі (п. 46).

Таким чином, заява позивача ОСОБА_1 від 17.04.2014 року про призначення пенсії була розглянута УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області відповідно до вимог діючого на той час законодавства, рішення УПФУ в частині розміру призначеної пенсії позивачем не було оскаржене.

Позивач ОСОБА_1 02.04.2015 року звернувся до відповідача із заявою про направлення запитів щодо отримання відомостей про нарахування по заробітній платі, які не увійшли у попередні довідки, і листом від 09.04.2015 року за №5254/04/08-17 йому в цьому було відмовлено через відсутність сумнівів у відомостях, викладених в отриманих раніше довідках.

Відповідно до Порядку, в редакції станом на день звернення позивача ОСОБА_1 із заявою про направлення повторних запитів щодо отримання відомостей про нарахування по заробітній платі, які не увійшли у попередні довідки, тобто на 02.04.2015 року:

- заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії (п. 1.5);

- до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу (п. 2.7);

- орган, що призначає пенсію, надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення (п. 3.3).

- орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів (п. 4.1).

Враховуючи те, що позивач ОСОБА_1 не позбавлений можливості самостійно отримати необхідні для перерахунку розміру пенсії документи, і ним не доведено неможливість отримання таких документів, а також те, що до теперішнього часу він взагалі не звертався до відповідача - УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області із заявою про перерахунок розміру пенсії, суд вважає, що у відповідача не виник обов'язок по витребуванню певних документів, а також по перевірці правильності визначення розміру пенсії позивача в зв'язку з відсутністю сумнівів у правомірності раніше прийнятого рішення.

Враховуючи викладене, проаналізувавши всі докази в сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними, а тому такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 6, 11, 14, 70-72, 86, 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя