12 травня 2015 рокусправа № 808/2915/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дурасової Ю.В.
суддів: Проценко О.А. Туркіної Л.П.
за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.
представника позивача: Корабльова Василя Вікторовича
представника третьої особи: Кулешової Лариси Володимирівни
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Запорізького державного підприємства "Радіоприлад"
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 05 червня 2014 р.
у справі за позовом Запорізького державного підприємства "Радіоприлад"до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Дніпровському регіоні Держенергонагляду Міністерства палива та енергетики України в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Запорізькій області, третя особа без самостійних вимог Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" про визнання неправомірною та скасування постанови, -
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 05 червня 2014 р. у справі № 808/2915/14 у задоволенні адміністративного позову Запорізького державного підприємства "Радіоприлад"до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Дніпровському регіоні Держенергонагляду Міністерства палива та енергетики України в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Запорізькій області третя особа Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" про визнання неправомірною та скасування постанови - відмовлено.
Постанова суду першої інстанції обґрунтована тим, що за приписом позивачу було зазначено здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень законодавства, натомість припис не було виконано, у зв'язку з чим постановою від 22.04.2014 року державним інспектором накладено штраф в розмірі 1700грн.; зазначені дії відповідають нормам законодавства, отже відсутні підстави для висновку про протиправність дій суб'єкта владних повноважень.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем (Запорізьким державним підприємством "Радіоприлад") подано апеляційну скаргу, згідно якої позивач просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції, та винести нову, якою визнати неправомірним та скасувати Постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Запорізькій області № 01/20-02-018 від 22.04.2014 року про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики в розмірі 1700,00(одна тисяча сімсот) гривень. Вважає, що оскаржувана постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. посилається на те, що Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не передбачено проведення позапланового заходу для перевірки виконання суб'єктом господарювання приписів. Для перевірки виконання приписів передбачені лише планові заходи, про що зазначено в ст. 6 вказаного закону, а не позапланові, що було протиправно здійснено відповідачем.
В запереченнях на апеляційну скаргу відповідач просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін. Зазначає, що посилання позивача на те, що постанова від 22.04.2014 року № 01/20-01-018 про накладання штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, прийнята з порушенням чинного законодавства - є безпідставні та доводи ЗДП «Радіоприлад», викладені в апеляційній скарзі такі, що не відповідають нормам чинного законодавства та фактичним обставинам справи. Посилається на норми Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», яким передбачені планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом перевірок. Ухилення або не своєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду тягне накладення штрафу. вважає, що накладення відповідачем штрафу не порушує вимог законодавства про банкрутство.
В запереченнях на апеляційну скаргу третя особа без самостійних вимог просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін. Посилається на норми Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», яким передбачені планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом перевірок. Ухилення або не своєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду тягне накладення штрафу.
Представник позивача у судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції, та винести нову. Надав пояснення аналогічні, викладені в апеляційній скарзі.
Представник третьої особи у судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечив, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін. Надав пояснення аналогічні, викладеним в запереченнях проти апеляційної скарги.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився про час і місце судового засідання повідомлений належним чином.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 14.04.2014 року посадовою особою Інспекції Держенергонагляду проведена позапланова перевірка виконання ЗДП "Радіоприлад" припису від 20.11.2013 року № 01/20-26-068, за результатами якої складено Акт перевірки №01/20-26-012 від 14.04.2014 року.
Відповідно до змісту Акта перевірки при її проведенні встановлено невиконання позивачем вимоги припису №01/20-26-068 від 20.11.2013 року у частині забезпечення електроприймачів І категорії з надійності електропостачання, а саме: очисні споруди, КНС №1, 2, операційні блоки медсанчастини, аварійного та охоронного освітлення, електроенергією від двох незалежних взаємно резервуючи джерел живлення, і перерив їх електропостачання від одного з джерел живлення може були допущений лише на час автоматичного відновлення живлення. Одночасно Інспекцією Держенергонагляду винесено припис №01/20-26-017 від 14.04.2014 із терміном виконання робіт до 14.07.2014, яким позивача зобов'язано виконати ті ж самі вимоги, які були зазначені в приписі №01/20-26-068 від 20.11.2013 року.
У зв'язку з виявленим в ході перевірки невиконанням ЗДП "Радіоприлад" вимог зазначеного припису відповідачем була прийнята постанова №01/20-02-018 від 22.04.2014 року про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики, відповідно до якої на позивача накладено штраф у розмірі 1700,00 грн.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що суд першої інстанції до даних правовідносин правильно застосував норми Закону України "Про електроенергетику" №575/97-ВР від 16.10.1997 (зі змінами та доповненнями), Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V від 05.04.2007, норми Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. №1312, норми Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України від 24 грудня 2004 р. №817.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
В силу ч. 3 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» зазначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Згідно частин 8 статті 7 цього ж закону, припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України "Про електроенергетику" споживачі енергії - це суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.
Згідно з ч. 2, 4 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.
Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Позивач є споживачем електроенергії, оскільки отримує і споживає електричну енергію на підставі договору з ВАТ "Запоріжжяобленерго" від 01.05.1998р. № 99.
У свою чергу, відповідно до ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою.
Порядок накладення НКРЕ, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначений Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. №1312.
Відповідно до п. 4 цього Положення накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право: НКРЕ; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій (п. 5 Положення).
Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Держенергонагляду, та оформляється відповідною постановою (п.п. 7, 8 Положення).
Порядок організації, проведення планових та/або позапланових заходів (обстежень, перевірок, оглядів, інспектувань тощо) енергоустановок суб'єктів господарювання та оформлення їх результатів встановлюється Інструкцією з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України від 24 грудня 2004 р. №817.
Відповідно до п. 3.4.2 Інструкції позапланові перевірки суб'єкта господарювання проводяться з метою перевірки виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду.
За результатами здійснення планового або позапланового заходу (обстеження, перевірки, огляду або інспектування) державний інспектор складає Акт (п. 5.1 Інструкції). На підставі Акта, оформленого за результатами проведеного заходу, видається відповідний розпорядчий документ: припис, розпорядження, подання про невідповідність займаній посаді працівників електротехнічного або теплотехнічного профілю (п. 6.1, 6.2 Інструкції).
Згідно з п.п. 10.1, 10.2 Інструкції контроль за виконанням приписів, розпоряджень та подань є одним з основних обов'язків інспектора Держенергонагляду. Перевірка виконання приписів, розпоряджень та подань є позаплановим заходом і здійснюється інспектором (інспекторами), якому (яким) це доручено. Однією з форм такого контролю є перевірка виконання відповідних вимог приписів, розпоряджень та подань безпосередньо в суб'єкта господарювання.
Відповідно до п.10.5 Інструкції вимоги повинні бути виконані в повному обсязі після закінчення встановленого терміну виконання приписів, розпоряджень та подань. У разі, якщо суб'єкт господарювання не в змозі виконати вимоги, установлені Приписом, Розпорядженням чи Поданням, з причин, які неможливо передбачити заходами щодо їх виконання, керівник суб'єкта господарювання не пізніше ніж за 10 днів до закінчення встановленого терміну виконання відповідного заходу звертається до відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду з метою отримання письмового дозволу на подовження термінів виконання, що оформлюється у довільній формі.
Відповідно до матеріалів справи приписом від 20.11.2013 року № 01/20-26-068 позивачу приписано здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства (ПУЕ (1986), розділ 1, пункт 1.2.18) у строк до 20.04.2014 року.
Натомість, при проведенні позапланової перевірки виконання припису від 20.11.2013 року було встановлено невиконання припису підприємством "Радіоприлад". З заявою щодо отримання дозволу на продовження термінів виконання припису позивач до контролюючого органу не звертався. У зв'язку з невиконанням вказаного припису старшим державним інспектором Драним Романом Віталійовичем було винесено постанову від 22.04.2014 року № 01/20-02-018, якою на позивача накладено штраф у розмірі 1700,00грн.
Таким чином, підстави для визнання дій відповідача щодо проведення позапланової перевірки виконання підприємством "Радіоприлад" припису від 20.11.2013 року № 01/20-26-068 та складання акту перевірки № 01/20-26-067 від 20.11.2013 року неправомірними, а також для визнання неправомірною та скасування постанови, прийнятої відповідачем за результатами перевірки (про що наголошує позивач в адміністративному позові), відсутні. Відповідач діяв у межах встановлених законодавством вимог та приписів, його дії є законними та правомірними.
Стосовно посилань ЗДП "Радіоприлад" на порушення провадження у справі про його банкрутство та встановлення мораторію на задоволення вимог кредиторів, у зв'язку з чим, на думку позивача, до нього не можуть бути застосовані штрафні санкції відповідно до постанови про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики від 22.04.2014 року, слід зазначити наступне.
Ухвала господарського суду Запорізької області про порушення провадження у справі про банкрутство позивача прийнята судом 08.07.2009 року. Оспорювана постанова про накладення штрафу винесена відповідачем 22.04.2014 року, тобто після порушення справи про банкрутство позивача, у зв'язку з чим вимоги щодо сплати вказаного штрафу є поточними у відповідності до статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". У той же час згідно ст. 19 цього Закону дія мораторію на задоволення вимог поточних кредиторів не поширюється.
Отже, накладення відповідачем штрафу не порушує вимог законодавства про банкрутство.
З огляду на вищевикладене колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність порушень законодавства у діях Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Дніпровському регіоні Держенергонагляду Міністерства палива та енергетики України в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Запорізькій області при проведенні позапланової перевірки виконання позивачем припису від 20.11.2013 року, складанні акту зазначеної перевірки та винесенні постанови про накладення штрафу
Таким чином, суд першої інстанції з'ясував всі обставини справи, вірно застосував норми матеріального і процесуального права, тому апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.
Керуючись ст. 196 п. 1 ч. 1 ст.198, 200, 205, 206 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Запорізького державного підприємства "Радіоприлад"- залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 05 червня 2014 р. у справі за позовом Запорізького державного підприємства "Радіоприлад"до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Дніпровському регіоні Держенергонагляду Міністерства палива та енергетики України в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Запорізькій області третя особа без самостійних вимог Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" про визнання неправомірною та скасування постанови - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч.5 ст. 254 КАС України.
Головуючий: Ю.В. Дурасова
Суддя: О.А. Проценко
Суддя: Л.П. Туркіна