Ухвала від 20.05.2015 по справі 805/646/15-а

Головуючий у 1 інстанції - Давиденко Т.В.

Суддя-доповідач - Міронова Галина Михайлівна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2015 року справа №805/646/15-а

Д

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В., секретаря судового засідання Коханюк А.Р., за участі представників сторін ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області, Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 квітня 2015 року у справі № 805/646/15-а за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області, Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправними дій, визнання не чинним та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 18.02.2015 року звернувся до суду з даним позовом, який в подальшому було уточнено, до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області, Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області. Просив суд: скасувати рішення Державної фіскальної служби України від 29.01.2015 року № 1674/6/99-99-10-01-07-15 про результати розгляду скарги; скасувати рішення ГУ Державної фіскальної служби України у Донецькій області від 04.12.2014 року № 246/10/05-99-10-03 в частині залишення рішення Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 09.10.2014 року № 211/17-02-0008941702 без змін, а скарги Костянтинівського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства від 23.10.2014 року № 1496/03 - без задоволення; визнати протиправними дії Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області щодо надання Комунальному підприємству «Компанія «Вода Донбасу» в особі Костянтинівського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства рішення від 09.10.2014 року № 211/17-02-0008941702 про застосування штрафних санкцій в розмірі 20475 грн. 20 коп. та нарахування пені в сумі 6838 грн. 34 коп. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску; визнати нечинним та скасувати рішення Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області рішення від 09.10.2014 року № 211/17-02-0008941702 про застосування до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Костянтинівського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства штрафних санкцій та нарахування пені.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 02 квітня 2015 року у справі № 805/646/15-а адміністративний позов задоволений повністю.

Рішення Державної фіскальної служби України від 29.01.2015 року № 1674/6/99-99-10-01-07-15 про результати розгляду скарги Костянтинівського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» - скасовано.

Рішення Головного Управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області від 04.12.2014 року № 246/10/05-99-10-03 в частині залишення рішення Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 09.10.2014 року № 211/17- 02 - 0008941702 без змін, а скарги Костянтинівського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства від 23.10.2014 року № 1496/03 - без задоволення - скасовано.

Дії Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області щодо надання Комунальному підприємству «Компанія «Вода Донбасу» в особі Костянтинівського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства рішення від 09.10.2014 року № 211/17-02-0008941702 про застосування штрафних санкцій в розмірі 20475 грн. 20 коп. та нарахування пені в сумі 6838 грн. 34 коп. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску - визнано протиправними.

Рішення Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 09.10.2014 року № 211/17-02-0008941702 про застосування до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Костянтинівського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства штрафних санкцій в розмірі 20475 грн. 20 коп. та нарахування пені в сумі 6838 грн. 34 коп. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску - скасовано.

Не погодившись з даною постановою суду першої інстанції, Костянтинівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області та Головне управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області подали апеляційні скарги.

Костянтинівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області в своїй апеляційній скарзі просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимоги в повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги посилається на норми Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення АТО», Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів України від 09.09.2013 року № 455, Розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція» та зазначає, що Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення АТО» не скасовує обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а дає можливість платникам єдиного внеску на період проведення АТО виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.

Головне управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області в своїй апеляційній скарзі просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимоги в повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги посилається на норми ст.ст. 3, 17 Кодексу адміністративного судочинства України та зазначає, що рішення про результати розгляду скарг не можуть породжувати для платника податків правові наслідки. Крім того, головне управління вказує на норми Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення АТО», Розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція» та зазначає, що наявність сертифікату (висновку) Торгово-промислової палати за відсутністю затвердженого переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, не дає змоги застосувати норми Закону № 1669, та не дає підстав для звільнення від сплати єдиного внеску Костянтинівського ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу».

Представник позивача у судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційних скарг відповідачів.

Представники апелянтів підтримали у судовому засіданні доводи своїх апеляційних скарг.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційних скаргах, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено наступне.

КП «Компанія «Вода Донбасу» зареєстроване в якості юридичної особи, включене до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (ЄДРПОУ 00191678), місцезнаходження: 87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. К. Лібкнехта, буд. 177а (а.с. 42).

Костянтинівське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» є відокремленим підрозділом КП «Компанія «Вода Донбасу» без права юридичної особи, ЄДРПОУ 35887472, юридична адреса: 85106, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Анни Ахматової, буд. 5 (а.с. 47 - 50).

09.10.2014 року Костянтинівська ОДПІ винесла рішення № 211/17-02-0008941702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування), яким до Костянтинівського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства застосовано штрафні санкції в розмірі 20475 грн. 20 коп. та нараховано пеню в сумі 6838 грн. 34 коп. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 22.07.2014 року по 26.08.2014 року (а.с. 7).

Рішенням ГУ Державної фіскальної служби України у Донецькій області про результати розгляду скарг від 04.12.2014 року № 246/10/05-99-10-03 рішення Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 09.10.2014 року № 211/17-02-0008941702 залишене без змін, а скарги Костянтинівського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства від 23.10.2014 року № 1496/03 - без задоволення. Вказане рішення обґрунтоване тим, що платник зобов'язаний сплачувати суми єдиного внеску в порядку та строки, передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (а.с. 35 - 36).

Рішенням Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 29.01.2015 року № 1674/6/99-99-10-01-07-15 рішення Костянтинівської ОДПІ від 09.10.2014 року № 211/17-02-0008941702 про застосування до Костянтинівського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства штрафних санкцій в розмірі 20475 грн. 20 коп. та нарахування пені в сумі 6838 грн. 34 коп. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску та рішення ГУ Державної фіскальної служби України у Донецькій області від 04.12.2014 року № 246/10/05-99-10-03 про результати розгляду скарг - залишені без змін. В обґрунтування вказаного рішення зазначено, що дія Розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р зупинена згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р (а.с. 33).

29.10.2015 року Торгово - промисловою палатою України на звернення КП «Компанія «Вода Донбасу» виданий сертифікат (висновок) № 1216 про настання обставин непереборної сили (а.с. 69).

Колегія суддів відзначає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і визначив коло нормативно-правових актів, що регламентують спірні правовідносини.

Пунктом 10 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі Закон № 2464) страхувальники - роботодавці та інші особи відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Відповідно абз.1 п.1 ст. 4 Закону - 2464, платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Статтею 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний:зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п. 1 ч. 2); подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

02.09.2014 року Верховною Радою України було прийнято закон «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який набув чинності 15.10.2014 року (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 1669).

Підпунктом б пункту 8 розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464 було доповнено пунктом 9 3 такого змісту:

"9 3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".

Стаття 2 Закону № 1669 має назву «Мораторій на нарахування пені та штрафів на основну суму заборгованості за кредитними зобов'язаннями» і змістує: «На час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань … також юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.»

Відповідно до ст. 1 Закону № 1669 територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

30.10.2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1053-р, яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р до зазначених пунктів належало м. Костянтинівка Донецької області.

Як вбачається із матеріалів справи позивач на час виникнення спірних правовідносин, (тобто на період липень-серпень 2014 року) був зареєстрований за адресою: 85106, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. П.Ангеліної, буд. 15 та і на теперішній час перебуває на обліку у Костянтинівській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області (а.с.7-13, 24).

З огляду на викладене, встановлено, що положення, передбачені п. 9.3 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо звільнення від виконання обов'язків, визначених статтею 6 цього Закону, поширюються на позивача як платника єдиного внеску, який перебував на території проведення антитерористичної операції.

Колегія суддів вважає безпідставним посилання апелянтів на розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р, яким було зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», оскільки у розпорядженні № 1053-р визначалися населенні пункти, на яких здійснювалася антитерористична операція. Ключовим словом є дієслово «здійснювалася».

Інші розпорядження мали інші назви і визначали інші населенні пункти, але за суттю прийняті в подальшому розпорядження Кабінету Міністрів України не стосувалися тих населених пунктів, в яких раніше здійснювалася антитерористична операція.

Між тим, як вбачається із матеріалів справи, позивач звернувся із заявою до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області 05.11.2015 року про звільнення його від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (а.с. 13).

З сертифікату № 1216 Торгово-промислової палати України (далі - ТПП) вбачається, що навіть 29.102014 року при наданні висновку наявні обставини непереборної сили відповідно до інформації отримуваної, ТПП на постійній основі від Штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України щодо контрольованості територій силами АТО.

Системний аналіз нормативно-правових актів в редакції, що регулювали спірні правовідносини на час їх виникнення, дають колегії суддів підстави вважати, що платники єдиного внеску, які перебувають на обліку у фіскальних органах, і знаходилися на території визначених переліком населених пунктів, де проводилася АТО або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, на цей період звільняються від своїх обов'язків, зокрема щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, подання звітності тощо.

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що Закон № 1669 не скасовує обов'язків, визначених частиною другою ст. 6 Закону № 2464, а надає можливість платникам єдиного внеску на період АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі. І, як наслідок, законодавець звільнив позивача від застосування штрафних санкцій і пені з боку фіскальних органів.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційних скарг та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись ст.ст. 195, 196, п.1 ч.1 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області, Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 квітня 2015 року у справі № 805/646/15-а за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області, Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправними дій, визнання не чинним та скасування рішень - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили до суду касаційної інстанції - Вищого адміністративного суду України, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Повний текст виготовлено 22 травня 2015 року.

Головуючий суддя Г.М. Міронова

Судді Т.Г. Арабей

І.В. Геращенко